* Mamici de Ianuarie - Februarie 2008 (111) *

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

din ciclul de-ale alaptatului:
pe Ozi am alaptat-o pana la 2 ani si dupa pediatru ar fi trebuit sa continui pana la 3. Am intarcat-o nu din lipsa de lapte (aveam din belsug si era suficient de gras) ci pt ca deja vorbea si-mi cerea sa desfac nasturelul sa-si ia tzitza in plin centrul Brailei.

despre supt la cerere: dak la Ozi eram pro acest sistem aacum nu mai sunt asa convinsa. Majoritatea bebeilor sugeau la cerere la 3 ore, Ozi in schimb pana la 3 luni a supt la o ora si jumatate fix. E drept era rapida: 4-5 minute. Am alaptat-o pana la final intai la un san si apoi la celalalt (dak era cazul...la inceput nu prea era nevoie, ulterior insa radea doua tzatze in viteza). Imediat dupa botez, la 3 luni fix, si-a cerut lapticul la 3 ore si a tinut-o asa pana la 9 luni. Partea proasta era ca noaptea cerea in continuare la o ora jumate si asa a tinut-o pana ce am intarcat-o. Cand Ozi a implinit 5 luni eram deja la cursuri...fix la 3 ore tzasnea laptele din tzatze si eram balta pana la genunchi...studentele saracele ma atentionau ca s-a produs o defectiune tehnica...imi luat pardesiul si tineam cursul imbracata (noroc ca aveam ore la seral pe vremea aceea). Desi trebuia sa incep diversificarea cel tarziu la 6 luni nu am reusit...a acceptat greu portocala, banana dar legumele deloc...pediatra a zis sa nu insist, doar sa o momesc dak vrea bine dak nu ramane cu tzatza. La 9 luni l-a vazut pe tatal meu mancand piure cu muraturi si a cascat ochii mormaind ceva gen papa...din acel moment fara pregatiri a inlocuit laptele de pranz cu piure cu castraveti murati (desi pediatra a zis NU muraturilor din motive de diaree). Treptat a primit la 10 branzica de casa cu banana si biscuite, la 14 piure cu carnita, la 18 supica. Dar, a ramas pana la 2 ani cu lapte de la tzatza noaptea la o ora jumate, dimineata la 8, la pranz la 12, seara la 20.

Cu Tudor voi incerca un program gen lapte la 3 ore (practic acesta era si ritmul in maternitate) ziua si noaptea la 5 ore.

35+ Tudor Gabriel
AMR 22 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

am stat cam mult in picioare (dereticat prin casa, facut mancarici) si ma injunghie fix in inima Doamnei Fofo. Am luat un Nospa si sper sa treaca...

35+ Tudor Gabriel
AMR 22 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by isidora

Ma bag si eu in seama in problema alaptatului desi MIRI pare de departe sa dea sfaturile cele mai intelepte ,fara sa vreau sa supar pe cineva...La fel si TINNA.S ...Iar LALA are si ea dreptate ca de multe ori practica ne omoara....
Pompa e necesara sa golesti sanul atunci cand bebe e prematur si nu are forta suf. sa suga,cand are icter si e mai mult somnolent ,cand are fren sub limbuta si nu poate sa suga pana il operezi sau pana se mareste ,se modeleaza gurita si cred ca a r mai fi cateva cazuri dar nu-mi mai vin in minte acum....Cert este ca daca in aceste situatii nu apelezi la pompa ,canalele nu se desfunda,laptele in exces ,daca e cazul ,nu e golit si atunci sanul nu mai produce....
In cazul CESKAI si ANGI pompa nu-si mai are locul.Eu am o intrebare pt.fete:sa spuna sincer ,sub juramant de zuze,ce au mancat ieri ,de cand s-au trezit pana la culcare si cat au dormit?
Ca si daca nu mananci si nu te odihnesti laptele poate fi slab...si atunci normal ca bebe nu se satura.
In rest subscriu la suzeta-Isi fetita mea de 4 ani-n-a vrut-o dar i-am indesat-o pana a acceptat-o pe motiv ca plangea tare,tare de cand o scoteam din baita,pana o imbracam sa-i dau sa pape...deci pe motiv de foame si nerabdare si tot pe atunci incepuse sa-si suga cu sete degetul,ele,....Si cum mamasa,adicatelea subsemnata in speta a supt degetul mare de la mana dr. pana la 10 ani,de si-a deformat si dantura...a tb. sa actionez ferm.Suzi a tinut pana la 1 an si 7 luni cand intr-o dim. s-a gandit ea sa o arunce cica la catel....si asa i-a ramas numele!
Subscriu la tot ce au spus MIRI SI TINNA pana acum in priv. alaptatului.

Eu sunt o zuza de Constanta,dupa cum se vede,va citesc din iunie
,am intrat sa citesc despre Mav,mi-a placut la nebunie de voi,si imi d oream sa fiu si eu insarcinata ...din cauza entuziasmului vostru molipsitor....Dupa aia a ramas ANGI...si nu la mult timp dupa am aflat ca si eu sunt!Happy End!....

INTREBARE pt. SHOSE SI TINNA sau mai ales pt. Shose:inca o data care e u.m-ul vostru si dpn-ul?Si am ramas insarcinata in a saptea zi de menstra-deci ovulatie spontana-zic babele ca mi-a placut prea mult....oricum dupa aia n-am mai facut-o pe motiv de barbat plecat....So, eu zic am o saptamana in plus fata de ceea ce calculeaza medicii in mod normal ,nu?Adica 33 de saptamani....U.M-25MAI,zIUA CONCEPTIEI-1 iunie-hi,hi.... dpn-21 februarie.Corect?Help!
Daca poate si altcineva sa ma lamureasca cu atat mai bine!

Am uitat sa spun ,daca mai era cazul,ca va iubesc pe toate nespus,va simt f. aproape de cand va citesc si -am bucurat si am plans pt. fiecare dintre voi!FELICITARI TUTUROR MAMICILOR,COPILASI SANATOSI ,SOMNOROSI DAR MANCACIOSI!




Adina
Mami de(Isidora-4ani) si (33 sapt) cu
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1199091333079&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=873318329539_7569989000233" target="_blank"> Poze cu noi




Adina mie mi-a dat asa : azi esti in Jan 4
Week 33 Day 0
iar DPN - ul conform conceptiei este : Feb 22
(Due Date)
.

Am folosit calendarul asta setat pe data conceptiei :

http://www.amazingpregnancy.com/pregnancycalendar/index.html



O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmilia spune:

La multi ani tuturor si un an nou plin de bucurii!Cam intarziate urarile mele,dar abia azi am revenit pe acasa.Am apucat sa trag cu ochiul la prima pagina,felicitari proaspetelor mamici,bun venit bebelusilor si tin pumnii in continuare celor care se pregatesc de minunatul moment in care isi vor tine puii in brate pt.prima data!Noi suntem bine,mai avem nitelus...Nu am ceva deosebit de povestit,dar ma apuc sa citesc ce ati mai facut voi.Va pup

Carmilia38s6z , Alex
AMR MAX 2 SAPT!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

quote:
Originally posted by isidora


INTREBARE pt. SHOSE SI TINNA sau mai ales pt. Shose:inca o data care e u.m-ul vostru si dpn-ul?Si am ramas insarcinata in a saptea zi de menstra-deci ovulatie spontana-zic babele ca mi-a placut prea mult....oricum dupa aia n-am mai facut-o pe motiv de barbat plecat....So, eu zic am o saptamana in plus fata de ceea ce calculeaza medicii in mod normal ,nu?Adica 33 de saptamani....U.M-25MAI,zIUA CONCEPTIEI-1 iunie-hi,hi.... dpn-21 februarie.Corect?Help!
Daca poate si altcineva sa ma lamureasca cu atat mai bine!

Am uitat sa spun ,daca mai era cazul,ca va iubesc pe toate nespus,va simt f. aproape de cand va citesc si -am bucurat si am plans pt. fiecare dintre voi!FELICITARI TUTUROR MAMICILOR,COPILASI SANATOSI ,SOMNOROSI DAR MANCACIOSI!



Adina
Mami de(Isidora-4ani) si (33 sapt) cu
www.kodakgallery.eu.com/BrowsePhotos.jsp?&collid=4516866000233.5781386000233.1199091333079&&localeid=en_GB_EURO&&localeid=en_GB_EURO&UV=873318329539_7569989000233" target="_blank"> Poze cu noi




Adina , si eu sunt tot zuzica de C-ta, dar scriu mai rar la subiectul de C-ta, desi citesc mereu! Sa stii ca ai dreptate daca stii sigur data conceptiei... Asa am patit eu cand l-am facut pe Andrei... Atunci am avut UM 1 aprilie, si am stiut sigur sigur ca data conceptiei a fost 8 aprilie... Dr. imi calcula DPN in jur de 9 ianuarie, totusi eu am nascut pe 1 ian. Sunt sigura ca de-aia am nascut eu mai repede, mai ales ca sunt foarte sigura de momentul conceptiei, ca dupa aia n-am mai prestat nimic in perioada cand chipurile ar fi trebuit sa fie ovulatia...
Si apropos, m-am uitat pe pozele tale... Esti o gravidutza tare frumoasa, nu te-ai ingrasat deloc, doar burtica e mare... iar Isidora e o fetita frumoasa foc! Sunteti o familie tare frumoasa!

Tina 33+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Bb2 e tot baietel!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR 7 saptamani !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


ereena, irina multu' ptr sfat. daca o sa ma fac cu lama, fur de la sotu' nivea .. sper sa n-am nevoie .. desi daca bebe mai are de gand sa stea .. trebuie sa bag lama ..



40 EVA MARIA
AMR 1 ZI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
APROAPE AM SOSIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:


adinaa, cum ai reusit sa faci publice pozele de pe kodak???? eu le-am mutat acolo de pe yahoo insa nu am reusit sa le fac publice .. adica sa le poate vedea oricine, sa pot pune link aici ..

PLSS ... HELP ME! CUM SA FAC??



40 EVA MARIA
AMR 1 ZI!!

BB EVA MARIA
LUCRUSOARE BEBE
www.flickr.com/photos/14096542@N05" target="_blank">POZE DE TOT FELUL
APROAPE AM SOSIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Azi a venit pediatrul sa il vada pe Andrei , ocazie cu care pisoiul a primit si primul 10 din viata lui .
Este perfect, buricul se vindeca frumos, am scapat de icter si eritemul alergic cu care s-a nascut, fimoza fiziologica in limite normale, solduri ok, inimioara, plamani ok, testicule coborate in scrot, bebe dezvoltat armonios conform varstei , crestere frumoasa in greutate, recuperat scaderea fiziologica, reflexe prezente, fontanela 3 cm .
Am primit recomandari :
- alaptat la cerere , supliment daca consider absolut necesar ( Humana 1)
- calciu gluconic 5 ml / 10 zile pe luna
- vigantol 2 picaturi/ zi , flacon schimbat la luna .
- haine spalate fara balsam
- minim 1 ora - o ora jumatate iesire zilnica la aer ( efectuata treptat )
- baie zilnica ( lotiune de corp o perioada avand pielicica cam uscata )
- masaj al picioruselor pentru a le forta sa isi dobandeasca tonicitate musculara ( a stat ghemuit in burtica )
- alimentatia mea : fara alcool, tutun si alimente care ma baloneaza in rest sunt permise toate alimentele in conditiile in care bebe le accepta bine
- pentru colici - 10 picaturi Bonisan 3 ori/ zi in cazul in care apar colicii
- temperatura in casa maxim 23 de grade
- glicerina boraxata cu stamicin pentru badisonarea guritei si prevenirea candidei ( o data la 2 zile ).

Si cam atat in conditiile in care dr ma cunoaste ca pe un cal breaz de 8 ani de zile .
Asta insa nu a impiedicat-o sa imi tina un instructaj scurt " de aducere aminte " .

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_mamica spune:

Vedeti aici cateva poze cu Luca Gabriel: http://good-times.webshots.com/album/562005566qXgnRp?vhost=good-times

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)

Poze cu Luca: http://good-times.webshots.com/album/562005566qXgnRp?vhost=good-times

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by miky_mamica

Vedeti aici cateva poze cu Luca Gabriel: http://good-times.webshots.com/album/562005566qXgnRp?vhost=good-times

Miky mamica lui LUCA GABRIEL (29.12.2007)

Poze cu Luca: http://good-times.webshots.com/album/562005566qXgnRp?vhost=good-times



Ce frumosi sunteti toti 3 ! Si ce carn mic si dulce ai si tu

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput