*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (117)*

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

natalia, eu am incredere si in ellenuta, si in monica doc ca o sa urmeze la rand. :-)

irina 40 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mai, nu zice nimeni ca e banala cezariana, e totusi o interventie chirurgicala, doar ca e o cale fff buna de a evita pb atunci cand mama sau bb are de suferit.

Secretul unei refaceri rapide, asa cum m-au invatat si pe mine altele, e sa te hidratezi ffffffff bine si sa te ridici. prima data te doare, dar pe urma pe masura ce misti tot mai mult, e tot mai bine. O sa vrei sa eviti sa te ridici la inceput tocmai ca te doare, dar cu cat stai mai mult in pat, cu atat e mai greu si se lasa organismul mai mult.



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by IrinaL

stancutza, si bebita ta e in prezentatie posterioara, am inteles bine? Ce ti-a zis dr?

Irina 38+Ileana
Tudor
Craciun 2007



Irina,

asta am vazut la o eco de rutina pe care am facut-o sambata trecuta. Doctorita mea nu a parut deloc alarmata - sau poate s-o fi gandit sa nu ma crizeze pe mine. Astazi merg la o alta ecografie, cu masuratori (indici Doppler, crestere bebe) iar sambata din nou la ea la controlul saptamanal. O sa abordez atunci subiectul, sa vad ce crede ea despre asta. Dar ma gandesc, asa cum exista bebiti in prezentatie pelvina care se intorc in sapt finale sau la travaliu, de ce n-ar fi asa si cu prezentatia posterioara? Poate de aia nu mi-a spus nimic...pe principiul "asteptam si vedem".

Intre timp, mai studiez si eu site-ul dat de MonicaDoc: www.spinningbabies.com ... poate pot sa influentez mersul lucrurilor.

Stancutza
AMR 21 zile


Poze burtica si altele: http://community.webshots.com/album/561382017ubNLub?vhost=community&start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Pup zuzele!

Intru repede cu un raspuns pentru Laurici D
Pe Luca il am inscris la doctorita Marcu de la Medlife. Sunt fff multumita de ea pentru ca insista f mult pe cresterea imunitatii organismului lasandu-l sa lupte cu boala (atat cat e posibil) si chiar si dupa aceea nu sare la antibiotice decat daca este strict necesar. Este adepta tratamentelor cat mai naturiste si a alimentatiei corecte, a controlului greutatii etc. Mie imi place mult si am inscris-o si pe Ana la ea. Dezavantaj: platesti chiar daca este medicul de familie al copilului doar ca nu platesti la fel de mult ca si cum nu ar fi. Daca vrei detalii da PM si iti spun si preturi si tot.

Pupici!! Fug la Ana ca ma cheama...

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

poze Luca nazdravan

poze Ana mica

Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

quote:
Originally posted by pmihaela

'Neata mamici si viitoare mamici!
Sunt si eu o viitoare mamica, am 34 saptamani, deci mai am un pic...
As vrea sa intreb fetele care au nascut la Giulesti, caci eu acolo o sa nasc, cum sta treaba pe-acolo. Am tot vazut ca s-a vorbit de municipal, dar stiu ca difera de la un spital la altul. Eu vreau sa incerc normal cu epidurala, iar daca bebe nu vrea ca mine, bine-inteles ca cezariana.
Poate ma lamureste si pe mine cineva mai la concret cu ce trebuie sa avem pt. noi, pt. bebe, daca e nevoie de hainute pt. el sau nu caci stiu ca in unele locuri nu te lasa. Stiu ca sunt acele liste de bagaje dar sunt f. stufoase, de aceea vroiam mai la concret, poate cineva care a nascut acolo ne-ar putea ajuta. Si bineinteles cum sta treaba cu banutii...
Pupici si nasteri usoare!



Pai... Ai un doctor acolo? Eu nu stiu prea multe, nu m-am mai interesant ca intre timp am ales Municipal, dar la ora la care aveam dr. la Giulesti era asa: nu ai voie cu hainutele tale de acasa, ca nu sunt considerate sterile, nu ai voie cu tampoanele tale de vata de acasa din acelasi motiv, iti dau ele acolo comprese si mi se pare ca daca ai vata ta trebuie sa le-o dai la sterilizat... Mai stiu ca la Giulesti e crima mare cu alaptatul natural... Ca si la Municipal de altfel, dar parca si mai si. Mai e si un orar de vizite foarte limitat... In rest, nu stiu foarte multe detalii, ca la ora la care imi doream sa nasc acolo nu ma gandeam la bagajul de spital. Mi s-a parut insa infect si cu toate ca se spune ca au cei mai buni medici... Nu m-am lasat convinsa... Adica nu am mai dat de medicul meu, ca nu avea garzi... Am tot sunat la ei si imi spuneau mereu ca nu e, cica #354;mai veniti si dv. pe aici... Dar eu la ora aia eram in provincie, na... In fine, daca esti sigura ca vrei acolo, da un search pe site dupa Giulesti, ca sigur s-au scris multe!!! Bafta!


Stancutza, pe mine m-a durut tuseul din cu totul alte motive... Dr. incerca sa ma dilate manual, ca am colul super inchis, lung si... Ma gandeam la o inducere, dar dr. cica mai bine nu, daca tot mergem pe ideea de nastere naturala... Nu de alta, dar daca nu ne iese, ajungem la cezariana. In fine, ideea era ca o sa facem niste... sedinte... de dilatare manuala

38+

www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/" target="_blank">Pozici

Atat mai avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiagrozav spune:

ceau dragutelor!
va multumesc pentru urari.
nu am foarte mult timp ca degetzica mea face scandal, dar vreau sa va spun ca eu dupa un travaliu de aproape 11 ore am intrat in cezariana, intr-adevar o usurare, iar acum la 12 zile de la cezariana parca nu eu sunt taiata pe burta. nu am crezut vreodata ca te poti reface asa repede, a doua zi dupa cezariana am pus-o pe bebelusha la san si a papat numai de la mine de atunci, fara completare, deci cred ca recuperarea depinde de corpul tau, dar in cea mai mare masura de vointa ta!
si eu trebuie sa am vointa ca nu are cine ma ajuta, suntem doar eu si sotul meu.
am pus si niste poze, nu prea ma pricep, sper sa se vada!
va pup!
http://www.flickr.com/photos/21916094@N08/


Adia mami de Karla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

Exact asa a reactionat si dr. meu, doar ca eu mai am o saptamana pana la termen si sunt cam stresata. Multumesc, pup.

quote:
Originally posted by stancutza

quote:
Originally posted by IrinaL

stancutza, si bebita ta e in prezentatie posterioara, am inteles bine? Ce ti-a zis dr?

Irina 38+Ileana
Tudor
Craciun 2007



Irina,

asta am vazut la o eco de rutina pe care am facut-o sambata trecuta. Doctorita mea nu a parut deloc alarmata - sau poate s-o fi gandit sa nu ma crizeze pe mine. Astazi merg la o alta ecografie, cu masuratori (indici Doppler, crestere bebe) iar sambata din nou la ea la controlul saptamanal. O sa abordez atunci subiectul, sa vad ce crede ea despre asta. Dar ma gandesc, asa cum exista bebiti in prezentatie pelvina care se intorc in sapt finale sau la travaliu, de ce n-ar fi asa si cu prezentatia posterioara? Poate de aia nu mi-a spus nimic...pe principiul "asteptam si vedem".

Intre timp, mai studiez si eu site-ul dat de MonicaDoc: www.spinningbabies.com ... poate pot sa influentez mersul lucrurilor.

Stancutza
AMR 21 zile


Poze burtica si altele: http://community.webshots.com/album/561382017ubNLub?vhost=community&start=12



Mai fetelor, eu ma retrag o vreme, ca risc sa va zapacesc cu preocuparea mea obsesiva. Daca ies din starea asta, intru mai incolo, sa vad cu ce va mai laudati...

Irina 38+Ileana
Tudor
Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

quote:
Originally posted by Mitsu-bishu

Stancutza, pe mine m-a durut tuseul din cu totul alte motive... Dr. incerca sa ma dilate manual, ca am colul super inchis, lung si... Ma gandeam la o inducere, dar dr. cica mai bine nu, daca tot mergem pe ideea de nastere naturala... Nu de alta, dar daca nu ne iese, ajungem la cezariana. In fine, ideea era ca o sa facem niste... sedinte... de dilatare manuala

38+




uff...doctorii astia...mai ai cam doua saptamani, de ce sa incerce oare sa te dilate manual de pe acum? ce rost are? sunt atatea femei care intra in travaliu cu colul inchis, si se dilata saracul pana la urma, ca doar de-aia exista contractii pe lume...poate nu mai inteleg eu rostul lucrurilor. Ma rog, probabil dr tau se gandeste ca e in interesul tau. Nu stiu, eu am simtit asa o bucurie sambata trecuta cand dr mea mi-a confirmat ca mititica inca nu e pregatita sa vina pe lume, si nici colul meu sa o "scape" . Dupa cum am mai zis, la primipare nasterea survine adesea in primele doua saptamani DUPA DPN. Nasa mea de cununie are o fetita de 4 ani, nascuta la Municipal, absolut natural, la >42 saptamani...pt ca asa avrut ea, sa o aduca pe lume cand se declanseaza nasterea in mod natural, iar dr ei a fost de acord. Si a fost totul bine!!!

Ti-am vazut pozele...a mai crescut burtica, dar tu tot slaba esti! deh, sarcina la varsta tanara Bravo tie! Si spune-mi, te rog, ca blugii pe care ii aveai la Rev sunt blugi de gravi, si nu blugii tai vechi???

,

Stancutza

Poze burtica si altele: http://community.webshots.com/album/561382017ubNLub?vhost=community&start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matgravidut spune:

quote:
Originally posted by ceska777

Pt zuzele ce se ocupa de album,
-ce varianta a ramas?
-e in lucru sau la zi?
-alegeti voi pozele care apar sau noi?
Poate ati stabilit deja ceva dar eu nu am citit chiar tot pana acuma... Scuze

Ceska, mamica de Benji
mic si scump

http://community.webshots.com/user/ceska7777
Aici incepe "lumea lui Benji"

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113744
Am venit pe lume...asa a intrat Benji in viata noastra



Ceska, eu am pus pozele tale...
Mai am de adaugat pozele lui Angi si dau un link catre prezentare...
Imi cer scuze, ca nu am facut mai repede... dar am fost asa intr-o pasa proasta...

Multumesc fetelor ce m-au incurajat...
Promit sa fiu cuminte si sa nu mai plang. O sa incerc sa fiu optimista... Chiar ma gandeam... acu' sunt si eu ca in povestea cu drobul de sare... "da' daca pica...".

Monica-Matz 37 si Andreea Bianca

AMR 3 SAPTAMANI
http://picasaweb.google.com/M.Creanga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Irinouka mi-a fost chiar foarte rau, abia azi pe la 11 mi-am revenit, nici eu nu stiu de la ce mi-a fost rau, dar sper ca de acum incolo sa nu imi mai fie asa rau.
Eu am citit povestile fetelor si m-au impresionat foarte tare, sper nici eu sa nu am probleme dupa cezariana si sa imi revin repede, si eu sunt destul de agitata si dupa cum ma stiu sigur nu voi rezista sa stau mult in pat.
Eu o sa aflu diseara pe la 9 daca va veni bb MAINE , cand este si ziua sotului meu , pe de o parte mi s-ar parea frumos sa fie casoul de ziua lui, pe de alta parte parca inca nu sunt foarte pregatita pt maine, dar important e sa fim sanatosi, sa fie bb bine.

cum creste
Carmen 37 + David Alexandru AMR 13 ZILE !!!

Mergi la inceput