Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by maru

quote:
Originally posted by b.nica



m-ati terminat cu subiectul asta!
ziceti-mi si mie cum se cheama capsunile cataratoare in latineste ca sa pot cauta ori ca seminte ori la sere
ieri mi-am luat seminte de rosii-cherry si un alt soi yellow pear, care aratau tare bine in poza, plus busuioc, le platez deseara
noi inca stam la apartament, dar in vara asta preconizam sa ne mutam la casa, si va fi mai complicat din cauza vietatilor salbatice, in special racoonii care rascolesc tot in cautare de mancare

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/


Maru capsunile se mai numesc si remontante dar pe catalog sunt mentionate drept "capsuni cataratoare FINGSIZE";cauta-le asa. site-ul din catalogul indicat de fete arata ca firma are multe sucursale in UE inclusiv in UK.
Sa stii ca eu am cultivat acum 11 ani "yellow pear" si sunt spectaculoase,productive si deliciul copiilor.
Ca o coincidenta, afla ca tocmai descoperisem niste seminte vechi cam de vreo 4 ani(nu le-am mai cultivat cam de atunci)si am zis ca incerc sa vad daca mai rodesc chiar inainte sa citesc postarea ta.
Semintele(primele)le-am gasit printre primele seminte straine care venisera la noi si erau de peste ocean;atunci am colectionat o groaza de ciudatenii cum este si mangoldul.
Fetelor daca mai rodesc va dau si voua pt. ca nu am mai vazut de atunci rosioare galbene cat degetelul unui copil in forma de para!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, cand o sa mai merg la Bv. iti aduc tufanele, sper sa vin pana in aprilie, ca mai incolo va fi tarziu pt. ele, sa le mai plantezi.

Bravegirl, chiar stiu magazinul, am niste prieteni prin Pipera si cand merg la ei, mereu cumpar flori de la acel magazin..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Martie, am gasit in Brico Store (la noi la Ploiesti) scoarta de copac, costa in jur de 20 ron un sac de 70 l.
Ramona, nu am putut deschide link-ul dat de tine.
Am cumparat capsuni cataratoare din Brico Store si le-am plantat deocamdata intr-un ghiveci. Aveti idee daca se catara si pe constructii din lemn (magazie) sau le trebuie gardut?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am facut si eu comanda din catalogul Bakker. Mi-a picat fata cand mi-a zis ca o sa ajunga in jur de 15 aprilie....

==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Sunt super fericita pt ca mi-a sosit acum 10 min magnolia..E asa de frumoasa. In weekend o sa o plantam si o sa fac poze.

==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by Medeea76

Martie, am gasit in Brico Store (la noi la Ploiesti) scoarta de copac, costa in jur de 20 ron un sac de 70 l.

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)





Vesti bune...

BraveGirl, si eu abia astept sa pun poze cu magnoliile cand vor inflori, sa stii ca sunt multe feluri, cele mai frumoase (superbissime) sunt cele tip Lalea, am sa pun poze ca vor inflori in scurt timp.

Eu daca mi-as mai lua magnolii mi-as lua numai lalea. Am avut si magnolia stelata, are florile ca niste margarete albe cu petalele mult mai lunguiete, dar mi-a murit din cauza curentului.
Mai am una in fata portii care miroase foarte tare a lamaie. e un domn in Peris, pasionat de magnolii, are un camp plin de toate soiurile de magnolii si pe asta de la el am luat-o.

E incredibil cat este de cald, deja trandafirii au frunze, alta data abia la sf. lui aprilie erau asa.
M-am aprovizionat cu fungicid, sa ii stropesc din timp, ca sa am flori toata vara. Prin primavara fac niste purici (si le trebuie insecticid), iar apoi, toata vara trebuiesc stropiti cu fungicid imediat dupa ploaie sau la - 2 saptamani si asa vor fi niste tufe superbe toata vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Martie, ai luat un fungicid special de trandafiri? Cum ii spune ca am si eu trandafiri, si cataratori si normali, mai mult a mai plantat tatal meu cativa asta toamna si am vazut ca fac purici. Totusi ala catarator a fost plin-plin toata vara.
Parte din colectia de bulbi si seminte care asteapta plantarea: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Gradina/IMG_4512.jpg
Mica mea magnolie, sper sa ajunga copacel candva. Oare in cati ani o sa infloreasca, daca se prinde?
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Gradina/IMG_4513.jpg


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Guguluff,am vazut printre semintele tale si lamaita(roinita,Mellisa oficinalis),pe care te sfatuiesc sa o pui intr-un loc al ei pt. ca iti va da in fiecare an frunze care sunt delicioase la salate(au gust de lamaie)si virtuti medicinale.eu am pus-o si aici si la tara langa menta mea speciala,f. parfumata si pe care am luat-o din strainatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Eu am luat-o pe pustiu rau de tot cu floricelele...La inceput am zis ca eu nu vreau decat gazon in curte si vreo 2 braduti. Apoi imi stateau pe retina canalele din mijlocul curtii si am amenajat spatiile alea cu pietre si ghivece. Apoi am zis sa-mi pun ghivece la toate geamurile si balcoanele.
Dar acum m-a lovit ceva rau de tot...vreau multe, multe, multe flori.Ma tot gandesc cum sa amenajez gradina...ca nici nu vreau sa renunt la gazon. Vreau si o zona de stancarie (rocarie).
Cred ca imi trebuie o caruta de bani

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

quote:
Originally posted by b.nica

Guguluff,am vazut printre semintele tale si lamaita(roinita,Mellisa oficinalis),pe care te sfatuiesc sa o pui intr-un loc al ei pt. ca iti va da in fiecare an frunze care sunt delicioase la salate(au gust de lamaie)si virtuti medicinale.eu am pus-o si aici si la tara langa menta mea speciala,f. parfumata si pe care am luat-o din strainatate.


Merci, B.nica. Ador planta asta. O stiu din copilarie si ma fascina mirosul de "lamaitza". Am vazut anul trecut in Rasnov o ditamai tufa si mi-am tot cumparat, cred ca am vreo 2-3 plicuri. Vreau sa incerc sa o tin si pe balcon si in curte. Spui ca e perena, foarte bine. Sa am grija sa nu pun altceva peste, anii viitori.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput