Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Guguluff,eu din cateva seminte am facut tufa la tara si aici o am in ghiveci si in gradina.
Anul acesta vreau sa incerc sa obtin la fel si rubarba;am gasit seminte si daca sunt la fel de bune, voi avea ce m-am dorit f. mult rubarba sau revent, cum i se mai spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

La noi a nins aseara pentru prima data in sezonul asta! Pomii sint infloriti, am un trandafir care are boboci... si acum avem si zapada!
Mi-am cumparat niste rasaduri de rosii si ardei, bine ca nu le-am plantat inca. Am si seminte, eu am de gind sa le pun direct in pamint. La risc! Am si eu rosii galbene, exact acelasi tip de care spuneati si voi.
Am facut niste poze zilele trecute, dar n-am reusit sa le pun. Sint cu florile mele inflorite: panselute, dianthus, gazania, camelii, piersic, par Bradford (ornamental). Trandafirul cu boboci si am si azalee cu boboci. Lalelele plantate doar acum vreo luna au scos deja nasul. Brindusele sint mari, dar nu au inca nici o floare. O fi prea multa umbra! Mai am niste flori, le facusem poza sa va intreb cum se numesc, ca eu habar n-am. Poate reusesc sa le pun!
Am avut si eu probleme cu trandafirii, am dat cu fungicid de mi-au iesit ochii. Pina la urma am scapat de puricii aia (aphids le spune aici), dar frunzele au avut niste pete maro (erau ca si arse). Totusi, au facut si flori. Eu ma mir ca n-au murit, aratau cam nasol. Am dat cu mult fungicid la inceput de sezon, apoi am renuntat ca mi s-a parut ca ma chinui degeaba. Sper sa nimeresc cu ei, ca imi plac trandafirii.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ramona,te rog sa le arati fetelor "yellow pears" si daca poti sa le prezinti comparativ cu altceva, ca sa se vada cat de nostime sunt!Desigur, gustul...nu poate sa fie...pozat,dar poti sa ma sustii.
Acum am devenit nerabdatoare si rog fetele care primesc roaba cu bulbi si florile comandate pe catalogul multdiscutat sa ne dea imediat de veste sau macar daca au primit ceva confirmari de la firma.
Stau si ma gandesc ca daca primesc bulbii ma vor avea sigur client fidel ca am mai ochit niste produse dar nu am incarcat factura acum ca poate mai au bonusuri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Eu am primit confirmare la telefon ca primesc si roaba cu bulbii dar... la inceputul lunii aprilie. Asa ca, pana atunci daca nu mai vine, cum ii iau de guler?

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

He, he, nici nu le-am plantat inca! Am poza de pe plicul cu seminte. Eu cind n-am idee de vreo planta, ma uit la yahoo images. Chiar am pus "yellow pear tomatoes" si am vazut niste poze nostime.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by Guguluff

Martie, ai luat un fungicid special de trandafiri? Cum ii spune ca am si eu trandafiri, si cataratori si normali, mai mult a mai plantat tatal meu cativa asta toamna si am vazut ca fac purici. Totusi ala catarator a fost plin-plin toata vara.
Parte din colectia de bulbi si seminte care asteapta plantarea: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Gradina/IMG_4512.jpg
Mica mea magnolie, sper sa ajunga copacel candva. Oare in cati ani o sa infloreasca, daca se prinde?
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Gradina/IMG_4513.jpg


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)



Pentru purici: un pachet de Mospilan in 10 litri apa sau o fiola Decis.

Pentru fainare, la mine fac tot timpul si daca apuca sa cuprinda jumatate din planta isi revine destul de greu (frunzele arata parca sunt mucegaite sau date cu faina): Topsin, 1 plic la 10 litri de apa sau un plic Trifmine.

Pentru rugina, adica petele maro ca si arse despre care spunea Ramona J: dithane, 1 plic la 10 litri apa.

Eu le-am luat din Hala Obor, sunt multe magazine cu seminte. Intr-o vreme aveau si la Brico Store (numai in sezon).

Mie anul trecut mi-a murit de la fainare un trandafir absolut superb, nu mi-a venit sa cred, ca nu parea asa afectat asa ca anul asta ii voi stropi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Eu am luat-o pe pustiu rau de tot cu floricelele...La inceput am zis ca eu nu vreau decat gazon in curte si vreo 2 braduti. Apoi imi stateau pe retina canalele din mijlocul curtii si am amenajat spatiile alea cu pietre si ghivece. Apoi am zis sa-mi pun ghivece la toate geamurile si balcoanele.
Dar acum m-a lovit ceva rau de tot...vreau multe, multe, multe flori.Ma tot gandesc cum sa amenajez gradina...ca nici nu vreau sa renunt la gazon. Vreau si o zona de stancarie (rocarie).
Cred ca imi trebuie o caruta de bani

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png



hai ca am ras, si eu la fel, am niste planuri.

Eu vreau sa iau multe ghivece din ceramica, lut, ma rog... nu din plastic, as vrea sa scap de toate ghivecele din plastic, sunt asa de inestetice, iar pamantul se desprinde de pe peretele ghiveciului, ma enerveaza.. Mai ales ca am multe muscate si ele arata foarte bine in ghivece din lut.

Gradina mea e un dreptunghi luuung, in dreapta casei. Si am vazut in Gradina de Vis, ca exista cateva trucuri sa para mai mare si nu asa de lungaaa. Vreau sa iau niste pavele de lemn pe care sa pun bancuta in mijlocul gradinii ca tot e umbra, deci nu iau din pamantul pt. flori, si in felul asta se mai fragmenteaza drepunghiul.
Apoi in spate, unde pun leaganul vara, sub pomi sa fac un mic loc de joaca cu o lada de nisip etc.

Maine voi face poze si am sa descriu mai pe larg si abia astept sa ma sfatuiti si voi.

Si faza tare, am un liliac de 5 ani in curte, l-am luat cam cat e acum magnolia lui Guguluff si anul asta e plin de muguri de flori, i-a fost rusine ca-l dau pe net si s-a gandit si el sa faca niste flori.
Guguluff, sa stii ca eu am luat 2 magnolii mici de tot in ghivece, dar erau pline de flori. Ele oricat ar fi de mici pot face flori, a ta la anul face sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ramona J, la tine tocmai a fost ninsoarea mieilor.. sper sa nu vina si aici, eu azi am deschis cismeaua si am udat din plin gazonul, ca sunt vreo 20 de grade afara si bate vantul tare si mi-l usuca.
Si s-a vazut ca e lipsa acuta de apa, cand am dat drumul la aspersor au venit in curte tot felul de pasari sa bea apa, gandaci, insecte de toate felurile, toate la apa, mi-a fost mila de ele.

Sunt obosita de nu mai pot. Noapte buna! (obosita dar fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Sper sa nu mai vina alta. Oricum, vom mai avea doua nopti cu temperaturi sub zero saptamina asta. Cred ca ma mai uit la rasadurile alea o vreme!
Alaltaieri am avut 24 de grade. Cu plus! Ieri a nins. C-asa-i in Texas!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Hai ca mai aman si eu cu pozele ca azi vad ca sunt 4 grade, brrr.. si bate un vant taios. Oricum eu nu pot sa ies in curte decat cu bebica si zilele astea clar nu pot sa ies cu ea.
Ramona J, sa pui si tu poze te rog cand ai timp..


Mergi la inceput