Inseminare in Timisoara

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daria25 spune:

Buna Dasia,
Problema se pune in felul urmator:mergi la medic te consulta constata ca poate fi facuta inseminarea dupa care se suna bioloaga si se intreaba daca exista un donator compatibil cu grupa ta de sange sau a sotului.Mi s-a parut ciudat (poate e doar imaginatia mea care a luat-o razna )ca de fiecare data sa zica indiferent de faptul ca inseminarea se facea in zile de sambata la ora 18.00 , duminica la 10.00 sau luni la 9.30 ca are donator compatibil.Chiar crezi ca se deranjeaza cineva sa vina sa doneze cu doua ore inainte de inseminare in zilele de sambata ,duminica sau luni la ore nepotrivite sau ea avea probele pregatite din 1900 toamna care la vremea lor poate ca au fost bune.Este suficient ca donarea sa se faca dimineata si inseminarea sa se faca dupa masa si este mult prea tarziu ca sa duca la un rezultat favorabil.Daca credeti ca nu am dreptate as dori sa mi se prezinte argumente....repet este doar o parere care in definitiv si la urma urmei poate fi si gresita.
te pupa Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny2007 spune:

CEAO FETELE!

Desi nu am prea intrat dar am citit si sunt deacord cu voi,in legatura cu IA de la bega si eu am faut 3IA dar CLAR nereusite si cauza e tot cum ziceti si voi,comoditatea de a face demersurile cat mai repede pentru o reusita,la fel mi-sa intamplat si mie de fiecare data,a recoltat sperma de dimineata si abia seara m-ia facut IA ceea ce cred eu ca nu a mai fost buna de nimic si atunci de unde atata reusita
Am ales sa merg la Szeged am facut in ianuarie o IA la Dr.Zadori din nou nereusita,dar pe la sfarsitul lui martie incep tratamentul pentru FIV.Sfatul meu e sa nu mai stricati banii aici.
la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

ciao fetele,
voi stiti cum este cu administrarea duphastonului?
Medicul mi-a dat sa iau cate 2 tablete pe zi incepand din a 2-a zi de dupa inseminare. Am terminat folia si am inceput-o pe a 2-a. M-am gandit ca daca este sarcina, progesteronul oricum o va sustine iar daca nu, va determina venirea CM. Citeam undeva ca daca nu este sarcina si nu intrerupi duphastonul, nu-ti vine CM. E adevarat?
Eu acum cateva luni am luat duphaston pentru inducerea CM si dupa 6 zile mi-a venit, fara sa opresc tratamentul...
In acest moment inca nu mi-a venit CM si ma gandesc ca asta ar fi cauza pentru ca in rest am toate simptomele (in special dureri de ovare.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Ceau fetele .
Nu am mai reusit sa intru , am fost f. ocupata , si obserb ca ati mai adus in discutie lucruri importante .
Era vorba despre bioloaga Hutanu Delia , si nu contest ca voi ziceti ca a fost ok cu voi , dar in cazul meu la fel cum zice si Daria ,( si chiar sunt de acord cu ea ), s-a intamplat ca a 2- a inseminare sa cada intr-o zi de duminica . Doctorita mea a sunat-o vineri , si din cate am inteles ca vb la telefon , ea zicea ca duminica are program si din aceasta il va chema pe donator mai devreme decat ar trebui si va
prepara materialul pe care il va lasa intr-un loc , de unde urma sa il i-a doctorita mea . Chiar doctorita mea o intreba daca nu va fi o problema , ca proba va sta atata timp , si o intreba daca are conditii de pastrare , adica ceva de genul , conditii de refrigerare .Nu stiu ce ii raspundea bioloaga dar nici doctorita nu era prea convinsa .
Nu inteleg , aceste proceduri se fac pe bani , si nici asa nu isi dau interesul .Adica se pare ca merg pe gandirea " las ce e bine si asa , incercam ca poate poate ", si atunci nu vor fi rezultate niciodata .
Zapp , eu luam utrogestan pentru sustinere , dar duphastonul actioneaza cam la fel : adica intarzie cu 3 pana la 5 zile venirea CM . Dar nu se stie niciodata .Testul l-ai mai facut ?
Iti tin pumnii , sper sa nu vina CM .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Ciao!
din pacate, azi e prima zi a CM :( Asta este...M-am hotarit sa mai incerc si luna asta in Timisoara, dupa care astept sa merg la Szeged in mai...
Multa rabdare si putere de lupta va doresc la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Zapp , imi pare f.rau , stiu ce trebuie sa simti , dar nu dispera, odata si odata trebuie sa vina si timpul nostru . Trebuie sa avem incredere si cum zici multa putere de de a lupta pentru cea mai mare dorinta a nostra .
Sa ne ajute Dumnezeu !
Va pe toate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna fetele
Gata, sunt inseminata. Si plina de sperante.
Am faca ieri IA la Szeged.
Sa va povestesc:
La ora 12 am ajuns.
La 12 si 7 minute sotul meu era deja inauntru la donare.
La 12 si un sfert a iesit.
Ni s-a spus ca avem de asteptat o ora. Ca sa nu ne plictisim am iesit intr-o plimbare in piata Domului (foarte frumos, daca ajungeti acolo merita sa o vedeti). Szeged e un oras deosebit de frumos.
La 13 si 10 minute ne-am intors, am mai asteptat cca 15 minute si m-au luat la sala. In vestiar a trebuit sa ma schimb in camasuta de spital, mi-am pus papucei de unica folosinta, o bonetica pe cap si masca peste gura. Deci totul cat se poate de steril. Asa echipata am intrat in sala. Bioloaga era acolo, in fata unui microscop, gigeii erau pregatiti de actiune. Am avut 12 milioane, cu mobilitate 50 %. Oau!!!
Pentru noi e super bine. A venit doctorul, am stat la o poveste, mi-a facut eco. Totul era Ok, ovulasem pe partea buna. A facut interventia, are o mana super usoara, nu am simtit mai nimic. Dupa ce a terminat, am trecut pe un pat mobil si am fost dusa in alta camera unde am stat 1 ora jumatate (nu 15 minute ca in Timisoara). Sotul meu a venit la mine si asistentele se interesau din cand in cand daca stau comod.
La final am intrat din nou la dr. Zadori, am primit medicatia de sustinere si incurajari. El era foarte optimist.
Am platit 40.000 de forinti (pentru 5 ecografii, o spermograma si inseminarea propriu zisa).
Acum am de asteptat 2 saptamani, cu siguranta cele mai lungi din viata mea.
Va si sa auzim de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Zapp imi pare rau pentru nereusita.
Dasia tu stai pe tusa luna asta? Ce ai de gand sa faci in continuare?
Lenny succes la Fiv, de data asta va fi bine.
Carmen tu nu mai zici nimic? Ne urmaresti din umbra? Ti-am ramas datoare cu informatii despre spermograma. Dupa cum am scris mai sus, pretul a fost pus pe intreaga procedura (40.000 forinti) deci nu m-a costat separat spermograma. Mi-au spus si numarul si mobilitatea spermatozoizilor.
Vreau sa stiti ca indiferent de reusita sau nereusita inseminarii pe care am facut-o, imi pare foarte bine ca am ales sa merg la Szeged. Am vazut ca se poate si altfel. Ca poti fi tratat omeneste, cu respect si cu maxim profesionalism. Va recomand tuturor, cu draga inima sa faceti pasul spre Szeged. Nu veti regreta.
Succes tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leny2007 spune:

Sorina sz-iti doresc din tot sufletul sa fie cu reusita MULTA BAFTA sa dea DD sa se prinda mult dorit,ma pentru tine.te astept cu vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

Si eu il recomand pe Dr Dorneanu..eu am nascut cu el...e un mare OM.
Si am auz ca face si IA.....nu vreau sa vb prostii dar cred ca si sotiia lui tot asa a ramas
Te

Carmina de MARIA CRISTINA (Winnie) 8 martie 2007

Luna 12


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">Comoara mea mica
www.dumex.com.my/members/tickers/98439/ticker4.png" target="_blank">Varsta Winnie

Mergi la inceput