Inseminare in Timisoara

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dasia spune:


Ceau fetele .
Bine ai venit Pepa ,ai nimerit foarte bine , sper sa te ajutam si sa fim alaturi de tine cu un sfat sau cu informatile de care ai tu nevoie .
Sorina , sper sa aveti rezultate bune astazi , sa reusesti sa faci o inseminare mai intai , inainte de a ajunge la FIV.
Chiar doream sa aflu daca se face inseminare la Szeged cu donator , cum de alfel ar dori sa stie si Daria. Deci daca ai reusi sa intrebi de chestia asta ar fi foarte bine .
Zapp ai facut testul sau mai ai pana atunci ? Mult succes !
Va pup .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Dasia, scuze pentru confuzie . Eram obisnuita cu tine la subiectul asta si ti-am scris numele din inertie. oricum ma voi interesa azi la Szeged pentru oricine doreste sa afle. Tu faci pauza luna asta?
Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Ciao fetele,
Sorina_sz, multumesc pentru primire. E trist ca nu stim de nici o reusita cu IA in Timisoara. Uneori, ma gandesc ca poate era mai bine daca nu stiam nimic despre IA si desprea atatea nereusite...Poate as fi fost mai optimista. Dar, pe de alta parte, e bine ca ne putem sustine una pe cealalta pe acest drum care nu este deloc usor...
Tu o sa faci FIV luna acesta sau incercati totusi o IA la Szeged? Iti doresc mult succes! Doamne ajuta!
Pepa, bine ai venit. Si eu sunt noua pe forum..
Dasia, am facut testul aseara...NEGATIV! dar a fost numai ziua a 11-a de la IA. L-am facut pentru ca nu mai aveam rabdare dar o sa-l refac joi sau vineri (daca va mai fi cazul si nu-mi va veni CM). Dasia, tu cu ce doctor mergi mai departe cu IA?
Sa auzim numai de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepa spune:

Multumesc pentru primire!
Zapp, eu cred ca la 11 zile de la IA este mult prea repede. Sa fie cu noroc peste citeva zile!
De luna asta intetionez sa incep investigatiile. Stie cineva unde se face HSG,contra cost, adica nu in spital?
Sorina, sa vi cu tolba plina de vesti bune de la Szeged.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna dimi
M-am intors cu tolba plina de vesti, dar nu foarte bune.
Din pacate foliculul dominant este pe trompa infundata. Pe partea buna am mai multi dar inca micuti de aceea mi-a crescut doza de Merional la doua fiole in fiecare zi si maine merg la eco din nou. In caz ca se dezvolta si foliculii de pe partea buna fac IA, iar daca nu, de luna viitoare incep tratamentul pentru Fiv.
Daria si Dasia DA se face IAD la Szeged.
Va pe toate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Ceau fetele .
Sorina sper sa ai maine parte de un rezultat favorabil , pentru a putea face IA luna aceasta . Iti tin pumnii .
Zapp , cred ca ai facut testul prea repede .Ai zis ca il vei repeta maine sau vineri , si bine faci . Iti doresc mult succes.
Da e trist, sa stii ca nu vine nimeni sa zica ca a avut vreo inseminare cu reusita in Timi .Ai dreptate , bine ca ne sustinem una pe alta , asta ajuta mult . Eu mai fac o inseminare totusi in Timi luna viitoare , de aceasta data cu stimulare. Mai incerc si cu varianta asta pentru ca datile facute am facut pe ciclu spontan .
Oricum am vb deja cu o cunostiinta , care stie ungureste , sa sune la Szeged pentru o programare .
Pepa cred ca HSG se face totusi numai in spitale , pentru ca la cabinetele particulare nu au aparatura necesara .
Va pup .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria25 spune:

Ceau fetele,ceau Sorina,
In primul rand vreau sa-ti multumesc tie Sorina pentru faptul ca te-ai
interesat la Szeged in legatura cu IAD .Nici nu poti sa-ti imaginezi ce sperante ne-ai dat pentru ca noi stiam ca nu avem acces la banca lor de sperma.In Timisoara am facut si eu trei inseminari nereusite la Bega. Eu am rezerve in ceea ce priveste bioloaga de la Bega...(poate gresesc)dar ma gandesc ca de fapt noi nu stim nici o inseminare reusita in Timisoara indiferent de medicul cu care s-a facut.
Am sa incerc sa ma programez la Szeged cat de curand.Bafta tuturor.
Va pupa Daria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dasia spune:

Buna Daria , uite am vazut ce ai scris mai devreme , si nu ma pot abtine sa nu te intreb ( ca uite noi facem acelasi fel de inseminare , adica cu donator ), si mai ales ca tot cu bioloaga de la Bega am avut si eu de a face .
Ce te-a deranjat la ea ? .Pentru ca si eu am avut niste semne de intrebare in legatura cu aceasta bioloaga .
Nu stiu , dar am impresia , ca nu respecta un timp important, adica cel dintre momentul recoltarii si cel al inseminarii , si tocmai din aceasta cauza ce ajunge sa fie inseminat nici nu mai are viata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorina_sz spune:

Buna fetele
Scuze ca ma bag in discutia voastra legata de bioloaga de la Bega. Despre care vorbiti? Mie Delia (cea de la etaj) mi s-a parut OK, m-a uimit chiar faptul ca incerca sa o convinga pe doctorita mea ca nu are rost sa-mi faca inseminare cu 1 milion gigei. Bineinteles ca doctorita mea super optimista mi-a facut si asa, ca doar ajunge unul singur, nu? Dar asta e alta poveste.
Dubioasa m-i s-a parut cea de la subsol, Cioloca, care ne-a facut spermogramele. Noi ne agitam sa ajungem la timp, sa tinem recipientul la cald, iar ea il lua si il lasa acolo pe masa pana ii venea cheful de lucru.
Adevarul e ca la cea de la etaj "am cotizat", iar la cea de la subsol nu, dar totusi ...
Nu inteleg de ce atata dezinteres in a-si face meseria.
Si nu ma mir ca nu au rezultate la inseminari atata timp cat toate primim acelasi tratament de stimulare care la unele are efect, la altele face rau (exemplu: endometrul meu). Cum ar fi putut fi reusita o inseminare cu 1 milion de spermatozoizi blegi si cu un endometru de 6 mm?
Daca nu pentru noi, dar macar pentru reputatia lor ar trebui sa isi dea interesul. Un numar mare de reusite (sau macar cateva) se presupune ca ar arata bine in cartea de vizita. Si totusi nu le pasa. Sunt satula de nesimtirea si dezinteresul din sistemul sanitar romanesc. Chiar nu se va schimba nimic niciodata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zapp spune:

Buna fetelor,
Si eu am intalnit-o pe Delia, bioloaga de la Bega si mie mi-a facut o impresie f bune. De fiecare data s-a purtat f bine cu sotul meu.
In ce ma priveste pe mine, n-am avut parte de comportament neprofesional din partea dr-ului care mi-a facut inseminarile, din contra...De fiecare data a tinut cont de toate detaliile: proba de sperma, endometru, etc. Nu am nimic sa-i reprosez. Ca nu am reusit, nu stiu carui fapt se datoreaza..
Eu m-am programat la Szeged prin email. I-am scris un email dr-ului Zadori si m-a programat peste 3 luni :( Eu zic sa va grabiti, se pare ca e f ocupat.
Va pup pe toate si s-auzim numai de bine.

Mergi la inceput