FIV la Medlife

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Claudia, ce facem cu preturile, ca nu mai sunt pe site. Eram curioasa cat e o laparoscopie si, bineinteles, in caz de punctie laparoscopica, daca se cumuleaza preturile. Cred ca trebuie sa sun..
Si inca ceva, oare la un 'al doilea' FIV trec iar prin Comisie? Tu asa ai facut?
Hai ca acum ti-am dat motiv sa mai scrii un mesaj..

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!
www.flickr.com/photos/13222161@N07/" target="_blank">catelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Luci,
Da, eu am trecut iar prin comisie, cand am mers la Medlife.
In legatura cu preturile, acestea au ramas la fel, doar ca se acceseaza altfel. Intri pe programari consultatii,clinica Grvita, medicina materno-fetala, pe dr.care te intereseaza si undeva in dreapta au preturi, si apoi ti se deschide lipsa de preturi.
Din ce am vazut eu, ecestea sunt neschimbate, doar ca nu stiu cat costa laparoscopia, trebuie sa suni la ei si sa intrebi. S-ar putea sa-ti mai adauge ceva la pret, sau s-ar putea sa nu, habar n-am.
Cred ca cel mai bine ar fi sa suni sa intrebi, sa-ti faci o idee macar asupra pretului.
Inca nu te-ai hotarat unde vei face?
Victoria, in ce faza esti cu analizele, incepi acum sau nu?
Va pup, o zi buna tuturor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luci.eilm spune:

Claudia, am gasit multumesc. Eu cred ca am accesat pagina asta noua inainte sa fie gata. Vazui FIV esuat prin neobtinere de embrioni. Poate ma incadrez aici. Am pus-o!! Nu, inca nu m-am hotarat fiindca urmatoarea programare o am pe 18. Deci, dupa, sper sa pot sa fiu in stare sa ma decid. Pupici.

Binecuvantati animalul fara stapan si copilul fara parinti!
www.flickr.com/photos/13222161@N07/" target="_blank">catelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Ooooffff.
Deci, ce-si face omul cu mana lui...Dupa sarbatori am fost intr-o vizita si am mancat salata boeuf...evident era de dinainte de revelion...Si am facut o mare criza ( voma, diaree, dureri, etc).Au trecut dupa vreo 4 zile...Ei, si facandu-mi eu analizele toate, am constatat ca am E.coli (care exact simptomele alea le are).Asa ca acum stau pe bara o luna( antibiotic + pauza + repetarea analizelor + mers din nou la Comisie...).

S-au mirat dr. ca nu am/nu am avut toxoplasmoza, in conditiile in care eu am 4 pisici, 4 caini, plus ca mangai tot ce misca.3 pisici si 3 caini sunt luati de pe strada, in ultimul hal de jeg, deparazitati&etc.
Am scris astea ca sa daram mitul ca animalele transmit obligatoriu toxoplasmoza/altele...In afara de E. coli luata din mancare, nu am nici o zoonoza( boala transmisa de animale), si imi colcaie casa/curtea de patrupede


V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Victoria, trebuie sa te faci bine si pe urma ve fi ok.
Spune-mi si mie te rog, stiu ca esti abonata Medlife, si eu sunt abonata "executive", ai intrebat cumva la raceptie la medicina materno-fetala ce reduceri sau gratuitati ai?
De toxoplasmoza si mie mi-a fost teama dat fiind ca am o pisica de 9 ani, si nici eu nu o am, insa mi-a zis dr. veterinar, ca era bine daca aveam anticorpi, nivel minim dar ar fi fost mai bine asa.
Eu alte zoonoze n-am facut, tu ce-ai mai facut?
Ma gandeam sa merg si eu sa-mi refac toate analizele, macar sa beneficiez de cardul respectiv ca pana acum nu l-am folosit.
Iti urez sanatate, si te astep in cursa, e posibil sa incep inaintea ta sau nu, dupa calculele mele stimularea ar fi undeva la inceputul lui martie, adica exact un an dupa celalat FIV.
Luci ai aflat pretul pt. laparoscopie?
Va pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by claudia_prea

Victoria, trebuie sa te faci bine si pe urma ve fi ok.
Spune-mi si mie te rog, stiu ca esti abonata Medlife, si eu sunt abonata "executive", ai intrebat cumva la raceptie la medicina materno-fetala ce reduceri sau gratuitati ai?



Claudia, si eu am card "executive" si pana acum nu am platit nimic...Nici o analiza/consultatie...( numai ultimele facute ar fi costat 650 RON la mine si 900 RON al sotzului, nemaivorbind de costul consultatiilor...)

FIV-ul se plateste, desigur, dar nu am intrebat ce/cat...

Eu mi-am facut mai demult si analizele pt. bruceloza, mycoplasma si ureaplasma( nu stiu daca se fac si la Medlife) si au iesit tot negative...

Bafta la toata lumea,

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Inteleg ca fiv nu se face chiara asa la cerere?
Adica se evalueaza starea sansele si comisia decide daca se face fyv sau inseminare?
Dar daca nu se poate si nu exista nici o cauza pentru care nu se ramane gravida..daca toate analizele sunt ok.. Banuiesc ca se recomanda fiv..

Sa fie cu noroc la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Victoria

...Am scris astea ca sa daram mitul ca animalele transmit obligatoriu toxoplasmoza/altele...In afara de E. coli luata din mancare, nu am nici o zoonoza( boala transmisa de animale), si imi colcaie casa/curtea de patrupede


V

#8220;In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.#8221; #8211; Gabriel Liiceanu



Off topic.
Mai "nou" ( adica nou pentru mine, ca n-am mai auzit pina acu') se poarta si mitul ca nu poti avea copii daca ai pisica/pisici ca' cica -s asa geloase ca arunca "vraji de mitza" sa nu ramii insarcinata. Da, da, mira-te si tu ca ca si eu m-am mirat si crucit...
Mie mi-a zis o vecina "binevoitoare", pe sistemul "nu ca zic dar vreau sa spun: scapa de mitza daca vrei copii..."

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna fetelor,

Vreti sa-mi spuneti si mie ce inseamna Comisia pentru infertilitate? Sunt mai multi medici carora le spui problemele tale si se uita pe analize si eventual recomanda altele?

Cu drag,
Gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by daniela_b
cica -s asa geloase ca arunca "vraji de mitza" sa nu ramii insarcinata. Da, da, mira-te si tu ca ca si eu m-am mirat si crucit...
Mie mi-a zis o vecina "binevoitoare", pe sistemul "nu ca zic dar vreau sa spun: scapa de mitza daca vrei copii..."



Ooooff, mare e gradina...Cand o mai vezi, spune-i ca ai auzit si tu ca de la rautate si prostie cresc negi pe nas si in talpa...

sfatul meu: scapa de vecina

Pupici, daniela

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput