Bebici de mamici si burtici de Canada (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Buna fetelor,

Sunt Claudia si sunt in 10 saptamani garviduta.Am ca medic pe Dr. Kroatch tot de la Toronto East General Hospital, am facut si o inseminare la el anul trecut, din pacate nereusita. Am fost in iarna in Romania(Bucuresti) unde am facut fertilizare in vitro reusita la Dr. Laura Dracea.
In legatura cu nasterea, eu as vrea sa nasc tot la Toronto East General Hospital cu doctorul meu, nu stiu cum vom face ca eu locuiesc in Barrie si este ceva distanta(100 km).
Am si eu o intrebare pentru voi: voi ati luat progesteron in primul trimestru de sarcina ? Am vorbit cu o graviduta de 26 de ani si nici nu auzise de progesteron.Depinde de vrasta pe care o ai(eu am 40 ani)daca se ia sau nu progesteron?. Am vazut ca in Ontario in general nu se gaseste la farmacie progesteron, sunt numai cateva farmacii(foarte putine) care il prepara in laboratorul lor din ceva prafuri...chestia este ca nu poate si claim-uit la insurance, pentru ca nu are DIN number-asa mi-au zis farmacista.Voi cum ati procedat ?
Numai bine va doresc
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Buna CLAUDIA,bine ai venit printre noi,si felicitari ptr sarcina!!!!
Eu nu am luat asa ceva,ca nu am avut de ce,stiu ca este bun ptr mentinerea sarcinii,dar mie nu mi/au dat nimic nici la spital cand am avut o hemoragie puternica in saptamana 13,dar dupa...
Eu zic ca cel mai bine este sa consulti dr ginecolog,si sa nu iei de capul tau asa ceva,daca tu te simti bine....
Multa sanatate si sarcina usoara!

27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:


Claudia felicitari pentru sarcina! Sa stii ca e destul de complicat aici cu medicamentele pentru fertilitate si imi inchipui si cu cele pentru mentinerea sarcinii.
Eu lucrez in asigurari, exact la departamentul medical claims. Avem anumite DIN-uri pentru progesteron pe care le folosim, totul e sa scrie exact farmacista despre ce substanta este vorba. Problema insa e ca majoritatea contractelor nu prea acopera aceste medicamente. Sunt destul de putine planuri care am vazut sa plateasca progesteronul de exemplu, probabil cei ce platesc niste prime de asigurare mai marisoare, avand in vedere ca aceste medicamente sunt foarte scumpe uneori. Chiar auzisem un reportaj la radio, se intrebau si reporterii, cum se face ca se plang de natalitatea scazuta in toata Canada, in schimb nici o asigurare (in frunte cu statul) nu face nimic pentru a acoperi tratamentele si medicamentele de fertilitate.
Dar nu se stie, poate ca ai oa sigurare buna care le acopera, poti sa suni sa intrebi sau sa trimiti o estimare inainte. Pui farmacista sa iti faca o estimare cu descrierea produsului si pretul aproximativ si depui sa vezi daca e acoperit sau nu. (ca de multe ori si cei din centrul de apel pot gresi).

Violeta si eu am avut sangerari si la fel, nu mi-au dat nimic. Mi-au zis ca e colul deschis, ca nu imi dau prea mari sanse la sarcina asta, dar sa nu ma impacientez ca mai bine o pierd la inceput de cat mai tarziu si ca multe femei pierd sarcina Mie nici macar concediu nu mi-a dat. M-am dus in continuare la servici si am asteptat si eu sa treaca sangerarea. Am avut un hematom. Apoi am ajuns la doctorul ginecolog, sangerarea incetase, el a zis ca nu vede nici un col deschis, asa ca normal ca nu mi-a dat nici o scutire nimic. Multumesc lui Dumnezeu insa, nu am mai avut nevoie, totul a decurs OK pana acuma.
Acuma am si eu niste pitici pe creier, vreau analize, sa stiu si eu daca am calciu, magneziu, toate corecte si doctorul meu nu vrea sa imi dea trimitere, a zis ca am facut la inceput toate analizele necesare, ca o sa fac testul de glucoza in saptamana 26 si gata. Dar eu vreau sa vad excat daca am lipsa de calciu ca nu prea beau lapte si incep sa ma doara dintii, sa am crampe musculare... I-am zis ca ma duc la particulari, ca asigurarea mea plateste, tot nu mi-a dat. Ieri am fost la un doctor generalist si i-am cerut si lui trimitere (ca nu am medic de familie) si mi-a zis ca nu imi da el, ca o sa imi dea ginecologul! Ma duc la nebuni cu doctorii astia....


Doloress 21+ Patrick

My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Multumesc pentru raspuns Violeta...mie doctorul, atat cel din Ro cat si cel din Canada mi-a recomandat progesteron.Daca il cumpar de la cabinetul doctorului costa 160 CAD 15 supozitoare, la farmacie costa 30 CAD, insa as vrea sa-l pot lua pe insurance dar nu cred ca este posibil.
Numai bine
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Multumesc de informatii Doloress...am sa trimit hartiile la firma de asigurari, sotul are o asigurare buna, insa mi-au zis ca medicamentul sa aiba DIN number, iar farmacista mi-a zis ca nu are DIN ca este facut din praf.
Referitor la Calciu, eu iau Prenatal vitamine+minerale o pastila pe zi-doctrorul mi-a recomandat; am citit pe babycenter cred despre beneficiile Omega 3 pentru creierul copilasului, asa ca mananc nuci zilnic si mai beau lapte Natrel 1% grasime cu Omega 3 in care pun flaxseed.Nu mananc peste(somon) caci mi-e teama de continutul lor de mercur.
Numai bine
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

DOLORES,nu stiam ca si la particular iti trebuie trimitere,de ce oare daca platesti tu...hmmm...ciudat cu sistemul lor.Eu l/am intrebat pe ginecolog daca imi mai face eco 4D,si mi/a zis ca nici vorba ca nu am nevoie de asa ceva....si l/am intrebat cate ecografii include cardul de sanatate si mi/a zis ca 2....asta inseaman ca nu mai pup nici o eco pana nasc....am ramas socata,nu l/am mai intrebat ca deja il zapacisem,dar saptamana viitoare am programare la el si /l intreb.Tot saptama viitoare imi face si testul ptr glicemie.TU nu iei vitamine???eu iau prenatal,cate una zilnic de la 6 saptamani,de cand am aflat ca sunt .....cateodata noaptea mai am carcei,cica e de la lipsa de calciu......eu beau lapte cam fortat,ca nici mie nu prea imi place,mi s/a cam luat de la inceputul sarcinii la cate greturi am avut....Mie dr de la urgente mi/a dat o scrisoare sa o duc la servici,cum ca trebuie sa stau la pat o luna,si acum nu mai lucrez,stau acasa,dar nu mai stau la pat,mi/a ajuns o luna,ca aveam iminenta de avort,acum sunt bine.SAnatate iti doresc si sarcina usoara!!

27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Claudia daca ti/a recomandat dr,atunci trebuie luat,cu cardul de sanatate sigur nu poti lua gratis,eu am incercat sa iau pastile antivoma dar nici o sansa,le/am platit din buzunarul meu,ca eu nu puteam manca nimic in primele trei luni fara pastile,am luat diclectin,si m/a costat 140 de doalari doua tuburi cu 80 de pastile,luam cate 3/4 pe zi.....
Multa sanatate si sarcina usoara,si fara greturi!!!!

27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Mamici, OHIP-ul nu acopera medicatia .Orice medicament il cumperi cu bani .Daca vrei poti face asigurare medicala privata sa-ti acopere medicatia si altele .Ecografii se fac doar doua , una la inceput sa depisteze sarcina si ultima la 18 sapt cand masoara tot ce se poate masura si gata, ne vedem la nastere.Daca vrei sa-ti mai vezi bebelul te duci la privat cu bani si faci cate eco vrei.sanatate la mamici si bebici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Violeta asta voiam sa iti raspund, dar vad ca intre timp si Susur ti-a raspuns, guvernul provincial nu acopera decat in cazul in care esti pe ajutor social, cel putin cred ca asa e si la OHIP, ca si in Quebec. Dar de exemplu, in Onatrio nu prea stiu cum e, dar aici in Quebec, trebuie sa ai automat-fortat asigurare de medicamente. IN caz ca nu ai asigurare privata, nu lucrezi atunci esti automat inscris la stat, deci o parte a lor tot sunt acoperite de catre o asigurare. Deci Violeta, eu zic sa te interesezi la servici, poate ai asigurare care acopera acest medicament. Eu am o colega la servici care a avut nevoie de aceste pastile de greata, mi-a zis ca sunt enorm de scumpe, cum ai zi si tu, in jur de 170 de dolari , dar ea a platit numai 30 la suta, 70 la suta au fost platite de asigurarea ei privata. Acuma sa stii ca nu toate medicamentele sunt acoperite. Cum ii ziceam Claudiei, progesteronul nu prea e acoperit, vitaminele nici atata, dar sunt multe, din cele date de doctor cu prescriptie care sunt platite fara probleme.
Eu iau, ca ma intrebai, Materna, am luat inainte de sarcina acid folic. Acuma insa vreau sa cer prescrptie de la doctor pentru Preg-vit, ca astea sunt acoperite de asigurarea mea la servici. Deci macar scap de 80 la suta din cost.
La noi in Quebec la fel, RAMQ plateste 2 ecografii, adica doctorul iti da normal 2 trimiteri la eco catre spital si atunci nu platesti. Una e pentru eco de 12 saptamani si alta pentru eco de 19 saptamani. Daca insa sarcina e cu probleme, iti da de mai multe ori. Insa poti merge la particulari, eu asa am facut, si mi-a acoperit asigurarea privata. Am llimita insa de 500 de dolari pe an, si o eco la privat e 200 de dolari, deci as mai putea face inca 2 anul asta. Dar nici nu se compara cum am fost tratata la privat fata de spital!

Multa sanatate si tie, ai grija de bebelul canadian

Doloress 21+ Patrick

My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Agness spune:

Buna si bine v-am gasit!
Am si eu o burtica cu bebe de 6 saptamani. Este a doua sarcina (am o minune de fetita de 18 luni) si este mult diferita de prima. In sensul ca imi e mult, mult mai rau, am tot felul de dureri si ca atare tot felul de ganduri negre. Basca vreau sa-mi schimb si medicul ginecolog si pana ajung la noul medic si fac primul ultrasound cam dureaza. Prima sarcina a fost urmarita de Dipierdomenico f. bine si nu am ce sa-i reprosez si am nascut la St. Joseph. Problema e ca am avut diabet de sarcina si a doua jumatate a sarcinii (am fost diagnosticata cu diabet gestational in saptamana 22) a fost cu drumuri saptamanale la spital pentru diabet, cu drumuri la ginecolog, iar in ultimile luni cu alte drumuri pentru teste nonstress. Stand in North York in est, lucrand in Woodbridge si mergand jos la St. Joseph in SE, conduceam mai mult de 60 km pe zi. Mi s-a parut cosmaresc. Cum sansele de a face diabet din nou sunt cam de 50%, desi voi avea muuult mai multa grija, nu as vrea sa repet experienta si ca atare m-am hotarat sa nasc la MountSinai. De asta data lucrez tot in North York si nu mi-ar fi greu sa ajung chiar cu metroul la Mount Sinai Hospital, la eventualele multe controale. Numai ca medicul de familie mi-a spus/sugerat ceva de genul: "eu ti-am recomandat un ginecolog, daca tu vrei altul gaseseti-l, noi avem probleme in a referi paciente la mount sinai- primesc doar cazuri speciale,sarcini cu risc crescut samd" Am gasit intre timp mai multi doctori de la Mount Sinai care primesc paciente, dar dureaza..:(
In rest toate bune, ma bucur sa fiu alaturi de voi:)

Mergi la inceput