Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Martie, eu am luat scoarta de copac din Baumax din Craiova. A costat 10 Ron un sac mare. Asa ca daca ai pe cineva care trece prin orasul ala ( si eu eram intamplator) roaga-i sa iti cumpere. Sacul scrie pe el ca are 50L (nu imi dau seama de ce unitatea de masura este in litri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Irinai, iti multumesc din suflet!! Chiar m-am tepuit rau cu sacii aia, eu i-am luat de la Practiker. Inteleg ca Baumaxx nu e in Bucuresti? Nu e problema, ca noi suntem foarte plimbareti..

RamonaJ acum inteleg, tu te uiti pe catalogul pt. UK unde sunt preturile in lire, pt. Romania preturile sunt mult mai mici, dar nu apare varianta romana on-line. Noi avem catalogul in lb. romana si de-aia..
Eu scrisesem de ienupar si da, e adevarat, nu l-am vazut in realitate..
Eu sa stii ca am trumpet vines (banuiesc ca e planta cu flori rosii, adica luleaua turcului) pe gard de lemn, are niste clestisori cu care ea se prinde f bine.
Chiar am o intrebare despre ea, vara am niste viespi foarte mari, lunguiete care le mananca florile cu totul, inclusiv bobocii. Ati patit asa ceva? Cu ce se combat? Mie mi-e si frica sa ma apropii, sunt atat de mari, ma gandesc sincr ca daca ma inteapa una, am si murit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Fetelor, m-ati inebunit cu catalogul asta. Trebuie neaparat sa mi-l iau si eu. Sunt f curioasa care sunt preturile la noi. I-am zis sotului sa-mi caute azi revista. Nu-l primesc acasa fara ea .
Am pus ochii pe o groaza de flori. Vreau neaparat lacramioare, frezii, narcisele alea batute...si multe altele.

==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Fetelor, am si eu o intrebare: catalogul din revista e acelas cu cel de pe site?


==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Mama ce-ati mai scris de ieri pana azi!
BraveGirl catalogul de pe site e mai complex decat cel din revista noastra. Inteleg ca pe site apar toate plantele disponibile la ei, iar in cel tiparit pt RO doar cele care au perioada de plantare acum (ma rog, nu chiar acum, primavara). Asa mi-a spus la telefon tipa de la call center.
Sunt mandra de gradina mea! Mi-a inflorit prima brandusa! In rest e tot chel peste tot (aproape, au mai rasarit totusi si alti bulbi)dar "gestul conteaza".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Georgeta, ce haioasa ai fost, cu gestul conteaza!

Voi ati dat drumul la cismea afara? A mea e inca inchisa, dar ma gandesc ca o fi trecut pericolul de inghet. Ca daca o tine tot asa cu soare si caldura asta si vant, imi va usca de tot gazonul.
Sa dau drumul la cismea? Voi i-ati dat drumul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Noi am dat drumul la cismea de cand inca nu trecuse pericolul de inghet. Da' nu-i nimic, am schimbat o garnitura, si gata.
Banuiesc ca de-acum nu mai ingheata, ar fi chiar culmea. Oricum, repet, risti cel mult o garnitura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

M-ati imbolnavit cu subiectul asta! Si la noi e primul an in care vreau sa ma ocup de gradina. Am pus si in ultimii doi ani flori in gradina, dar dupa ureche, direct din plicuri, pentru ca eram in constructie cu casa, gravida, apoi bebe mic, apoi iar gravida. Anul asta sunt hotarata sa incep amenajarea gradinii, desi pitica mica are abia 16 zile...
Spuneti-mi, va rog, cand pot sa plantez direct afara, in pamant, bulbii aia din Carrefour, care au flori deja?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by martie

Irinai, iti multumesc din suflet!! Chiar m-am tepuit rau cu sacii aia, eu i-am luat de la Practiker. Inteleg ca Baumaxx nu e in Bucuresti? Nu e problema, ca noi suntem foarte plimbareti..

RamonaJ acum inteleg, tu te uiti pe catalogul pt. UK unde sunt preturile in lire, pt. Romania preturile sunt mult mai mici, dar nu apare varianta romana on-line. Noi avem catalogul in lb. romana si de-aia..
Eu scrisesem de ienupar si da, e adevarat, nu l-am vazut in realitate..
Eu sa stii ca am trumpet vines (banuiesc ca e planta cu flori rosii, adica luleaua turcului) pe gard de lemn, are niste clestisori cu care ea se prinde f bine.
Chiar am o intrebare despre ea, vara am niste viespi foarte mari, lunguiete care le mananca florile cu totul, inclusiv bobocii. Ati patit asa ceva? Cu ce se combat? Mie mi-e si frica sa ma apropii, sunt atat de mari, ma gandesc sincr ca daca ma inteapa una, am si murit

Martie & Bebica & maimuta Sara






Am inteles cu preturile. Ma si miram!
Haios, luleaua turcului! Am cautat pe net, aia e. Dar nu stiu de insectele alea. Aici atrag niste pasari mici, hummingbirds.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Si inca ceva: am vazut candva intr-o revista niste rosii si niste capsuni plantate intr-un fel de ghivece de plasa, ieseau cumva printre ochiurile plasei. Asta e cultura ecologica? De unde iau plase dintr-alea? Se planteaza intr-un pamant special, care sa nu cada prin ochiurile plasei? Scuzati exprimarea, dar sunt novice rau la capitolul asta...

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput