Injectia epidurala..periculoasa?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Punktulet spune:

Salut mamici ,burtici si bebici,

Vad ca parerile despre epidurala sunt impartite. As opta si eu pentru epidurala dar nu stiu peste ce anestezist o sa dau, nu m-am hotarat inca unde nasc (la Buftea sau la Municipal sau de ce nu la Medlife). Doctora mea este si la Medlife si la Municipal asa ca miercuri cand merg la eco voi sta de vorba cu ea sa vedem ea ce parere are !
Este prima nastere si imi este foarte dar foarte frica !
Pupici
Va tin la curent !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am nascut de 2 ori cu epidurala. Cea mai intensa durere in sala de nastere a fost cand mi-au pus perfuzia de la mana. Nu am simtit cand mi-au montat peridurala - ca pozitie, stateam in fund, cu coloana "cocosata". Peridurala au montat-o inainte de a avea contractii, iar analgezicul l-au introdus dupa ce s-au instalat contractiile. Nu am avut nici-un fel de reactii adverse de la peridurala. Am nascut in Giulesti, cu anestezisti diferiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

Eu am nascut cu epidurala si dupa ce au montat-o dilatatia a mers foarte repede. Mi-au dat o casetuta cu buton sa dau doza cand ma doare (cam la 2 ore), casetuta care era programata ca sa nu poti supradoza. Cu jumatate de ora inainte de nastere nu am mai apasat pe buton ca sa simt si sa pot impinge. Am impins pret de 2 contractii (vreo 3 minute dupa ceas), la ultima contractie m-a ajutat si moasa. Fetita mea a iesit imediat, insa cu taietura.

Ca efect negativ, mi-a cazut tensiunea dupa ce mi-au montat epidurala, am inteles ca 1/3 din femei patesc chestia asta. Mi-au pus in perfuzie insa ceva care sa o ridice.

Ca concluzie daca doare rau as cere iara. Daca as putea suporta durerea as prefera fara, dar ma durea groaznic de tare si nu puteam suporta.

Multa bafta tuturor!
ALRA


Vacanta cu Laura in Romania: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116326

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Am nascut cu epidurala si a fost f bine.Nasterea a fost provocata pt bb trecuse de termen.Acum tot asa vreau sa nasc cu diferenta ca am ales sa nasc in apa.
Sora mea a nascut prin cezariana, rahie si epidurala si a fost ok si la ea.
Nastere usoara iti doresc si nu te speria de epidurala.O sa fie bine.

Anca 25 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

eu am nascut de doua ori, cu peridurala ... am nascut la Medias, intr-un spital fara prea multe pretentii dar cu oameni deschisi la minte si foarte sufletisti. pentru ca multe femei ocolesc spitalul din Medias si se duc sa nasca in spitale cu pretentii la Sibiu sau Mures, medicii de aici se bucura cand mai naste cu ei si cate o femeie mai alba si isi dau tot interesul sa fie bine ... cu peridurala a fost perfect, totul a mers foarte repede, fara dureri, fara efecte adverse, copiii nu au suferit deloc, eu am fost foarte relaxata si cooperanta, am simtit fiecare contractie, am reusit si sa imping, la a doua nastere nu a fost cazul pentru ca fetita s-a impins singura afara ... anestezistul a stat tot timpul langa mine, de cand mi-a pus cateterul si pana l-a scos si m-a vizitat in fiecare zi cat am sta inspital, sa vada cum ma simt, la fel si ginecologul care m-a asistat ... dupa asemenea experiente le recomand tuturor prietenelor mele sa nasca cu peridurala ... cu echipa cu care am nascut eu

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Daca epidurala e bine facuta in general nu sint probleme.
Eu am impins afara un bebeloi de 4650 gr fara nici un forceps sau vacuum sau orice altceva. Mi-a luat cam mult sa-l imping dar n-au fost deloc probleme.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Dupa tot ce am citit aici, eu as vrea sa nasc fara epidurala. Credeti ca se poate? Nu mi-e frica de durere si o tolerez destul de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika.maria spune:

buna...........cred ca nici batuta nu as naste fara peridurala, eu pna la dil 4 aveam niste contractii de-mi taiau rasuflarea...........iar dupa sexy viata, am impins super, bb a iesit fara probleme si am ras intr-una pe masa de nastere asa ca.....nu va jucati cu durerile,, facerii,,
erau colege cu mine fete care nascusera live si traumatizate si galbene la fata dupa 2 zile...nu puteau descrie durerile asa ca........este alegerea vostra dar sa nu regretati dupa....faza este sa ai un anestezist priceput, si sa-l stimulezi
nasteri usoare cu peridurale!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Eu una pot sa spun ca nici de zece ori daca mai nasc nu imi mai trebuie epidurala. Inainte de nastere m-am tot documentat si aveam o oarecare frica asa ca m-am dus la maternitate viteaza sa nasc natural. Dupa ce au inceput contractiile, nu am mai avut putere sa refuz oferta de a primi epidurala asa ca mi-am trimis sotul la farmacie dupa trusa. M-au urcat pe masa, si m-au intepat exact in timpul unei contractii si desi am spus anestezistei ca eu simt ce face ea acolo si ca ma doare, ea mi-a spus ca NU SIMT. Iar eu, in durerile mele am zis ca oi fi eu mai nebuna si simt contractiile in coloana. Ma rog, am simtit, ma durea locul respectiv, dar am zis sa tac si sa nu ma mai vait ca eu voiam sa fiu foarte curajoasa. Si incep ele sa bage substanta si asteapta sa isi faca efectul. Si asteptam si asteptam...si nimic. Contractii in veselie, eu le simteam pe toate. Dupa vreo ora anestezista spune ca ea mi-ar mai baga inca o data cateterul ca sigur nu a intrat bine. Asa ca il trimit iar pe sot la farmacie dupa alta trusa. Ma urc a doua oara pe masa si exact cand simt din nou durerea foarte puternica in coloana, dn nou in acelasi timp cu contractia, am lesinat pur si simplu pe masa sub mainile lor. Si asta a fost, nu mi-a mai facut-o pe a doua. In 30 de minute a inceput sa se simta efectul primei epidurale...in piciorul stang, pe care nu l-am mai simtit pana a doua zi spre seara. Am nascut intr-un picior, purtata pe brate de asistente intre pat si masa de nasteri si inapoi, cu mai multe lesinuri. Am simtit absolut tot ce a insemnat durerile nasterii si le-as fi preferat de o mie de ori chinului cu epidurala. Si as fi nascut si mai usor daca mi-as fi simtit piciorul si as fi putut sa ma mai plimb sau sa ma mai misc intre contractii.

Deci eu spun NUUUU epiduralei!

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/2149302612/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Brazuca, am o intrebare; ai nascut cumva la Giulesti? pentru ca povestea ta seamana taaare bine cu a doua mea nastere.
Edit: gata, am vazut ca nu.

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput