Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Hai ca vorbim ... acum am vazut hosta = crin de toamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hortensiile au nevoie de apa multa!!!Nu le place la soare, mai degraba la umbra.Eu am una de 30 de ani si am impartit-o in 3 ca trecea canalul pe langa ea.S-au prins toate tufele, dar cel mai bine merge cea de lang zidul casei vecine care mai e si langa liliac.Cand e arsita li se pleostesc si li se strang vizibil frunzele si atunci le ud de mai multe ori pe zi, dar nu toata planta ci doar la radacina.
Pentru zonele foarte umbrite ar mai fi o varianta:ferigile!Depinde insa daca va plac...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Martie . Am doua modele de hosta, urmeaza sa le plantez. Macar alea sa mearga la umbra.
O sa ud mai des hortensiile, la noi nu prea ploua si nu ninge iarna.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Studiez si eu site-ul Bakker, mi se par foarte mari preturile. M-am uitat la "climbers", am si eu unele. Wisteria (nu-mi dau seama care) era aici cind am cumparat casa. Anul asta a taiat-o prea scurt sotul meu si sigur nu ne bucuram de flori. Am cumparat clematis, alte modele decit ce vad in catalog. Bunicul si-a cumparat pentru Romania (tocmai a plecat de la noi) trumpet vine, dar galbene si portocalii.
Mai studiez!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Da, ultima speranta, crinii de toamna..
De ce am latit asa pagina, cum facem sa fie la loc??
Daca nici cu crinii nu merge pun peste tot coaja de copac, dar e ff scumpa, am dat 3 mil. pe 3 saci si am acoprit o palma de pamant. Chiar nu pot sa dau 100 milioane pt. cativa metri patrati, nu inteleg ce e asa de scump. In parcuri e tot amenajat cu coaja de copac, e ceva mai grosiera, nu asa de estetica, ma gandesc de unde o iau astia care amenajeaza parcurile, sa iau si eu mai ieftin. Sau poate pun pietris, o fi ala mai ieftin..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Intr-adevar sunt mari preturile, insa eu nu am vazut nicaieri in alta parte soiurile pe care le au iei, de ex. cercelusii.
RamonaJ, ma innebunesti cu denumirile plantelor, trebuie sa fac conversia..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Martie, imi pare rau. Nu eram florareasa in RO, abia aici m-a apucat pasiunea. Nu eram la casa mea, am avut si eu 2-3 plante de apartament si nici cu alea n-am avut mare succes.
E nebunie cu preturile la voi! Cum naiba sa coste atita coaja de copac? Eu nu mai stiu cit am dat pe un sac, citiva dolari. Trebuie sa mai cumpar si eu, chiar o sa scriu cit a fost.
Uite idee de business, luam o masinarie care marunteste copacii! Aici transforma asa si brazii de Craciun.
M-am uitat la clematii, am Nelly Moser (au si pe Bakker) si Jackmanii (mai spre violet, nu le-am vazut pe site). Astea trebuie sa aiba si un pic de soare.
Noi avem gard din lemn si incerc sa-l acopar cit de cit. Anul trecut am avut zorele, parca vreau si altceva. Trumpet vines de care spuneam sint foarte frumoase (merg si in Romania), dar au nevoie de un sprijin mai solid (gard din caramida sau metalic).
Martie, incearca sa pui iarba Sf. Augustin daca gasesti. Nu trebuie sa cumperi multa, ea se intinde foarte repede si acopera totul.
Noi schimbam gazonul in primavara asta si vreau sa pun soiul asta peste tot. Nu se strica nici cind o batatoresc copiii toata ziulica.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

PS Eu am dat $6 pe Clematis. In catalogul ala e 9 lire! Chiar sint curioasa daca este in Romania si cit costa una. Ca mi se par incredibile preturile astea!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu mai gasesc acum, parca a scris cineva despre ienupar in loc de iarba. Nu stiu daca ati vazut cum e in realitate, mie nu-mi place. La fel de bine creste vinca minor si mi se pare mult mai frumoasa.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput