Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am pus si eu poze cu gradina mea...le gasiti in albumul din semnatura...

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by b.nica

Martie de ce nu cumperi gazon care creste la umbra? cred ca ar fi bine si frumos sa delimitezi cam la 1 m.zona din jurul copacilor cu o bordura de trifoi sau lucerna ;am auzit ca aduc nutrienti pt. ei.



La umbra am pus gazon de umbra, dar degeaba, la un targ specializat chiar m-am documentat serios si mi s-a confirmat: nici un tip de gazon nu creste fara pic de soare, cum ar fi pe sub copaci. Chiar am sa fac poze sa vezi exact cum e locul despre care vorbesc.
nici lucerna sau trifoiul nu cred sa creasca la umbra deasa, nu?

BraveGirl, ce seamana pisicile noastre, chiar am ras! Tu ai mult soare in curte, poti sa-ti pui multe flori, sa lasi la mijloc gazon (care e superb!) si sa faci borduri cu flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

quote:
Originally posted by martie
[BraveGirl, ce seamana pisicile noastre, chiar am ras! Tu ai mult soare in curte, poti sa-ti pui multe flori, sa lasi la mijloc gazon (care e superb!) si sa faci borduri cu flori.

Martie & Bebica & maimuta Sara






O sa caut poze de asta vara sa vedeti ce frumos era gazonul...acum dupa iarna e cam smotocit saracul...Ma tot gandesc cum sa amenajez gradina..ca vreau atat de multe lucruri....mi-ar mai trebui vreo 1000 de mp. Noi ne-am mutat in august anul trecut si nu am pus decat gazonul si bradutii. Dar anul asta vreau sa ma ocup de gradina mea. Vreau sa am multe floricele...

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Am pus poze de asta vara cu gazonul.Azi trag o fuga pana in Metro sa-mi mai iau niste branduse , primule si lalele. O sa am un week-end ocupat ...sper totusi sa nu ploua.

==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am facut comanda la Bakker, prin telefon. Cica ar trimite si roaba cu bulbii... Sper... Si am luat capsuni, mai aveam cateva cuiburi dar am mai luat 25. Si frezii si gladiole, muuulte...Sa vedem ce iese.
Eu am observat ca-i merge bine gazonului la semi-umbra. Printre meri, ciresi si liliac. Era cel mai frumos si bogat, cel de la soare se palea chiar daca-l udam des.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

quote:
Originally posted by BraveGirl

Am pus poze de asta vara cu gazonul.Azi trag o fuga pana in Metro sa-mi mai iau niste branduse , primule si lalele. O sa am un week-end ocupat ...sper totusi sa nu ploua.

==========
Corina
Albumul meu

http//tt.lilypie.com/gqapp2.png


Ai o curte promitatoare si gazonul arata foarte bine. FELICITARI. Si eu am fost aseara la Praktiker si mi-am umplut carutul cu seminte iar in weekendul asta voi avea multa treaba, mai ales ca am vreo si coacaze de plantat, vreau sa fac un tip de gard viu din cu ele, deci.... A plantat cineva dintre voi rubarba?
la toate gradinaresele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

V-am mai citit si eu pe sarite. Ma incurc in denumirile florilor...
Ati vorbit de gazon care creste bine la umbra, la mine merge Sf. Augustin in locurile mai umbroase. Habar n-am daca se gaseste in Romania. Bunicul zice ca e neam cu pirul (o buruiana nenorocita). Oricum, e foarte bun pentru gazon.
Am si eu un loc umbros si ma scoate din minti. Pina la urma am facut o alee lata, dar tot am lasat loc pentru flori. Acum sa vedem ce creste acolo! Am niste tufe, alea sint OK. Azalee - asa si asa. Hortensii - le-am pus anul trecut si sint mici, nu stiu daca le place atita umbra. Am mai pus niste brinduse, au rasarit destul de multe, s-au inaltat dar flori nu au facut inca. O fi prea multa umbra!
Noi am mai retezat din ramurile unui copac care facea multa umbra, deja pare sa dea iarba mult mai bine si sub el. E si asta o solutie. Poti pune rumegus din ala special, cam pe o raza de un metru in jurul copacului. Tot arata mai bine decit pamintul gol.
Mai revin, imi place aici la gradinarit!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Am fost azi in Carrefour si ... absolut intamplator.. am ajuns la flori. Era sa mor! Este clar, trebuie sa ma mut undeva unde sa am o curte mai mare, vaaaai ce de flori aveau.
GeorgetaR, era cat pe ce sa iau si smokin, dar avea mai multe feluri si ma uitam ca mata-n calendar si m-am abtinut si n-am mai luat nimic. Dar sa vedeti ca mi-a ramas pe creier si imi mai fac drum pe-acolo.

RamonaJ, pt. aleea f umbrita sa-ti iei tufele cu crini de toamna, eu deja am comandat.
Exact asa am patit si eu cu hortensia, a ramas mica 3 ani la rand (la umbra deasa) si apoi am mutat-o in soare si a murit (cred ca mi-a sapat-o si cainele dupa ce am mutat-o, am eu o banuiala).
Si cu brandusele la fel, lor le trebuie soare, dar primavara au soare mai peste tot, ca nu sunt pomii cu frunze, sa tina umbra.


Uite, exact asa am facut si eu, am facut un spatiu cu coaja de copac din-aia speciala, portocalie, la saci. Pe care pun leaganul, iar rumegusul asta (cum i-ai zis tu) e delimitat de pietre mari (aduse de la mare). Pt. ca e un spatiu mic, unde am un alun, un gutui, un mar (plantat de noi - ala mai lipsea) va dati seama cata umbra e sub ei, nu creste nimic, nici gazon, nimic.
Si aici vreau sa fac loc de joaca pt. fete, sa pun nisip, piscina, o sa fac poze sa ma sfatuiti ca din povestiri e mai greu.

Mi-a ramas gandul la hortensiile din Carrefour, daca le pun in lutul din curte cred ca .. adio! Le are cineva in ghivece mari? Le merge bine oare in ghivece?

Guguluff, esti tare, tu si mama! Sunt cam scumpe florile, transportul costa etc. etc. si uite acum comanda..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Martie, care-s aia crini de toamna? Ai vreo denumire in engleza, latina, ceva?! Eu nu-i stiu. Ma mai gindeam la lacrimioare.
Brindusele sint sub magnolie de sud (nu stiu cum sa traduc altfel, cred ca numai pe aici creste), asteia nu-i cad frunzele. Acolo e umbra permanenta, ca e si un fel de intrind - are casa o forma ciudata acolo. E un loc imposibil, radacinile de la magnolie sint si aproape de suprafata.
Deci sa nu-mi pun mari sperante cu hortensiile? Mai astept si daca nu merg le mut.
Scuze pentru rumegus, nu stiam cum sa traduc mai bine. Asa e, ca o coaja de copac. Eu n-am pus bordura in jurul lor. De fapt nici n-am pus inca la toti pomii, trebuie sa mai cumpar.
Noi tocmai am plantat doi peri si doi piersici, m-am uitat si la smochin si am uitat de el!
Bunicul are smochin in Romania, dar n-a facut fructe niciodata. Ce faceti voi de a facut fructe? Sa-i spun si lui...

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Am uitat sa va spun ca pentru umbra am cumparat hosta, sa vedem daca-i place.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput