FIER DE CALCAT - DE CARE?

FIER DE CALCAT - DE CARE? | Autor: camelia_daniela

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,

Sunt in cautarea unui fier de calcat bun si nu ma pot hotara ! As opta pentru un Tefal, insa sunt atat de multe modele incat nu ma pot decide sub nicio forma!
Astept sugestii de orice fel!

Multumesc!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_pur spune:

eu am avut inainte un bosch scump de 120 euro de care am fost relativ multumita si din cauza calcarului dupa aproape 3 ani a murit. acum am rowenta care ee super bestial, abur continu si multe alea care a fost cam 90 euro. ce imi place e ca varful e ascutit si se pot calca camasile pt barbati ff usor. si soacra mea are un model mai vechi care functioneaza de cel putin 6 ani fara probleme. eu il recomand cu caldura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

quote:
Initial creeata de camelia_daniela

Dragi mamici,

Sunt in cautarea unui fier de calcat bun si nu ma pot hotara ! As opta pentru un Tefal, insa sunt atat de multe modele incat nu ma pot decide sub nicio forma!
Astept sugestii de orice fel!

Multumesc!



Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit



Alegerea unui fier Tefal este cea mai buna optiune . Am lucrat 7 ani la o firma in domeniul electrocasnic si iti pot spune ca am incercat toate brand-urile si tot la Tefal m-am intors . Eu acum am 2 modele, o sa vad daca le gasesc pe site-uri ca sa ti le pun . Unul este mai simplu si il folosesc mai des, iar celalalt este dintr-o generatie mai noua si mai complex . O sa caut si un site unde am vazut preturi mai mici decat cele de pe piata.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Nu stiu care e treaba cu site-ul asta http://www.promoprice.ro/subCateg.php?&subcategId=189&categId=67&batch=2 , dar sigur au preturile la jumatate si al site tot cu preturi reduse http://www.electro-bazar.ro/electrocasnice/fier-de-calcat.html . Eu am un FV 9240 care in magazin e in jur de 300 RON si un AVANTIS 120 in jur de 230 RON.La mine Bosch si Philips nu au rezistat , le-am directionat catre soacra si mama , dar poate m-am obisnuit eu cu Tefal, cine stie poate alte fete sunt multumite de aceste marci.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Kokiy, iti multumesc!
Tefal ramane atunci si ma hotarasc eu si la model !


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

eu mi-am luat tefal program 8,are 2400 w si program auto-stop de securitate;sunt super multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

b.nica, multumesc de raspuns !
Si eu tot pe asta am pus ochii! Tu l-ai luat pe cel bleu sau pe cel mov???


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

l-am luat pe cel mov si daca nu avea programul de securitate acum aveam casa scrum.
din zecile de aparate pe care le-am avut este singurul care nu-mi da probleme si calca excelent.
penultimul Aquaspeed,nu mi-a placut pt. ca nu era asa puternic,il tin de rezerva.
este important sa nu-l lasi cu apa in el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

b.nica, multumesc de raspuns!
Eu le-am analizat pe amndoua si sunt quasi-la fel , au cam aceleasi optiuni, aceeasi putere, asa ca am optat pentru cel breu ... revin cu impresii dupa prima folosire!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

M-am apucat de reinviat mortii

Pentru ca nu s-a mai scris de vreo 4 ani, intreb: daca ar fi sa va luati ACUM un fier de calcat, ce ati cumpara?
Sau, mai bine, ce parametri trebuie sa am in vedere ca sa aleg un fier de calcat bun?

Aveam un tefal, la cat calc eu nu eram nici multumita nici nefericita cu el, insa nu stiu ce s-a intamplat si talpa imi murdareste acum rufele, asa ca vreau sa il schimb. Nu stiu insa la ce anume ar trebui sa ma uit; am citit pe alt forum ceva despre nr de orificii de pe talpa (online nu vad sa scrie undeva chestia asta in caracteristicile tehnice) si despre cantitatea de abur (aici sunt 2 parametri si nu stiu care e mai important).

Multumesc !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

M-am apucat de reinviat mortii

Pentru ca nu s-a mai scris de vreo 4 ani, intreb: daca ar fi sa va luati ACUM un fier de calcat, ce ati cumpara?
Sau, mai bine, ce parametri trebuie sa am in vedere ca sa aleg un fier de calcat bun?

Aveam un tefal, la cat calc eu nu eram nici multumita nici nefericita cu el, insa nu stiu ce s-a intamplat si talpa imi murdareste acum rufele, asa ca vreau sa il schimb. Nu stiu insa la ce anume ar trebui sa ma uit; am citit pe alt forum ceva despre nr de orificii de pe talpa (online nu vad sa scrie undeva chestia asta in caracteristicile tehnice) si despre cantitatea de abur (aici sunt 2 parametri si nu stiu care e mai important).

Multumesc !



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 37+


Trebuie curatat, mizeria din interior iese odata cu aburul si daca dai cu lapta incinsa peste haine iti murdareste hainele.
Si eu am Tefal si sunt multumita, fac 1:1=apa:otet, las fierul pe talpa (pun un prosop de bucatarie in chiuveta si fierul peste) cam 1h apoi scot solutia asta cu abur (apas pana iese tot) repet cu apa. sa ai grija ca o vreme va mai iesi mizerie desprinsa din interior.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput