Mamici de iulie-august 2008 (21)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Jjovana80, felicitari pt fetita!!!
SunSmile, bine ai venit !!! Sarcina usoara mai departe si felicitari pt bebe-fetita!!!
Se inmultesc fetele care deja stiu ce vor avea!!! Abia astept si eu...
Nati, haioasa faza cu sotul tau !!! Si eu am probleme cu gingiile, mi se umfal si uneori ma si dor, iar cand ma spal pe dinti ma sperii cand vad cat sange incepe sa imi curga.Dar am citit ca este o reactie normala in sarcina, asa ca incerc sa nu ma sperii.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pagurschimag spune:

Sun Smile bine ai venit printre noi si sarcina usoara...Imi inchipui ce fericiti sunteti ca veti avea o fetita..Si eu sper din tot sufletul sa fie si la mine tot o fetizta...
Turturica si eu patesc la fel ca tine cu serviciul asta... Am crezut ca sunt dusa cu pluta...si nu v-am mai spus si voua...Ca majoritatea fetelor sunt cu chef de munca, curatenie....mutari...renovari...
Patutul vroiam sa va spun si parerea mea referitoare la ce patut puteti cumpara. Eu lui Fabian i-am cumparat patur de fash cu un nivel pentru copii pana la 5 luni (parca) dupa care acel nivel se detaseaza si ramane patutul propriu-zis www.bebeplanet.ro/components/com_virtuemart/shop_image/product/a8dbb6669524d3ccc0c9d76d5a3cfc57.jpg" target="_blank">aici ...unde am pus si o saltea din iarba de mare(sau asa ceva...) Noi nu am fost deloc de acord cu ideea patutului din lemn deoarece este foarte periculos daca lasi copilul singur in patut, mai ales dupa varsta de 6 luni, cand incepe sa se ridice singurel in picioare. Fabian se ridica singur in picioare...statea pret de cateva secunde...dupa care isi dadea drumul sa cada pe spate in patut. Daca ar fi fost un patut cu gratii de lemn si-ar fi umplut capul de vanatai...asa insa stateam linistita ca nu avea ca se i se intample.
Plus ca acest patut este mai adanc, nu risca copilul sa cada din el..


Magda 9+ si Fabian (17.11.2003)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Mobriq m-am operat pe 31 mai anul asta, aveam un BMI de 42.2, deci obezitate morbida. Am slabit in total 37 de kile, de la 114 la 77.

Am slabit 12 kile in prima luna si apoi constant cate 1 kg pe saptamina pina cand s-a instalat gargaritza (sfarsitul lui octombrie). Atunci am slabit vertiginos 8 kile in 6 sapt., pina am inceput sa iau vitaminele prenatale. De atunci, deci de 8 sapt., am mai slabit 1.5 kg pentru ca ma "indop" daca pot sa zic asa. Am avut noroc ca n-am avut greturi deloc, daca am vomitat a fost din cauza ca am mincat prea repede si am suparat stomacul.

Nu stiu cat as fi slabit daca nu venea garga, telul era 64; desi chirurgul mi-a zis ca-i un vis frumos 64 eu sunt convinsa ca acolo ajungeam (si probabil voi ajunge) pt ca eu slabesc foarte repede. Inainte caracterul ma strica, mincam de drag si mult, acum gata, s-a taiat

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 13+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Multumesc frumos de raspuns fetelor, asa si eu stiam ca in sarcina e normal sa sangereze gingiile, da chiar ca te sperii cat poata sa sangereze, am schimbat eu periuta cu una mai soft, da degeaba.
Imi vine sa iau o perie sa ma frec pe la gingii, asa ma dor cateodata, parca ma mananca, exact ca la un bebe care ii ies dintii, si isi baga degetele in gura pe la gingii, asa imi vine si mie sa fac.
Plus ca imi vine sa vars dimineata cand ma spal pe dinti, seara nu am probleme, dimineata e jalea mare, atata icnesc de am ochii in lacrimi.

SunSmile , mersi, esti o draguta, daca am sa am nevoie de ceva te caut pe PM.
Toate cele bune iti doresc!

Merg sa-l asist pe sot , le face baie la potai,si trebui sa fiu sigura ca le clateste bine, si apoi la uscat.

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LARA76 spune:

cristina, vicky, boticelina, turturica va multumesc mult pt urari. Sper sa fie bine. Am luat un scopantil si vad ca durerea de spate m-a mai lasat.

Cristina, daca afli de dr. Iosup, nr de tel pt programare zi-mi si mie te rog ca banuiesc ca ar fi timpul sa-mi fac si eu programare, nu? Daca imi fac saptamana asta pic numai bine la 15 saptamani.


va pup din toata inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

O saptamana buna tuturor burticilor!
Bun venit le urez si eu noilor venite Oanah, Anaco, Fiquelle, Lara76, sarcini usoare si bbei sanatosi.
Lara despre durerile de spate pot spune ca si eu le am. Am intrebat doctorul si m-i s-a spus ca nu prea am ce face acum, deja e prea tarziu. Inainte de a ramane insarcinata as fi putut face ceva investigatii sau fizioterapie. Oricum mi-a recomandat diclofenac.
Felicitari fetelor care si-au vazut puiutii la eco: cristina26, rontzy, roxana01.
In legatura cu concediul de odihna nu cred ca exista vreo lege care sa reglementaze situatia noastra, ci pur si simplu pt fiecare loc de munca e stipulat in contractul colectiv de munca. Eu cel putin am citit in contractul meu si se precizeaza faptul ca nr de zile e proportional cu lunile lucrate in cursul acestui an. Asa ca, asta e situatia mea din pacate.

Anna 13
AMR 27
vinebarza
bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

LARA , SUNSMILE bine at venit si sa aveti o gravidantza usoara.

ANAXENA de ce nu e bine sa dormi pe spate? Eu asa dorm majoritatea timpului.

Si eu am probleme cu gingiile, dar mi-am cumparat Sensodyne complete. Care e si pentru gingii....pare sa faca treaba.






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

nati, sa fiti fericiti, ma bucur pt tine ca vad ca esti fericita...ma uit si eu la poze mai tarziu...
cine zicea de memorie? pai si eu uit la greu, uneori ma intreb chiar daca nu m-am prostit de tot! fac liste peste liste si tot uit!!!!

Mai fetelor, sambata viitoare ii iau motul lui Adrian si eu inca nu stiu cu ce ma imbrac... dar nici nu am chef de umblat prin oras!!!!!!

Caprioara, ma bucur ca ti-a iesit ok triplul test, m-am uitat si eu pe mail... eu il fac pe 30-31 ian, sa vad...

Anaxena, cum ti-au anulat programarea, e posibil si asa ceva? si nu te anuntase nimeni?????????

Anaco, si eu am rh negativ si nu e nicio nenorocire... la prima sarcina nu am dezvoltat deloc anticorpi, bine ca nu avusesem avorturi si am facut analiza doar de 2 ori, iar dupa nastere mi s-a facut vaccinul... Acum am facut iar titru anticorpi in sapt 12 si e ok, nu am anticorpi antiD, parca asa le zice.... Asa ca nu te speria ca se rezolva toate...Deci singura chestie este ca trebuie sa faci periodic o analiza in plus si in functie de rezultate se iau masuri sau nu....

Ref la cearceafurile pt bebe, eu i-am facut singurica doua si doua i-a cumparat tati... intr-adevar alea cu elastic sunt super!!!! Dar nu se merita sa dat jdemii de cearceafuri, se pot confectiona f usor la orice croitoreasa, parerea mea!!!


Sunsmile, bine ai venit!


Turturica, asa eram si eu la sarcina cu Adrian, numai la asta ma gandeam , la problemele de serviciu nu ma mai puteam gandi ca lumea, ramaneam in urma cu lucrarile, ce mai, era un dezastru!!!!

Nati, e normala sangerarea gingiilor la femeile insarcinate, si eu patesc asa!

Mai fetelor, imi pare tare rau de Avalon, pe mailul comun ne-a anuntat ca a [pierdut sarcina!!!! Ce pacat ca atatea fete de la odisee au avut acest necaz! Sa speram ca nu va mai fi niciun anunt de genul asta...

Mobriq, eu am mancat preparate cu maioneza si intentionez sa mai mananc ca mi-ai facut o pofta de mor de salata boeuf!!!!!!

Despre dormitul pe spate, stiu ca nu e bine insa mai incolo, in saptamanile mai mari, nu acuma, bine ca atunci nici nu o sa mai puteti sta confortabil pe spate!!!! Eu acum mai dorm pe spate, inca pot dormi pe orice parte, mai putin pe burta, insa cu perne intre picioare!!!! SA vedeti mai tarziu cum o sa fie, acuma e floare la ureche!!!!

Pupici fetelor nou sosite la odisee!!!!




13+ si Adrian (20.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Bun venit noilor gravidutze! Sa aveti sarcini usoare si bebei sanatosi!
Si mie imi sangereaza gingiile si e destul de dificil sa ma spal pe dinti....imi vine sa vars....La inceput era si mai greu acum vad ca e putin mai bine....
Apropo de huse pentru salteaua patutului (sau daca vreti sa le folositi pe post de cearceaf...) si eu am luat de la carrefour, sunt din bumbac,( exista si din frotir) costa 10 lei noi.
Sanatate la burtici!

Flory mami de Alex si 15+

bebe 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Pupici la mamici
Si mie mi-a zis dr de fam ca nu e bine sa dormi pe spate ca uterul apasa pe aorta abdominala si nu mai circula sangele cum trebuie. de asta se umfla picioarele. Eu nu pot oricum sa dorm pe spate ca ma doare coloana de la discopatie. M-am trezit de vreo 2 ori noaptea intepenita ca m-am rasucit si am ajuns pe spate fara sa-mi dau seama. Si m-am trezit gemand de durere, nici nu ma puteam misca.
Cami_pus asa stiu si eu ca trebuie sa-ti faci programare din timp la nastere dar crek mai avem timp deocamdata. Si eu tot acolo nasc, poate ne nimerim in rezerve alaturate Eu am sunat pt morfofetala in martie si au zis ca e prea devreme, n-au inceput inca sa faca programari pt martie. Eu vreau sa ma inscriu si la scoala mamei, poate ne intalnim acolo.
Ziceati ceva de chef de munca?? Sa vedeti ce depresie ma apuca pe mine duminica seara cand stiu ca a doua zi merg la munca.
Vaaaai nu pot sa cred ca si Avalon a pierdut sarcina, imi pare foarte rau.

bujo 13+
album de nunta

Mergi la inceput