Injectia epidurala..periculoasa?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Brazucanu stiu de ce te-a durut pe tine cand ti-a pus cateterul, pe mine nu m-a durut deloc, prima data mi-a facut local o injectie cu xilina si apoi nu am simtit nimic cand mi-a pus cateterul, si si-a facut efectul in cateva minute
si eu aveam contractii cand mi-a pus cateterul dar anestezistul m-a intreba daca ma doare si cand aveam contractie se oprea, cred ca anestezista ta s-a cam grabit
l-a a doua nastere mi-au amortit si mie picioarele dar amorteala a trecut la vreo 2 ore dupa nastere asa ca m-am putut da jos din pat sa merg la toaleta

edit: cred ca virgula conteaza si ce anestezic se foloseste

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

votati pentru noi aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=14" target="_blank"> DavidsiMara si aici www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=25" target="_blank"> labotez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu voi naste curand natural cu epidurala. mi-e frica de nu mai pot de aceasta anestezie, mai ales ca voi naste la spitalul unde a nascut si brazuca, deci e posibil sa am aceeasi dr. anestezista ...dar am zis sa risc, pt ca prima nastere am avut-o fara anestezie, provocata, cu distocie de col, dilatare si intoarcere a lui bebe manuala....ceva asemanator cu trasul pe roata...asa ca de data asta TREBUIE sa risc si sa fac anestezia...
ce dileme am eu:
1.am tensiunea mica (in general 10/6, azi 9/5 ) si am inteles ca anestezia scade tensiunea....cum se poate evita o "cadere" de tensiune dupa anestezie? a mai avut cineva problema asta?
2.dupa anestezie am inteles ca nu mai simti de la brau in jos...implicit picioarele...cum te deplasezi, in travaliu, sa faci pishu??? (eu data trecuta am avut travaliu de 13 ore....si m-am cam plimbat pe la toaleta, in ultima faza, aveam o galeata langa pat...). acum, daca am picioarele inerte ce fac???


alexutza 5 ani si Teodor Mihai
AMR max.17 ZILE!!!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=15" target="_blank">votati poza "de craciun"!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=18" target="_blank">votati poza "felicitare"!

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eu am nascut cu epidurala si in sarcina am avut tensiunea si 8. Nu m-a durut deloc cand m-a intepat, trebuia sa stau incovoiata ca o pisica. Urmarile au fost dupa ce am nascūt, timp de 6 luni( poate mai mult ) am avut dureri de spate,chiar unde facusem epidurala. Am nascut fara dureri, simteam totul dar fara dureri.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si pe mine ma doare spatele exact in locul unde mi-a facut epidurala, dar nu am ajuns pana la un doctor pana in prezent pentru ca si eu si sotul am zis ca e pe fond psihic. Plus ca mie mi-a ramas cicatrice acolo unde am avut bagat cateterul sau ce era ala! Voi aveti cicatrice acolo sau sunt eu mai "norocoasa"?

ariel_7000 stiu pe cineva care a nascut la vreo 2 saptamani dupa mine tot acolo si a fost ok cu anestezia. Eu totusi zic ca a avut anestezista emotii in prima zi si eu le-am simtit pe pielea mea.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/2149302612/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

am nascut de doua ori si de doua ori cu epidurala. de doua ori, anestezistul a fost foarte indeminatic si n-am simtit absolut nimic cind mi-au pus furtunelul (sau sint eu o nesimtita ). de doua ori, cind a venit momentul de impins, am simtit contractiile ca niste gidilaturi (placute) si momentele nasterilor au fost, de doua ori, momente de care imi amintesc cu drag si cu placere.
pentru mine, de doua ori, epidurala mi-a adus "nastere fara dureri".
am avut noroc.

mona, lia (24.04.2004) si maya (28.10.2005)

"Vara in Martie"


"Lia si Maya, mari"

www.seansimon.com/Images/2007/Images2007.html" target="_blank">"Iubitele mele"

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60893" target="_blank">ASA S-A NASCUT MAYA www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31961" target="_blank">ASA S-A NASCUT LIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

brazuca, merci, m-ai mai linistit:)

monet, ai fost super cu faza cu "gadiliturile". Doamne ajuta, sa ma gadile si pe mine bebe cand iese!!! ca alexutza mea "m-a gadilat cu drujba" :)))

eu incerc sa ma conving ca e singura, cea mai buna si extraordinara metoda care ma va ajuta peste.....15 zile maxim! aoleu! deja tremur, numai cand ma gandesc:)

alexutza 5 ani si Teodor Mihai
AMR max.15 ZILE!!!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=15" target="_blank">votati poza "de craciun"!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=18" target="_blank">votati poza "felicitare"!

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

buna fetelor,

este foaaarte delicata aceasta chestiune; cu sau fara, exista riscuri.
Esential este ca echipa care se ocupa de tine [obstetrician+anestezist+moasa] sa se inteleaga si sa coopereze iar tu sa ai certitudinea ca se ocupa de tine si ca poti avea incredere in ei.
Trebuie discutat cu medicul obstetrician inainte de declansarea travaliului despre cum va aborda nasterea ta [si asta e bine, pentru ca vad ca deja a facut-o]; apoi, cu ce anestezist lucreaza si ce inseamna efectiv anestezia, care sunt riscurile/efectele; apoi, la spital, moasa/asistenta sefa este important [din pacate, sunt acum in spital, si vad ce inseamna de 6 zile "efectul atentiei"] sa fie "gratificata" inainte - oricat nu sunt de acord cu aceasta practica sau meteahna, asta e, trebuie sa fie multa atentie indreptata spre femeia care naste. Nu e usor sa nasti, nasterea naturala poate fi surpinzatoare chiar si pentru medic iar procesul nasterii inseamna responsabilitatea pentru 2 vieti; iar a micutului bblus este esential sa inceapa din prima secunda fara bose, traume, stationari indelungi cu capul in col, hipoxii..etc
Eu am simtit toate contractiile chiar daca am avut epidurala, le simti nedureros, pui mana pe abdomen si simti iar de la un moment dat, cu acordul doctorului/moasei, impingi in momentul in care simti contractia, nu aiurea [nu uit niciodata"ca si cum ai face kk ::)))].
Anestezia e esential sa se faca in afara contractiei, trupul chiar trebuie sa stea nemiscat altfel..uitati, sunteti multe care se vaita de efecte naspa chiar ani de zile; eu nu stiu de ce se mai face anestezia daca este pe contractie?!
Cu toate astea [echipa ideala de medic/anestezist/moasa +anestezie perfect executata, moasa ultra atenta, expulzie fara intarziere si contractii perfect armonizate cu impingerea - nu auzeam decat bravo! bravo!], copilul meu s-a nascut hipoxic, cu apgar 7, n-a tipat.

In concluzie, sunt riscuri si cu si fara.
Importanta e increderea in tine si in doctor.

Andreea
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

IONUT are mare nevoie de noi http://seek-on.com/wpmu/ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mie nu mi.a ramas nici un semn de la intepatura dar durerile alea timp de 6 luni erau destul de mari. Am avut un travaliu de 35 ore, epidurala mi-au facut-o cu doua ore inainte sa nasc ( atunci am reusit sa ajung la dilatatia dorita de medic ) Mai aveam o chestie in mana care avea un buton, cand aveam contractii daca se intampla sa simt, trebuia sa apas pe buton sa " alimentez " branula cred....Oricum atunci cand a trebuit sa iasa bebe, am simtit o foarte mare presiune jos si eram nevoita sa imping.
Am uitat numele, mamica cu AMR 15 zile: nastere usoara cu bebe sanatos si papacios

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olga_mami spune:

Buna fetelor!
Lilly love ai mare dreptate in ceea ce spui. Fiecare nastere este unica ,iar riscuri apar la o nastere normala fara epidurala, dar ce sa mai spui de una cu ceva interventii pe langa (epidurala).
Eu sunt de parerea ca nasterea trebuie sa fie cat mai naturala si fara interventii inutile gen administrare de glucoza, oxitocina sau efectuarea unei epidurale. Corpul nostru este atat de perfect conceput incat orice interventie in procesul travaliului ar strica echilibrul hormonal (in travaliu productia unor hormoni creste de cateva zeci de ori, ex:endorfina care este un anestezic si analgezic natural,oxitocina - controleaza intensitatea si frecventa contractiilor).
Pana la urma fiecare viitoare mamica isi face un plan de nastere care este perfect pentru ea. Este foarte important insa sa fiti bine informate atunci cand faceti o alegere sau alta, ca pana la urma scopul si dorinta cea mai mare a fiecarei gravide este sa aduca pe lume un copil cat mai sanatos.
Pupici la toate.

P.S. Si eu sunt o viitoare mamica (sapt 38) si sunt in asteptarea marelui eveniment.Sunt din Timisoara dar momentan ma aflu la Brasov pentru ca m-am hotarat sa nasc in apa (fara epidurala bineinteles).

38 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

maraki, 35 de ore de travaliu....brrrrrrrr!!! si eu ma plangeam cu cele "numai 13" ale mele!!!

eu eram mami cu amr 15 zile:))) care s-a facut 13 acum:)oops, se apropie!! merci de urari! Doamne ajuta sa fie bine si sa-mi priasca epidurala:)! intre timp am mai aflat si cum e cu pshu in timpul travaliului anesteziat, m-am mai linistit....tara arde si baba...face pipi pe ea:)

alexutza 5 ani si Teodor Mihai

13 zile pana vine TEO mic
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput