Mamici de iulie-august 2008 (23)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Tare faza cu tripletii!!!

Mada, caruciorul nu trebuie pus langa DPN? Ia vezi acolo, sa arate si la mine la fel ca la celelalte fete. Mercic si .

Caprioara 15+, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Ma scuzati ca nu raspund la tot ce s-a discutat, n-am apucat sa citesc tot. Vroiam doar sa va spun ca sint socata. Tocmai ce-am discutat cu o colega nemtoaica, despre care stiam ca-i insarcinata. Ma rog, eu credeam c-are vreo 4-5 luni la ce burta mititica are, insa are deja 33 de saptamini. Are 35 de ani, alearga zilnic ca sa nu se-ngrase si nu, copilul n-are nimic, e-n perfecta stare de functionare.
Vrea sa stea doar 3 luni acasa cu copilul, pentru ca cica se plictiseste. Dupa alea 3 luni isi da copilul la cresa, ce atita alaptat, dom’le.
Si primul lucru pe care i-l spuse lui barbac’so dupa ce-a aflat ca-i gravida e ca pe ea n-o intereseaza, da’ ea vrea sa lucreze. Imi vine sa m-ascund sub masa cind vad femei din astea eroine si extrem de dedicate muncii, io n-am decit carucioare si forumuri in cap. N-am decit 9 saptamini, da’ prevad ca-ntr-o luna o s-ajung cu burta cit la burta ei de 33 de saptamini. Nu va mai mentionez ca-i blonda, lunga, slaba si extrem de eficienta. Mi-e si jena sa ma pling ca io am greturi si nu poci dormi noptile.


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

madina, suna foarte bine reteta ta de ciulama, cred ca o sa o incerc si eu weekendul asta . Sa va zic o reteta de cartofi la cuptor, care mie imi place mult, in special pentru amatoarele de usturoi : e nevoie de cartofi, cascaval, smantana, usturoi. Cartofii se taie felii subtiri (eu ii tai la robot), se unge cu putin ulei fundul tavii (sau al unei cratite intinse) si se presara usturoi pisat. Se aseaza un strat de felii de cartofi, se pune smantana peste ei, se presara sare si piper, apoi un strat de cascaval ras. Si se repeta: un strat de felii de cartofi, unul de smantana, putina sare si piper, un strat de cascaval; se termina cu stratul de cascaval. Mie de obicei imi ies cam 3 straturi de cartofi in total. Tava se da la cuptor si se lasa la foc mic-mediu pana se fac bine cartofii (depinde de cuptor, eu ii las cam 1.30 - 2 ore). Cam cu 15 min inainte sa fie scosi, se poate pune pe deasupra ou batut amestecat cu smantana, pentru a avea o crusta interesanta.

Didi 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Mada, vezi ca mai e ceva de corectat: trebuie sa treci pe randul urmator dupa Bucuresti, acolo la DN.

Am fugit acasa.

Caprioara 15+, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Hehe Turturica si frantuzoicele tot specimene din astea sunt. Colega mea gravida in 9 luni, a venit sa ne viziteze azi : are DECAT burta, in rest nu a pus NIMIC. Cum naiba reusesc nu stiu, ca nici eu nu mananc mult, dar am luat 4 kile si doctorul o sa ma certe luni de numa .

_
Vicky 17+

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Madina, ma trimiti la spital cu ciulamaua...Si acum eu ce fac??Ma duc pe plaja sau in jungla la cules de hribe si de buretzi??Sau de unde scot cipercile ca alea la borcan n-au gust...Hmmm??Acum cine trimite pachet in Brazilia cu sufertasu' de ciulama...Asta ca sa nu mai vorbesc de icre...

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Cred ca depinde si de zestrea genetica a fiecareia, asta referitor la kg in plus la sarcina...Si daca mai faci si ceva sport, miscare si plimbari, macar 3-4 km pe zi, cred ca se echilibreaza balantza...Eu nu vreau sa ma gandesc cum sunt cele slabe, care n-au decat burta, ca ma apuca depresia...Noi sa fim sanatoase si bb-ii ca restul se rezolva si dupa nastere

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Caprioara finally ii ok tre sa te certi cu fiicamea eu ma chinuiam sa adaug in lista si dadeam sa vad cum arata si fiicamea apasa enter si trimitea modificarile si tot asa, pana intr-un final am reusit sa scap si sa dau eu enter si sa fie corect.
Citisem de faza cu tripleti parca si aici pe DC. Oricum tare faza.
Madina asa se fac la noi ciupercile cu smantana in loc de lapte se pune faina cu smantana, ies tare bune. Si fetei ii plac f mult.
Pai ia scufita rosie (Narcisa) ia cosul si mergi la cules de ciuperci. Nu gasesti la supermarket din astea la caserola proaspete? Ca la noi sunt si de uk da si de import.


---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

uite ca am mai gasit ceva dragutz...Jucarele din hartie
http://cp.c-ij.com/english/index.html

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Didi buna reteta tre sa incerc si eu, eu ador usturoiul si mai ales mujdeiul. Am si eu o reteta in genul asta dar cu parmezan:
Cartofi gratinati
700g cartofi
600 ml lapte
50 g parmezan ras
100 ml smantana
1 linguritza praf de nucsoara
Cartofii taiati rondele groase se fierb in lapte apoi se unge un vas din ala yena cu unt se aseaza un strat de cartofi intre se pune putin unt parmezan apoi iar un strat de cartofi iar parmezan si putin unt se termina cu un strat de parmezan apoi jumatate din cantitatea de lapte unde au fiert cartofii se amesteca cu smantana si se toarna peste cartofi apoi se pune iar putin parmezan peste si nucsoara. Se da la cuptor la foc mediu. Eu ii las cam 45 de min o ora in fct de cum e setat cuptorul. Ies f buni cu niste carnitza la gratar alaturi.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput