Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Mercic, Tonia si Elena. Sarafanul e surfilat fiecare parte separat si apoi cusut la masina; tivul e cusut cu ac dublu. Elena, lasa ca-ti iei overlock-ul si cred ca o perioada o sa lucrezi numai jerse-uri, de bucurie. E mare lucru la casa omului. Daca lucram ceva din jerse subtire cred ca-l faceam la overlock de la cap pana la coada, mai putin tivurile; dar tricotul asta e mai gros. Asteptam poze cu pantalonii sotului si poate si ce faci pt Petru.
Tonia, cu greu am dat de depozitele astea si mai greu e sa gasesti marfa in ele. Multe sunt pline de praf, patate, pungi cu nasturi, capse, aruncate pe jos, role cu elastice si dantele cum vezi in mercerii, ce mai marfa multa dar ti-am zis prafuita si trebuie sa ai multa rabdare sa gasesti ceva frumos. Si nu dau doi bani pe capitala asta care e mai prafuita ca cel mai neasfaltat satuc, mai aglomerata ca New York-ul pe unele artere si mai scumpa ca Londra la mult produse. Sunt ceva avantaje dar le platim scump.
Cauta cineva explicatii in prinderea unei maneci. Am gasit aici, in engleza: http://www.whatthecraft.com/tuts/easysleeves.html
Acolo sunt si alte tutoriale utile.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Salutare fetelor , si eu nou venita pe aici .. in primul rand felicitari pt creatiile voastre , ma tot uit pe forum de cateva zile si ma minunez . sper sa ma alatur si eu voua , mi-am luat o masina de cusut si timp liber am destul...
m-am apucat de o fusta din burda dar nici aia asa simpla nu imi iese nu reusesc sa trag o cusatura dreapta la bata desi am insailat inainte poate imi explicati si mie cum trebuie sa tin materialul cand il cosla masina, il tin cu amandoua mainile intins ?? bata trebuie sa iasa un pic curba. intentionam sa citesc toate capitolele de aici inainte sa va scriu dar
spor la treaba si multumesc ! am sa va mai bazai si de azi inainte sper sa nu imi piara ambitia prea repede

p.s. si pentru ca sunt īncepatoare - cu ce materiale ma sfatuiti sa ma 'antrenez' ???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Kindaras, nu stiu ce sa zic cu betelia fustei. Tot prin incercari o biruiesti. Eu nu prea tin materialul cu ambele maini ca scot acele de siguranta cu una si cu cealalta ghidez usor. Dar ai cusut-o odata de la cap la coada si nu-ti pare dreapta? Incearca sa o cosi de pe dos daca ti-e mai usor sa ii dai forma si daca iti scoate masina o cusatura egala si pe dos. Materiale mai naturale, bbc, stofe, raiat, denim, lasa deocamdata jerse-urile si materialele elastice, sunt dificile. Pe mine una ma enerveaza si acum satenul
Am facut o bluza dupa modelul asta: http://www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/120_Shirt/1270777-1463237-1541254-1541261-1541423.html
Pun poza cand are cine sa ma fotografieze

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Multumesc Guguluff ... am sa ma chinui pana imi iese , betelia e ea dreapta oarecum, cusatura e tremurata rau ... m-am gandit eu ca o sa imi iasa ochii din cap pana reusesc ceva frumos ! oricum nu ma las asa usor sper ca dupa pasti o sa fie gata ..
ce vroiam sa mai intreb , ma mai chinui la un top din triplu voal - cand ma satur de el ma intorc la fusta cu pricina si invers - si cand cos la masina acel triplu voal mi se agata fire din tesatura in zimtii aia de la masina care muta materialul in spate in timp ce se coase .. e normal ? asa , ca si cum se trag fire din dresuri - stiti voi . adica topul ala chiar daca o sa iasa - ceea ce nu cred - oricum e ruinat din cauza acelor fire. ce pot sa fac sa nu se mai agate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Kindaras, daca ai vede prima fusta a mea... e normal, nu te descuraja. Nu conteaza cum arata in detalii important e sa fie purtabil ca sa capeti incredere. Incepe sa-ti faci cusatura dreapta pe cearceafuri, fete de perna, etc. Scurteaza pantaloni, fuste pt familie, sa vezi dupa aia ce usor o sa-ti para sa faci un produs cap-coada. Si despre voal... e material dificil. Depinde de masina ta de cusut, daca poti sa-i reglezi presiunea piciorusului(probabil nu, la marea majoritate), daca poti sa-i reglezi tensiunea in ata superioara eu zic ca trebuie o tensiune mai mica, deci ata sa fie mai slaba ca sa nu stranga materialul fin. Si incearca sa cosi cu o foaie de calc(hartie de copt) transparenta deasupra. In felul asta ata nu mai strange materialul si nici nu mai inteapa. A si ca sa nu mai intepe incearca sa folosesti ace subtiri de 70-75(cauta la mercerie daca nu ai deja). Bafta!
Bluza din tricot-fatza: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_5107.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_5103.jpg
Detaliu plastron: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_5105.jpg
Spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_5106.jpg
Cred ca am cam terminat-o pana in Paste ca e cam plin de slujbe saptamana asta, la biserica. Asta e, macar scot tipare, ma consolez...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kindaras spune:

Multumesc Guguluff si felicitari pt bluza ! si am sa schimb acul la masina ,pare cam gros, e acul cu care am cumparat-o acum cateva zile, sper sa reusesc.
pupici si Sarbatori Fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Kinderas bine ai venit! super ca ai timp liber si te felicit ca ai ales sa-l consumi lucrand croitorie. Cum a zis si Alina, pentru inceput incearca sa faci lucruri simple (fete de perna de ex) si materialele ai grija sa nu "fuga" si in poti incerca. Ai grija cu materialele maturale, intai trebuiesc bagate la apa, mai ales inul intra pana la 10cm. O sa vezi ca lucrand inveti din propriile greseli.

Alina toata admiratia pentru lucrusoarele facute de tine! iti ies foarte bine

eu mai am de dat jos 8 kg...noroc ca am inceput miscarea pe-afara si mai am o speranta...

vianne, nici un semn?!

toate fetele, nici un semn? ati inceput pregatirile pentru paste se pare!

pupici, spor in toate!

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, am intrat un pic sa va urez Paste Fericit. Sa aveti lumina, liniste si bucurie in suflet....

Nu am reusit sa citesc din urma.

Eu sunt bine..doar ca a trebuit sa stau cateva zile in pat, lichidul amniotic era cam putin. Acum e totul bine, merg saptamanal la doctor pt monitorizari.

Va pup cu drag!

Alina 36+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

HRISTOS A INVIAT si PASTE FERICIT!
Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Adevarat a Inviat!
Sper ca ati petrecut frumos, sa va fie de bine.
Vianne, iti tinem pumnii sa ai o nastere usoara si normala, fara peripetii si complicatii. Sa fiti sanatoase si tu si bebelusha. Pupici.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput