Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Hristos a inviat !!!!! (desi cu intarziere). Cred ca la ora asta sunteti la mici si gratare la iarba verde . Sper sa aveti parte de vreme buna si sa va simtiti bine iar cand o sa ajungeti acasa sa intrati putin pe site pt ca iarasi am o mica problema. Si la cine sa apelez daca nu la voi?
Am inceput sa fac o pereche de pantaloni simpli dintr+o revista burda. Nu stiu insa ce sa le fac pt ca stau incretiti in partea din fata. Intotdeauna patesc la fel. Am crezut ca daca am tiparul facut de profesionisti nu o sa mai am problema asta dar se pare ca.... m-am inselat . Poate ati patit si voi la fel ca mine si ati gasit o metoda de a trasa altfel cusatura sau... nu stiu ce sa zic.
Oricum mi+am cam batut capul degeaba sa gasesc o solutie ca orice am incercat nu mi+a placut cum arata pantalonul la final.
V-am pupat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Adevarat a inviat!

Diana stau incretiti sub fermoar sau toata partea din fata? s-ar putea sa fie prea inalti la talie (adica prea lungi de la cusatura de imbinare dintre picioare si linia taliei). Poti sa faci o poza ca sa vedem cum stau pe tine? Uneori rascroiturile dintre craci sunt foarte lungi (mai ales ptr mine) si de obicei le scurtez cu 2 cm ata fata cat si spate. Daca esti mai plata la burta rascroitura din fata nu trebuie sa fie adanca ci usor curbata. Sper sa fie de folos.

Vianne asteptam vesti bune; iti dorim nastere usoara!

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Hristos a inviat ! salutare fetelor !

sper ca v-ati distrat de sarbatori eu am fost harnica si am facut ceva pentru nepotelele mele . de 1 mai , ca nu mai era sarbatoare... am pus linkul mai jos .. la rochita taiasem tiparul pt altceva si l-am 'reconstituit' din ochi sunt primele mele creatii cap-coada !
Elena, cu fete de perna si lenjerie nu prea am rabdare ... oricum am vazut ca 'antrenamentul' conteaza! deja cusaturile nu imi mai ies asa strambe
am si eu o intrebare : ce e banda asta din poza si la ce se foloseste ? numai la pantaloni ? http://s280.photobucket.com/albums/kk198/kindaras/?action=view¤t=SANY0010.jpg

si ce e aia banda rips ? ca am cautat si nu am gasit ...

vreau asa de tare sa imi fac rochita albastra din burda de luna asta , de pe coperta.. mai ales ca sunt pitica si cica e pt minione..mi-e cam frica deocamdata . ma gandam sa incep cu bluza aia transparenta gen ie din burda martie -pag 9 dar vreau sa o fac lunga , cat o rochie. daca imi iese va pun poze .
va pupic si nastere usoara Vivianne ! numai bine la toate va doresc !
uitati ce am facut pt nepotele :
http://s280.photobucket.com/albums/kk198/kindaras/




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Kinderas , banda din foto este rejansa care se foloseste la pantalonii din stofa (barbati) la tiv pentru a nu se freca de pantofi. O mai poti utiliza la un brau de fusta sau pantaloni pe interior in loc de panza de lipit (intaritura). Banda rips nu stiu exact ; ori e ptr rascroiturile de la maneci, guler (banda de intaritura ptr cusaturile pe bie adica diagonala materialului) ori ptr lipirea tivurilor (ceea ce eu nu folosesc). Cred ca Alina sau Elena vor sti mai bine despre ce este vb.
Primele creatii sunt foarte frumoase si originale, mai ales ca le-ai "reconstituit".
Curaj si succes in continuare!

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

multumesc de incurajari Tonia ! nu stiu ce am sa fac cu atata rejansa ca am luat vreo 2 m ca am crezut ca e banda pt intarituri candva mi-oi face si pantaloni muuulti !
ma ajuta si pe mine cineva care are burda pe luna martie si nu a stricat tiparul la bluza de la pag 9 .. vreau sa o fac rochie dar fara maneci. as avea nevoie pt masura 36 de lungimea materialului de la umar la umar - cati cm sunt ... nu as vrea sa o fac prea bufanta..
mersic si pupici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Buna! Nu am apucat sa citesc ce s-a scris aici, asa ca va rog sa nu dati rau cu rosii daca s-a mai discutat asta, vroiam sa va intreb, poate stie cineva, daca as putea gasi material cu paiete la metru, as vrea sa imi fac o fusta sau o bluza la croitoreasa. Marturisesc ca am gasit numai paiete mici, disparate, care se cos una cate una, dar nu cred ca imi ajunge viata asta sa fac eu acest lucru. Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

buna fetele, harnicute ca de obicei!

Vianne te asteptam cu vesti bune, nastere usoara si cat mai la termen iti dorim!

Diana, imi pare rau ca nu-ti reusesc pantalonii, eu lucrez pantaloni din burda dar nu am avut probleme, in curand vreau sa-mi fac o pereche, acum dupa ce-am nascut nu ma mai incap cei vechi si chiar sunt curioasa daca imi ies dupa tipar sa nu mai ajustez ceva.

Kinderas, foarte reusite creatiile pentru nepotele! Sa le poarte cu placere. La banda rips eu zic pas, sper sa stie Alina. Cu burda te-as ajuta cu placere dar tocmai le-am imprumutat unei prietene....

Ralucis, eu am vazut material cu paiete si brodat, blug, raiat si tafta dar parca am vazut paiete si la metru, insirate.


va pupic, spor in toate!





Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Buna -telor,

Elena ce mai face Petru? in curand va avea 2 luni!

Kindaras te referi la latimea materialului ptr rochie cand intrebi de lungimea mater de la umar la umar? Tiparele nu le decupezi direct din foaia cu tipare ci le copiezi pe un sac de nailon (transparent) sau pe o hartie ca sa te poti folosi si de alte tipare. Tiparul il voi scoate si copia ca sa-l poti printa daca ai imprimanta.

Ralucis cand va intra Alina iti va spune unde poti gasi mater despre care vb.

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Salut Tonia, ar fi super sa pot avea tiparul la bluzita aia , am imprimanta si pot sa il scot. multumesc tare mult ! salutari tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_roxana spune:

Buna dimineata harnicutelor . Cum s-au terminat sarbatorile am vazut ca ati revenit toate pe site si ma bucur enorm.....
Am reusit sa le fac poza la pantaloni. Pe lateral sa stiti ca sunt doar prinsi cu acele pt ca nu am vrut sa continui sa ii mai cos cand am vazut ca nu stau prea bine. M-am smecherit ca sa nu am de desfacut prea mult material . http://i182.photobucket.com/albums/x12/diana_roxana/DSC00180.jpg
Ce ziceti? Sunt sanse sa ii pot face sa arate bine si sa ii pot purta?

Mergi la inceput