Gravidute si mamici de Constanta (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

neata!!!!
Si azi va trimit panselute si soare, dar si cateva grade in plus...aici sunt spre 10 grade, asa k va pot da si voua cateva....

Doc: daca inca n-ai plecat la maternitate, astept cu mare drag recomandarile....
Poate totusi Serban aseteapta sa se desfunde drumurile...

bisous: sper k a fost doar o alarma falsa...iti tin pumnii,dar te rog scrie-ne mai repede ce ti se intampla caci eu una sunt tare ingrijorata!

andicu: nu vreau sa te sperii, dar din cate stiu eu sangerarile pot fi cauza unei rani pe col.trebie sa faci neaparat papanicolau si colposcopie.

mav:iar sunteti bolnavi? tare rau imi pare..sanatate multa si pupici.

jojo: eu trebuie sa recunosc faptul k dupa baita si noaptea ii puneam caciulita. ma gandeam k daca restul corpului e imbracat si chiar invelit cu paturica, de ce nu ar fi si capul.
dar ce vad eu aici in franta ma face sa cred k am fost exagerata; majoritatea copiilor(chiar si bebelusii)nu poarta caciuli nici afara . cel mult o gluga si atat...si asta mi se pare exagerat, dar acum stii cum e:fiecare face cum crede k e mai bine pentru copilul ei.
kriss: pupam mamica si pe viktor

Isidora:

Adryana
300 e-medic(cezariana)
50é-anestezist(rahie)
50 lei asistenta de la terapie

pup restul fetelor carora nu le-am scris nimic, dar sa stiti k nu v-am uitat
poze nu am reusit sa incarc inca in webshot..., dar zilele astea sigur voi reusi .
azi mergem la Versaille

Madalina 21
+
+Darius Cristian ( 14.12.2006 )
Petrecerea de 1 an
Colaj de iarna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Bisous - vai ce m-ai speriat! Cum esti? Ai vesti? Sper din tot sufletul sa nu fie extrauterina! Am citit pe net despre roaccutane si m-am ingrozit de ce scrie despre el. Tu stii cel mai bine ce faci mai ales ca esti medic. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau dar sunt alaturi de tine si nu dispera pentru ca tu esti o fire foarte puternica din cat mi-am dat eu seama. Sigur vei trece peste supararea asta si te vei intari numai uitandu-te la minunatiile de copii care au nevoie de tine. Te dulce si mult curaj!

Andicu - sper ca si la tine este o alarma falsa si chestiunea nu este grava. Eu iti pot spune patania mea. Caci si eu m disperat la un moment dat cand ma trezeam cu sange la fel de rozaliu. M-am speriat, m-am framantat cateva zile ca nu mai aveam chef sa o iau de la capat prin doctori cel putin pentru o vreme si pana la urma am descoperit, uitandu-ma cu oglinda ca in urma epilarii mi-a crescut un fir pe sub piele si din acel punct sangeram cate putin si mai ales ca era chiar la epiziotomie. Si am strans bine acolo pana a iesit tot sangele, a iesit si firicelul si ... m-am linistit. Ar putea sa fie si la tine la fel?

Jojo - eu pe Theo il tin cu caciulita la 22-23 de grade pentru ca el este chelios si mi-e cam frica.... mai ales dupa ce am patit cu el.... Si cu manutele.... noua ne place la nebunie cum si le mananca si cum isi descopera el degetelele. Face parte din dezvoltarea bebelusului. Isi scuipa suzeta numai ca sa-si manance manutele. Si este asa de concentraaaat.... Si nu facem nimic ca sa-l oprim. Stai sa vezi cand o sa-si bage piciorusele in gurita!

Maia - vrem poze cu burtica!!!!! Si cu big sister (Andreea)!

Mada - ma bucur ca va distrati! Petrecere frumoasa in continuare si .... sa fiti cuminti!

Doc - cumintei, cumintei!

Adryana - eu am dat 200 Euro ginecologului la nastere normala cu epidurala si 100 Euro anestezia + anestezistul. REstul .... 50 lei la moasa, 5 lei, 10 lei pe la asistente.... infirmiere care te ajuta pe acolo.

Angi - mamica si bebicul. Si pe tati!

Si despre noi ..... Theo doarme si mananca foarte bine.... doarme si ziua de vreo 3-4 ori cate o ora, doua chiar si trei ... nu are un program fix .... doarme si noapte foarte bine mai ales de cand ii dau cereale seara la culcare .... ii place supica la nebunie ... azi ii introduc si radacina de telina.
Crina este in delir cu zapada ... vine in casa uda pana la piele ... dar nu zic nimic o las sa se desfasoare ca cine stie cand mai prindem zapada...

Iar despre mine .... ma doare capul de azi de dimineata de nu mai stiu incotro sa o apuc ... am luat un paracetamol si un piafen si parca acum m-a mai lasat de am putut sa va scriu. In rest sunt suparata ca m-am cam ingrasat si nu stiu cu ce regim sa incep ... ca am o pofta de dulciuuuuri...... Si acum am in fata o ciocolata cu alune si stafide si o devorez .... si ar cam trebui sa-i las si Crinei dar nu ma indur... mai bine imi fac rau mie decat ei

Si cam atat ... pupici pentru toate fetele


Monika - mama Crinei (11 ani) si a lui Theodor (4 luni)


www.flickr.com/photos/12207142@N08/" target="_blank"> poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_M spune:

La multi ani!
Ce mai faceti fetelor, cum va descurcati cu zapada?
La noi in cartier(Palas) nametii sunt cat casa, si pana ieri, era imposibil sa iesi cu masina din cartier, dar niste vecini s-au unit si au sapat drum, astfel incat macar o strada este "practicabila".
Bravo la ei, ca altfel, venea primavara si tot nu scapam de zapada, atata timp cat autoritatile nu au trimis macar o lama.
Angi, felicitari! Am citit povestea nasterii lui Pupi, extrem de emotionanta.

Vroiam sa va intreb: la noi exista injectii dilatatoare? Si daca da, de unde se procura?
Iar epidurala- este "safe"? Ca am auzit ca nu mai simti contractiile cum trebuie si nu stii cand sa impingi? O prietena a nascut cu epidurala la Rusa si i-a tras copilul cu clestele (dupa nastere, copilul a avut ceva probleme la manutza, dar acum e bine). Nu as vrea sa mi se intample asa ceva!
Ma gandeam totusi ca Medgidia e cam departe. De la noi din Constanta, ce medic ar fi de recomandat(sa asiste la nastere, nu sa se faca ca nu aude cand il suni)? Eu as vrea sa nasc normal, dar cu epidurala.De unde se procura injectia?
Momentan, atat!
Va mai stresez si alta data cu intrebarile.
Poooop dulce!

Mihaela
7s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

buna ziua de la mine!!

azi am facut 40s, suntem la foarte termen!
in rest nimica, mai am dureri de burta fara contractii si contractii fara dureri de burta. cred ca e o problema de sincronizare . azi merg la cumparaturi, ma agit, bai calde, na, tot ce ti se psune sa nu faci in sarcina ca sa nu deschizi colul...
tin minte ca la al doilea baiat sor-mea se apucase sa mute si mobila, urca pe jos 9 etaje, toate cele. si tot cu aproape o saptamana mai tarziu s-a nascut!

a propos, la poze am pus si eu nepotii mei (alex si cristi), sa ma dau mare, ca tot n-am nici un merit!! numai ca-mi place de ei de mor, sper si dl inginer sa fie la fel de reusit!!

madaluta, prima recomandare: muzeul de arta moderna de la centrul Georges Pompidou (Beaubourg). intotdeauna am prins expozitii faine!
si rezervati-va cel putin o zi pentru montmartre/ SacreCoeur, e tare fain sa bantui pe acolo! eu am fost si in cafeneaua unde s-a filmat Amelie, e tare simpatic, am prins happy hour cu beutura la juma' de pret!!

Bisous, nici un semn? daca ai primit un tel acum 2 zile de la cineva cu 0770 eram eu! o sa incerc sa mai sun, poate te prind!!


Monica 39s cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns docdecap spune:

quote:
Originally posted by Ingerash_M

La multi ani!
Ce mai faceti fetelor, cum va descurcati cu zapada?
La noi in cartier(Palas) nametii sunt cat casa, si pana ieri, era imposibil sa iesi cu masina din cartier, dar niste vecini s-au unit si au sapat drum, astfel incat macar o strada este "practicabila".
Bravo la ei, ca altfel, venea primavara si tot nu scapam de zapada, atata timp cat autoritatile nu au trimis macar o lama.
Angi, felicitari! Am citit povestea nasterii lui Pupi, extrem de emotionanta.

Vroiam sa va intreb: la noi exista injectii dilatatoare? Si daca da, de unde se procura?
Iar epidurala- este "safe"? Ca am auzit ca nu mai simti contractiile cum trebuie si nu stii cand sa impingi? O prietena a nascut cu epidurala la Rusa si i-a tras copilul cu clestele (dupa nastere, copilul a avut ceva probleme la manutza, dar acum e bine). Nu as vrea sa mi se intample asa ceva!
Ma gandeam totusi ca Medgidia e cam departe. De la noi din Constanta, ce medic ar fi de recomandat(sa asiste la nastere, nu sa se faca ca nu aude cand il suni)? Eu as vrea sa nasc normal, dar cu epidurala.De unde se procura injectia?
Momentan, atat!
Va mai stresez si alta data cu intrebarile.
Poooop dulce!

Mihaela
7s



ingerash, habar n-am de injectii dilatatoare.
despre medici in cta nu-ti pot spune eu, sigur insa la medgidia epidurala ioc!
in schimb la epidurala riscul de forceps e mai mare decat la o nastere naturala. asta te mai poti documenta pe net, ca sa stii bine. pentru epidurala ti-ar trebui cel mult trusa adica acul/ cateterul, ca substantele nu cred ca ti le vinde cineva! ar trebui sa le aiba la spital.



Monica 39s cu Serban

Life's a beach
pisoi in lucru
www.flickr.com/photos/monicu/sets/" target="_blank"> poze de tot felu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Buna seara!

noi acum am intrat in casa ...dupa 2 ore de plimbare ...Luca era in extaz cand l-am scos afara dupa doua zile in casa ,scos doar in balcon sa ia aer ,el obisnuit zilnic afara....facea ca "tamba" in casa!Si mie mi-a prins bine plimbarea.....

Andicule ,sanatate ,sa speram ca este ceva minor!

Doculet
,hai mai rezista putin ...vb cu serban ,baga-l in sedinta!

Mada, distractie placuta si ai grija de tine si de domnisoara!

Mokika ,pupicei ptr Theo ...baiat mare deja.....si eu ma gandesc sa incep diversificarea ..si deja ma ia durerea de cap.....3 medici ,3 pareri cum s aincep ...ce ma fac ? Cum o fac? Unul zice cu fructe ,unul cu fructe +legume si unul cu cereale
Nici unul nu mi-a oferit o schema.......Luca are deja 8.300 kg la 4 luni si jumatate...daca ii mai dau si cereale..se afce buflei ..cred...si oricum i-am pus in biberon ,de vreo 3 zile o masura de cereale si tot asa doarme ,tot la aceeasi ora se scoala sa pape...nici o schimbare..e putin ,nu....o masura ?

Pup pe toata lumea fara exceptii!

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ingerash, multumesc de aprecieri. Asa cum a spus si Doc, epiduraa creste riscul scoaterii lui bb cu forcepul sau cu vacuum si travaliul se prelungeste, in plus adoarme si bebe si e mai puturos, nu lupta sa iasa afara.

Maia, suntem bine, ne-am chinuit tare cu lapticul dar se pare ca de-acum s-a reglat, sper sa nu mai fie pb ca tare a fost rau. Productia mea era mica, bebe un fomist si plangea mereu de foame, voia la san si nu avea ce sa pape, sau daca papa era prea putin si nu ii tinea de foame si se trezea imediat inapoi. Acum e bine, ii dau la cerere si papa cam la o ora jumate, doua. Pupi e un scump de imi vine sa il rontzai maruntzel.

O sa mai pun niste poze la semnatura.

Pup toate fetele.

Bisous???



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Mokika promit poze cu burtik.Teo e un bb dulce foc iar de Crina ce sa mai zic...o adevarata domnisoara.Sa-ti traiasca puii si sa fie sanatosi!
Docdecap
Vremea s-a mai incalzit si vad ca au dezapezit deci cred ca esti mai linistita asa-i?

Mihaela, mamica Andreei 13+ si 31+ cu Vlad Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Am pus pozici noi la semnatura: http://good-times.webshots.com/photo/2148611010065968642PgjTps



Angelique, mami de Pupi (bb Viktor, 28.12.2007)

Povestea nuntii, Povestea nasterii lui Pupi

noi 2, poze, luni de miere...,
Mare, Munte, Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

MAIA,vrem poze cu burtica!
LULU,cum adica legume+fructe?O stiu si varianta a4-a:doar cu legumeAlege si tu intre fructe si legume....si curaj!Toate trecem pe acolo....Eu al ISI am inceput cu fructe ,la al 2-lea o sa incerc cu legume ,sa vedem ce iese...
INGERASH,injectii dilatatoare-poate se refera la occitocina?Acestea se pun in perfuzii din cate stiu eu...
MADALUTA,!
ERIS,!
MAV,stii ceva de BISOUS?Voi ce mai faceti?
MOKIKA !Si eu fac la fel cu ciocolata Isidorei,mai bine mananc eu
ANGI,MA BUCUR MULT CA SUNTETI MAI BINE!
ANDICU,mai ai vesti?
BISOUS????????????

Adina
Mami de(Isidora-4ani) si (33 sapt) cu
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1199091333079&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=873318329539_7569989000233" target="_blank"> Poze cu noi

Mergi la inceput