Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Sunt din Bucuresti, de-aia ma oftic de mor. Au iesit ghioceii si la Campina, am citit eu mai sus, numai la mine nu. Problema e ca locuiesc intr-o zona noua, in constructie, adica , mai exact, cam in camp. La mine tot timpul anului sunt cateva grade mai putin decat in oras, intre blocuri.
De comandat, am comandat o gramada, garoafe curgatoare, soaldina rosie si galbena, inca vreo doua plante de-astea de acoperire, am uitat cum le zice, jardiniera cu capsuni, trandafiri cataratori de 2 feluri si inca o chestie de catarat pe gard, indrisaim, parca.Si as mai vrea multe, dar astept sa vad cum sunt astea si mai vad eu...
Mie imi trebuie mai degraba plante mai mici, care sa acopere locurile ramase goale dupa ce am plantat anul trecut tot ce mi-a trecut prin cap (si unele nu s-au prins, evident).
Stie cineva ce as putea planta langa un iaz mic? Niste plante cu flori, de talie nu prea mare, pentru ca iazul e mititel si e inaltat de la pamant (ca am doi copii mici). Si sa suporte soare multe ore pe zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

GeorgetaR, la Campina e o clima f.buna, (cel mai mare nr. de zile insorite pe an din tara), asa ca nu te intrista.Eu de aceea m-am mutat aici din Bucuresti. Probabil ca in camp , nu soarele e problema ci curentul.Dupa ce vor creste mai mari pomii, vei avea zone adapostite. Ai putea sa le creezi si cu niste paravane pe care sa urce diverse plante(trandafiri, glicina, caprifoi).Langa iaz ai putea pune stanjenei(irisi) si crini din aceia portocalii.Ambele variante sunt nepretentioase.

Revista e mai veche:4/2002.E o intreaga filozofie despre taierea tuturor tipurilor de trandafiri(nobili, robusti,cataratori)La cataratori zice ca e important sa aerisesti usor tufa indepartand crengile uscate sau patate cu rugina si sa dirijezi lastarii principali cat mai orizontal pt.insorire si pt. a face cat mai multe flori.
E un capitol si despre gazon.Primavara (martie-aprilie)trebuie tuns, apoi verticulat(cu un aparat special), ca un fel de greblare pt.aerisire dar numai intr-o zi cand pamintul e uscat.Apoi se scot muschiul si buruienile si se pune ingrasamant(dupa verticulare).Se va pune si a doua oara in iunie.Golurile ramase dupa verticulare se afneaza cu harletul si se pun seminte de gazon, se incorporeaza usor cu grebla, se batatoreste si se uda.
Ingrasamantul recomandat se numeste:Compo, Substral,Wolf,Neudorf.Habar n-am daca se gaseste si la noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Guguluff, eu am dat comanda prin posta, am completat formularul, nu am dat tel. Cei 60 de bulbi daca vin bine, daca nu, nu ma supar.. si asa nu prea as avea unde sa-i pun din lipsa de soare. Ce bine ca iei un Voodoo! Multumesc pt. sfaturile cu trandafirii, am sa-i toaletez si pe cei urcatori atunci!

GeorgetaR, stii ce cred cu ghioceii? Creda ca i-ai plantat mult prea adanc in pamant, eu asa am patit cu niste lalele. Bulii erau prea afundati si planta abia iesea cand alte lalele erau gata inflorite.

Olympia, multumesc foarte mult, am sa caut revista, chiar sunt curioasa daca o am, desi nu cred, pe vremea aia stateam la bloc si nu aveam astfel de preocupari.

Sa vad daca mi-a iesit linkul cu poze, ah, ce emotii am..

Martie & Bebica & maimuta Sara
PozeFlori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Mai incerc..

Martie & Bebica & maimuta Sara
PozeFlori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Aici puteti sa vedeti putinele floricele care au iesit, starea gazonului la iesirea din iarna (acolo unde inca mai tin gazonul, adica intre dalele ecologice), pamantul lutos (se vede bine cam ce calitate are), cei trei brazi, adica molidul argintiu (cel mai frumos), bradul argintiu (ca un pin) si bradul normal, trandafirii taiati scurt de tot, alunul primavara cu matisorii lui, cam atat cred. Aaa, si pisica mea din spate

http://community.webshots.com.user/meda77

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Uitai o liniuta, oooof!

http://community.webshots.com/user/meda77

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Martie ce-mi facusi!M-ai bagat la cheltuiala cu catalogul tau pe care l-am luat cu revista ieri!
Am inebunit cu florile lor!
Eu anul trecut am comandat capsuni urcatoare si chiar se urca si chiar fac pana toamna, capsuni.
Mai fetelor fiti atente cu florile de Datura ca sunt otravitoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu am incercat sa pun toti bulbii in pamant la o adancime cam de doua ori cat marimea lor, asa ca nu cred ca sunt prea in adanc, dar, intr-adevar, curentul e problema la mine, de-aia e mai rece cu cateva grade decat in alte parti.
Capsuni urcatoare am luat si eu anul trecut dar nu prea le-a mers tocmai bine, tot din cauza curentului. Ma gandeam sa le mut intr-un loc mai adapostit anul asta, or rezista la mutare?
Stie cineva unde gasesc irisi? Mi-ar place sa-i plantez pe langa apa?
Astia au tot bulbi, nu?
Imi plac la nebunie plantele cu bulbi. Toti bulbii pe care i-am plantat anul trecut au rasarit (sau, ma rog, majoritatea), in schimb din celelalte plante pe care le-am pus cam 25% au murit.
Asa ca ma declar fan al oricarei flori cu bulb.
Va recomand sa va luati smochin.
A fost cea mai buna achizitie a mea de anul trecut. Cand l-am luat avea cam 20 cm si 3 crengute. Intre timp s-a mai inaltat putin si s-a mai stufosit. Probabil ar trebui sa-l tund si pe el, dar mi-e cam miluta. Oricum, ideea e ca au mancat copiii mei la smochine de nu mi-a venit sa cred. Cam 3-4 smochine pe saptamana se coceau si a avut in continuu toata vara. La dimensiunea lui chiar mi s-a parut extraordinar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Martie tu cum ai trimis plicul?Ai folosit numai ce dadeau ei la catalog sau ai pus totul intr-un plic nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Martie-f frumoase florile tale. Iar pisica e identica cu a mea...nu mi-a venit sa cred. Parca o vedeam pe a mea printre flori....

==========
Corina
Albumul meu

http://tt.lilypie.com/BFZNp2.png

Mergi la inceput