Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Astazi am cumparat doua magnolii micute, cam de 10 cm. Stie cineva cum ar trebui sa actionez mai bine. Sa le plantez in ghivece, sa le plantez in gradina si la iarna sa le protejez cumva? Merci, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

quote:
Originally posted by maru

draga mea, ce sa plantezi afara cand ne vin de doua ori pe saptamana furtuni din Texas? alta data ne ocoleau, acu...

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/



Si eu care credeam ca ale noastre vin din Canada!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Am vazut migdali in Carrefour. Oare se prind? Le merge bine la noi?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Se prind magnoliile. La intrarea in parcul Herastrau sunt cativa ditamai copacii de magnolii si am vazut si prin curtile oamenilor. Am pus poza cu mini-magnolia mea cateva pagini mai incolo. Eu o mai tin in casa pana trece pericolul de inghet.
Martie, trebuie deschis un nou capitol. Fetele active la subiectul asta, care va bagati? Ati fost foarte vorbarete despre gradini si plante, foarte bine.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Guguluff, magnoliile mele sunt micutze. Chiar si asa pot sa le plantez in pamant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianuk spune:

hello
imi poate spune si mie cineva pls cum se ingrijeste o magnolie in aoartament?
e la fel ca la curte?
,multumesc in avans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Vad ca tot pomeniti de magnolii. N-am avut in Romania, dar am vazut destul de multi care o duceau bine afara. Poate aveti vreun soi aparte si sa fie mai sensibil.
Am si eu unul, southern magnolia (e si intre pozele mele). Asta cred ca in Romania ar merge numai in casa.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor,eu tot astept sa ne mai anunte cineva, fericit de confirmarea de la firma cu bulbii si roaba si sa ne spuna daca a fost cel putin anuntat de primirea comenzii.
Am o vaga banuiala ca sunt in mare dificultate si cred ca sunt depasiti de cereri ale unora ca noi, patimase si cu drag de gradina lor!
Mi-am aranjat gradina si sincera sa fiu, aici in Bucuresti, nu stiu unde as mai putea pune bulbi;au rasarit toti cei pusi in toamna,destul de tarziu:(lalele,narcise,crinii:albi,portocalii,galbeni), dar si unii pe care i-am pus anul trecut si de care uitasem ;sunt atat de fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Pai sa stii ca asa dureaza, ca la Quelle, nici eu nu mai am unde sa pun bulbi, adica am, dara fara soare nu fac nimic. Eu am bifat sa vina pana in 15 aprilie si probabil ca atunci vor ajunge.

Fetelor, multumesc pt. aprecierile pt. "fata" mea, dar am doua.. o bebica de 10 luni si o maimuta de 3 ani (aproape).

Ramona J, vad ca ai 2 baieti.. pot sa-ti spun cuscra? Ma intrebai de violetele de Parma, nu le tin in plin soare si cam atat, le place si putina umezeala, eu le tin in bucatarie si se inmultesc mai repede decat as vrea, ca ma obliga sa le tot separ.

Am fost la Brico Store, aveao 100 de feluri de magnolii, n-am vazut asa ceva, aveau si magnolia stelata batuta (prima oara cand vad), o minune.
In orice caz m-am indragostit de un pomisor (Salix, parca), ma intreb daca poate creste si in ghiveci. Cred ca nu era nici o persoana sa nu plece cu un Salix din-asta in cos. Eu aveam bugetul pt. altceva, altfel il luam, dar mai e timp..

Am gasit si coaja de copac, un sac de 70L, 14 lei. Super bine, am luat 2 saci si o sa va arat in poze ce portiune mare am acoperit cu un singur sac si miroase a brad asa de tare, parca esti in padure, foarte frumos.
Cele pe care am dat 1 mil. pe sac, erau bucati mai mari si colorate (portocaliu). Aveau si acum la vreo 60 lei sacul, dar nu vi le recomand. Scrie ca e garantata culoarea 3 ani, dar nu pot sa va spun cum aratau dupa o singura iarna.. oribil, nici nu am vrut sa fac poza asa.

Am mutat azi la tufe de m-am saturat, mai fac si maine treaba si dup-aia fac poze la toata curtea. Ca eu asta fac toata ziua, le mut de colo-colo si gradina tot ca naiba arata. Am pus si leaganul in curte, peste coaja de copac, am udat, in cateva zile vor inflori magnoliile. Chiar nu cred ca ele suporta sa stea in casa in ghiveci, ar fi bine, dar eu una nu cred (dar nici nu stiu sigur).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ha, ha! Una bucata e fata! Dar iti dau feciorul cel mare daca vrei! Cred ca trebuie sa pun poze de unde sa reiasa mai clar. Oricum fatuta noastra e baietoasa si mai multa lume crede ca e baiat. Nici nu reusim sa-i lasam parul lung, are niste haine mostenite de la fratior, deci nu e de mirare...
Esti foarte harnica martie. La noi a fost frig, a si nins.
S-a intors sotul meu din Romania si a adus (clandestin ) niste vie, un prun, seminte de rosii si de ardei. Trebuie sa le punem in pamint, plus rasadurile cumparate de mine. Dar e un noroi...
Nici nu stiam ca sint asa multe soiuri de magnolii!
Deci la violetele alea africane le place mai la umezeala si nu in plin soare? Nu-i de mirare ca ale mele sint amarite atunci!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput