Gravidute si mamici de Constanta (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yannia spune:

Jojo-Miha, e ingrozitor ce s-a intamplat cu biata fata cat si cu tine. Am vrut de mult timp sa te intreb dar nu am avut curajul sa o fac... Voiam sa te intreb daca stii care sunt cauzele mortii intrauterine. Si daca se poate face ceva pentru a preveni asta...
Despre dr. Zaher nu ma pot exprima fiindca nu-l cunosc, insa despre dr.Cristurean nu am o parere deloc buna. Am fost pacienta d-lui pana am observat ca isi urmarea propriile interese (NU materiale), am avut senzatia ca sunt pe post de material didactic pentru a mai invata diverse lucruri. Am avut o sarcina cu probleme ( 5 saci gestationali din care 2 cu embrioni). La 7 saptamani am pierdut unul din embrioni(eram in America) iar doctorii au facut tot posibilul sa-l salveze pe cel ramas.In sfarsit, dupa "n" interventii, s-a reusit salvarea singurului fat ramas. Cu primul avion am venit in Rom si m-am adresat dr Cristurean. S-a aratat f interesat de cazul meu, el insusi numind-o "sarcina provocatoare". Ca sa nu lungesc povestea, la 14 saptamani, cand am facut eco la dr Pop, s-a constatat ca puiul meu avea malformatii, ceea ce dr Cristurean nu vazuse la aparatul pe care-l are, din 1800, toamna. In schimb, a vazut nu stiu ce sinechie uterina, despre care nici macar nu se pune problema sa as avea asa ceva. Precizez ca in cele 7 saptamani cat mi-a supravegheat sarcina, am fost chemata de "n" ori la control, inclusiv la spital, unde a chemat toti medicii ginecologi posibili ca sa-si dea fiecare cu parerea. Ma indoiesc de faptul ca un medic competent ar proceda asa!!!

24+
http://bd.lilypie.com/32Yup3.png
http://community.webshots.com/album/561174599GagMVk?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_floruta spune:

Am gasit o chestie super interesanta pt burtici si mamici...
Pt cine vrea niste vouchere cu care poate face mai apoi cumparaturi pe net pt bebe,trebuie sa intrati pe un site al celor de la Elevit si sa ajutati un copacel sa creasca (virtual,binenteles)...pe asta primiti in fiecare zi puncte (pt udat,taiat,etc) pe care la final le puteti transforma in cupoane cu care sa cumparati lucruri pt copii.
Nu prea mi-a venit sa cred nici mie,dar dupa ce am primit invitatia de la o prietena care deja si-a comandat si primit de la ei lucrurile dorite,am intrat si eu in joc...si nu ai nimic de pierdut pana la urma urmei,totul dureaza maxim 5 minute pe zi si dupa cate zile vrei, te retragi si iti cumperi lucrurile dorite.Poti acumula 200,400,800 puncte,fiecare 200 de puncte valorand 100RON...eu zic ca e faina treaba,de atunci trimit si eu la toti cunoscutii sau burticile si mamicile interesate,sa profitam cu toate.
Daca va intereseaza,trimiteti un PM cu e-mailul vostru si va trimit o invitatie,asa functioneaza :)
Pupici la burtici,mamici si puiuti :x

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Yannia la mine se putea preveni moartea iubitei mele fetite,am avut mereu tensiunea la limita,iar cand am fost ultima data eram umflata cat un pepene(mi-a zis ca nu-i place cat m-am ingrasat) verigheta nu mai purtam de la cateva luni ca aveam degetele butuce si tensiunea la consultatie era 15/10 .Ti-am zis bebe nu mai misca dar pt el toate astea nu au fost semne de alarma.Cand am ramas insarcinata cu Teo m-am dus tot la el,zic omul ma va tine sub observatie amanuntita ca doar cu el am patit ce am patit.Da de unde? Mi-a zis sa ma duc la cardiolog ,stia ca suntem prieteni de familie cu doctora si i-am zis ca nu mai vreau la ea,si-mi zice :nici eu nu ma suparam daca nu veneati la mine! Nu mi-a placut cum a sunat dar zic hai ........il intreb cat de des sa vin la consultatie si-mi zice ca o data pe luna.Intre timp am fost la cardiolog aveam tensiunea 16/10 si mi-a zis ca nu am mari sanse sa ajung in luna 3 ca sa pot lua tratament si el imi recomanda sa nu ma mai duc la munca.Ma programez la Cristurean ii zic ce-mi zice cardilogul si-l rog sa ma ajute cu riscul maternal.Mi-a zis ca nu poate ca ala nu se da asa usoar (desi eu mai aveam 3 sarcini pierdute pe langa cea cu fat mort) si sa fac ce-mi zice cardiologul.I-am zis ca vreau sa fac echografii mai dese si mai performante si s-a deranjat ca si aparatul lui e bun.Pt el sarcina mea nu era o provocare,cu alte cuvinte mi-a zis sa nu ma mai duc.In schimb la 14 saptamani doctora mea m-a internat pt analize si concediu medical si el m-a vazut si repede s-a mai uitat pe fisa sa vada la cine sunt.Si asta e cu faimosul doctor.

Mihaela si Teodora Ioana (29.09.2007)
http://community.webshots.com/album/560608464rHUeBp?start=36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

quote:
Originally posted by m_floruta

Am gasit o chestie super interesanta pt burtici si mamici...
Pt cine vrea niste vouchere cu care poate face mai apoi cumparaturi pe net pt bebe,trebuie sa intrati pe un site al celor de la Elevit si sa ajutati un copacel sa creasca (virtual,binenteles)...pe asta primiti in fiecare zi puncte (pt udat,taiat,etc) pe care la final le puteti transforma in cupoane cu care sa cumparati lucruri pt copii.
Nu prea mi-a venit sa cred nici mie,dar dupa ce am primit invitatia de la o prietena care deja si-a comandat si primit de la ei lucrurile dorite,am intrat si eu in joc...si nu ai nimic de pierdut pana la urma urmei,totul dureaza maxim 5 minute pe zi si dupa cate zile vrei, te retragi si iti cumperi lucrurile dorite.Poti acumula 200,400,800 puncte,fiecare 200 de puncte valorand 100RON...eu zic ca e faina treaba,de atunci trimit si eu la toti cunoscutii sau burticile si mamicile interesate,sa profitam cu toate.
Daca va intereseaza,trimiteti un PM cu e-mailul vostru si va trimit o invitatie,asa functioneaza :)
Pupici la burtici,mamici si puiuti :x

m.floruta



Poate ne dai si site-ul :).

Am si eu o intreare pentru burticile mai mari. Voi ati facut TT? Peste doua saptamani merg din nou la dr si urmeaza sa fac un eco iar apoi TT-ul. Pana una alta am facut eco de primul trimestru si suntem bine shi mi s-a spus ca s-ar putea sa fie fetitza ... vom shti cu sigurantza peste 2 saptamani. In rest ce sa va zic, intru rar pentru ca mi-e rau in continuare. Sper sa incep sa ma simt mai bine din trim al 2-lea. Deocamdata nici nu se vede burtica ca la inceput am luat ceva kg, iar acum am slabit, de cand am starile de voma.


bebe
bebelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adryana_4u spune:

roxy79ro, nu vreau sa te iei dupa mine, ci doar sa pui in balanta ce-ti voi spune:
eu am facut dublu test, nu triplu, ma rog, si daca nu-l faceam tot aia era, dar din experienta fetelor de pe aici, sa stii ca nu-ti recomand acest test, care nici macar nu reprezinta un diagnostic, e doar o statistica, si daca doamne-fereste iese o valoare aiurea, te stresezi la maxim, nu mai poti dormi noaptea de ganduri, etc....mie mi se par bani aruncati pe fereastra aiurea. ATENTIE INSA!!! este recomandat daca ai varsta peste 35 de ani, ca cica atunci intr-adevar exista posibilitatea sa fie ceva in neregula cu bebi..dar daca nu te incadrezi, eu zic ca nu are rost...totusi, mai asteapta niste pareri si de la alte fete, poate vei putea trage o concluzie..


Adriana S.
AMR maxim 2 saptamani
-38 sapt BIANCA
de toate
bebe evolueaza
www.flickr.com/photos/adryana_4u/1468720937/in/photostream/" target="_blank">Bianca-22sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Roxi, eu nu am facut TT ca sa nu am un stres in plus, la baza lui e pura statstica si sunt cazuri in care rezultatul e prost si bb e ok dar tu stai cu fricca in san toata sarcina sau rezultatul e bun si bb sa aiba probleme.

dc imi trimiti PM cu adresa ta de mail iti trimit site-ul, e super, pe mine m-a prins



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy79ro spune:

Ideea e ca am tot citit despre acst TT in ultima vreme destul de mult si din cate am inteles asha cum zicea shi Angi e doar o statistica. Am 28 ani, e prima sarcina, nu am avut avorturi sau chiuretaje, deci as fi tentata sa nu-l fac.Doctorita mea insa a zis ca ea daca ar fi in locul meu l-ar face pentru ca e foarte greu sa-ti asumi responsabilitatea cresterii unui copil cu probleme, dar ca in acelashi timp e decizia mea sa-l fac sau nu. Insa daca rezultatul e doar statistic, si nu e 100% sigur la ce sa-l mai faci?


bebe
bebelu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

jojosuperba fetita ta iar foto cu Alba -ca-Zapada e superba.E greu prin ce ai trecut si astfel de rani se vindeca greu mai ales ca stii ca se putea evita.Ce sa faci astia sunt oamenii cand acorzi atentia totala unei persoane atunci primesti o palma si cu greu iti revii.Multa sanatate!
FELICITARI DRAGA MADALINA!SA-TI TRAIASCA PUISORUL IANIS!
Roxana esti foarte draguta!
madaluta-frumoase poze,eu nu am ajuns decat in aeroport o data.Poate voi avea si eu ocazia sa vad vreodata Parisul!
bisous-multumesc mult de tot pt. invitatie!
ina-stai linistita si mie-mi curg sanii!
docdecap-frumos filmuletul cu Serban

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 33+ cu Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanalucia spune:

roxy79ro, si eu am facut TT, desi o prietena, tot gravida, ma speriase ca nu are rost,ca oricum nu arata nimic, e statistic doar. si dr mea de familie mi-a zis ca a avut o pacienta careia i-a iesit risc extrem de mare de sindromul Down, s-a dus la bucuresti sa-si faca amniocenteza, dar aia de acolo i-au mai facut si ei un TT, care a iesit normal! au facut si amniocenteza, si a iesit tot normal!
asa ca.. ca sa-ti zic, eu, ca si angi, am vrut sa nu stau cu un stres in plus, sa stiu ca l-am facut. m-am linistit, dar pana nu-l vad afara din burta si pe la 3-4 ani, tot nu sunt linistita cu nimic cred ca voi fi o mama paranoica, oricum.

chiar fetelor, m-a speriat acum si un fim de pe hbo aseara, cu un baietel care a devenit transsexual, adica se simtea ca o fata, si ajunge in liceu ca fata, doar ca avea corp de barbat... si o dr spunea ca in uter se produce masculinizarea organelor genitale si a creierului, pt initial toti copiii sunt fete... dar la creier cateodata nu se produce si atunci... au creier de fetite sotul meu mai se supere pe mine cand m-a auzit la ce m-am uitat pentru el nu exista astfel de oameni, si nici nu accepta posib. ca cineva apropiat sa fie asa.. zice ca americanii au probleme din astea... oricum, v-am zis ca sunt paranoica.. dar imi trece repede




roxana, 31+

nunta noastra
nunta continuare
croatia 2007 voiaj de nunta
sarcina





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina78 spune:


Roxy eu am facut triplu test. Doctora mi-a recomandat sa-l fac, asta ptr ca aveam 30 ani si tinind cont de istoric. Inainte de a mi-l recomanda.... am fost supusa la un "interviu" aplu legat de istoricul familiei si al meu medical (ginecologic in mare parte stia...).

Dar fiecare ... cum crede si cum vrea. Eu asa am avut sufletul impacat...

Maia37 buba nu era ca au inceput sa curga... ci ca e cam devreme. Credeam ca incep sa aiba secretii ami tirziu, dar acum aproape ca am bucur ca ma dor si ca au inceput sa curga... sa am laptic ptr. puiul meu.

Adriana dar de ce vrei sa schimbi iar medicul? Cind mai ai asa putin? Parca nu mai erai ingrijorata .... Hai nu te mai stresa. Gindeste pozitiv ca va veni Lutescu la nastere. Si chiar daca Doamne fereste nu vine, exista sigur medici de garda, medici care ptr un plic se vor ingriji de tine. Nu vei naste nicicum singura. Hai nu te mai stresa.

Fetelor spuneti si ptr mine o rugaciune. In ultima vreme mi-a mers atit de rau. Am avut numai ghinioane. Am inceput saptamina asa rau... Merg joi la dr si ma rog sa fie totul ok pina atunci... sa nu mai am ghinioane. Cred ca am si obosit.

Va pup pe toate fara exceptie.

eu - Ina

- puiutul meu

Mergi la inceput