Mamici ce asteapta al doilea copil (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Mariaanna merci iubita
Onyx, m-am interesat deja iti dai seama.La noi in tara se naste in apa numai la Brasov, intr-o clinica particulara deschisa anul trecut in martie,am vb cu medicul care se ocupa de asta .Nu mi-e frica sincer, mai rau decat o nastere naturala nu are cum sa fie.Si da, se poate face si epidurala.
Acest medic a mai asistat nasteri in apa acum cativa ani la o clinica din orasul Victoria, dar s-a inchis acea sectie .Voi merge la o consultatie la el la BV in martie si pot sa va zic mai multe atunci.Dr asta are 1000 de nasteri in apa la activ asa ca-l pot considera cu experienta in domeniu.La o adica se poate face cezariana la ei in clinica , in caz de urgenta, dar eu sper sa nu fie cazul.
pup,

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Khrisu eu sunt din Bucuresti si o sa bat drumul pana la Brasov.
Asta e , sunt optimista , pana acolo fac 2 ore de mers cu masina.dar sunt convinsa ca ma va chema un pic inainte de termen.

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

quote:
Originally posted by acina

Khrisu eu sunt din Bucuresti si o sa bat drumul pana la Brasov.
Asta e , sunt optimista , pana acolo fac 2 ore de mers cu masina.dar sunt convinsa ca ma va chema un pic inainte de termen.

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii




ma tenteaza ideea..prima nastere a fost naturala cu epidurala..dar nu mai vreau epidurala..iar nasterea in apa e o varianta...
Trebuie sa studiez un pic..nu prea am informatii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Bravo acina, felicitari pt fetita.

Inca o fetita...........ce bine!!!

Ada 12+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Khrisu de unde esti?
Ada merci, vad ca numai fetite la noi in trupa.O fi anul fetitelor, eu mai am o prietena care are tot fetita in burtica, alta prietena de-a mea a nascut chiar pe 1 ian tot fetita.

edit:
khrisu uite un subiect despre nasterea in apa de la Bv
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113599

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaRusu spune:

fetele active
Revin pe seara - fac modificare la listuta cu burticile noi si cu ordonarea.


Oana 19+, mamica de Paul-Victor (21 iunie 2006)
Priveste partea buna a lucrurilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

quote:
Originally posted by acina

Khrisu de unde esti?
Ada merci, vad ca numai fetite la noi in trupa.O fi anul fetitelor, eu mai am o prietena care are tot fetita in burtica, alta prietena de-a mea a nascut chiar pe 1 ian tot fetita.

edit:
khrisu uite un subiect despre nasterea in apa de la Bv
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113599

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii




multumesc foarte mult pentru informatie..din pacate si eu am "beneficiat " de epiziectomie preventiva..desi in timpul sarcinii am facut masaj perienal cu ulei de masline tocmai pt a preveni o taietura, ruptura....
Sunt din suceava iar pt mine e departe si brasovul..dar oricum trebuie sa fac un efort ...nasterea in orasul meu o exclud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Oana .
Khrisu sa nu crezi ca eu nu am avut parte de epiziotomie, hehe, Andrei a fost mare, a avut 4 kg , deci nu am scapat de taietura de rigoare.

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ClaudiaH spune:

Buna fetele!
Interesanta tema asta cu nasterile. Eu l-am nascut pe Stefan cu cezariana (a fost nevoie, n-a fost la cerere) si nu pot sa spunc a a fost placut. Acum, medicul mi-a zis ca daca nu e nici o problema o sa pot sa nasc normal. Aici se practica epidurala in majoritatea cazurilor. Ma gandeam ca e ok, desi am emotii in fata necunoscutului.
Khrisu, spune-mi si mie de ce nu mai vrei epidurala, a fost naspa???
Acina, felicitari pentru fetita! Sa vina pe lume sanatoasa!
Ada_s, tare bine ar fi sa fie anul fetitelor, cel putin pentru mine ca as cam vrea o fetita. De fapt mie imi cam e indiferent dar sotul meu ar vrea sa aiba si-o fetita.

Pupici, o zi faina!!!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
8+
iata minunea 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khrisu spune:

quote:
Originally posted by ClaudiaH


Khrisu, spune-mi si mie de ce nu mai vrei epidurala, a fost naspa???
Acina, felicitari pentru fetita! Sa vina pe lume sanatoasa!
Ada_s, tare bine ar fi sa fie anul fetitelor, cel putin pentru mine ca as cam vrea o fetita. De fapt mie imi cam e indiferent dar sotul meu ar vrea sa aiba si-o fetita.

Pupici, o zi faina!!!

mamica lui Stefan din 03.04.2005
8+
iata minunea 2



Am stat destul de mult sub anestezie epidurala, cam 3.5 ore. Copilul meu mi-a refuzat sanul mult si bine... din cate am studiat si asta ar putea fi o cauza (epidurala), anestezia nu are cum sa-i faca bine bebelusului. Plus ca acum nu-mi mai e frica de durei..ca am vazut aproximativ cum e... travaliul a fost cam de 16 ore... si am simtit o mare parte din dureri. Vreau sa simt pe viu cum e nasterea neinstrumentalizata (fara oxitocina etc). Vreau sa incerc nasterea Lotus ...adica pus copilul imediat la san fara sa i se taie cordonul ombilical si pe cat posibil fara interventii medicamentoase.

Mergi la inceput