Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Multumesc Martie. Per ansamblu curtea arata tare rau, ca nu mai avem gazon. Daca-i faceam poza te speriai! Inca avem mult de lucru.
Am o problema: piersicii sint infloriti si am un par care are boboci. Miine noapte se anunta -4 grade, ce ma fac?
Asa ca ma mai uit o vreme la rasadurile alea, sper sa le placa in cutii. Of!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Martie, m-am uitat la poze. Cea mai frumoasa floare e fiica ta!
Sint foarte frumosi crinii aia. Eu chiar n-am niciunul si am vazut in vara la vecinii mei - le mergea foarte bine. Poate ca ar trebui sa incerc.
Cum ai grija de violetele africane? Am si eu citeva, dar nu le merge prea grozav.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am mai adaugat in album niste poze facute ieri. E interesant cum au evoluat florile in citeva zile. Si acum vine frigul! Hai ca ma vait ca o baba! La voi e cald? Gradinariti?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nu e cald deloc, e urat.Mama a fost draguta , s-a oferit sa sape ea in solar.I-am zis sa se potoleasca, n-are rost sa raceasca.Eu n-am mai facut nimic.Am reusit doar sa fac o despartitura pentru caini, ca sa scap de ravagiile pe care le fac.Numai ca ieri tot i-am scapat in curte de doua ori si au arat putin.Ma pacalesc cand le duc mancare, am mainile ocupate si se strecoara pe langa mine.Sa vezi distractie pana-i bag la loc.Si la noi pomii sunt imbobociti dar nu cred ca a scazut periculos de mult temperatura.

Am vazut pozele si sunt frumoase. Martie are flori minunate si fetita are niste ochisori cu gene superbe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

quote:
Originally posted by martie

Ramona J, la tine tocmai a fost ninsoarea mieilor.. sper sa nu vina si aici, eu azi am deschis cismeaua si am udat din plin gazonul, ca sunt vreo 20 de grade afara si bate vantul tare si mi-l usuca.
Si s-a vazut ca e lipsa acuta de apa, cand am dat drumul la aspersor au venit in curte tot felul de pasari sa bea apa, gandaci, insecte de toate felurile, toate la apa, mi-a fost mila de ele.

Sunt obosita de nu mai pot. Noapte buna! (obosita dar fericita)

Martie & Bebica & maimuta Sara





voi n-aveti mila? ce sunt cu temperaturile alea?
aici minusul e la moda si zapada de 20 cm la fiecare 2 zile!

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Maru, pai la voi cind se planteaza? Ma simt nu stiu cum ca ma vait ca vine frigul! Dar uite ca piersicul are flori si nu stiu cum sa-l protejez. Heeelp!
Olympia, tu ai pus poze? Vad ca esti in amenajari majore.
Vorbeati ieri despre amenajarea curtii. Noi ne-am mutat de un an aici si tot nu stiu cum sa fac cu a noastra. E in forma de U si are tot felul de forme, zici ca-i labirint. Terenul e mare, dar nu pare a fi.
Imi place ideea de gradina englezeasca, dar sotul meu prefera gradinile ordonate. Mai am de lucru cu el!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

N-am cu ce sa pun poze ...inca!Poate daca imprumut un aparat.Sunt in amenajari majore pentru ca abia am incheiat un santier de la care speram sa realizez mai mult dar s-au terminat banii.Desi am inca materiale in curte si nu le dau pentru ca sper sa continui in curand, nu pot sta fara sa fac ceva cu gradina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nu stiu cum l-ai putea proteja.Aceste variatii de temperatura sunt ceva obisnuit acolo? Daca e o specie locala poate se adapteaza...Ce ai putea sa faci, sa-i pui un radiator sau o aeroterma langa el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Cred ca daca incerci sa-l invelesti cu o folie se scutura florile, nu? Alte idei nu mai am. Gradinaritul a depins intotdeauna de vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

draga mea, ce sa plantezi afara cand ne vin de doua ori pe saptamana furtuni din Texas? alta data ne ocoleau, acu...

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput