Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

quote:
Originally posted by midasnu

buna fetele harnicutele! scuzati lipsa de pe forum, am fost un pic prin spital... acum e bine totul, trebuie sa stau linistita in pat sa-l mai tinem pe bebe macar 3 saptamani! asa ca eu zic pas la croitorie desi aveam atat de multe planuri....dar o sa va urmaresc negresit!

Elena 34+ cu

atat mai e



Elena, data trecuta am fost foarte pe fuga si n-am apucat sa-ti spun ca sper ca totul sa fi bine pt tine si bebe si sa ai grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, iti tinem pumnii si nastere usoara.
Am facut un sarafan din catifea maro, dupa un tipar BurdaStyle pe care l-am mai folosit o data. Mi-au iesit pozele foarte intunecate si nu arata fenomenal culoarea dar e foarte frumoasa in realitate.
Fata: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4715.jpg
Spate: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/IMG_4717.jpg
Weekend placut.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Trinity spune:

Buna fetele,

Nu stiu daca ma mai tineti minte, va intrebam acum ceva vreme de cate ceva materiale, ustensile, etc.
Am inceput sa fac papusi din materiale naturale, asa cum spuneam si sunt pe cale sa termin prima papusa mai "profi" ca sa spun asa. Sun foarte incantata de rezultat pana in acest moment. Mai am ceva de lucru dar sunt pe drumul cel bun.
Pasul urmator va fi confectionarea hainelor - care trebuie sa fie simple insa de efect. Pentru ca timpul il consum la crearea papusii, nu imi permit sa intru in prea multe detalii cu hainele (din pacate nici nu ma prea pricep...). Deci imi vor trebui materiale de efect (insa 100% bumbac).
Eu nu am mai fost de mult prin Bucur, ma intreb - gasesc acolo asa ceva, sau ar trebui sa caut si prin alte parti? (cam greu avand in vedere sarcina avansata).

Si inca o intrebare - stiti cumva unde as putea gasi bumbac din acela alb din care se fac tricourile? Si eventual si material de blugi (100% bumbac)?

Sper ca nu cer cam multe...

Va multumesc mult

Cris 31+ si bubulina balerina (19.11.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Cris, parca ti-am dat link-ul asta. Uita-te prin ele ca sunt si unele tipare pt haine de papusi. http://www.clothdollconnection.com/FreePatterns.html
Daca nu, poti sa faci oricand o fusta closh si o camasutza-ie sau un sarafan. Am sa mai caut si eu pe net, idei.
Cat despre materiale, ce cauti tu pt triocuri se numeste tricot, au in Obor intr-un stand in mijloc, unde sunt genti si portofele, vis a vis e un stand cu materiale si cum te uiti la stand, in dreapta e o mercerie. Cred ca te-am lamurit bustean, oricum, e prin mijloc si au materiale de decoratiuni interioare, mai mult(perdele, fete de masa, etc.) Au tricot la 9,5 lei, parca si compozitia...nu stiu daca stiu sa ti-o spuna. Material de blug n-am vazut acolo, poate la alt stand. Pot sa-ti mai recomand Ikea, daca ai drum, au materiale bbc 100% dar nu blug sau altceva. Uite ce mi-am luat eu de la ei: http://i146.photobucket.com/albums/r243/Guguluff/Croitorie/4.jpg
Blug, se gaseste subtire pe la magazinele cu metraje, cred ca e bbc dar si cu putin elastan. Astept poze

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

buna fetele, am intrat doar sa va salut, imi pare rau ca nu am timp acvum de citit, abia azi am iesit din spital, totul e bine!

va pup, o sa revin cat de curand!

Elena fericita mamica de Petru 17.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomari spune:

Elena sa-ti traiasca "pestisorul" ! Sa fiti sanatosi sa va bucurati de el!

Sper ca Vianne e bine si in curand vom afla vesti despre ea.

PASTE FERICIT! celor care sarbatoresc acum Invierea.

Tonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia72 spune:

Elena,felicitari ptr. Petrisor! Sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si va aduca numai bucurii! Iar ptr.voi, sa va bucurati de fiecare clipa!

Vianne,asteptam vesti si de la tine(bune)!

Eu am sa mai lipsesc vreo doua saptamani pana termin baia si termin si curatenia de dupa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Elena, bine ati venit acasa. Sa va traiasca pestisorul dulce si sa creasca mare si voinic!

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Elena, draga mea, nu imi vine sa cred ca ai nascut
Sa va traiasca Petru (ce nume minunat...), sa fie sanatos iar tu sa te refaci repede. Ma bucur ca sunteti bine! Te astept cu povesti despre minunea mica si detalii despre nastere.

Eu, teoretic, mai am fix 2 luni pana nasc. Sunt bine, tensiunea e tot mica, intre 8 si 9 dar cand ma simt ametita stau in pat.

Intre timp am reusit sa fac o geanta pt maternitate si apoi sa o folosesc ca "diaper bag". O sa fac poze zilele astea.

Va pup!

Alina 31+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mellina spune:

sarbatoare mare pe aici :) Elena, sa va traiasca Petru! multa sanatate, La Multi Ani!

Mergi la inceput