Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:



Martie, ma bag si eu la faza cu cercelusii, daca ii comanzi pana la urma te rog sa ma ai in vedere.

Multumesc pentru lamuririle despre taiat trandafirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

quote:
Originally posted by b.nica

Catinuto,ce doreai sa spui de ai scris quote dupa mine?


Vreau sa-ti urez ”bafta si spor la trebi” iar ghimbirul cum l-ai plantat? Ai pus in pamant radacinile alea ce se gasesc in supermarket? si eu de vreo 2 ani tot plantez copaci, arbusti, plante perene,etc. sper sa am timp sa le ingrijesc. A plantat cineva rubarba? Eu am niste seminte si vreau sa le pun in primavara asta si nu prea stiu in ce zona a curtii ca sa nu mai umblu la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Am luat si eu revista la indemnurile voastre. Interesanta de altfel, dar mi se par cam mari preturile din catalog. Si treaba cu roaba cu bulbi e in limita stocului existent deci se termina cand nici n-a inceput... Ma tenta un butas de sharon, niste capsuni, de la flori begoniile, cercelusul voodoo, crini landini, floare de colt si multe...
Si pe ultima pagina scrie clar: "Comanda dvs. este pentru bulbi, tuberculi, radacinile sau vlastarii plantelor din catalog!" deci cine stie la ce plante primesti vlastarii si cat de mari sunt. Deci ne bucuram de plante abia la anul daca iese ceva din bulbi... Plus ca trimisul costa 14 lei.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

[/quote]

Fii atenta ce-am gasit in catalog, au un ienupar orizontal, asa se cheama, inlocuieste cu succes gazonul si nu necesita taiere! Iti dai seama, dar din cate vad are nevoie de soare. Am vazut poze si mi-a placut la nebunie, formeaza o patura verde superba!

Martie am gasit si eu catalogul in revista si m-a ”atras” tare ienuparul ala dar...eu am vreo 300mp de acoperit si la cat scrie ca costa si distanta de plantare..., deci imi trebuie o varianta mai ieftina. Am colindat piata din Bc. vineri si am gasit eu ceva-ceva, de ex ”Lolium perenne” si o chestie ce se cheama ”timotei”, stie cineva ceva de ultima? O prietena mi-a zis ca daca voi smulge mereu buruienile din curte treptat-treptat o sa-mi iasa iarba adevarata si rezistenta, o fi asa? Lolium perenne, zicea vanzatoarea, rezista vreo 2-3 ani dar eu vreau ceva pemanent ca de nu peste 3 ani sunt tot in punctul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Catinuta, oaau, 300 mp, mda, scuze

Guguluff si GeorgetaR, am comandat 3 cercelusi Voodoo, deci unul pt. fiecare si am comandat si pachetul cu 6 buc. cercelusi cu flori mari. Deci 3 pentru mine si 3 pt. GeorgetaR. E bine asa?
Daca da, ne punem pe asteptat..

Eu mi-am mai comandat o datura roz Flamenco, Brumarele si crinii de toamna. As fi comandat eu multe, dar ieseam prea scump.

Eu am avut o datura imensa, dar tot timpul facea niste paianjeni albi si planta aproape murea, iar o stropeam, iar facea paianjeni, pana la urma am lasat-o sa moara ca ma dispera, cu orice o stropeam iar facea gandacii astia. Am un pui de la ea, dar e cu flori albe.
Si brumarea am avut, dar mi-a scos-o cainele din pamant, a tot scurmat-o pana a murit.

Cat priveste campania de primavara, sa dau si eu raportul, ca si Olympia:
-am taiat lastarii uscati de la tufanele,
-am taiat scurt trandafirii,
-am strans toate frunzele,
-am sapat, dar mai am putin de sapat (mai ales ca asta toamna nu am sapat deloc, din cauza de bebic si acum merge mai greu)
In casa:
- am scurtat toate muscatele si le-am pus in sticle cu apa sa prinda radacini
- am curatat toate florile din ghivece si le-am adus in lumina puternica si le-am pus si ingrasamanat.
Cam asta...

Totusi, cine vrea tufanele mov?, am prea multe.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Martie, super, o sa o fac pe mama fericita, cercelusii sunt pt. ea.
Am comandat si eu o gramada de plante, de-abea astept sa ajunga.
In gradina eu mare lucru nu am prea facut, am curatat pamantul de frunze si resturi de plante si am taiat cativa trandafiri (unii mai mult, altii mai putin, dupa cum m-a taiat capul.)La mine nu a cescut inca nimic, ghioceii, lalelele si zambilele au iesit, dar au doar cativa cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Georgeta, tu de unde esti? Ca in Bucuresti e f. cald, la mine ghioceii au rasarit inainte de Craciun, iar acum tot stau infloriti de vreo 3 saptamani.
Deci am stabilit cu cercelusii, super, ca nu aveam ce sa fac cu atatia.
Zi-mi si mie ce ai comandat, sunt curioasa sa vedem ce plante o sa avem mai incolo.

Am si eu o intrebare: trandafirii cataratori se tund si ei primavara? Am ramas eu cu impresia ca am citit undeva ca nu se tund si chiar nu i-am tuns niciodata, le-am scurtat doar lastarii care riscau sa ne intre in ochi.
Eu am facut poze ghioceilor, abia astept sa le pun aici, ca la momentul acesta habar nu am cum se pun poze, maine poate am tump sa invat si pun poze pe webshots si o sa dau link. E bine asa, nu?

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Se tund, dar cand am vazut subiectul in Gradina mea de vis, desi avea schema tot mi s-a parut complicat.Ma refer la tunsul pentru sanatatea plantei.Din p.d.v. estetic cred ca poti sa-i tunzi ca sa-i conduci cum doresti pe suport.Promit sa caut articolul in revista...Era ceva legat de nr. de ramificatii de pe crenguta si eu cu matematica am razboi pe viata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Vaai, matematica? Deci nu! $%*(^$#@@@!!?_)+

Eventual sa-mi zici nr. revistei ca le am aproape pe toate.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Martie, am gasit ceva util cu trandafirii cataratori si nu numai(si cu desene). Am si eu cateva tufe dar mai am pana sa le fac bolta. http://www.baumax.ro/Content.Node/garten/rosen-schnitt.php
Iau si eu un cercelus Voodoo, cand primesti coletul. Merci.
Si iti faci cont pe Photobucket sau Webshots si pui Direct link(asa e numit pe photobucket).
In alta ordine de idei, voi ati dat comanda de flori prin telefon? Ati intrebat si de aia 60 de bulbi?
Cu gazonul am si eu probleme, desi am dat cu ierbicide specifice, tot nu am scapat de niste pir imprastiat prin curte. Si eu am peste 500m de gazon, cu ienuparul orizontal dau faliment.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput