Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Doaaamne, nu pot sa cred ca subiectul mai este inca activ. Bravo fetele. Eu de 2 zile am citit cap1, apoi mi-am dat seama ca ati facut cap2. apoi am tot mers la ultima pagina sa vada daca mai sunteti active si acum si am constatat cu bucurie ca da.

Eu am o fetita de 6 luni jum si tocmai am vb cu soacra mea, care are o masina de cusut noua (din Italia e trimisa), sa mi-o imprumute si mie ca sa incep sa cos. Cand eram in liceu am cochetat cu genul asta de activitate, insa nu la modul profesionist. Tot ce prindeam de la bunica mea (fuste, paltoane), le modificam pe ascuns, LA MANA, si daca imi iesea ceva purtabil ii aratam... bunicului... coseam de imi iesea sangele pe la degete. De ex, mi-am facut rochia de majorat din niste draperii pe care le avea bunicul din catifea grena. A iesit chiar super, dar cat m-am chinuit, mai ales la maneci ca nu stiam sa croiesc!!! Eu le insailam si apoi le tot probam pana stateau bine pe mine. La fuste faceam un sac din material, apoi tot modificam la pense sus pana statea bine fusta pe mine... Apoi am luat un palton frumos negru cu blanita, de-al bunicii care a avut 150 de kg (bunica mea murise si eu stateam cu bunicul in liceu, un super bunic ...) si l-am modificat pana mi-a iesit o hainuta scurta cu blanita si cu gluga... daca te uitai atent iti dadeai seama ca nu era cusut profesionist, dar la mana... prietenele ziceau sa sunt nebuna... dar daca vroiam sa am ceva nou si aveam ce modifica!!!... Bunicului ii aratam doar daca imi iesea lucrul respectiv ca sa nu se supere

Va povesteam asta ca sa vedeti ce prostii faceam in liceu si sa va amuzati... acum nu as mai sta o noapte intreaga sa fac asa ceva... Cred ca aveam degete de fier

Ce este important de fapt, este ca vreau sa ma apuc de croitorie, doar cat sa-mi fac eu haine. Si de asta cautam diverse informatii pe net ca sa ma documentez pana iau masina, adica pana luni.

Am gasit fff multe informatii de la voi, trebuie sa-i dau bataie cu cititul ca sa nu va intreb ceva la care ati raspuns deja... sunt la cap 2 Cand gasesc explicatii le salvez ca sa nu mai mai intorc in capitole cand am nevoie de ele. Credeti-ma ca nu e usor sa citesti atatea capitole.

Ma duc si la toneta azi ca sa vb cu doamna de acolo daca are burda si sa-mi opresca si mie cate un numar.

Daca este cineva din Craiova si are numerele vechi si le poate imprumuta putin ca sa mai scot niste tipae as fi foarte fericita...

Va mai scriu atunci cand am timp si dupa ce mai termin din capitole... pana atunci croitorie usoara si muuulte idei... pe mine parca ma mananaca degetele si abia astept sa cos, dar cand ma gandesc ce incepatoare sunt!!!




http://community.webshots.com/user/anghelada
Cineva acolo sus ne iubeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

quote:
Originally posted by midasnu

Va multumesc din suflet pentru gandurile voastre bune! Petru e un copil cuminte, mananca si doarme, eu incet, incet imi revin, sunt atatea de facut! El s-a cam grabit un pic, abia am intrat in 9 luni 2 zile, oricum nu se compara cu nimic meseria de parinte!

Vianne, multa sanatate si sa stii ca pentru mine nu a fost grea nasterea naturala,




Vreau sa va urez multa sanatate la amandoua... Deocamdata raspunsurile voastre le-am citit si v-am retinut din primul capitol... Ce trece timpul.. ma bucur ca "v-ati facut" mamici. E grea meseria de parinte dar e si frumosa si, cu totul speciala... Eu dupa ce am trecut de prima luna, cand mi se parea ca Ami e de sticla, am realizat ce important este sa ai un copil.. si ce minunat. Dupa ce il ai, iti dai seama ca celelalte priorotati nu sunt tocmai priorotati...

O sa mai vb poate in viitor, acum va doresc tot ce e bine pt. voi si bb-i

http://community.webshots.com/user/anghelada
Cineva acolo sus ne iubeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

salutare!

in ultima vreme am avut timp doar sa fac cateva tricouri...
cam asa: http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=tricou1.jpg
http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=tr3.jpg
si am inceput asta: http://www.burdafashion.com/en/Magazines/Archives/113_Dress/1270777-1463237-1579053-1579055-1579085.html
off asa de greu a fost sa cos dungile alea :((, nu stiu cum o sa iasa inca, sper s-o pot purta ca n-am cusut-o f profi. mai am de pus buzunare in parti (cu fermoar) si nu prea am idee cum...din revista nu prea inteleg.
Alina, unde e depozitul asta mai mare? :D ,am fost la cel indicat de tine (autogara Filaret) si am gasit cateva materiale frumoase :D, mai am nevoie de vizite pe la materiale (niciodata indeajuns :D.... cred ca am un dulap plin si niciodata ce am nevoie).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Anghelada, m-am amuzat cand am citit ce faceai tu in liceu... M-am regasit cumva pe mine, cand, in primul an de facultate, mi-am facut dintr-o patura o hainutza de iarna f faina.... Saraca mama! Cand si-a vazut patura ciopartita:-))) Dar apoi i-a placut haina. Cred ca am o poza pe aici. O pozez si o sa v-o arat.
Si multzam de gandurile bune... Asa e, toate celelalte trec pe locul 2 cand ai un copil..

Mellina, super faine tricourile

Eu am facut o geanta pe care o voi folosi la spital, voi pune lucrurile mele si apoi o voi folosi ca diaper bag cand o sa ies cu bebelusha. E marisoara, cam 50 cm/45cm. Inauntru are 5 buzunare mari, de jur imprejur.

Fata
Interior
Detaliu

Ati vazut in interior eticheta cu numele meu, nu?

Va pup! Spor la treaba!

Alina 32+

Editez pt ca am vazut lucrurile facute de Adriuta. Sunt supeeeeeerbe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Bravo! Sa iti traiasca micul printz, sa fie sanatos si sa va bucurati de el

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Anghelada, bine ai venit printre noi! Foarte frumos ca-ti faci timp sa citesti capitolele mai vechi; eu am avut de citit numai 1.5 capitole si tot mult mi s-a parut. Bafta la croitorit cu masina de la soacra ta(mai rar asa socara, sa-ti traiasca).
Mellina, imi place mult ce lucrezi tu, multe topuri, mult jerse... Esti super, daca ai in gand o asociere sa stii ca ma bag. Ai folosit vreun tipar pt tricourile sorei tale? Depozitul este tot genul celui de la Filaret, doar ca e mai mare. Deci iti trebuie timp si rabdare si nu foarte mari pretentii la igiena. Eu ce cumpar pt fetita mea de acolo am spalat si la fel si dantelele, panglicile, etc. Au multe jerse-uri dar n-am prea stat sa caut desi imi trebuiau si mie. E in Pantelimon, daca stii engros-ul Antrefrig(de mezeluri, carne, etc), e langa el, in cadrul Fabricii de fermoare. Iti trimit adresa pe PM sa nu fie probleme.
Vianne, superba geanta, ca de obicei. Ai atata atentie la detalii si le "bibilesti" asa bine... Bravo! O sa fie o norocoasa micutza cu asa mamica priceputa. Lasa ca vedeti voi cand va mai cresc copii; eu tot auzeam "copii mici, necazuri mici; copii mari, necazuri mari" si ziceam ca-s prostii... Sa vedeti voi toane la 2-3 ani, fitze, rautati...Dar sa nu va stric bucuria, sunt niste mici ingerasi, cuminti si frumosi.
Eu ma chinui sa scot niste tipare de copii si cu chiu cu vai am reusit sa le printez, sa le lipesc... Nu am apucat decat sa-i modific copilei pantalonii. Pt cine nu stie metoda asta uitati link cu explicatii: http://www.burdastyle.com/howtos/show/393# Numai ca eu ii cos de pe dos si pe fata nu se vede cusatura. Merge foarte bine si la adulti dar la copii e ideal ca nu se taie materialul si merg lungiti, dupa aia.
P.S. Am luat Burda si nu-mi place deloc... Numai o pereche de pantaloni 7/8 dar mi se par cam complicati, parca..
Duminica placuta!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anghelada spune:

Mellina, am o soacra draguta. Ea nu coase decat daca tb sa traga ceva usor sau vreo lenjerie pentru casa.
Am luat masina, e Toyota cu 16 tipuri de cusaturi. Pb e ca nu am carte tehnica in romana si traduc din engleza sau italiana. Pana acum am invatat sa bag ata, sa pun ata pe mosorel, m-am tot jucat cu tipurile de cusaturi. Am vazut ca primeste ac dublu, ac pt jerse pot face butoniere si f mici broderii... Azi am facut niste bretelute pt. o lenjerie care nu are nasturi si ma tot enerveaza ca se casca si ies pernele. Nu e asa de usor. Mai ales sa tragi f drept saptamana asta am zis ca trag pana reusesc sa trag drept... Noroc ca am multe scutece de la ami!!!
Intre timp am ajuns la sf cap 2 si inca citesc pentru ca am aflat muuuulte lucruri care ma ajuta. Ma duc maine sau cand o fi mai cald sa ies cu Ami sa iau Burda sa vad cum arata un tipar.

Cand citesc ce bine stiti voi sa coaseti!!!!!
Dar nu ma las pentru ca am vazut atatea modele!!! si vreau sa mi le fac pe toate...
Mai ales ca inca nu am slabit dupa sarcina si nu am cu ce ma imbraca la serv. Pana in iulie trebuie neaparat sa invat

Ma duc la citit din urma.

http://community.webshots.com/user/anghelada
Cineva acolo sus ne iubeste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

buna fetelor!

bun-venit Anghelada! si sper sa-i dai de cap masinii si spor la cat mai multe lucrusoare dragute :D... nici eu nu-s prea avansata si offf cat ma mai chinuiesc , dar sper sa avansez si eu :D, bine ca exista acest forum.

Alina, n-am folosit tipar... am pus asa dupa alt tricou de-al ei :)
am fost la depozitul asta de pe langa Antefrig, nu stiu daca am nimerit bine ca nu vindeau la metraj, doar la rola si cantareau... am gasit o rola mica de 3m si am luat... la fermoare si nasturi erau mai scumpi ca astia de langa Filaret.

Vianne si gentuta ta e super, le finisezi f frumos, tie cam cat iti ia sa faci una?

am terminat (in sfarsit) sarafanul din burda...fara buzunare in parti si fara slit la spate... ca mi s-au parut greu de facut:
http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=b1.jpg
http://s254.photobucket.com/albums/hh109/mellinasphotos/noi/?action=view¤t=b2.jpg







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

eu recunosc sportiv ca nu am reusit sa parcurg tot ce s-a scris in urma si sper ca ceea ce voi intreba isi are locul aici: m-am apucat sa cos pt o prietena o tona de perdele si draperii si cred ca m-a lasat masina. E singer si acum cand cos, pe partea pe care nu o vad eu se face o incalcitura grozava. Ati mai patit asa? sau daca nu, imi puteti recomanda pe cineva care se pricepe cu masinile de cusut electrice? multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

ori a sarit ata de sus, verifica daca e bagata prin toate orificiile pana la ac, ori nu ai facut bine mosorelul de ata jos, si verifica daca este bagata si jos ata cum trebuie.
mai poti strange sus tensiunea atei, schimba acul, altceva nu-mi vine in minte....

pupici fetelor, eu va citesc, sper sa apuc sa mai lucrez ceva pana se face Petru mare, frumoasa meseria de parinte, iti ocupa tot timpul!

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Anghelada, spor maxim la cusut, cu masina cea noua. Sa cauti in Burda lucruri cu o bulina sau o bulina jumatate ca sa te obisnuiesti sa scoti tipare simple si sa le asamblezi usor. Sa vezi ca nu e greu, in curand ne intreci.
Mellina, ma lasi cu gura cascata. Ti-a iesit profi sarafanul. Bravo, ai tras un tighel impecabil. Si am observat un teanc de materiale Ikea... Cat despre depozitul de langa Antrefrig... daca era in cadrul Fabricii de fermoare si cum intrai in ea pe stanga, ala e. Pai iti taie cat vrei tu din role; la kg dar tu ceri in metri si la sfarsit cantareste tot ce iei. Mie mi-a dat metrajele cu 15 lei si accesoriile(dantele, nasturi, fermoare) cu 20 lei. Dincolo, la Filaret, am nimerit odata cand erau numai vanzatoarele si am luat totul la 20 sau 25 lei, nu mai tin minte. Si odata cand era patronul, un domn foarte glumetz... care a pus accesoriile la vreo 35 lei. Bine, mie mi-a facut cadou vreo 500g, dar pe mama mea a taxat-o mai scump. Deci... pana acum eu zic ca e mai bine la pret langa Antrefrig. Doar ca parca nu aveau materiale asa bune ca langa Filaret. Tu cu cat ai luat kg in ambele parti?
Tala, s-a mai vorbit de incalcitura asta parca acum cateva pagini. In general trebuie sa fie problema cu ata de la suveica. Verifica sa fie bine infilata pe bobina, sa fie tensiunea buna in ata inferioara(e un surubel pe suveica si-l invarti usor daca ti se pare ca nu iese ata cu usurinta cand tragi de ea). Schimba ata si materialul si mai "joaca-te" cu masina, trebuie sa-i dai de cap.
Elena, bine ca mai intri si ne citesti. Ne e dor de tine. Asa e cu copilasii astia, iti fac program si de cand ajung acasa devi un fel de supus in fata lor. Dar merita 100%. Lasa ca se mai calmeaza programul asta si o sa iti intri in normal.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput