Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

http://improvementscatalog.com/hom/improvements/2365-wall-mount-arch-hooks-15-long-2.html

Daca vorbesti despre ceva de genul asta, se pune un fel de captuseala, e din nuca de cocos.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Martie, sigur ai sa reusesti cu crinii!!!Si daca esti asa plimbareata vino sa-ti dau eu rizomi.Noi ne luptam sa le limitam zona, tot timpul scoatem din ei.Acum de exemplu au rasarit binisor.

La mine e un balamuc total in curte, ma chinui cu un vecin sa facem solar si am tras de lemne o zi intreaga numai sa eliberam locul.

Viespi din alea am vazut si eu, arata de parca sunt duble.Cred ca au cuibul undeva in apropiere.La noi au fost intr-o gaura din pazia vecinului.Am dat intai cu insecticid din ala cu tub lung si le-am stricat cuibul cu un bat. Au mai incercat cateva sa-l refaca si am dat din nou cu insecticid.Se intampla cam in fiecare an dar daca nu apuca sa se inmulteasca f.tare, le tii sub control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, nu-mi zice de 2 ori, ca acum sunt la Campina (noi mergem f. des la Brasov). Crini deja am comandat (pachetul de 5 buc.). Deci se si inmultesc asa repede?

Ma gandeam sa dau cu ceva pe flori sa nu le mai placa viespilor la gust, nu sa le omor pe ele, oricum daca nu le gasesti cuibul (precis e la vecinul care are o jungla in loc de curte) tot degeaba..
Ahh, visul meu, solar.. nu ne mai chinui, te rog, ai vazut ce curte am eu.. chiar de curand am vazut in Gradina de vis (suplimentul) un solar micut, cochet din sticla si explica si cum se construieste..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai ca te-am prins la locul faptei...Poti sa vii cand vrei nu te astepta insa la nu stiu ce imagini de vis in curte, pt ca este un calvar acum , ti-am zis ca mutam lemnele si caramizile ca sa facem loc.Nu ma indur sa le dau, ma tot framant cum sa transform orice bicatica de material,refolosindu-l, in ceva creativ pt.amenajarea gredinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ce misto, asta e si obsesia mea mai nou, cu florile am cam terminat-o ca nu mai am loc sa arunc un ac, acum caut sa-mi pun prin curte tot felul de pietre, coji de copac etc. , poate-poate va arata si gradina mea ca cele din revista... cale luuunga.. Chiar doream sa o intreb pe BraveGirl de unde si-a cumparat fetita cu ghiveci din poza..
Cand mai mergem in Bv iti dau PM. Nu vrei tufanele mov? Creda ca v-am zacut pe toate cu intrebarea asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

quote:
Originally posted by b.nica

Martie ce-mi facusi!M-ai bagat la cheltuiala cu catalogul tau pe care l-am luat cu revista ieri!
Am inebunit cu florile lor!
Eu anul trecut am comandat capsuni urcatoare si chiar se urca si chiar fac pana toamna, capsuni.
Mai fetelor fiti atente cu florile de Datura ca sunt otravitoare!


m-ati terminat cu subiectul asta!
ziceti-mi si mie cum se cheama capsunile cataratoare in latineste ca sa pot cauta ori ca seminte ori la sere
ieri mi-am luat seminte de rosii-cherry si un alt soi yellow pear, care aratau tare bine in poza, plus busuioc, le platez deseara
noi inca stam la apartament, dar in vara asta preconizam sa ne mutam la casa, si va fi mai complicat din cauza vietatilor salbatice, in special racoonii care rascolesc tot in cautare de mancare

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

quote:
Originally posted by martie

Chiar doream sa o intreb pe BraveGirl de unde si-a cumparat fetita cu ghiveci din poza..
Cand mai mergem in Bv iti dau PM. Nu vrei tufanele mov? Creda ca v-am zacut pe toate cu intrebarea asta

Martie & Bebica & maimuta Sara






A cumparat-o sotul de la un magazin de pe Pipera-Tunari. Chiar dupa intersectia cu Iancu Nicolae, cum vii dinspre centura.

==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Martie, nu am tufanele asa ca nu zic nu.Azi am facut cusca pt. solar.Am facut-o din lemn ca asta am avut, unul din acela din bare metalice ramane deocamdata un vis frumos.Va trebui curatat bine pamantul ca e tare batatorit, fiindca au stat caramizi pe el, apoi voi sapa si voi pune gunoi de grajd.Am mai facut niste brazde si vreau sa le pun rame din niste tocuri de usi vechi.Am vazut la gradinile englezesti de legume ca toate straturile sunt suprainaltate.La mine pamantul fiind putin in panta, cand ploua f. rau risc sa-mi spele brazda cu totul. Si... mi-au aparut rasadurile de rosii in tavite!!!
Voi v-ati facut vreun plan al gradinii?

Unde esti Daniela B si ce-ai mai gradinarit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

Am fost si eu azi in Ungaria si mi-am cumparat o gramada de seminte de flori.Cum sa fac cu ele?sa pregatesc pt rasaduri sau le pun direct afara?Dati-mi un sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Eu te sfatuiesc sa nu le pui direct afara , ci ca rasaduri.In perioada urmatoare vremea poate fi foarte schimbatoare si nu ma refer la ger sau zapada ci la variatiile de seceta si perioade f. ploioase+ variatiile de temperatura destul de importante.Daca ai seminte ale unor plante pe care le incerci prima oara, oricum exista un risc in a aprecia exact cata lumina le este necesara si unde le-ar merge cel mai bine si atunci au mai multe sanse daca sunt deja plantute.Plus ca oricat de bine ai pregati pamantul, buruienile sunt mai viguroase, rasar mai rapid si daca nu stii exact cum arata plantuta(seamana teribil cand sunt mici), risti sa le confunzi.Eu am facut greseala asta, ma bucuram la orice fir verde care crestea si numai floare nu era!

Mergi la inceput