Mamici de iulie-august 2008 (23)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Buna fetele,

Aseara am plecat la culcare cand capitolul abia s-a deschis, si m-am trezit ca ati scris 10 pagini, aveti spor nu gluma, e bine asa.

dana, sotul are Rh-ul pozitiv, si eu m-am ales cu ala negativ, ca nu se putea sa avem si grupa la fel si Rh-ul, era prea de tot.
Vorba sotului, mey Nati bine ca te-ai gasit sa sustii cei 15% din populatia europei cu Rh-ul negativ.
Are sa fie bine pana la urma.

Azi vroiam sa fac ceva curatenie in casa, da cum nu am ascultat zilele trecute si am facut treaba cat era sotul plecat, azi face el, iar ma enervez ca nu face cum trebui,am piticul pe creier, nimeni nu face ca mine si se face de pomana, da il las sa faca cum stie si imi tin limba pe dupa dinti, si pun o fatza din aia de multumita.
Fetele care au caini, poate ma ajutati cu o parere, sfat ceva, ca nu mai stiu ce sa mai fac.
Am o catea golden retriever, la fiecare 3-4 luni i se irita urechea dreapta, parca supureaza, pute de iti muta nasul, am fost la veterinar de fiecare data, acelasi tratament, aceiasi solutie de dat la ureche si degeaba. El zice ca e din cauza umiditatii si ea doarme pe urechea aia si se irita. Ce sa-i mai fac, si cu sa o mai dau?
Azi iara trebui sa mergem la veterinar ca mi se rupe sufletul cand o vad cum se scarpina pana face buba si sangereaza, offf.E si smecher veterinarul, trebui sa mergem de vreo doua ori el da cu aceiasi solutie pe care mi-a dat-o si mie, vede ca nu are efect, abia apoi ii pune nu stiu ce alifie,facuta de el, ca am intrebat sa cumpar si eu, a zis ca o face el, aiurea, cred ca schimb veterinarul .
Mai avem o catelusa terrier, da asta de 2 ani de cand o avem, nu am avut nici o problema niciodata, in afara de vizita anuala la veterinar, nici nu o duce la medic.
Help please!

Bun venit noilor gravidute, sedere placuta si sarcina usoara!

Aveti grija de voi!


17+



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neatza,

Iuupii Sibylle, felicitari pentru fetita! Sa va fie sanatoasa si tu sa ai o sarcina usoara!

Anaxena e frumoasa masutza de infasat! S-o foloseasca Maria cu placere!

Turturica sa nu cumva sa nu mai scrii. Ce, crezi ca noi n-am trecut tot pe acolo? Spune aici la fete ce si cum si oricum te vom intelege! Imi pare rau pentru zilele mai putin bune, dar or sa treaca si ele!

Adria bun benit si un bebe perfect sa ai!

Uof Nati saracuta bestiutza. Nu stiu sa-ti zic, pentru ca al meu e din beton armat, Slava Domnului. Dar pot sa-l sun pe vet-ul lui si sa-i povestesc...poate are idee. Sa-mi zici! Succes la curatenie sotului si tie la tinut limba strans ascunsa dupa dinti!

Oanasm tin pumnii asta-seara la 7, cand mergi la medic!

Va pup pe toate cu drag si va urez o zi de vineri scurta si usoara!

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

SIBY! - Felicitari pentru fetita motata!
MIKY - 200 e costul de acum, dar pentru morfo trim 1. Eu mai am o programare de morfo trim II la Medlife la Chitescu, unde m-a trimis dr intitiala (e pentru 25 feb), dar cred ca nu ma mai duc la Chitescu ci tot la Iosup, mai ales ca am decis sa continui cu Tutunaru. La Medlife costa 300 sau 350 pentru trim II, iar la subiectul cu eco morfo la Medlife am citit asa niste bazaconi incat nu prea mai am chef sa fac experiente. Daca si la Iosup costa tot 300 eco morfo pentru trim II inseamna ca astea sunt preturile.
Sa stii ca merita cu varf si indesat. Daca ai un cont pe gmail iti pun filmul, ca sa vezi cam ce iese (altfel e prea mare, nu il pot share-ui oriunde) - iar daca n-ai cont si esti curioasa, da-mi pe privat o adresa de mail si iti trimit invitatie ca sa iti poti face cont.

Anca 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Neata!!
Scuze de absenta, am fost ocupata . Am stat la cozi la medicul de familie, mi-am facut nervi si in cele din urma m-am linistit caci mi-am dat seama ca bebe nu merita asa ceva.
Caprioara, felicitari pentru fetita!!!
Mona, Lori felicitari pentru baietei!!!
Intreba cineva , scuze dar nu mai retin ce inseamna trisomia 21. Trisomia 21 = sindrom Down.
Crisash, din ce am citit eu, scurgerile rozalii sunt oarecum normale intr-o sarcina, bine , in cantitati mici.
Irda, felicitari pentru fetita!!!Wow!! Din ce in ce mai multe fete stiu ce sex are ebe; abia stept si eu.
Mona, bafta azi !!!!
Ma duc sa citesc din urma; revin!!!

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Turturica, nu esti singura care scrie si are sarcina mai putin avansata, mai e si Oanasm si eu. Si eu inca ma lupt cu gretuirle, dar nu am mai varsat asa des. Nu prea mananc cine stie ce si drept urmare nu am luat in greutate decat un kg pana acum . Uneori mi-e frica sa nu ii dauneze lui bebe. Mai nou nici lichide nu prea mai pot bea, simt cum mi se umfla stomacul si imi vine sa vomit, drept urmare ieri , cand am facut pipi, m-am trezit cu o usturime de toata frumusetea!!!!
Eu inca nu ma duc la serviciu, sunt in concediu medical!!!

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna dimineata,

BUBULEANA da, eu stau acasa. Sunt deja in concediu de maternitate. Anticipat.

ADRIA bine ai venit, sa ai o sarcina usoara!Cand ai avut aceste sangerari? Atat timp cat sangele e maro...e sange vechi...cine stie, de cand s-a implantat bb.

SIBYLLE felicitari pentru bebelina!! Sper totusi sa nu sangerezi.Poate totusi se va ridica placenta. Si eu o am pozitionata jos, dar nu stiu cat de jos; incerc sa stau cat mai mult in pat, fara efort,fara sex...

MIKY in sapt 20-22 da, esti deja in trimestrul 2 de sarcina. Eu morfoligica o voi face cand voi avea 21 s.

NATI da, bineinteles ca are sa fie bine. Si eu il am negativ, dar norocul meu e ca si sotul il are negativ. Oricum, cand am avut avortul spontan oricum mi-au facut vaccinul ala stii tu pentru a nu se forma anticorpii anti hemoglobina si in fiecare luna verific sa vad daca este vreo schimbare. Pana acum, multumesc lui D-zeu, toate bune si frumoase.Pai daca tratamentul facut pana acum nu da rezultat, eu cred ca nu-i tratamentul bun. Schimba veterinarul...

Dr_ANCA ce mai faci?






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jjovana80 spune:

quote:
Originally posted by the_andreea

Buna seara tuturor.
Nu stiu daca va mai amintiti de mine, nu am mai scris de mult dar sa stiti ca v-am citi mereu si acum sunt la zi.
Dana La multi ani!
Crisarh gandeste pozitiv si totul o sa fie bine,DD are grija de ingerasii astia mici.
Cat despre mine ultimul; eco l-am facut pe 7 ianuarie dar din pacate nu mi-a spus nimic referitor la sexul copilului,desi sunt atat de curioasa ca nu mai pot.Nici nu prea stiu spre ce sa inclin,sanatos sa fie.Am si eu RH neg,dar nu am anticorpi.
Va tot aud vorbind de vitamine:si eu la sarcina cu Theo am luat Prenatal,mi l-a prescris docorul,dar de un an stau in Sibiu si nu ma inteleg deloc cu astia de aici,mai ales cu dr de fam, e mocait si aerian si....ma scaote din pepeni.Si nu cred ca stau asa de bine cu vit,lapte nu mananc,branza nu imi place,sunt palida tot timpul(fiind si blonda) si toata lumea zice ca sunt anemica,etc si parca asa vrea si eu sa iau niste vit.
Am si eu o intrebare:unde il simtiti voi pe bb?Ca eu il simt jos la bata pantalonilor,sub buric si mi se pare cam jos la varsta asta mai ales.La controale nu mi-a zis nimeni nimic,dar imi fac eu griji.
Si mai are cineva contractii nedureroase? Eu am avut si la Theo de la vartsa asta,dar nu mi-am facut pb.Le iau ca pe ceva normal.
Am scris cam mult,dar trebuia sa recuperez :d.Apropo de uitat,eu am uitat parola de la forum va dati seama?Si la servici imi vine sa imi iau campii,pt ca de cand l-am anuntat pe sef de sarcina(adica de acum 3 zile) vine in fiecare zi si ma intreaba cum stau cu task-urile,la ce mai lucrez.Ma simt sub lupa si nu imi place.Si am o gramada de colegi care stau degeaba,dar vad ca i-a picat pe mine.
Scuze de v-am plictisit.
la toate - dutzele si la bebici.

Andreea 18+ si Theona (27.08.2002)



Salut ! Si eu tot sub buric il simt pe bebe si acolo se si vede umflatura, ca un pepene mai marisor .....chiar exact sub buric. Dr nu mi-a zis ca ar fi ceva in neregula asa ca eu stau linistita.

oana silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

hello dragutzelor!!!!
sunsmile merci!!! am sa vin cu vesti dupa ce ajung acasa de la aco!! azi noapte chiar l-am visat pe bb!!! am niste emoti...ioooi!!
turturica eu mai scriu...doar ca sapt asta a fost infernala la servici!!! burticutza!!!
adria bine ai venit!!!!! sarcina usoara si la termen!! si eu am UM tot 21.11
dma sper ca esti bine!!!! tot intreb de tine dar tu nimik!!!!
va tzuc si va urez o zi superba!!!!

Oana
8+
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna dimineata burtici!

Sibylle, felicitari pentru fetita cu fundita! Sper sa nu se dea toate fetitele, dati si voi numai cate una sa ajunga la toata lumea (care asta vrea).

Nati, cere si a doua opinie de la un alt veterinar, e posibil sa fie o micoza, de-aia nu trece doar cu alifie. Ramane ciuperca acolo si se reinfecteaza. In mod normal ar fi trebuit pe linga alifie sa-ti dea si un tratament cu antibiotice, sa-i faca o lama din secretia de la ureche... Incearca alt veterinar, poate unul mai "european". Sau macar mai putin jmecher.

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Sybille, felicitari pentru fetita!!! Deja sunt mai multe fetite !!!
Adria, Alina25, bine ati venit!! Sarcini usoarea si bebei sanatosi si frumosi!!
Oana, bafta azi la eco!! Cred ca ai niste emotii!!!

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput