Bebici de mamici si burtici de Canada (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Claudia si Dolores va multumesc ca m/ati lamurit in legatura cu ecografiile.....dar sa va spun cate am facut eu....prima a fost la medicul de familie la 6 saptamani cand mi s/a depistat sarcina, a doua ecografie am facut/o la 13 saptamani si 3 zile tot la medicul de familie cand mi/s a spus ca voi avea baietel,apoi a doua zi dupa aceasta ecografie am avut hemoragia si am fost la urgente,acolo am facut 3 ecografii sa/mi depisteze cauza sangerarii,dupa ce am iesit din spital dr care m/a vazut mi/a dat un nr de tel al unui dr ginecolog bun,la o luna am facut o alta aecografie ptr masuratori la 18 saptamani cred nu mai stiu exact,ptr ca bb nu avea pozitie buna sa mi se afca masuratorile corect,am repetat/o la o saptamana....din decembrie nu am mai facut nici una....deci ma gandesc ca daca ramaneam la medicul de familie fara sa am probleme,oare imi facea vreo ecografie la 18 saptamani???!oricum saptamana vitoare pe 14 merg la dr ginecolog ptr control,si iar il intreb de eco,sa vad daca ma mai trimite la alta......de vreo saptamana am contractii din ce in ce mai dese....dar nedureroase,am mai avut si inainte dar nu asa dese,si dr mi/a zis ca daca nu sunt regulate la intervale scurte de minute e ok......am luat o nospa dar parca degeaba,daca si maine continua cred ca ma duc la spitalul unde voi naste la urgente,mi s/a spus de acolo daca am probleme sa ma duc la ei....sper sa nu fie cazul.
Numai bine va doresc!si Sanatate maxima la toata lumea!

27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

AGnes bine ai venit,sarcina usoara iti doresc!!!

27 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Buna fetelor,unde ati disparut cu toatele????

28 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta11 spune:

Buna,eu am fost azi la dr ginecolog la control,mi/a luat o proba de sange sa vada daca ma diabet gestational,tensiunea,masurat burtica,si verificat,cantarit,si ascultat bataiile inimii lui bb,mi/a zis ca sunt ok,iar peste o luna o sa merg iarasi,de eco nici vb nu a pomenit nimic,nu cred ca imi mai face.Sper ca sunteti toate bine,multa sanatate va doresc.

28 saptamani
DPN 6 Mai ...
Baietel canadian 100%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Buna Violeta...ma bucur ca totul este bine la tine; eu merg in 20 Feb. la medic(Dr. Kroach).Simptome de gravida nu prea am(greata, varsaturi, etc), mi-e sete tot timpul, beau cate 2-3 litri de apa pe zi si obosesc foarte repede(am citit ca este si si influenta progesteronului). La tine cum se manifesta sarcina ???
Numai bine
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Matgravidut ce mai faci ? Cum te simti dupa nastere ? Ce face BB-ul ?Ce nume i-ai dat ? Monica9, Violeta 11, susur ce vesti mai aveti...cum va simtiti...totul este OK ?
Eu am fost pe 20 Feb. la control, medicul m-a intrebat daca am avut sangerari, nu am avut, mi-a apasat pe burtica de cateva ori si gata ne vedem peste 4 saptamani.Am sa intreb la asigurare de la firma sotului daca ei acopera ultrasound in afara de cele doua acoperite de OHIP..daca Domne fereste este ceva in neregula cu copilul cum stie doctorul ? Am facut si nuchal transluscency si ceva analize de sange in vederea testarii genetice. Cu aminocenteza cineva m-a sfatuit sa nu o fac, nu stiu nici eu deocamdata, asteptam rezulatele analizelor facute.In rest totul este OK, stau acasa de cand sunt gravida, nu primresc nici un ban de la guvern(Ei sau maternity benefits), mai imi trebuia o luna jumatate de lucru pentru a primii ceva bani...nu stiu daca pot gasi un job prin Barrie(fara nightshift, Hevylifting, etc), daca nu,asta este... sa fim noi sanatosi ca o sa vina si jobu' mai tarziu...
Numai bine la toate va doresc
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

Buna mamici si gravidute! Am trecut si eu in randul mamicilor, pe 15 februarie s-a nascut Rebecca, un pic cam devreme la 36 de saptamani, dar era maricica, 3235 de gr, asa ca a fost ok. Singura problema e ca a facut icter si acum asteptam rezultatul de la ultimul test de sange. Sper sa fie bine. Am si niste poze cu Rebecca daca vreti sa o vedeti si voi.

http://www.flickr.com/photos/15839588@N08/

Monica si Rebecca (2008.02.15)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia T. spune:

Monica9, felicitari, sa-ti traiasca Rebeca si sa creasca mare si frumoasa...analizele sper sa fi bune si sa primesti rezultatul cat mai curand...cum a fost nasterea ? Ai avut conditii bune in spital? Cine te-a asistat ? Eu ma gandesc sa fac cezariana(desi pana la nastere mei este muuuult)...
Numai bine si multa sanatate
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Salutare mamici si gravidute ,

Iaca ma alatur si eu grupului vostru, asteptam bb#2 undeva la inceputul lui octombrie .

Monica, felicitari sa-ti traiasca Rebecca cea frumusica. Cu icterul incearca sa o pui la lumina soarelui cat mai mult

Claudia, din ce imi amintesc eu de la prima sarcina, asigurarile nu includ ecografiile, dar daca vrei neaparat sint clinici particulare, te poti programa, numai ca trebuie sa platesti din buzunar. In cate saptamani esti? Sarcina cat mai usoara

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigitte spune:

Buna fetelor...

Indraznesc de-a ma alatura si eu voua...sunt o mamica de 34 de ani in 8 sapt. ...plina de emotii si tot felul de temeri. Au trecut mai bine de 10 ani de cand am avut primul puiutz, Adrian...si-n anii imediat urmatori pana acum am tot incercat de-a ii face un fratior sau o surioara insa de fiecare data fara succes ...3 sarcini s-au terminat de fiecare data c-un avort spontan i n primul trimestru de sarcina.Am facut analize peste analize...nimic anormal si totusi nu reuseam sa trec peste cele 12 sapt. Acum dupa 10 ani parca-s mai emotionata ca si prima data...ne dorim tare mult acest copil si sper ca de data aceasta sa devina si realitate. Ma bucur ca sunt aici cu voi si sper ca fiecare dintre noi sa aibe o sarcina cat mai usoara si bebei cat mai frumosi si sanatosi.

Mergi la inceput