Sezatoarea canadiana (81)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Lorelai cu ce am gresit noi sa vedem poza asta...fie-ti mila de noi :))))))...Doamne, ce frumoase sunt fetitele...tu esti cea in bluza rosie, si de asemenea , cea cu ochelari ? scuza-ma dar nu cred sa te mai fi vazut pana acum...sa iti traiasca si sa fie sanatoase si norocoase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Lorelai, m-am uitat si eu la poze. Pe aici ne mai mindrim fiecare cu cite un copil frumusel, dar tu ai DOUA comori! Sa va traiasca, sa creasca mari, sanatoase si sa aiba mult noroc!

Miine la Montreal se anunta alta furtuna de zapada Iarna asta avem frig si zapada cit pentru 10 ierni...Noroc cu schi-ul lui Antonia, ca parca suport mai usor intemperiile astea fara sfirsit...Oricum incep deja numaratoarea inversa, de duminica in 4 saptamini sint in zbor spre...paradis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Diana2007 da, sotul meu si-a invitat soacra. Si nu au fost probleme. Eu n-am trimis nimic, numele meu nu era pe invitatie. Si nici nu a intrebat-o nimeni, ca ea nu a trecut prin interviu, si era prima viza.

Noi ne-am revenit cu sanatatea. Mai putin taticul, ca acum l-a luat si pe el gripa asta scurta. Noroc ca nu dureaza decat 3 zile....
A fost si la gradi, a mancat a dormit...Stau si ma minunez. De ce nu l-am dat mai devreme acolo. A!!!Mi-am adus aminte, nu primeau decat dupa 18 luni.......

Ma intorc la invatat....
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

Lorelai cu ce am gresit noi sa vedem poza asta...fie-ti mila de noi :))))))...Doamne, ce frumoase sunt fetitele...tu esti cea in bluza rosie, si de asemenea , cea cu ochelari ? scuza-ma dar nu cred sa te mai fi vazut pana acum...sa iti traiasca si sa fie sanatoase si norocoase!

Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)





Ktrinel ce mi-ai citit gindurile, si eu tot asa am gindit la vederea pozei.
Lorelai sa-ti traiasca frumusetile, ai doua printese minunate. O sa dormi si tu mai mult, in citiva ani. ba chiar sa vezi ce dragi ti-or fi cind te si ajuta prin casa.

Acum zi-ne si noua cam ce bunatati aveai pe masa aia? Sa ma pregatesc si eu virtual ptr 17,nu mQQm?

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

Lorelai cu ce am gresit noi sa vedem poza asta...fie-ti mila de noi :))))))...Doamne, ce frumoase sunt fetitele...tu esti cea in bluza rosie, si de asemenea , cea cu ochelari ? scuza-ma dar nu cred sa te mai fi vazut pana acum...sa iti traiasca si sa fie sanatoase si norocoase!
Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)

merci mult, intr-adevar fetele sint dulci. asta e norocul lor ca uneori asa imi vine sa le arunc pe fereastra. cred ca nervii mei sint foarte intinsi in ultimul timp.

cea in bluza rosie e nasa fetelor de botez si prietena mea cea mai buna. baietelul in poza cu fetele e al ei, cel mare, ca mai are unul mic de 6 luni. eu am filmat si sotul a facut pozele la ziua fetelor asa ca eu sint cea cu ochelari, cu fata de perna de nesomn.

poza aia cu masa a fost un subiect f dezbatut in familie. eu nu am vrut sa o puna dar sotul a cedat la insistentele soacrei care a vrut sa arate la toate rudele din romania (cu internet) ce pregatiri am facut noi, adica eu. am urit dintotdeauna pozele de genul asta, mai ales la nunti si toti prietenii mei stiu asta. si stiu persoane care in poza in loc sa se uite la persoane observa cite chiftele sint in farfurie si cit de mare e friptura. prin urmare, la nunta mea un prieten bun a filmat cu deamanuntul o farfurie si a comentat continutul. mi-a tras-o, m-am socat cind am vazut filmul ca eu nu am observat cind s-a dat in barci.

anyway, m-am lungit. una peste alta, mie imi place sa gatesc, mai ales pt party dar timp nu prea am. colectionez carti de bucate si mereu experimentez chestii noi. cred ca mi-am gresit meseria. visul meu e sa merg la academia culinara dar va trebui sa mai astept sa ia sotul un job baban ca sa ma pot eu lasa o perioada de munca. viseeeeee.

noapte buna tuturor. maimutele dorm si merg si eu la nani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Lorelai, si numele meu de familie este diferit de cel al copiilor si am mai calatorit si singura cu ei. Intotdeauna am luat certficatele de nastere ( long form care includ si numele parintilor) plus acordul scris al tatalui ( ceva de genul ca este de acord sa calatoresc cu copiii pana in destinatia x). Am calatorit de cateva ori numai cu ei fara tatal lor si nu totdeauna mi-au cerut actele, dar au fost si cazuri in care m-au intrebat.
Daca imi amintesc bine,ca am citit in seara asta mai din urma, ma intrebai pe unde stam in BC....stam in suburbie, in Coquitlam, langa Coquitlam centre, daca stii. De aceea nu apuc prea des sa fac cumparaturi pe strada mult draga tie, insa astept vremea mai calda si ma duc in cinstea ta si pe acolo.Voi pe unde ati stat?

nelia, sarumana de retete...raman datoare cu niste poze cu orasul tau favorit...ma execut cat de curand.

khristin, noi ne-au hotarat sa o dam pe Julia numai din grade 1 la French Immersion, am renuntat la a o da de la Kindergarden. Am fost si noi la o sesiune de orientare la scoala French Immersion de care apartine si am vorbit cu directorul si ne-am spus ca nu conteaza daca o dam de la Kindergarden sau din grade 1. Asa ca ne-am hotarat sa o lasam inca un an unde este, sa nu o innebunim cu mutatul in fiecare an si sa o dam numai la anul si va vedem ce iese, daca vom fi multumiti si ea fericita vom ramane pe drumul asta, daca nu, vom lua decizia in functie de imprejurari.Pe fetita ta ai inscris-o in Grade 1?

In alta ordine de idei...este cineva care lucreaza la federali pe aici? Ca mi se preconizeza un interviu saptamana viitoare ( nu stiu inca data) si m-ar interesa sa stiu cu ce este diferit de un interviu obisnuit.


Acum ma duc si eu la nani, ca voi ati tras deja un pui de somn, si va doresc un weekend excelent. A...am uitat...si in BC a nins bine saptamana asta...ieri am facut 2 ore jumate pana la job...asa ca sa fim si noi sustinatori ai iernii in Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
Lorelai - La Multzi Ani cu sanatate si noroc pt frumoasele tale puiutze! Sunt dulci foc! Sa va traiasca si sa va bucuratzi de ele! Noi inca nu am facut pasul sa "aruncam afara din cuib" una bucata pui... asa ca tot cu noi doarme... Si daca ii trebuie ceva in timpul noptzii tati se intoarce pe partea celalta si contnua sforaitul iar mami se... executa (apa, pipi, poney, etc)... Nici macara cand a fost racita si se scula tusind (din cauza mucisorilor) tati nu se trezea... Eu o tzineam ridicata in bratze si ii dadeam apa... uneori adormea asa la semi-verticala pe pieptul meu si eu ma chinuiam sa ma asez cumva ca dupa cateva min incepea sa ma doara pe mine coada de cele 19kg care apasau asupra mea...
Denisa - am tot vrut sa scriu si n-am apucat - Emma ta arata f bine (si frumusica pe de-asupra :-)) - sa nu te ingrijorezi ca nu a mai pus in greutate. Acum nu mai sunt rotunjori ca atunci cand erau bb - se lungesc si se subtziaza. Gaby n-a mai luat in greutate de vre-un an (adevarul e ca mananca tare firitisit si numai ce vrea ea... cand era piticutza puteam eu s-o mai "vrajesc" cu nectaruri de fructe, etc... acum e din ce in ce mai greu)
Fetele care sunt in cautare de job - multa bafta la inteviuri!
Apropo de supe/cirbitze rapide - eu am gasit o metoda care functzio. Am in conge pungi cu diferite tipuri de WOK 500gr (legume asortate - Vietnamez, Thay, Classic, Chinez, etc). Cand sotzului i se face pofta de supica, pun o oala de vreo 4 l pe aragaz cu 2,5l apa, las sa dea in clocot, adaug 1/2 cana de linte rosie (spalata in prealabil), pun cateva lg ulei (eu am ulei de masline) si las din nou sa dea in clocot. Cand lintea a fiert 5min adaug contzinutul unei pungi de legume (uneori chiar si inchetzate direct din conge). Las sa fiarba pt max 5min. Sting focul si pun capacul sa stea un pic (max 10min). Intre timp tai "pestisori" (cat se poate de fin) o ceapa, o pun intr-un castron si o frec bine cu putzina sare si ulei cat sa se moaie si sa nu usture. Ciorbitza/supica se poate servi cu: iaurt/kefir/smantana, suc de lamaie, bucatzele marunte de cascaval (sau cascaval ras), feliutze de ceapa preparate cu sare si ulei, crutoane de paine, patrunjel, ardei iute crud/murat. O alta varianta - la inceput de tot, in apa, la fiert, se poate pune contzinutul unei conserve de rosii maruntzite in suc propriu - si atunci ai ciorbitza de rosii cu legume.
Nu-mi imaginam ca invatzatul unei lb starine solicita atat... Sunt obo! Asa-i daca am un "greieras" odihnit si nemuncit... Acum cand il pun la treaba... se da "lovit in aripa"... Sunt bucuroasa ca pot sa-i citesc progeniturii cartzi pt copii (2-5 randuri/pagina, cuvinte simple uzuale). Aseara i-am citit vre-o 3 cartzulii si bulina a fost tare incantat ca mami stie suedeza :-) La gradi edu sunt tare simpatice - imi vorbesc (f clar si lent - evident :-)) in suedeza (small-talk) si acolo unde nu intzeleg imi traduc :-) Inca nu sunt capabila sa intzeleg telejurnalul in suedeza :-( dar imi place sa vad Animal Planet in engl si scris in sue - in felul acesta invatz cuvinte noi si nu pierd nici engl :-)
Va tzuck , va doresc multa-multa sanatate si o zii faina! (la noi ploua-ploua-ploua si eu vreau sa dooooooorm... da' nu-i posibil ca tre' sa merg sa fac groceries)

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Avand in vedere ca progenitura inca doarme, eu mi-am baut rapid cafeaua si am zis ca mai am timp sa mai adaug 2 randuri aici
Roxana - multa sanatate Isei!
Ana - mult succes la noul job!
Pt ca tot pomenea Miki de gradi... m-a surprins (placut) faptul ca mai nou Gabisor ma asteapta imbracata la 12:30 cand trebuie sa o iau... SE IMBRACA SINGURA! (costum intreg de toamna-iarna, cizmulitze imblanite de cauciuc, caciulitza "cu gat" care se trage rapid pe cap, manusi) si pe de-asupra si papa singurica tot din farfurie!
No - acum chiar ca tre' sa fug! S-a trezit progenitura!
Un weekend fain va doresc!

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Incerc de mai bine de-un ceas sa reiau firul si sirul si-acu ma uit la ceas si cred ca ma las pagubasa, mai bine incerc sa prind citeva ore de somn.. Ce-i drept, nici nu m-am strofocat prea tare, mai mult m-am uitat la poze decit am citit Si-acu, cind sa raspund, constat ca mi-a venit somnicul la loc. Ca poate nu stiti cum merge, deschid forumu', citesc, si cind sa raspund mi-aduc aminte cita treaba am, ma mai invirt oleaca prin casa si constat cu stupoare cita treaba e de facut, si ma gindesc sa m-apuc, da' mai intii sa mai citesc oleaca pe forum (si revenim de unde-am plecat).
Pina nu uit, ma umflu oficial in pene si fac o reverenta gratioasa in semn de aprecieri la adresa aprecierilor Da' si mai tare ma bucura absenta criticilor, mai ales acu ca-s cu nervii prastie.
Paul tot in dormitorul mare doarme de la o vreme (televizorul, bata-l vina) plus grija mea de a menaja parchetul si a nu face sant de la atitea drumuri catre camera lui. Mai ajung din cind in cind la concluzia ca ar trebui sa incep relocarea, dupa care aud cite-o stire de copii rapiti cit dormeau parintii si intru urgent in criza paranoica si nu las copilu din ochi. Cu care ocazie a inceput si Paul sa vizioneze SF-uri si politienesti cu noi.. Cu ciinele nu scap asa usor, ca tre sa ma cobor s-o dau afara. Asta de la anul de mat leave mi se trage de mi s-a facut catzeluky nocturnambula.. Zilele trecute am zis c-o dau la hingheri cind m-a trezit pe la 4 si m-a dus la frigider si dadea cu laba la usa frigiderului.. I-am zis vreo citeva indesate si ardelenesti de s-a facut mica si s-a dus la strachina ei instantaneu.. Zbieratul m-apuca numai o apuca joaca si nu mai vrea sa intre-n casa. Ar trebui sa-i fac bucata s-o las afara pina dimineata, da' mi-e sa nu-mi vina certata de sconcs, cum mi-a venit acu vreo 4 ani.. (a fost OK ca aveam nasul relativ infundat).
Zilele astea, printre interviuri si teste, tot mi-am facut timp de inc-o vizita la Laura, cu multa rabdare de uitat pe etichete la preturi Am intrat in bluze si esarfe in ideea ca tot m-apuc eu de-o dieta pina la urma. Doamnelor, daca vi se intimpla cumva sa iesiti din magazin cu numita haina lunga de iarna cu gluga, va zic de p-acuma semnalul: clipesc de trei ori cu ochiul drept si de doua ori cu stingul, si-asa o sa ne recunoastem daca s-o intimpla sa ne intilnim purtind-o!
maru, tot uit sa-ti zic de-o vreme, incearca ceva vitamine pe care scrie ca-s bune la stress.. poate-ajuta oleaca..
Stie cineva ceva de matgravidut? A nascut?


Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Diana daca a pierdut T4 puteti obtine usor alt notice of assesment la http://www.infosource.gc.ca/inst/nar/fed11_e.asp
In invitatie specifici salariul tau, a sotului si mentionezi ca atasezi scrisori de la angajatori plus T4 tau. Scrisoarea de invitatie trebuie bine scrisa si sa fie semnata de un Commisiner of oath (aici ast e termenul pt un notar mai mititel) Gasesti pe gratist toate serviciile astea la centrele care se adreseaza imigrantilor. ( si notarul si cineva sa scrie invitatia)


Mergi la inceput