Sezatoarea canadiana (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello,
Roxana-I will!
Claudia-sa-tzi traiasca comorile-frumosimaisunt!

Am pus si eu poze noi cu "teroristii mei":
http://community.webshots.com/album/562250470dQdpHT
www.dropshots.com/alexm
Revin!

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

cind sa dau si eu sa scriu, hop s-a terminat capitolul.

mQQm, si eu sint pentru aspirator central. nu face praf in casa si suge tot ce misca. eu am NuTone cumparat de la Costco si instalat de sot. tuburile prin pereti le-am pus cind s-a construit casa. daca ai deja tuburile, merita pt ca se instaleaza usor si nu e foarte scump.

party pe 17 feb? unde? asa mi-e ciuda ca sinteti cu toate departeeee. ce m-as mai intilni si eu cu voi, macar la o cafeluta si o tigare second hand.

parpalak, ce faina haina. sa o porti sanatoasa. fug si eu la Laura, poate mai am noroc sa gasesc ceva.

nelia, bine ca s-au insanatosit copilasii.

fetele in cautare, vine el jobul cind nu te astepti. sa vedeti ca atunci o sa vreti timpul de acum asa ca profitati. al meu sot e pe contracte ca asa mi-as lua un leave without pay sa ma odihnesc un pic. dar avem mortgage de plata si nu imi permit.

poate sa imi spuna si mie cineva CIND voi avea parte de 8 ore de somn fara intrerupere? precizez ca copiii au 3 ani. la 4? 5? 10? sau cind pleaca de acasa?

acum am parte de urmatoarele:

4AM: se aude din camera fetelor: Mamiiii!!
fug repede sa vad ce vrea si o intreb: Ce vrei Maya?
raspuns: Nimic.
o invelesc, o pup, ii explic ca daca nu vrea nimic sa nu o mai strige pe mami, sa strige numai daca vrea ceva. ma duc la loc in pat.
4:10 AM: iar se aude Mamiii!!
fug repede sa vad ce vrea si o intreb: Ce vrei Maya?
raspuns: Vei ceva.
intreb: Ce vrei? nu poti sa vrei ceva, trebuie sa spui ce vrei.
raspuns: Nu vei nimic.
dupa asta copilul adoarme imediat si eu stau cu ochii pe pereti pina la 6AM. asta daca nu se trezeste Livia intre timp, caz in care se reia situatia descrisa mai sus.

concluzia e ca sufar clar de sleep deprivation, la servici sint zombie si nu sint in stare de nimic. seara adorm pe fotoliu la ele in camera in timp ce le spun povestea. are cineva vreo solutie? mentionez ca am abuzat de niste pastile pt raceala care au somnifer inclus. a mers vreo saptamina, am dormit bustean, or fi strigat fetele dar nu am auzit nimic. acum mi-a trecut raceala, am terminat cutia de pastile si m-as duce ca cumpara alta dar asta suna un pic a substance abuse asa ca am renuntat.

stie cineva de vreun ceai ceva de la care sa dormi? pt mine nu pt copii. macar sa adorm repede dupa ce ma trezesc.

simonna, uite aici poze de la ziua fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

acum o intrebare pt doamnele care nu au numele de familie al sotului dar au copii. intra in categoria: "ce probleme au unii".

situatia e urmatoarea. vrem sa calatorim cu fetele in US. fetele au numele sotului dar eu nu. e asta o problema? in sensul ca de unde stiu granicerii ca eu sint mama fetelor. nici pe pasapoartele fetelor si nici pe certificatele de nastere nu scrie numele parintilor.

mi-a bagat cuiul cineva. a zis ca granicerii pot suspecta ca tatal a trecut granita cu copiii si cu amanta (yeah, right!! poate daca sotul meu nu ar avea burta si chelie). m-a sfatuit sa fac procura de la mine pt sot ca poate calatori singur cu copiii. ar fi ok dar numai ca nu calatoreste singur.

noi avem certificat de casatorie unde scrie ambele nume dar asta nu dovedeste ca eu sint mama fetelor. ne-am casatorit in Ca si nu am nici un act cu numele sotului, nici macar unul cu ambele nume.

voi ce stiti? ma agit de pomana sau nu? e destul de nasol feelingul sa nu ai dovezi ca esti mama copiilor tai.

inca ceva, pe certificatul de nastere, forma lunga, scrie numele parintilor? l-as putea comanda pe asta la guvern. deocamdata nu il au decit pe cel mic, ca un card.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Lorelai, multumesc de incurajari!
tare m-as bucura de timpul asta daca nu mi-ar sta mintea la banii de chirie, de grocerie....

Doamne'ajuta!

POZE
http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Lore-cere certificatul lung-statement of birth, e bine sa il ai oricum pe viitor,te costa 35 cad si il ai in 3zile dc comanzi pe internet,stii site guvern,asa-i:))Cu asta rezolvi clar orice problema legata de nume.
Legat de somnul printzeselor-vazut poze,sunt superbe,au perd. ca la ele nu se mai pune probl dintzilor sau a maselelor,cunoastem si noi exemplare-just be patient!-stiu ca e greu dar..Pupici!
Cu ceaiul pt.tine-I don't know,sorry!Poate niste musetzel cu tei?

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau07 spune:

Lorelai, pe certificatul de nastere format mare scrie numele complete ale parintilor, poti sa-l ceri si nu ai nici o problema cand treci granita. Ti-e util si in alte situatii.
Frumoase fetele tale, sa-ti traiasca. Cred ca in timpul noptii ele se trezesc si vor sa verifice ca esti aproape daca au nevoie de tine. Alexandra ne striga si ea noaptea si uneori mai vine la noi in camera. Ne spune sa nu o lasam singura la ea in camera. Alexandra are 3,5 ani. Cred ca mai avem pana nu ne vor mai cauta noaptea. Eu am noroc ca adorm repede dupa ce ma trezesc. Sotul in schimb daca se trezeste, adoarme greu dupa aceea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Mersi tare tare pentru raspunsuri, imi convin!
Casa asta are aspirache central in garaj si gaurile prin pereti, doar ca, la fel cu restul chestiilor ramase in urma celor de la care am cumparat, guess what? It doesn't work! Asa ca acum ne decideam daca sa ramanem cu ala clasic (care e cam suferind saracul ca-i cam de vreo 5 ani si a luptat cu reziduuri de Rex atatia ani), sau sa il schimbam pe cel stricat cu un nou central vacuum. Poate asa cu cel central, daca trebuie doar sa trag furtunul dupa mine, m-apuc si eu sa il folosesc. Cu cel clasic, doar berbantul si bebeloiul il foloseau, ca eu sunt tarrrre delicata si mie greeeu .

Lorelai, la multi ani fetitelor tale dulci!
Denisam, am tot vazut "baby grand" pianele alea in poze, tare faine. Chiar suna?

Eu am avut program tarziu azi noapte, c-a trebuit sa platesc biletul de avion al mamei si agentia este din Ro. Si am platit online de la BT. Bey frate, dar au aia niste circumvolutiuni pe creier in Ro de te simti idiot. Atat de complicat e totul, atat de ciudat, ca fara cursuri speciale nu reusesti sa faci o plata online!

Party? Party aici, virtual ziceam! Vin sarbatoritele pe 17, aduna din oglinda cu emoticoane cele necesare (carnati, beutura, torturi, formatia aia de lautari si ce se mai gaseste), iar noi venim, facem acelasi lucru, doar ca luam ala cu Happy BDay si ala cu aruncatul florilor, cantam la multi ani, ne trimitem pupaturi virtuale si ne povestim. Suna bine? Nu ca n-as vrea si io de-ala in persoana... da-i asa de mare Canada asta, mai mare decat China!

Ana Stroe, cum e noul job?
Va pup acum,



Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Buna seara,

Vin si eu cu o intrebare, tot legata de viza pentru rude. Vrem sa-i invitam pe socrii la vara, normal ar fi ca sotul meu sa faca invitatia insa el nu are T4 pentru anul trecut, anul asta s-a facut travailleur autonome, pe scurt nu prea are ce sa trimita ca sa justifice venituri. Ne-am gandit ca as putea sa fac eu invitatia, am si T4 bunicel ca venit, dar nu bate la ochi la ambasada, nora sa-si invite socrii ? A mai procedat cineva asa ? Au fost probleme ?

Codritu, ti-am trimis PM.



Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

quote:
Originally posted by mQQm


Ana Stroe, cum e noul job?
Va pup acum,



Common sense is not so common...        [Voltaire]                 DJ



Cristina, mersi! inca nu ma pronunt, ce fac e adiacent contabilitatii, deci nu tocmai jobul ideal ( da' tre sa ma impac cu gindul ca pe ala l-am lasat in Romania); pe de alta parte e aproape de casa, ma platesc decent (nu extraordinar, si m-au si smecherit in sensul ca o parte din bani ii primesc toti odata la sfirsitul contracului-peste 14 luni-daca ramin, daca plec mai repede nu vad nika), si atmosfera pare ok; deocamdata ma lupt cu trainingul, si nu e tocmai usor, e totul nou;
binenteles ca sunt quebsi 100%, si dupa o luna de engleza intensiva, nu am cu cine practica.


Simonna, detaliaza te rog despre soarecu ala , e carte sau dvd, sa stiu cu ce-l cadorisesc pe plod in weekendul asta de la Costco; mersi!

http://www.floriinro.ro/


tongue in cheek

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

diana, si sotul meu e travailleur autonome si am fost in aceeasi situatie de a invitata pe parintii lui. el a facut declaratia. ...si pe langa invitatie si dovada lui am atasat si adeverinta mea de salariat..poate atasa T4 de anul anterior, ca oricum se presupune ca asta nu e inca gata....a fost in regula. nu se poate sa nu pomeneasca nimic de el, adica sa faci tu singura invitatia, ca oricum ii vor intreba la interviu despre el...la noi nu au fost probleme.


quote:
Originally posted by Diana2007

Buna seara,

Vin si eu cu o intrebare, tot legata de viza pentru rude. Vrem sa-i invitam pe socrii la vara, normal ar fi ca sotul meu sa faca invitatia insa el nu are T4 pentru anul trecut, anul asta s-a facut travailleur autonome, pe scurt nu prea are ce sa trimita ca sa justifice venituri. Ne-am gandit ca as putea sa fac eu invitatia, am si T4 bunicel ca venit, dar nu bate la ochi la ambasada, nora sa-si invite socrii ? A mai procedat cineva asa ? Au fost probleme ?

Codritu, ti-am trimis PM.



Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !



Mergi la inceput