Mamici de iulie-august 2008 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

fetele multumesc pt felicitari pt fotbalist/a mea. cred insa ca a zis ca o data pe saptamina e de ajuns si acuma tace.

narcisa sa-ti spun si eu de ce le e simplu cu cezariana si de ce e preferata de dr: pt ca le ies mai multi bani, pt ca e la o ora precisa si stie cind incepe si cit dureaza aproximativ, nu e sculat in creierii noptii, totul e programat si poate omul sa se odihneasca linistit in weekend etc. eu am nascut la 36 de ani si uite ca totul a fost cit se poate de elastic, a durat travaliul mai putin de 11 ore ceea ce pt primul copil e chiar superbine. eu clar sunt pt nastere normala si sunt convinsa ca mai incolo o sa ajungem sa ne contrazicem cu pro si contra, dar pina si teama de durere nu e un argument caci epidurala e chiar minunata, si dupa nastere eu m-am dat frumos jos de pe masa si m-au trimis sa fac un dus, a fost f bine. imi inchipui numai cum ar fi fost sa fiu imobilizata la pat cu burta taiata.

Ankalaura, felicitari pentru fetita! si acuma sa-ti spun parerea mea care sper sa nu stirneasca valuri prea mari ca am vazut ca sunt fete f increzatoare in acest tutu: nu stiu de ce aceste IR-uri sunt atit de "periculoase", cert e ca aici nu le masoara nimeni decit in sarcini cu mari probleme - mame hipertensive, cu diabet, avorturi repetate, sdr antifosfolipidic, sarcini obtinute prin fiv etc. din cite stiu valoarea aceea in sine nu inseamna nimic, se masoara in dinamica, normal ar trebui sa scada spre sfirsitul sarcinii. cit despre pregnyl este un produs contraindicat in sarcina, nu ma intereseaza pe mine ce destept se crede acest dr si ca face experimente pe gravide, eu personal nu as fi de acord sa fiu cobaiul nimanui si as incepe prin a intreba cu ce ajuta acest medicament, ce mecanism de actiune are si ce se presupune exact ca face. daca e asa bun de ce nu e omologat ca tratament nicaieri??? si chiar de ar fi, IR-urile acestea sunt toate marite din aceeasi cauza si tratate in toate cazurile la fel??? asta e ca la medicul de familie uneori, orice ai avea ei te trateaza de giardia ca e la moda. anka mai cere o parere de la altcineva, sfatul meu, tu sigur faci cum vrei.

vicky burtierele nu se prea recomanda ca iti slabesc cica si mai tare muschii abdominali, practic ca sa-si revina burtica bine e ca muschii respectivi sa lucreze. ma rog cred ca sunt n pareri, eu nu am purtat.

16+

Mami de Anna (5.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neatza fetelor,

Am trecut sa va urez o zi frumoasa!

Mona iti tin pumnii azi! Sa fie bine la echo!

Va las pentru ca inspiratia mea a fost luata de durerile de spate cu care m-am trezit si dorul de bestia mea blanoasa! Dar imi revin eu repede!

Pup fetele!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Neatza fetelor!
A.CICEL si eu sunt din tg. mures! Eu merg la dr. Cojan Eugen, la maternitatea veche, mi-a fost recomandat de dr. de familie, si am auzit lucruri bune despre el. Alt dr. bun ar fi Mihai Capalna. Sper sa te ajute!
ANKA, felicitari pentru fetita!!
Eu merg azi la control/eco. Sper sa fie totul bine, ca deja incep sa am emotii, mai ales ca il iau si pe sotzul cu mine.
Daca totul e normal, sapt. asta facem marele anunt in familie (vreau sa cumpar felicitari cu urarea "Felicitari pentru nepotel!" oare exista asa ceva? Ca asa as vrea sa ii anunt pe ai mei - sa le inmanez la fiecare o felicitare).
Eu am ratat postul despre burtiere, dar suna interesant, ce sunt mai exact? Ca un fel de corset?
Fetelor am o burta imensa! Si sotul meu se mira...parca ar fi de luna 6! Ma simt tare grea si balonata...
Ce parere aveti despre vopsitul parului: pro sau contra? Eu tre sa ma vopsesc in curand si stiu ca e un subiect controversat. Se vopseste careva?
Pupici la burtci!!


dia 13+
strumfuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Buna dimineata burtici!

Mona, Dia bafta la eco, asteptam vesti!

SunSmile sa nu-mi spui ca ai abandonat vreo bestie paroasa ca ma loveste plinsu'. Io tin cu dintii de motanul meu, nci prin gand nu-mi trece sa-i fac vant, dormim in continuare bot in bot, literalmente, asa acum am facut-o in ultimii 7 ani.

La care burtiere va referiti? La din-alea elastice, din-alea de pinza tare pe care ti le dau in maternitate dupa ce nasti sau la centurile care se poarta si in lunile mari de sarcina?

Eu am purtat burtiera din-aia elastica dupa operatie, a fost foarte bine cu ea, ma incalzeam ca era vara, dar mi-a fost de un real ajutor. I-am luat si prietenei mele una din-aia ca doar ce nascuse, a purtat-o si ea, dar nu cu consecventa. N-a ramas cu burtica in primele luni dupa nastere dar acum are pt ca s-a grasunit.

Cumnata mea in schimb n-a purtat centura dupa niciuna din cele 3 nasteri si nu are niciun fel de burtik, doar ca la cam 4 luni dupa fiecare nastere s-a straduit si s-a tirit cateva luni la aerobic si arata acum ca inainte de primul copil. Cred ca totusi depinde si de tipul anatomic, de tonusul muscular general si de cel anterior sarcinii, nu stiu daca porti centura = n-ai burta dupa.

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Succes la echo azi, Dia! Asteptam numai vesti bune!
Felicitari de care vrei nu am vazut in cautarile mele (bine, suntem in orase diferite) dar eu am luat carticele din acelea micute, dedicate bunicii sau bunicului! Si le-am atasat botosei legati cu funditza si gata cutiutza surpriza!:)

O zi buna fetelor!

EDIT: Doamne-fereste Boti! Am un westie terrier care are 2 anisori si 2 luni (si 8 zile ) care e sufletelul nostru. Insa acum e la ai mei in vacantza. E alintatul familiei si-l iubesc incredibil! Abia astept weekendul sa mergem sa-l vedem. Pupici si blanosului tau! Tare is dulci animalutele astea!
Uite o poza (cam nereusita) a blanosului meu: http://picasaweb.google.com/loryx.love/Buli/photo?authkey=oYg8mVYmtYg#5070781525728824738
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Am mai vrut sa scriu ceva in mesajul anteror dar am uitat (dupa ce l-am modificat deja o data). Uit ca in codru! Am inceput sa-mi notez tot intr-o agenda, ca memoria mea e varza - nu ma speriu ca am inteles ca e normal.
Ce vroiam sa spun e pt DURERI DE CAP: eu am descoperit la farmacie balsamul ala chinezesc in cutiuta rosie, rotunda de metal, ala ce miroase foarte mentolat. Ma dau cu el la tample si pe frunte si imi trece un' doi durerea, e tare bun! Am auzit ca si uleiurile alea aromate pt. lampi, cel de eucalipt e tot la fel de bun.
Cum faceti sa va apara textul Boldat? Eu nu reusesc.
Mersi pt. urari fetelor, sper sa fie totul ok! Mona, bafta si tie!
SUNSMILE - excelenta ideea cu cartile! Poate gasesc si la noi in oras.

dia 13+
strumfuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna dimineata fetele!!!

Bafta celor care se duc la eco astazi!

Am intrat doar sa va salut pe toate si fug la treaba.

pup youa all,

Caprioara 15, mami de Matei (07.01.2002) si asteptand o

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lcazangiu spune:

Buna dimineata mamici cu burtici,

Azi ma duc la dct la buc pt triplutest si eco, am emotii, abia astept sa-mi zica ce sex are bebeul meu, tot azi am intrat si in 17 sapt asa ca sper sa se vada clar si sa nu fie un pudic:)
asa ca maine pe vremea asta am sa va spun ce culoarea va avea caruciorul meu.
aseara am vazut pe dvd ultimul film al lui Nicole Kidman, Invazia, a fost fain dar cam de groaza, asa ca toata noaptea am visat numai tampenii, am zis ca nu o sa ma mai uit seara la astfel de filme!

Sa-mi tineti pumnii azi, pls!

Va pupic!

Lori17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Hmmm!Se pare ca din cauza moderarii, mesajele au fost afisate mult mai tarziu, motiv pentru care nici una din voi nu cred ca ati citit ce am scris.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

O sa incerc, sa mai scriu cateva mesaje, ca sa fac 10, pentru ca dupa aceea sa imi fie afisate normal.

Mergi la inceput