Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ce urat e afara! Ne-a cam taiat din elan vremea asta...Rosiile mele asteapta cuminti in tavite, iar eu le tot studiez ca nu stiu exact cand e momentul optim sa le pun in pahare separate.Salata din tavite insa nu merge la fel de bine ca rosiile.Am pus White Boston, dar cred ca ma intorc la semintele mele de anul trecut, soiul se numeste Romana si a mers f. bine... Mai bine sa discutam un pic despre chestiuni estetice sa nu ni se topeasca entuziasmul cat tine vremea asta nesuferita.Voua ce gradini va plac, sau mai exact cam ce stil ati vrea sa aiba gradina voastra? Pe mine ma termina cele englezesti, un fel de ordine in dezordine, totul pare spontan, desi este studiat si atent gandit, toate trecerile, intre tufe mici si mari si cu plante cataratoare...Spatiile foarte bine delimitate si conturate parca nu ma incanta atat de mult.Si nici simetriille... Martie astept curioasa pozele tale.Cred ca poti fragmenta dreptunghiul si cu niste orizontale din tufe mai voluminoase sau plante pe suport.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Ce vreme urata.Am iesit putin afara si am inghetat. Asa ca stau pe net si caut idei de amenajare a gradinii.

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Mie tocmai azi mi-au nflorit primele narcise. Saracutele, mi-e tare mila de ele pe frigul asta.Eu tot incerc sa fac scheme de plantare. Desi am terminat casa de acum doi ani, asta toamna am trantit diatmai garajul, care mai are si etaj, si mi s-a schimbat total timpul de expunere la soare in diverse zone din curte. Inca nu m-am prins exact cate ore de soare pe zi o sa am in fiecare strat incepand de anul asta. Si timpul asta imi cam incurca socotelile ca nu mai vad soarele de loc.

Editez fiindca am mancat niste litere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Georgeta R, nu cred ca e chiar o problema.La arsita din ultimele veri florile au suferit aproape toate de sete si uscaciune. Cel putin din cand in cand, pe ale tale ti le va ocroti umbra plimbareata a garajului.Plus ca sunt multe optiuni pentru "semiumbra".Trebuie insa sa ai grija sa nu se umbreasca si intre ele, mai mult decat trebuie, in functie de inaltime si distanta de plantare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Si eu astept vreme buna.

Imi incep fiecare dimineata citind acest subiect si mi-e asa de drag sa va "ascult" gradinarind...

Intre timp, o buna sugestie ( multumesc Olympia!) este sa discutam si despre amenajari dpdv vizual iar aici cred ca ( in sfirsit!) am si eu cite o idee - doua deci nu ezitati sa initiati si acest subiect.

Hai sa vorbim si despre planuri de gradina, design, landscaping, alei, materiale, ornamente, sisteme de irigare, idei pentru gradinile de iarna, iazuri ( mini-iazuri) de ce nu?


"Mai bine sa discutam un pic despre chestiuni estetice sa nu ni se topeasca entuziasmul cat tine vremea asta nesuferita.Voua ce gradini va plac, sau mai exact cam ce stil ati vrea sa aiba gradina voastra?"


Eu mi-as dori o gradina de tip provencal sau sa-i zicem mai de-a dreptul, adaptat zonei mele de locuit, una provinciala, napadita ( in mod controlat) de plante cataratoare. Mai degraba dezordonata ca dispunere dar bine organizata si ingrijita.
In mod ideal as pune plante care sa aiba perioade de inflorire diferite, astfel incit sa am niste culoare "in pete", "in dungi" sau "in tufe" tot timpul anului.

Stiu ca e greu sa gasesti un echilibru, totusi am placere si vointa sa incerc.

Gradina mea este foarte ingusta ( 17 metri) si foarte lunga ( peste 120 de metri) asa ca m-am vazut nevoita sa o impart in mai multe "parcele" carora m-am gindit sa le dau o tema. Colo va fi coltul de soare, apa la piscina ( gonflabila in prima faza :)) si nisip la cutie, dincolo va fi coltul de umbra si citit...
In spate ( catre poarta spre piriu, am un piriu in vecinatate) pun o zona de relaxare si-un foisor, in fata pun copertine verzi de vita de vie si trandafiri cataratori).
Gradina noastra e la tara, pe un teren la baza unei coline impadurite. Nu e deci greu sa imi fac vise peste vise, sa-mi fac idei de poveste pentru spatiul asta, totusi, sint foarte foarte speriata ca nu o sa ma descurc si ca voi ramine cu visele...






www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Si gradina mea e ingusta(12m) si pe deasupra pe laturi are deja zmeura si cred ca va e clar ca n-o s-o scot. Am vazut intr-un nr.din Gradina de vis un plan de amenajare in zig-zag.Deci partea de gazon era orientata oblic iar aleile la fel.Diagonalele nu taiau toata latimea si dadeau senzatia de largime.Era ca si cum ai fi rotit la 45 de grade planul initial, nimic nu mai era paralel cu hotarul.Mie mi s-a parut o idee buna .Sa vad cum o adaptez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by olympia

Si gradina mea e ingusta(12m) si pe deasupra pe laturi are deja zmeura si cred ca va e clar ca n-o s-o scot. Am vazut intr-un nr.din Gradina de vis un plan de amenajare in zig-zag.Deci partea de gazon era orientata oblic iar aleile la fel.Diagonalele nu taiau toata latimea si dadeau senzatia de largime.Era ca si cum ai fi rotit la 45 de grade planul initial, nimic nu mai era paralel cu hotarul.Mie mi s-a parut o idee buna .Sa vad cum o adaptez...



Este o idee buna Olympia, intr-adevar, spatiilor inguste li se indica amenajare pe diagonala ( vorbind despre pavimente) si alei rotunde, intortocheate.
Zmeura nu ti-e deloc "dusman" in amenajare chiar daca pare ca limiteaza spatiul. Partea buna e ca plantele relativ inalte si dese creaza impresia ca urmeaza ceva ...dupa ele, daca ce e dupa ele e ceva suficient de inalt ( sa zicem un gard).

oricum, cea mai la "moda" idee de amenajare a gradinilor inguste e suprapunerea sau intersectarea a mai multor forme geometrice, proportionate si delimitate de alei curbate.
Fa experimentul asta, folosind creioane colorate:
deseneaza doua dreptunghiuri cu dimensiunile la scara ale gradinii tale si:
pe primul "amenajeaza-l" cu alei drepte, pavimente ordonate, pilcuri simetrice de plante
pe al doilea amenajeaza-l cu forme rotunde, cu pavimente in zig-zag, diagonala, cu insule de verdeata in forma de rinichi :)) ( sau fasole) si indrazneste sa pui si mai multe "iarba" pe linga ce ai deja, in scara mitzei :)) ( de la mic la mare).

Priveste pe urma cele doua dreptunghiuri. Ei?

Cind discutam despre gradini mici sau inguste, e musai sa amintim de iluzia ( adica asta ne propunem) ca limitele nu exista.






www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

OK, sa incerc sa pun poze. Sint citeva, de testare. Le-am facut de aproape o saptamina, intre timp au aparut si alte flori. Daca merge linkul va fac poze proaspete!
Am pus si vreo doua poze cu zonele problema, cu umbra deasa. Sint in cautare de solutii, am avut anul trecut niste plante acolo si n-au mers. Cred si eu!

http://good-times.webshots.com/album/562697472KSzwut

Sper ca am reusit.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Fetele, poate cineva sa-mi raspunda cum e cu capsunile alea atarnate in ghivece (intrebam eu daca e vorba despre cultura ecologica)?
Si inca ceva: daca tot e vremea rea, as vrea sa pun semintele de legume in ghivece mici din turba, dar nu gasesc pamant pentru semanat! In supermarket exista doar pamant pentru ghivece de flori, pentru plantat, substrat etc., nici un fel de pamant pentru seminte de legume. Unde gasesc?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Medeea, eu in pamant de flori am pus mereu toate semintele (flori, rasaduri etc.).

RamonaJ, ai locul I pt. gradina, arata ca in Gradina mea de Vis (revista), superb! Gata, cu joaca, m-am ambitionat!

Intre timp, am mai pus niste poze cu un crin minunat, il iubesc, iarna uiti de el, in februarie incepi sa uzi bulbul si in martie sa vedeti ce flori face.. http://community.webshots.com/user/Meda77

Mergi la inceput