Viata in Germania (49)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetele,voi ati intampinat greutati la primaria din Romania la semnarea si stampilarea acelei hartii care ne trebuie aici pentru deducerea la impozit(pentru ajutorul acordat familiei din Romania)?

Mama a fost de 2 ori la primaria din Calarasi si o tot plimba de la un serviciu la altul, si nu vor sa-i semneze ca ei n-au auzit de lege.

Ce pot sa-i trimit(lege ceva, dar in romana) sa-i aduca putin la lumina, ca ei habar n-au, la administratia financiara a fost sa-i treaca valoarea de impozitare a casei si au zis ca ei nu stiu valoarea de impozitare, sa mearga la notar.
Sunt plina de nervi.

La socri la tara n-au avut nicio problema, i-au pus stampila imediat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Christel, ai PM cu ce info stiu eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by angelinajoli

Hallo nemtoaicelor!Ce mult ma bucur ca nu ati uitat ca sunteti si romancute,si ne ajutati si pe noi.Astazi am o alta nelamurire:cate ore este obligatoriu sa faci la un job cu 400 Euro basis?La teilzeit am inteles ca 66.Si cam cat este minimul de euro/h pe care trebuie sa ti-l
plateasca?

hey!


nu mai exista plafon de ore sau de plata pe ora. Poate sa-ti dea si 5€/h si 15.
Teilzeit inseamna part-time, poti lucra cate ore vrei, cu conditia sa fie mai putin decat norma intreaga, si 35h/sapt. tot Teilzeit se cheama.
Ai primit rasp. de la Arbeitsamt?


-----------------------------------------------
Un strigat de ajutor:
Andrei/ Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

tinatache nu am primit inca raspuns de la Arbeitsamt,dar cand a sunat Arbeitgeberul,i-au promis ca se v-a rezolva un pic mai repede,decat au anticipat ei.Ieri am fost in vizita la Arbeitgeber si am vazut ca ii trimise Arbeitsamtu ,un baiat deutsche dar saracul avea un handicap la picior.Schiopata foarte tare.In orice caz,nu a putut tine pasul cu colegi,fiind totusi greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Christel, noi tocmai ne-am intors din Ro si pot sa-ti spun ca primaria din Tg Mures a refuzat sa ne puna stampila pe respectivul formular.Asta desi in ceilalti ani ne-au stampilat formularele fara probleme.Acuma au zis ca ei nu mai sunt in masura sa se ocupe de asa ceva si ne-au trimis la notar unde am dat o declaratie care, cica, ar trebui sa ajunga.Ramane de vazut daca ajunge sau nu.

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Camelia, cat a costat la notar? Daca face la notar declaratie nu mai e nevoie de acel formular completat?Ce contine aceasta declaratie poti sa-mi spui? Poate pe PM daca nu poti aici? Adica trebuie trecuta suma care a primit-o? Ma gandesc ca daca trece 1700 e de ex plateste taxele la notar in functie de aceasta suma?

Noi n-am mai facut chestia asta pana acum, nici nu stim ce bani(si daca)vom primi ceva si ma gandesc sa nu cheltuim niste bani aiurea, mai ales ca am inteles ca si aici e in functie de cum vrea functionarul, sa ti le ia sau nu in consideratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Fetelor, am si eu nevoie de ajutor urgent. Stiti cumva pe cineva care vine de curand in Germania, zona Aachen?; Am niste pastile naturale din Romania iar serviciile de autocare nu vor sa le transporte ca cica ii intreaba in vama ce sunt...Ma puteti ajuta cumva,oare cum as putea sa le transport pana aici?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Camelia,Christel,voi ati incercat cu formularele noi?Sau tot cu cele de anul trecut?

Amonar,dar de ce trebuie sa spui ca sunt pastile?
Mai bine iesi daca-ti pune pachet cu ceva din tara si le baga intr-un buzunar de haina.Eu asa primesc mereu medicamente si nu controleaza nimeni.
Vezi cu firma Double T ca astia sunt tare de treaba,daca cumva vin in zona ta.Sau Kessler erau la fel de draguti.Doar cei de la Atlassib fac figuri si sunt nesimtiti.

www.flickr.com/photos/9613794@N05/" target="_blank"> Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

DACONST
Mersi pt tip! Am inteles de la mama ca trebuie sa spuna acolo ce este in pachet. De firmele de care zici tu nu am auzit. Am sa o trimit acolo sa vad ce rezolva. Stii cumva unde au oficiile? Am sa le caut pe internet. Deci sa spuna ca sunt haine sau sa-mi trimita haine in care sa le puna..sunt vreo 8 cutii ..nu stiu pe unde le poate baga.
Am sa incerc asa, mersi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Am vazut ca Kessler nu are oficiu in Timisoara. Cum se poate trimite pachet prin ei? Se opresc in Timisoara? Trebuie aranjat direct cu soferii?



Mergi la inceput