Bebici de mamici si burtici de Canada (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Accacia spune:

bine ai venit Violeta! multa sanatate si sarcina usoara!
Monica sa va intoarceti acasa sanatoase si sa ne spui ca totul a fost mai usor decit ai visat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Matgravidut nastere usoara, sa ne dai si noua vesti cand poti!

Violeta bine ai venit! Si eu o sa nasc la Toronto East G H, deci o sa pot sa-ti spun cum a fost. Numai sper sa ajung la spital cand trebuie ca e cam departe de unde stau, dar acolo e medicul meu si de aia am ales sa merg la spitalul asta.

Pt mamici am o intrebare, daca ati putea sa-mi spuneti cam ce marca de carucior merita cumparat si daca sunt bune alea care sunt impreuna si cu car seat. Noi am luat Graco, impreuna cu car seat dar nu sunt convinsa ca am facut alegere buna, asa ca m-as bucura pt orice sfat.



Monica 34+ cu

AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Multumesc fetelor ptr primire!
Monica vad ca tu mai ai putin si nasti,de abia astept sa/mi spui cum o sa fie acolo,tu cum o sa nasti????eu m/am gandit la nasterea normala cu epidurala,dar mai vedem pana atunci,sa vedem ce mai zice si dr meu ginecolog.Eu stau aproape de spital,10 min max cu masina.
Sarcina usoara la toate gravidutele!!!

25 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Si eu tot GRACO am luat carut si carset,mi se pare o marca destul de buna.se pliaza foarte usor dintr/o miscare,nezgomotos,si destul de comfortabil,eu cred ca am facut o alegere buna.

25 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Violeta eu am fost la spital la curs prenatal si mi s-a parut ca e ok. Si eu vreau natural si epidurala, dar cine stie cum o fi. La mine bebe e cam mare, arata cu aproape doua saptamani mai mare la ultimul ecograf ce am facut la 30 de saptamani. Asa ca daca o sa fie prea mare nu stiu daca o sa pot sa nasc natural. Vom vedea, deocamdata nu pot sa zic ca imi place nici cezariana si nici natural dar cumva va trebui sa iasa. De carucior si car seat am mai intrebat si eu niste cunostinte si se pare ca e ok Graco asa ca ramanem la asta.

Monica 34+ cu

AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

ce stiti?a nascut matgravidut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Buna fetelor ce mai faceti?
Eu sunt un pic cam racita,si parca nu imi mai trece deloc,am fost la farmacie si farmacistul mi/a zis ca nu imi recomanda nimic,decat ceaiuri calde cu lamaie,supe si fructe.....am luat niste pastile cu mentol dar parca si alea nun isi fac efectul,m/am saturat de nas infundat de o saptamana,si mai si curge...offff
BB e bn,face tumbe la greu,pe zi ce trece loveste mai puternic,ieri l/am simtit cum sughita,cam un minutel....de abia astept sa/l pupe mami,mai avem un pic.....
Fetelor va intreb,dar mai ales pe cele care locuiesc To,ptr ca stiu ca fiecare provincie difera,cate ecografii include cardul de sanatate????aveti idee?Monica tu cate eco ai facut????
Eu l/am intrebat pe dr meu ginecologic daca imi face 4D si nici vb,cica nu am nevoie de asa ceva....


27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Violeta nu stiu cate ecografii iti acopera cardul de sanatate, dar daca mergi cu trimitere de la medic sigur iti acopera pe toate. Eu am facut destul de multe, vreo 6-7 pana acum, dar asta doar pt ca am avut sangerare pe la 11 saptamani si medicul vroia sa fie sigur ca bebe creste bine dupa ce am ajus la 24 de saptamani. Deci de asta ma trimitea din 3 in 3 saptamani la ecograf. Deci daca e necesar te trimite medicul si atunci sigur este acoperit.
Raceala mie imi trecea cu ceai fierbinte cu lamaie. Nasul infundat poate fi si din cauza sarcinii, nu neaparat raceala, si mie mi se infunda nasul din cand in cand. Ai grija de tine, odihneste-te si daca nu te simti bine i-ati liber de la lucru pana trece raceala.

Monica 34+ cu

AMR 6 SAPTAMANI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Si eu am avut o sangerare puternica in saptamana 13,m/a luat din somn la 4 dimineta,si am chemat salvarea si m/am dus la urgente,acolo mi/au facut 3 ecografii sa vada exact care era cauza,mai facusem doua inainte si apoi am mai facut 2 la cererea dr ginecolog,dar rezultatul de la ultimile doua a iesit bun,si din decembrie nu am mai facut nici una,pe 14 am programare la dr ginecolog si am sa/l intreb daca imi mai face vreuna,tot atunci imi face si testul ptr diabet gestational sa vada daca am.Eu nu mai lucrez din saptamana 13,am stat o luna in pat,ca aveam iminenta de avort....si acum nu mai am voie sa fac deloc efort.
Numai bine la toate!

27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

quote:
Originally posted by Monica9

Matgravidut nastere usoara, sa ne dai si noua vesti cand poti!


Pt mamici am o intrebare, daca ati putea sa-mi spuneti cam ce marca de carucior merita cumparat si daca sunt bune alea care sunt impreuna si cu car seat. Noi am luat Graco, impreuna cu car seat dar nu sunt convinsa ca am facut alegere buna, asa ca m-as bucura pt orice sfat.




Monica 34+ cu

AMR 6 SAPTAMANI




La primul copil am avut Evenflo.Mare, robust, roti zdravene, foarte multumita am fost,l-am exploatat la maxim si inca mai respira .La al doilea copil am luat Safty First ( parca...ma duc mai incolo sa vad).Asta e ceva mai fragil , e cu doua locuri pt amandoi copiii dar e mai de Mall adica pe afara cam scartaie.Am avut Graco la inceput dar l-am returnat , era dinala verde cu ursuletul Pooh, era foarte mic comparativ cu tancul de la Evenflo.Cred ca firmele sunt toate bune dar tre sa te orientezi dupa alte criterii : sa-ti incapa in portbagaj, sa te tina la uzura daca mergi mai mult pe jos decat cu masina ,sistemul de inchidere sa nu-ti dea batai de cap ,tavita din fata sa se deschida in lateral etc.

Mergi la inceput