*Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (117)*

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Si eu ca Lala, baut trei litri de apa in terapie intensiva (pe masa de operatie am miscat la greu) dupa 5 ore m-am ridicat in fund, a doua zi am mers pe picioarele mele si nici ca am mai stat intinsa in pat (nici macar sa dorm ca nu m-a lasat Pupi). Pe urma acasa, treaba, mancare alergatura, ocupat de Pupi, toate singura, nici nu mai simteam operatia, sunt doar cu sotul si el lucreaza f mult. Deci miscare cat mai multa. daca o fi sa fie ganditi-va sa aveti o ceza ca Lala si ca mine, asta v-o doresc. Tot ce am facut, am facut cu gandul la Pupi!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Saliu' tuturor fetelor!

Eu ma simt in forma azi, am dormit bine, cu exceptia unui drum la toaleta - care a insemnat si constientizarea unei stari de foame mare! - si a intepenirii soldului stang, dat fiind ca ma straduiesc sa dorm pe partea respectiva. Dar a fost bine, am visat-o pe MonicaDoc cum dadea sfaturi ce anume insa, nu mai stiu, s-a pierdut...in ceata memoriei mele de

Dragele, am cautat pe net dar nu prea am gasit: exista undeva un grafic de crestere a bebelui dupa nastere? Adica inaltine/ greutate la 2, 3, 6 luni etc? As vrea sa cumpar cate ceva p[t pitica mea de la LaRedoute, dar nu imi dau seama, nici macar orientativ, cat se pp ca ar trebui sa aiba peste, sa zicem, 6 luni.

Multumesc!

Stancutza cu Sofia Elena?

AMR 21 zile

Poze burtica si altele: http://community.webshots.com/album/561382017ubNLub?vhost=community&start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Mesaj de la Miri - i-am trimis sms ca sa o laud pt poza postata de tatic si mi-a raspuns inapoi:

MA CREZI CA EU INCA N-AM VAZUT POZELE? SUNT FERICITA C-AM DORMIT AZI-NOAPTE, SACHA PAPA BINE, M-AM DAT JOS DIN PATSI ASTEPT SA-MI SCOATA SONDA SI PERFUZIA. AM BAUT CAFEA SI AM MANCAT, IUPIIII

Pupam fata curajoasa!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by carmen e

Buna fetelor,

Mie mi-a fost tare rau aseara, ma durut si capul de nu il puteam tine nici ridicat, nici pe perna, ochii nici inchisi , nici deschisi, iar intr-un tarziu am varsat, dupa care mi-am mai revenit un pic, am adormit vreo 2 - 3 ore, oare starile astea de rau sa fie pt ca se apropie ziua cea mare??????
Cand m-am trezit ma apucat frica de cezariana si niste ganduri negre, asta pt ca MAINE s-ar putea sa nasc si am un morcov foarte mare dupa mine, iar acum cand am citit cum povesteau LalaD si Angi ce repede si-au revenit , parca m-am mai linistit un pic, dar morcovul e tot acolo, sper sa imi revin si eu tot asa de repede.


cum creste
Carmen 37 + David Alexandru AMR 13 ZILE !!!



carmen, imi pare rau ca t-ai simtit asa rau. se poate sa fie semne, se poate sa nu fie. :-) o fi maine, cum zici tu, sau nu...tot va fi, foarte curand. e f bine sa citesti povestile fetelor care au facut ceza: lala, laura ioana, ange, gugu...pe de alta parte, daca nasteai natural, tot ti-ar fi fost frica. adica frica ta nu tine de motive rationale, logice, asa ca nu are cum sa dispara citind experientele altora. dar s=ar putea domoli putin, mai ales daca citesti, de pilda, temerile fetelor cu o zi-doua inainte de operatie.
te pup!

irina 40 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

Da' ce anestezie ti-a facut? Si stiai dinainte ca bb e pozitionat asa? Iarta-ma, sunt asa de confuza...

quote:
Originally posted by AngeliquedeS

Si eu ca Lala, baut trei litri de apa in terapie intensiva (pe masa de operatie am miscat la greu) dupa 5 ore m-am ridicat in fund, a doua zi am mers pe picioarele mele si nici ca am mai stat intinsa in pat (nici macar sa dorm ca nu m-a lasat Pupi). Pe urma acasa, treaba, mancare alergatura, ocupat de Pupi, toate singura, nici nu mai simteam operatia, sunt doar cu sotul si el lucreaza f mult. Deci miscare cat mai multa. daca o fi sa fie ganditi-va sa aveti o ceza ca Lala si ca mine, asta v-o doresc. Tot ce am facut, am facut cu gandul la Pupi!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori




Irina 38+Ileana
Tudor
Craciun 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Louisa are amandoua nr mele de tel, asa ca astept vesti. Go, Louisa, GO!!!

Stancutza, vezi daca te ajuta articolul asta http://www.desprecopii.com/info.asp?id=226





Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Irina, pai mi-au facut anestezia : stat in fund cu umerii un pic in fata si un pic aplecata) am simtit doar o piscatura si apoi o senzatie de rece. Am amortit cam in 2 min si au inceput operatia. In aproximativ 10 minute l-au scos pe pitic care avea dubla circulara de cordon si era vanat ( acesta a fost motivul cezarienei, eu am ajuns in travaliu, el era deja angajat si se stransese nodul).
Dupa ce l-am pupat l-au trimis la neonato si au inceput sa ma curete si sa ma brodeze.
Senzatia nasoala este ca desi nu doare simti cum umbla in burta ta , e ceva ciudat.
In o ora eram gata cu totul si dusa la terapie. Cam dupa o ora de la operatie am reinceput sa imi simt picioarele si a am primit primele calmate.
Eu am cerut calmante la 6 ore, erau fete care cereau si la doua ore , acum in functie de pragul de durere al fiecareia.
Am baut multa apa si pe la 6 seara am mancat un iaurt ( operatia a fost la 9.00) .A doua zi la 11.00 eram in salonul meu, cu piticul " faceam pasi " , adica ma plimbam tinundu-ma cu mainile de burtica.
Cel mai nasol este sa tusesti sau sa razi la cezariana , simti ca pleaca operatia brambura .
Cam asa a fost.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by alinaatudor

Irinouka, tu cand te mai duci la dr...? si pe noi ne cheama acum cam in fiecare saptamana...sa vedem ce si cum..ca intram in luna a 9a...

A..mai am si eu o intrebare practica...pe voi va doare controlul ginecologic..adik tuseul vaginal..ca pe mine nu ma doare..adik...o fi la mine mai larga zona...sau...ca si dr imi zice mereu..sa nu imi fie frica..ca daca ma doare o sa isi retraga repede mana..dar pe mine nu ma doare...nu ca imi fac griji..dar ma gandesc oare o fi ceva deschis pe acolo...(orificiul extern se pare ca e deschis..dar nu ajunge dr pana acolo..na...)...e..ganduri ganduri...

Alina 35 si Stefania
http://bd.lilypie.com/HzUhp2.png


AMR 5 Saptamani



nu mai mai cheama la niciun control, nu mai are cand. :-) luni sunt la spital daca nu nasc pana atunci. asta inseamna la fix o saptamana de la ultima "verificare".
sa stii ca nici pe mine nu m-a durut absolut deloc. a fost ca orice alt control gineco din perioada pre-gravi. doctorul mi-a spus ca e colul aproape deschis dar nu as baga mana in foc ca d'aia n-a durut.
da' vezi cum esti? daca te durea, nu era bine, evident. da' de ce sa iti faci ganduri pt ca...nu te doare? :-)))

irina 40 Rares

http://bd.lilypie.com/RXHAp2.png
http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stancutza spune:

Bravo Miri! Way to go!

alinaatudor, stiu ca sunt fete care s-au plans ca le-a durut tuseul - inlcusiv Mitsu, parca. Mie mi-a facut unul singur doctorita mea, spatamana trecuta (deci in sapt 37), si nu m-a durut desi a durat ceva pana mi-a gasit colul, care e sus si posterior. Eu ma pregatisem sa doara, dar nu a fost asa. Ce-i drept, m-am si relaxat - si ea mi-a spus inainte sa "purceada" - ca stiu ca e mai usor asa decat daca te incordezi.

Legat de asta, as vrea si eu o explicatie cat de cat medicala daca se poate: de ce doare controlul manual la unele fete? Pot sa inteleg la ala din timpul travaliului ca isi baga dr deshtele sa vada cat e dilatatia, si poate forteaza putin, dar asta prenatal...???

Multumesc,
Stancutza
AMR 21 zile!

Poze burtica si altele: http://community.webshots.com/album/561382017ubNLub?vhost=community&start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Irina, mie mi-a facut rahie. In timpul trvaliului a depistat dr ca bebe e in prezentatie posterioara, se simte f bine la controlul local cu mana. Citeste la povestea nasterii lui Pupi de la semnatura, ai acolo toate amanuntele. Pup fata!!!!



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput