Mamici de iulie-august 2008 (21)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Caprioara , multumesc. Incerc acum sa ma uit pe mai-ul comun.

Cristina
" O data ce ai zburat, vei pasi pe pamant cu ochii atintiti spre cer" - Leonardo Da Vinci
9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pagurschimag spune:

Buna dimineata si de la mine...Pana termin eu de scris...cred ca o sa trimit raspunsul asta pe la pranz.
Eu nu am avut timp sa intru sa va citesc in weekend...Acum ma duc sa va citesc din urma...
Loredana bine ai venit...Suntem nascute in acceasi zi si aceeasi luna...
Anaxena eu una zic ca te hranesti corect...dar oricat ai manca de atent sa stii ca ceva ceva tot pui pe tine....asta este sarcina...nu trebuie sa te ingrijorezi...Adevarul este ca nici eu nu am putut sa mananc carne nici in prima sarcina si nici acum...
Ralu ma bucur ca te-ai linistit in legatura cu pliul nucal...Cred ca stiu prin ce ai trecut ca si eu una sunt la fel de speriata cand mi se pare ca ceva nu este cum trebuie ....si eu trebuie sa ma duc saptamana viitoare sa masoare plicul nucal...si am niste emotii groaznice inca de pe acum...
Didi eu m-am interesat in mod special la departamentul salarizare, despre concediul de odihna pt mine...si din pacate nu am primit raspunsul care l-ai primit si tu. Mi-au spus clar...daca am 5 luni lucrate atat am dreptul la concediu (asta inseamna aproximativ 10 zile lucratoare). La tine cred ca e vorba totusi despre vreo decizie interna...Oricum mi se pare ciudat faptul ca poti luat toate zilele de concediu aferente unui an de munca iar tu sa lucrezi doar 6 luni...
Mona referitor cu mancare si noi patim la fel cu Fabian...L-am dus la gradiniti fiind convinsi ca vor reusi acolo sa-l "conviga" sa manance singur si mai ales sa manance orice...Ei bine, am avut neplacuta surpriza sa constat ca de fapt copilul meu refuza cu incapatanare sa manance la gradinitza, slabise vizibil si astfel dupa 3 luni de chin an renuntat sa-l mai lasam la program prelungit si la ora 13 parintii mei se duc sa-l ia acasa sa-l hraneasca....E greu cu hranitul copiilor mofturosi...Mi-e o ciuda ca este atat de mofturos la mancare si ca trebuie de fiecare data sa ducem munca de lamurire cu el ca sa manance o anumita mancare...
Andreea bine ai venit printre noi...iti doresc o sarcina fara probleme care sa ajunga la termen de data asta...
Anaco nu trebuie sa fii asa de speriata ca ti-a iesit Rh negativ. Se poate rezolva totul daca esti sub control si din cate stiu se fac niste analize lunar prin care depisteaza daca sunt probleme sau nu...Mai citeste pe net ca o sa gasesti o gramada de informatii si te vei linisti..o sa vezi...
Madalina bine ai venit in mijlocul nostru...Asa cum spui si tu, se pare ca si eu intampin aceleasi probleme cu memoria...mi se pare ca uit mult prea usor lucruri simple, uzuale...Neuronii astia ne parasesc de tot.... Eu am luat Dicabocam in prima sarcina, deci poti sa-l iei linistita...
Cearsafuri de pateu am gasit din acelea cu elastic speciale pentru saltelute mici(parca prin Carefour) si tare bune au fost. Mi-am luat cateva si am rezolvat problema.

Deci, asa dupa cum va spuneam, am inceput mailul de dimineata si deabia acum am reusit sa-l termin...


Magda 9+ si Fabian (17.11.2003)
pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

mi-au anulat programarea la Iosup si nici nu raspunde nimeni la tel...offf pai sa nu-ti vina sa-i bati...auzi din motive personale...macar sa-mi raspunda sa ma reprogramez..



Ana-Maria17+
am oMARIA!!!AMR 23sapt
proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x3k83m_video008_events" target="_blank">filmuletze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Buna fete dragi,

Am foarte mari emotii pentru ca e prima data cand scriu la o odisee si nu doar citesc. Dar, pentru ca Doamne-Doamne a fost atat de darnic cu noi, ma pot alatura si eu grupului vostru. Povestea noastra e cam asa : ne-am dorit de multa vreme un copil dar probleme de sanatate (ale mele) ne-au impiedicat sa “incercam”. Asa ca am asteptat cumintei sa le rezolvam pe toate pana cand am avut certitudinea ca e totul bine.

In 20 iulie am mers la doamna doctor pentru analizele prenatale, control si discutii. Pe 20 sept a fost ultima menstruatie iar apoi am plecat intr-un lung concediu.
Probabil ca frumusetea din jurul nostru, odihna, soarele, apa..ne-au relaxat foarte tare si…s-a intamplat minunea! A fost prima incercare si prima reusita!

Sarcina pana acum mi se pare o perioada minunata, poate si pentru simplul fapt ca starile de rau au fost absolute suportabile.

Sper sa ma acceptati in grupul vostru, grup in care se afla si mamici pe care le stiu de multa vreme si mi-s dragi tare!

Asadar datele mele sunt: UM 20.09.2007; DN 22.05.1980; DPN 27 iunie 2008, Dna Dr Emel Nuraltay, Spitalul Euroclinic.

Si pt ca sambata am fost la echograf iar, ne-a confirmat domnul doctor ceea ce simteam si noi si ceea ce ne spusese si dansul la 12 s (dar in procentaj de 51%)...vom avea o minune de FETITA. Sotul e in delir, ma pupa din 5 in 5 minute. (o sa va povestesc si cat de exuberant a putut fi, spre amuzamentul tuturor)

Va pup cu drag pe toate!

p.s. Nati cautai cumva o tulceanca?

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Neata, fetelor. Azi am venit cu pantalonii de gravida pe mine, care deocamdata curg pe mine. Tot trag de elasticul asta ca sa-i mai ridic in sus, dar nu stau de nici o forma. Problema e ca pantalonii ailalti incep sa ma stringa peste burta si la cite ore stau cu ei, se simte. Inca n-am zis la servici de sarcina, asa ca incerc sa maschez pantalonii astia pe cit posibil. Da’ la cit trag de ei nu e exclus ca lumea sa inceapa sa se prinda.
Of, de-abia astept sa fiu si eu asa mai avansata ca majoritatea de pe aici, acuma sint nici asa, nici asa.
lara, bine ai venit in grupul nostru, nu esti singura graviduta prin FIV, si avalon a obtinut sarcina tot asa. Cred ca e important sa ai o atitudine pozitiva si sa ai mare incredere in doctorul tau. Eu as asculta de tutunaru cu pregnylul.
nati, sa-ti traiasca crestinul Gabriel, ma bucur ca totul a fost bine cu botezul. Eu nu pot sa vad acuma pozele, dar o sa ma uit deseara, ca sint tare curioasa.

Fetelor, eu incep sa fac o reactie alergica la servici, nu ma mai pot concentra, nu mai am chef desi am destule de facut, incep sa ma simt rau (rau care cu siguranta e din cauza de psihic), nu stiu cum oi continua de-acuma inainte. In week-end ma simt ca o floare, cum incepe saptamina de lucru cum incep sa ma vait de toate cele. Si e de-abia luni !!!


9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Salutare,

cristina 26, boticelina, madina71, Caprioara, turturica, va multumesc din suflet pentru urari, nici nu stiti ce ma bucura.
Azi dimineata m-am trezit si l-am lasat sa mai doarma putin, la care el: nu dai un pupic la Gabriel inainte sa pleci? un dulce nu alta.

SunSmile sa nu-mi spui ca esti tulceanca de-a mea, putine fete pe site din Tulcea.
Bine ai venit printre noi, sedere placuta si o sarcina cat mai usoara. Felicitari pentru fetita!
Ai grija de tine si de bebica, mai vorbim.

Fetelor aveti probleme cu gingiile? la mine sangereaza de numa si le simt umflate cateodata.La voi cum e?

Sanatate maxima!


17+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Turturica ai un mesaj privat de la mine.

jjovana_80 doar ce-a intrat la capitolul vechi si a anuntat ca va avea o fetitza Felicitari Oana! pt BB pink.

Asa ca acum, cu Sunsmile cu tot (apropo ), avem mai multe fetite decat baietei.

Eu inca sper ca si garga sa fie fetitza

Nati si mie imi sangereaza gingiile, de fapt ma spal dimineata pe dinti cu un melanj de pasta de dinti si singe dar e absolut normal.

Monica si www.flickr.com/photos/boticelina/" target="_blank">gargaritza 13+

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Nati asa am avut si eu gingiile si nu am avut ce sa fac

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze


povestea nasterii

www.onetruemedia.com/shared?p=4b8052e7751d7af3c4b841&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Am terminat de citit din urma, e cam greu sa fac fata, mai ales ca in weekend nu am intrat pe internet.
mcocaSa stii ca in general, la gradinite/crese nu tin copii inchisi inauntru cand e vreme frumoasa! Eduard a mers la cresa in Belgia de la 1an jumate la 2 jumate si stateau mai mult pe afara cand era timp frumos.
Si cumva apropiat de subiect, noi nu ne-am simtit in stare inca sa lasam copilul singur la bunici. E drept ca 3/4 din bunici inca lucreaza. As fi putut sa profit de maicamea care e casnica, dar ea e foarte molcoma din fire si nu prea are initiativa (apropo de schimbat pampersi, etc). Iar cu soacra mea am fost in clare divergente apropo de alaptat si diversificare - uff, nu vreau sa-mi amintesc , bananuta la 4 luni cand fiimiu era inca alaptat exclusiv, covrigel inainte de 6 luni - bine ca au fost numai cate un episod din fiecare.
Maioneza stiti ca in principiu nu avem voie, din cauza de posibila contaminare cu listeria de la oua crude ... si ce pofta mi-a fost de salata beuf!
boticelina in sfarsit mi-a picat fisa ca tu ai avut operatia de reducere a stomacului. Cu cat timp in urma ai avut-o de fapt ? Cat ai slabit de atunci, si cat ai mai fi slabit (previzibil) daca nu era sarcina ? Tu chiar trebuie sa ai mare grija cu alimentatia.
Eu imi doresc sa nu ma ingrash prea tare in sarcina (8-10 Kg maxim), pt ca deja am inceput la un BMI de 31 (adica is obeza in termeni medicali). Pana acum alimentatia e sub control, in parte datorita unor usoare greturi. Ieri am fost la bazin cu toata familia si a fost super, ar trebui sa mergem macar o data pe saptamana, numai sa nu fie Edi mucos.
turturica La 9 saptamani ce burtica sa ai ? Mai bine iti iei o pereche de pantaloni normali cu 1-2 numere mai mari. Acum 4 ani mai vazusem niste accesorii (un fel de elastic) cu ajutorul carora puteai sa-ti lasi pantalonii deschisi (si sa nu cada de pe tine).

Monica si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Boti te pup si eu cu mare drag! Esti o invingatoare si Garga va fi la fel! Tin pumnii sa fie cu funditza!
Nati in primul rand sa-ti traiasca crestinul! Si da, sunt din Dulcea, cum imi place mie sa-mi alint orasul. Daca ai nevoie de orice sa ma interesez cand merg pe acolo, eventual sa-ti trimit, sa-mi spui! Putem vorbi mai mult pe pm, ca sa nu deranjam fetele!

Va pup si fug la trebi! Ne auzim pe seara!

16+

Mergi la inceput