Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

E suficienta cu siguranta ultima pagina din catalog care se inchide ca un plic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Martie, imi plac brandusele tale... mult. Pai e ok ca ti-au iesit deja primele floricele. Nici la mine n-au iesit dar e spre padure, in Ilfov, e mai racoare decat in oras cu cateva grade. Au iesit doar zambilele si narcisele dar nu au boboci inca. Mi-e un dor de primavara.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Done!am facut comanda si m-am oprit la kk de vaca!
Georgeta multumesc pt. ca nu ma dumiream.
Acum ca mi-am facut comanda am avut timp sa ma uit si pe pozele lui Martie.
Pot sa spun ca m-au emotionat pt. ca se simte cum minunile rasarite timid din pamantul acela cam ostil parca ii aduc pupici de multumire stapanei care se vede cat efort a depus.
Cred ca ghioceii trebuiesc rariti.
Tzichi al meu este mai deschis la culoare dar tot birmanez si tot indragostit de gradina este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by b.nica

Martie ce-mi facusi!M-ai bagat la cheltuiala cu catalogul tau pe care l-am luat cu revista ieri!
Am inebunit cu florile lor!
Eu anul trecut am comandat capsuni urcatoare si chiar se urca si chiar fac pana toamna, capsuni.
Mai fetelor fiti atente cu florile de Datura ca sunt otravitoare!



Sa vezi faza, vine mama azi la mine (ea are un teren imens si si-a pus pe el vrute si nevrute), ii arat catalogul si zice: aaaa, nu, nu ma intereseaza, ca eu nu am timp nici de cela pe care le am. Am lasat catalogul pe masa si vad ca rasfoia la el, dupa care ma intreaba: auzi, dar tu cum ai comandat? ai dat tel? Cert e ca a plecat cu catalogul meeeeuu! Zice.. lasa ca ma uit si eu putin si ti-l aduc eu..

Uite nu stiam ca datura e otravitoare, oricum eu avand copii mici, pe toate le prezum a fi otravitoare sa fiu sigura, dar e bine de stiut.
Cu plicul am facut si eu ca GeorgetaR, am inchis ultima pag si am trimis.
Nu e birmaneza, e persana (cred), ca am gasit-o, era pierduta.. cand eram in facultate.
Ghioceii nu vreau sa ii raresc pt. ca i-am avut si rari si nu imi placea cum aratau, inghesuiti arata mai bine.

Guguluff, o sa fac poze cand o sa fie brandusele cu adevarat inflorite, atunci vor fi chiar frumoase.

GeorgetaR, aceeasi problema o am si eu in curte, un curent, non-stop, de asta mi-au murit si multe magnolii, plus ca vara imi darama ghivece, imi rup flori, culca la pamant plante mai inalte, curent si umbra, misto, nu? Si pamant lutos..
Smokinul l-ai pus in curte sau in ghiveci mare?

Si in continuare sa mai dau raportul: am adus toate ghivecele cu gloxinii (deja facusera frunzulite) si cu begonii (pastrez peste iarna bulbii in ghiveci) in casa, le-am udat si le-am asezat pe pervaz la lumina. In aprilie vor fi deja maricele. Le scot afara si le asez pe la umbra.
Am mai schimbat ghivecele la cateva plante care crescusera deja prea mult. E incredibil ce cald este, am o poza de acum 2 ani, la 1 martie era gradina acoperita de zapada.

Am cumparat Gradina de Vis pe martie (pe febr. am ratat-o) si vad ca iar are capitol mare despre trandafiri, la fix..

BraveGirl, pune si tu poze te rog..

Va pup pe toate, e minunat subiectul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Martie, mi-au placut si mie pozele tale si iti spun sincer ca nu mi se pare asa tragica situatia gazonului tau, mai ales ca el creste printre dale.Cred ca dupa ce il tunzi, daca mai adaugi ingrasamant si nisip va fi chiar o.k.Din pacate la solul argilos (la mine e la fel)chestia asta cu imbunatatirea calitatii lui e o lupta permanenta.In alta ordine de idei, mie azi salata mi-a facut o mare bucurie:a rasarit!Asa ca trebuie sa-i dau bataie la construit solarul ca mi-o iau plantele inainte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Smochinul e plantat direct in gradina. A facut smochine pana a dat inghetul si atunci l-am infasurat in saci si folie si l-am desfacut zilele trecute(inca mai avea cateva, Andrei voia sa le manance). Sper sa fie si anul asta la fel de productiv.
Vad ca voi deja scoateti plantele afara. Am si eu niste leandri, un dafin, crini infloriti, dar ma gandeam ca e cam devreme sa le scot din casa.
Referitor la catalogul cu plante, am cautat Bakker pe google si am dat de mag. on-line original. Are preturi putin mai mici, in lire, dar nu m-am dumirit inca daca trimit si in Romania. http://www.bakker.co.uk/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, ai dreptate, gazonul din poza e cel care merge bine, pentru ca e in plin soare si vara ii pun aspersor si e udat intr-una. Am alte locuri in gradina unde gazonul e un dezastru total, pe sub copaci la umbra. Mi-a fost rusine sa fac poze acelui "gazon".

Georgeta, nu cred ca a scos nimeni nici o planta afara, eu chiar si leandrul si maslinul care sunt foarte rezistenti la temperaturi scazute ii scot abia in aprilie.
Iar alte flori mai putin rezistente dupa 15 aprilie.
Am facut prostia sa scot muscatele la 1 aprilie intr-un an (considerand ca sunt rezistente), ca sa am de Pasti jardiniere la geamuri si vantul rece si curentii reci care erau noapte le-au terminat, asa ca nu mai risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Au inceput sa-mi iasa si mie lalelele...sunt fff fericita.

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/gqapp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Am revenit ! Cu vesti despre gradina mea

Mi-a dat nasa mea de botez niste flori ,asa ca azi am avut de munca .Am plantat lalele pitice,stinjenei pitici ,narcise,crizanteme ,3 tufe de leustean.Ieri am pus rasaduri pt ardei iuti si rosii cherry .Sunt tare curioasa ce-o sa iasa .Am si capsuni ,dar nu sunt inca hotarita unde sa le pun.

Spor la treaba !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Martie de ce nu cumperi gazon care creste la umbra? cred ca ar fi bine si frumos sa delimitezi cam la 1 m.zona din jurul copacilor cu o bordura de trifoi sau lucerna ;am auzit ca aduc nutrienti pt. ei.

Mergi la inceput