Mamici de iulie-august 2008 (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns estrella80 spune:

Voi mai aveti sanii tari?Eu nu ii mai am, si ma inntreb daca e totul ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Ankalaura felicitari pt. caruciorul roz!!!!!
Vad ca ploua cu pink pe la noi. Tare as vrea si eu sa anunt acelasi lucru dupa urmatoarea vizita la eco. Dar mai am de asteptat pana pe 2feb, si cine stie daca o sa se vada atunci.
Monalac multa bafta azi la dr., tinem pumnii, sa vii numai cu vesti bune.
Lcazangiu bafta si tie la triplu test si la eco si sa stea bb bine ca sa se vada ce are intre picioruse

Anna 13
AMR 27
vinebarza
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

SunSmile uff, m-am linistit. E mortal Buli, uite si niste poze cu www.flickr.com/photos/boticelina/sets/72157601600859542/" target="_blank">Ozzy

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 14+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

dia, ca sa iti apara text boldat apasa pe butonul cu litera B da la toolbarul "Format" si scrie textul respectiv intre cele doua b-uri care iti apar. Sau pur si simplu scrie "[ b ] textul tau [ /b ]", dar fara spatii intre paranteze si b-uri.

Didi 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

dia_filipas da, eu ma vopsesc. Adica imi fac suvite. Am zis sa astept 3 si dupa aia gata. Mie mi se pare o prostie cat casa ca nu e voie. Aici s-a crucit medicul cand am intrebat. Singura chestie care mi-a zis-o a fost sa nu schimb vopseaua, ca sa nu fac vre-o alergie.

Felicitari Anka pentru fetita, si bafta multa la toate fetele care merg azi la eco.

Eu despre burtiera chiar nu stiu ce sa zic. Cred insa ca voi purta. Mama, care a avut intotdeauna o silueta de invidiat fara sa faca nici un sport, asa ma sfatuieste. Chiar m-am uitat ieri pe net si am vazut la Quelle diversi chiloti-burtiere. Unii erau pana sub sani si cred ca din aia o sa-mi iau. O as-mi iau si « normali » care se numesc « burta-plata », pentru zilele calduroase.

Monica, ieri mi-ai lipsit.

Despre IR-uri nu stiu ce sa va zic, decat ca mie nu mi le-a masurat nimeni. O prietena de-a mea a fost urmarita pana in luna a 7-a in ro, iar apoi a venit aici. CAnd a venit era tare ingrijorata ca i se spusese ca are un IR din asta nu stiu cum si ca poate sa i se intample nu stiu ce. Le-a zis si la astia, dar astia i-au zis ca totul e in ordine. A nascut la termen un bebe dolofan.

_
Vicky 16+

Bebele casei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Am vazut ca se discuta destul de mult de Tutunaru, IR, etc.
Am sa va scriu si eu parerea mea, pt ca eu consider ca Tutunaru e unul din putinii dr care stiu ce fac in cazul sarcinilor cu probleme, si va rog sa ma credeti ca la nivel de Bucuresti am umblat din dr in dr .

Faptul ca stie ce face e dublat din pacate de un nr enorm de gravide de care se ocupa, de faptul ca pleaca destul de mult din tara la specializari etc, ca uneori e atat de obosit ca zici ca e in alta lume etc.

Tutunaru e oricum, fara discutie, o figura aparte. A fost cardiolog, si inca unul f bun, are cateva interventii facute in Ro in premiera, am gasit articole in presa despre el .. Am inteles ca are omologate cateva pense folosite in operatii laparo etc.

Evident, ca dupa ce s-a specializat in obstretica a continuat in acelasi stil- tratamentul pe care il da el e unic in tara, dar nu e panaceu universal, mai degraba pacientele lui au reusit sa il faca sa fie considerat asa. Tutunaru a facut intr-adevar studii cu Pregnyl pe gravide, dar le-a facut demult, in 2006 cand l-am intrebat eu de Pregnyl mi-a spus ca mi le pune la dispozitie daca vreau (aveam o disputa cu dr de familie pe tema asta)


Mi se pare corect fatza de el sa intelegeti ca Pregnylul nu e o gargarita de-a lui Tutunaru, oricat de acru sau repezit e ca persoana nu cauta succesul si nici banii (altfel ar lua spaga, ar fi mai simplu, sau ar face avorturi la cerere) ci realmente e interesat de tratamente safe in sarcina. Pregnylul e un astfel de tratament, fiind in fapt HCG , adica hormon de sarcina si atat.
Ca poate ar trebui sa explice fiecarei gravide in parte DE CE pregnyl, asa e, ar trebui, ar trebui sa faca multe lucruri, dar nu le face - din oboseala, lipsa de timp etc.

Nici mie nu mi-a explicat, am intreabt eu si am citit pana m-am lamurit. Dar in schimb, cand m-a busit a doua hemoragie in sarcina trecuta, a venit la 8 seara la cabinet, cu copilul personal dupa el, sa ma vada. Stia ca pana a doua zi poate fi prea tarziu.

Asta e Tutunaru, un personaj controversat, dar profesional extrem de tare. Dar cred ca in fapt fiecare trebuie sa isi gaseasca dr care i se potriveste si in care are incredere.

Eu una m-as bucura daca s-ar mai micsora coada la usa lui dar pe de alta parte, ma simt datoare sa scriu parerea mea despre el, atata timp cat pe mine m-a ajutat f mult. Poate ca daca as fi gasit numai pareri negative acum 2 ani penet nu as mai fi avut curajul sa ma duc la el, pana la urma suntem toate gravide si influentabile, nu-i asa?
Am gasit pareri si pareri atunci, m-am dus, nu mi-a placut prima oara, mi s-a parut neatent si repezit, a doua oara a fost in seara in care a venit sa vada de ce sangerez, atunci am realizat ca e super OK si ca om si ca dr, acum nu ma mai las intimmidata de tacerile lui si il intreb tot ce vreau. Oricum, deja relatia e mult mai buna, avem un istoric incarcat ca baza...



Mama lui Nic cel Mic
"Omnia mea mecum porto"

Nic cel Mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Vai vb de blanoase, vreau si euu un pisic ceva. Catelul meu a murit vara asta dupa ce au venit ai mei aici avea cancer si a trebuit eutanasiat si eu nu am mai apucat sa o vad si din nspe pisici am mai ramas cu una sg batrana, asta in ro. De cand sunt aici nu am avut nici o blanitza nici un botic umed nimeni care sa toarca sau sa se alinte.
Boticelina ce scump e Ozzy , vai l-as papa. Ptiu, ptiu sa nu-l deochi.
Sunsmile same pt cutache e un dulce.
Vai eu is mare iubitoare de vietuitoare blanoase de mica am avut si tare le mai iubesc, aici am zis ca la inceput o sa luam o pisica ca e mai usor sa ai girja de ea are usitza are pe unde iesi in caz ca vrea la plimbare si catel abia cand vor mai creste copii sa inteleaga ce si cum am zis ca la inceput o sa luam ceva mic cen westie ca sa il poata duce si ei afara la plimbare si etc. Cu toate ca la domeniul cateii prefer astia mari, dragostea mea eterna va ramane cateaua Ada un caine lup mare frumos cu care am crescut de la 1 anisor si care a murit cand aveam eu 19 ani. Am zis ca a murit o parte din mine atunci. Tare am mai suferit. Si apoi Gipsi care a murit vara asta de 2007 un cocker spaniel.
Mona asteptam vesti.
Lcazangiu bafta la TT. Asteptam vesti.
Eu azi trebuia sa merg cu fata la gimnastica da nu am avut nici un chef fata a dormit si ea destul de tarziu asa ca am chiulit azi.

---------------------------------------------
Mada si Arianna Raisa (21.08.2006)
Bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara_d spune:

Buna fetele gravide ,imi pare rau ca nu pot intra in fiecare zi dar nu am timp,astazi sunt acasa si asa imi permit. dar sa stiti ca eu citesc cam tot ce scrieti.
Am si eu o intrebare, ieri s-a discutat de gimnastica acvatica la gravide si o fata spunea ca a gasit la pret avantajos undeva pe la izvorul rece si cu masaj parca,mie una imi place multla apa si o rog sa imi dea mai multe detalii ca vreau sa merg si eu.In Bucuresti va rog.
Am gasit si eu ceva pe net dar la preturi ametitoare care nu mi le permit.
Eu am 14 saptamani si 6 zile de sarcina ,ma simt bine,pana acum am luat 3kg dar nu mi se apre ca am burta foarte mare.
Am facut eco morfolocica la 12saptamani si pliul nucaera de 1.29 ceea ce am inteles ca e foarte bine .Dar tot merg pe 25ianuarie la 16saptamani si o zi sa fac triplul test la sanador ,ca acolo fac toate ecografiile cu dr nedelcu,o tipa de treaba ,explica ,raspunde la intrebarile mele,lasa sotul alaturi de mine sa vada toata operatiunea,ne da si cd la sfarsit cu toata eco.
Si eu iau elevit cam din saptamana 9 ,asa mi-a spus doctorul.Asta apropo de ce intreba o fata la capitolul trecut.
Felicitari pentru fetita anka si eu vreau o fetita dar nu conteaza sanatos sa fie bebe.
Pupici si va rog un raspuns la bazine.

14+
http://bd.lilypie.com/IHRjp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

sunt f suparata..azi a primit sotul meu telefon sa se prezinte de urgenta la unitate,ca e alarma.am sunat o pe mama sa vina sa stea cu cris,ca sa plec la bucuresti cu microbuzul,dar mi a zis ca nu poate...basca sg mei pantaloni de gravida pe care i am spalat aseara si i am lasat pe balcon,iar azi i am adus in casa sa i pun pe calorifer sa se usuce,par a nu se mai usca pt ca idiotii astia iar au oprit caldura...
tocmai m a sunat mama sa mi spuna ca vine sa stea cu cris...of..18+

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta_m_tm spune:

Bebecubebe nu ai de ce sa-ti faci probleme daca ai Rh pozitiv, este totul ok, grupa nu conteaza.
Dia eu nu o sa ma vopsesc, m-am facut culoarea mea inainte de a ramane insarcinata, dar am inteles ca din trimestrul al doilea poti sa te vopsesti, oricum nu a fost dovedit ca vopseaua afecteaza bebele, sunt pareri pro si contra.
Icazangiu bafta la triplul test, astept sa vii sa ne spui sexul ccopilului

13 sapt
http://s234.photobucket.com/albums/ee291/violeta_m_tm/
http://md.lilypie.com/0ufEp2.png
vio

Mergi la inceput