Viata in Germania (49)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Felicitari fetelor care ati primit cetatenia nemteasca!Si Bafta celor care urmeaza sa o primiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Buna seara de la München!


Ce cursuri/carti/casete imi recomandati pt nemtii care vor sa invete romaneste?Eventual si de unde le pot procura.

Danke!

Zuzu ,vezi ca si Lufthansa are zboruri ieftine daca cumperi mai devreme si oferte,de ex,noi nu am platit asta vara pt copil decit taxele.Stiu ca zboara sigur Stuttgart-Buc si Frankfurt-Buc.





Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

nu ammai vazut-o de mult pe forum, dar parca tot din München e. Poate poti lua leg. cu ea, ca nu m ai retin in ce capitol s-a discutat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Buna fetele.
Am nevoie de ajutor urgent. Va rog mult, mult de tot.
Maine dim. plec la München sa-mi depun actele pt schimbarea pasaportului.
Am tot ce-mi trebuie (am luat de pe pagina consulatului)

Acolo zic ""c) Viz#259;, permis sau adeverin#355;#259;, emise de autorit#259;#355;ile competente, care s#259; ateste acordarea necondi#355;ionat#259; a dreptului de #351;edere în Germania, valabil#259; înc#259; un an de zile cel pu#355;in. Persoanele care posed#259; dubl#259; cet#259;#355;enie vor prezenta documentul de identitate german

NOT#258;: Adeverin#355;a este necesar#259; dac#259; viza sau dreptul de #351;edere actual pe teritoriul Germaniei expir#259; în mai pu#355;in de 1 an ( original+ fotocopie #351;i traducere în limba român#259;, nelegalizat#259;.) ""
Ce nu inteleg eu este, daca viza asta este Freizügigkeitsbescheinigung si daca tradus dar nelegalizat inseamna ca pot traduce eu.

Si ma poate cineva ajuta cu traducerea?

Stie cineva din München daca este in consulat sau in apropiere vreun birou de traduceri?

Multumesc mult si va rog un rasp urgent, Tre sa plec dim la 6.

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony ,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

quote:
Originally posted by cklaudia21

Buna seara fetelor, ieri am primit si eu scrisoare de la landratsamt , si in zilele urmatoare primesc einladung pt zertifikat deutsch. Prüfungul e pe 3 martie., asa mi-au zis
cei care au facut deja zd , stie cineva trebuie sa ma prezint si la cursuri? sau numai prüfung. Va pot spune ca sunt in DE de 4 ani si vb limba foarte bine,scrisul e auch ok , am invatat deutsch in romania 8 ani, dar va intreb totusi ... e greu testul?

va multumesc

http://community.webshots.com/user/cklaudia21



Claudia, pararea mea e ca nimeni nu iti poate spune daca e greu/usor la un examen, fie el de limba pt ca totul e ralativ, cand e vorba de oamnei :).
Io am dat examenul acu 2 ani.

Ce as putea sa iti recomand, sa te decizi daca mergi ultimele 100 de ore la cursul care te pregateste pt ZD. Mergi la biblioteca, nu iti trebuie permis pt vizitare, si sunt acolo modele de teste.
Cronometreaza-te si daca obtii catre 90-100 puncte, io zic ca treci examenul. daca esti la limita, iar te va ajuta sa te decizi, in legatura cu cursul.

Trebuie sa ai min 60 de puncte la fiecare parte din examen, altfel nu il treci.

Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Buna fetelor! Am o rugaminte mare , mare la voi...am nevoie urgent de un model de declaratie ro-germana pentru acordul tatalui de a calatori singura cu copilul.
Adresa mea de mail : catrinel_carausu@yahoo.com
Am un deces in famile si am maine zbor spre Bucuresti, trebuie sa fac astazi neaparat declaratia la norat!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Cat, sincere condoleante!

Itzi trimit pe mail modelul care l-am folosit asta vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cat spune:

Andreia, multumesc mult!!!
Adresa de e-mail este catrinel_carausu@ahoo.com cu liniuta de unire jos _
Ajunge declaratia la notar sau e nevoie si de supralegalizare la Consulatul Roman? Eu asa am inteles de pe siteul mae.ro,dar asta chiar n-ajung sa o mai fac. Sper sa ma pot intoarce duminica asa cu cea mica, mai mult n-am cum sa stau pentru ca o las pe fetita cea mare singura cu tata, e in clasa I si nu o iau de la scoala.
Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Catrinel, ti-am trimis mail si cu toate explicatiile care le stiu. Ai nevoie de supralegalizare, mai precis de apostila de la Haga. Fara ea, nu poti scoate fata din RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Hallo nemtoaicelor!Ce mult ma bucur ca nu ati uitat ca sunteti si romancute,si ne ajutati si pe noi.Astazi am o alta nelamurire:cate ore este obligatoriu sa faci la un job cu 400 Euro basis?La teilzeit am inteles ca 66.Si cam cat este minimul de euro/h pe care trebuie sa ti-l
plateasca?

Mergi la inceput