Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Eu n-am prea mai lucrat... am cusut de mana... margele... ceea ce pt mine era inimaginabil Asa as vrea sa-mi fac si rochia de nasa, cu bustul plin de margelute, doar ca trebuie sa gasesc modelul care sa-mi placa si sa ma avantajeze... Are cineva vreau sfat, vreo sursa de inspiratie?
Am facut niste bie lat pt mama mea. De la 0 sa zic asa, din panglica lata de 8cm, trecuta de 2 ori prin "jucarica" minune.
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4809.jpg
http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4810.jpg
Si am mai gasit un depozit de materiale, mai mare ca primul, parca te pierdeai prin el, de aia nici nu prea am gasit ce cautam. Am luat in schimb nasturi muuulti, dantela, maruntisuri.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Va multumesc din suflet pentru gandurile voastre bune! Petru e un copil cuminte, mananca si doarme, eu incet, incet imi revin, sunt atatea de facut! El s-a cam grabit un pic, abia am intrat in 9 luni 2 zile, oricum nu se compara cu nimic meseria de parinte!

Vianne, multa sanatate si sa stii ca pentru mine nu a fost grea nasterea naturala, cum ii ziceam si Alinei, la noi dr. care ti-a urmarit sarcina nici nu vine la nasterea normala, nasti cu moasele si daca sunt probleme, nasti cu dr. de garda, sper ca acolo sa te asiste dr. tau, nu ca ar fi rau cu moasele, dar ai mai multa incredere (zic eu) in doctor.

Alina, foarte reusit sarafanul! si margele cusute de mana? vai, deja esti un munte de rabdare, eu nu m-as baga. Oricum abia astept sa-ti vad rochia de nasa Cat despre bie, nu stiam ca asa se face, ca exista o "jucarie" pentru asa ceva, eu pur si simplu tai material pe diagonala si cos, apoi insailez unde se inchide el...nu cred ca s-a inteles ceva....oricum tare chestia, te ajuta mult.

Va pup fetele, abia astept sa stau si eu mai bine in fundulet si sa ma apuc de tica tica!
inca o data multumim de urari!

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinuxa spune:

salut tuturor de pe acest forum!am 2 zile de cand citesc chestii interesante de pe acest forum!am si eu o mica rugaminte la voi:ajutoooor .am cumparat o masina de cusut brother x5 nu de mult timpam cusut la ea dar apoi am stricat ceva la ea ca nu imi mai coase zig zag.am incercat tot sa vad de ce nu coase bine zig zag,cum sa va spun acul merge in zig zag dar nu iese cusatura,imi iese tot punct normal.ce ma sfatuiti sa fac?
va rog sa ma ajutati,poate stie una dintre voi cum se face

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Dorinuxa, bine ai venit. Pai daca e pe asa cu masina de cusut, vezi citeste cateva pagini in urma ca a mai avut cineva problema asta, tot la capitolul asta. Cred ca solutia a fost sa umbli la ac, fie e lasat prea jos sau cine stie. E un surubel care tine acul, slabeste-l si impinge acul cat de sus se poate, apoi strange surubelul. E in garantie, in cel mai rau caz o duci la service. Sau ne mai intrebi pe noi

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinuxa spune:

quote:
Originally posted by Guguluff

Dorinuxa, bine ai venit. Pai daca e pe asa cu masina de cusut, vezi citeste cateva pagini in urma ca a mai avut cineva problema asta, tot la capitolul asta. Cred ca solutia a fost sa umbli la ac, fie e lasat prea jos sau cine stie. E un surubel care tine acul, slabeste-l si impinge acul cat de sus se poate, apoi strange surubelul. E in garantie, in cel mai rau caz o duci la service. Sau ne mai intrebi pe noi

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)


iti multumesc tare mult pt sfaturile tale!am citit in paginile anterioare si am facut si eu ce scria pe acolo!am reusit,numai ca mi se incalceste ata pe dosul materialului iar la zig zag mai sare cativa pasi! ce ma sfatuiesti sa fac in continuare?
oricum sfaturile tale mi-au prins ffff bine!ca de altfel nu stiu ce faceam....
nu ma asteptam sa mi se raspunda asa repede la solicitarea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Verifica in manualul masinii, daca e bine montata bobina cu ata pt firul inferior. Daca e ok pusa si iti ridica ata de jos cu acul, incearca sa reglezi tensiunea in firul inferior. Pe suveica este un surubel mic, il invarti usor cu o surubelnita mica, foarte putin. S-ar putea sa fie ata prea relaxata si trebuie sa mai strangi de surub. Dar repet, foarte putin invarti. Si coase cu mana pe fulie, deci pe roata din dreapta masinii, nu de la pedala pana se regleaza ca sa nu-ti rupa ace daca nu e montata corect bobina in suveica. Poate mai are altcineva alte sfaturi, in general e pe incercate. Ia o bucata de bbc si faci diverse modificari si vezi cum se comporta. Bafta!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna fetelor harnice,

nu stiu daca va mai amintiti de mine. Am intrat in vorba cu voi acum cateva luni pentru ca am gasit subiectul acesta si vi-am admirat talentul si perseverenta in a creea lucruri care mai de care interesante.
Tin sa ii multumesc lui Guguluff pentru sfatul in legatura cu madsina de cusut. Da, mi-am luat un Brother si sunt fff. multumita.
http://www.costco.com/Browse/Product.aspx?Prodid=11222787&whse=BC&topnav=&browse=1&lang=en-US
Aceasta este jucarioara si dupa cum va povesteam si mama mea are acest talent si a practicat croitoria ani de zile da...frate masina asta e computer... Baga singura in ac, face broderii,...:))) pe mine m-a entuziasmat, sincer. Serger nu mi-am luat dar are masina 2 functii care functioneaza bine pe post de ...serger:).
Si am cumparat material asortat si i-am facut la bebe lucrusoare pentru camera lui. Am cusut cearsaf de pat, perinita de jur imprejurul patutului sa nu se raneasca bebe, 5 chestii de agatat pe perete, imbracaminte la lampa, o gentuta speciala pentru pampersi, paturica (asteia i-am facut numai marginile ca restul asa a venit din vig), draperie la geam, perinita de jur imprejur la cosuletul de nuiele si de asemenea cearsaf la cosuletul de nuiele. Mi-a luat vre-o 2 luni :)))) dar le-am terminat in timp util.
Daca doriti sa vedeti ce am bibilit eu 2 luni in albumul de poze de la semnatura este camera lui bebe.
Va multumesc mult pentru sfaturi si in putinul timp incerc sa ajung la zi cu cititul. Nu am uitat de club si sper ca sa pot si eu sa mai prezint cate ceva pe viitor, asta daca ma lasa bebe. Dar de admirat tot va admir lucrul.
Pupici si spor la cusut.

Mamica de randunel

http://family.webshots.com/album/562700911nTVyVE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Adriuta, sa o stapanesti sanatoasa. Foarte dotata masina de cusut, si foarte bun pretul. La noi gasesti la pretul asta cu vreo 60 functii...
Si lucrusoarele baietelului sunt superbe, arata profi, zici ca le-ai cumparat. Ma oftic asa mult cand vad ce materiale aveti acolo si ce ieftine sunt toate ce ce nu am plecat eu cand m-a chemat barbati-miu... Asa, scuze, mi-am permis si eu sa-mi spun offful...
Cu placere, Adriuta, ma bucur mult cand ajut pe cineva, si pe mine m-au ajutat alte fete in croitorie si asa e normal, doar avem o pasiune comuna. Cand mai ai probleme sau doar vrei sa ne arati ce-ai facut sau sa palavragesti despre croitorie, te asteptam.
Fetele din Romania, a aparut Burda, a luat-o cineva? La mine la ziare nu e si vad ca pe site au postat-o doar azi desi spuneau ca apare de ieri.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinuxa spune:

buna ziua tuturor!guguluff iti multumesc inca o data pt sfaturi!au functionat!acum merge bine!m-am chinuit eu ce-i drept dar acum sunt incantata ca imi merge bine masina!pt tine gugulff ca esti o dragutza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Nu ai pt ce sa-mi multumesti, ma bucur sa ajut. Poate ai sa ajuti si tu pe cineva cu sfaturi peste cateva luni Bafta la croitorit sa ne arati ce creatii faci cu masinutza ta. Si sa ti minte, joaca-te cu ea si nu te grabi. Asta am invatat eu, cu greu... Nu aveam rabdare si apasam repede pe pedala, nu ma uitam unde e problema si ma enervam. Cel mai bine lucrezi pe indelete si incet, se vede in rezultatul muncii tale.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput