Injectia epidurala..periculoasa?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by anya

Si eu am nascut de 2 ori cu epidurala. Cea mai intensa durere in sala de nastere a fost cand mi-au pus perfuzia de la mana. Nu am simtit cand mi-au montat peridurala - ca pozitie, stateam in fund, cu coloana "cocosata". Peridurala au montat-o inainte de a avea contractii, iar analgezicul l-au introdus dupa ce s-au instalat contractiile. Nu am avut nici-un fel de reactii adverse de la peridurala. Am nascut in Giulesti, cu anestezisti diferiti.

Anya



AM inteles ca epidurala e una si peridurala e alta.
Eu eram convinsa ca am avut epidurala, iar dr din Rom m-a lamurit anul trecut ca am avut peridurala. Imi scapa acum amanunele.
Oricum, cine a inventat-o sa traiasca!
Acum cred cu tarie ca intr-adevar pot aparea si probleme la bb dupa nastere. Asa ca, oricat de egoiste am fi si ne gandim numai la noi s anastem usor, mai ales la prima sarcina, trebuie gandit de 2 ori inainte. DUrerile sunt intr-adevar rele, ca sa zic asa, dar nu moare nimeni din asta.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by ariel_7000

2.dupa anestezie am inteles ca nu mai simti de la brau in jos...implicit picioarele...cum te deplasezi, in travaliu, sa faci pishu??? (eu data trecuta am avut travaliu de 13 ore....si m-am cam plimbat pe la toaleta, in ultima faza, aveam o galeata langa pat...). acum, daca am picioarele inerte ce fac???


alexutza 5 ani si Teodor Mihai
AMR max.17 ZILE!!!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=15" target="_blank">votati poza "de craciun"!
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=18" target="_blank">votati poza "felicitare"!

TEODOR
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007




Aici iti raspund eu, care eram cu epidurala pusa si mergeam cu perfuzia dupa mine si cu aparatul de monitorizare a contractiilor, la toiletul din camera unde ma punea moasa sa stau pe wc sa ma screm si ea verifica cu mana daca a mai coborat Andrei. Ea era nebuna dar eu am fost si mai nebuna ca am facut ce zicea.
Deci anestezia lucreaza de la brau in jos in sensul ca iti ia durerea cu mana, si nu mint. Eu am putut sa merg bine merci si nu simteam nici o contractie., Cand a trebuit sa nasc, imi spunea moasa cand am contractie ca o vedea pe monitor iar eu simteam ceva f f f slab.
Nastere usoara!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika.maria spune:

buna
si eu te sustin nana, asa este nu mai simti nimicutza
eu stiam ca peridurala si epidurala sunt cam acelasi lucru...
mami de erica maria 3 luni si 3 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am nascut cu epidurala...,si pe bune ca am crezut in ea...,dar nu a prins...,de ce?...,nu stiu sa spun...
anestezista care mi-a montat-o era una recomandata si cica f buna...,asa o fi,dar a doua oara nici ca mai apelez la ea...
mi s-a rupt apa,am ajuns cu dilatatie 0 la spital...,am asteptat sa fac 4-5,mi-au montat epidurala...,care nu era fixata f bine...,adica era iesita...si-a dat seama dupa urletele mele ca ceva nu-i in regula...,o fixeaza bine si degeaba...,dureri grupa mare...,dilatatie ioc...
total de 11 ore de travaliu din care jumate f dureros...,cu greu m-am dilatat 10 si m-am urcat singurica pe masa de nastere...
deci cand citesc aici ca "amortise piciorul"...,ca "nu simteam durere"...,realizez ca mie mi-a bagat apa de ploaie in cateter...
dupa nastere si pana in prezent am ramas cu o amorteala in fesa stanga...,sant momente cand ma ridic din pat si nu ma pot sprijini in piciorul stang...,este mort...sa fie de la apa aia de ploaie?!...,nu stiu...

Ariel,
tinem pumnii sa nasti usor,sa prinda epidurala,sa pape bb laptic si tu sa te refaci usor


Mamica stralucitoare
10+ + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Doamne ajuta!! Dandusa....imi pare rau ca nu ti-a reusit epidurala....eu sper din tot sufletul sa fie bine, cu toate ca incep sa ma tem din ce in ce mai mult...am inceput sa realizez cat de putin mai am...cat oare? cateva ore? 1 zi, 2, 10??? oricum , mai am extrem de putin si mi-am pus TOATA speranta in aceasta anestezie...

alexutza 5 ani si Teodor Mihai

AMR:6 zile???
POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanamami_16 spune:

fetelor...eu am abia 3 saptamani de sarcina. de cand am aflat ca sunt graviduta imi petrec aproape tot timpul liber citind despre experientele voastre.
desi e foarte devreme deocamdata, eu ma gandesc mai mereu la ziua Z. mie mi-e foarte frica de durere deci clar voi naste cu epidurala. o sa ma rog sa nu simt calvarul travaliului.

va multumesc pentru ca impartasiti experientele voastre ca si mamici.
asa mai invat si eu cate ceva

Ioana 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eld spune:

Eu am nascut fara epidurala, dar de data asta vreau epidurala.
Am auzit multe cazuri cand nu a prins anestezia, nu stiu explicatia. Si am intalnit o mamica ce a nascut cu epidurala si a ramas cu un usor tremur la piciorul stang si nu mai poate conduce masina cu schimbator manual de viteza.
Cred ca daca ar fi periculoasa nu s-ar mai folosi, nu?

Eld, mami de printesa si (36s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

Fetelor,eu am nascut a doua oara cu epidurala...si atat va pot spune:TRAIASCA EPIDURALA!!!...daca dupa prima nastere am fost marcata mult timp(bebe David a avut 4100),acum in timp ce-mi facea dr broderia ziceam sus si tare:Mai Vreau!!!...nici nu am simtit ca nasc(bebe Samuel -4300),nu am ramas nici cu dureri de spate,e adevarat ca 2 ore nu mi-am simtit picioarele,dar a meritat cu varf si indesat!asa ca,eu va sfatuiesc sa optati pentru epidurala!Sa dea Domnul sa aveti parte si de un dr anestezist priceput!

Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL CASIAN -1 martie 2008
POZE



Faptul ca ai un pian ,nu te face pianist,dar faptul ca ai un copil cu siguranta te face parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo27 spune:

a,si va anunt ca ARIEL e deja la spital sa nasca..suntem colege de Odisee

Simo,mami de DAVID- 3 iulie 2002,si de SAMUEL CASIAN -1 martie 2008
POZE



Faptul ca ai un pian ,nu te face pianist,dar faptul ca ai un copil cu siguranta te face parinte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Pe cit de entuziasmate sunteti unele dintre voi de epidurala pe atit de entuziasmata sunt eu ca am gasit un topic despre epidurala mai nou de 2007. Si pe mine ma intereseaza epidurala desi s-ar putea spune ca e prea devreme .
Asa ca va intreb si pe voi in speranta ca ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri :
1.De la ce firma ati achizitionat trusa ? Sau o are spitalul ?
2.Vi s-a permis sa urcati pe masa cu firul de la epidurala in spate ?
3.De la ce dilatatie v-a fost facuta anestezia ? Exista mai multe pareri : de la 5 , de la 6 . Ma ghindesc ca totusi exista un prag maxim si unul minim.
4.In cit timp de la nastere vi s-a permis sa alaptati?
5.Anestezia si-a mentinut efectul si pentru epiziotomie sau nu a mai fost nevoie de epiziotomie dupa epidurala?
6.Ati putut sa va deplasati , vi s-a permis sau ati fost obligate sa stati in pat ?

Multumesc.


Mirtha 19+

Mergi la inceput