A deschide Cartea, rau sau bine?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zepellina spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Intrebarea era retorica. Oare de ce voi...cucernicele, nu acceptati ca se poate discuta acesta chestiune? De ce ti se pare ca generalizez? Era o intrebare simpla.."Oare de ce?" Inteligenta voastra se blocheaza cand se vorbeste despre religie la modul logic. Hellooooo...suntem in secolul 21. Evul mediu a trecut. Dar, pana la urma fiecare traieste in ce secol vrea. Daca ai avut impresia ca NU cred, te-ai inselat. Cred insa nu in biserica ci in Dumnezeu. Sa accept creatia umana ca fiind voia lui Dumnezeu e absurd. Daca nu stii de numeroasele concilii in care efectiv s-a NEGOCIAT forma Vechiului si Noului Testament, a dogmei in general, a slujbelor te invit sa pui mana pe cateva carti care trateaza subiectul.Ca om, traind in secolul actual, imi rezerv dreptul de a intreba. Ti-ar fi placut sa fiu platit de o perverasa organizatie catolica...nu?! Si mie. As fi avut mai multi bani.
Sa stii ca ma intristeaza atitudinea ta , cruciato, legat de subiectul detentiei politice. Astia ca tine erau indiferenti sau delatori in perioada aceea, astia ca voi sunteti suficienti de orbi incat sa dati cu matura peste...notiunea de om in numele asa zisei voastre credinte (citeste fundamentalism).Pentru voi, daca nu erau credinciosi cei din inchisoare ..si-au meritat soarta, nu?! Punct.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.



Nu pot sa nu observ o mare incrancenare in acest raspuns. Probabil ca ai motive, dar nu cred ca asta e solutia.
Intotdeauna omul s-a intrebat, a cercetat, a discutat.

Poate ca, daca ai opta macar pt un tip de iubire, pe care vrei, ar fi mai bine. :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

"Hellooooo...suntem in secolul 21. Evul mediu a trecut. "
Hellooooo, domnu istoric si cercetator, Hristos a trait inainte de evul mediu, la fel si Biserica Ortodoxa, are vechime apostolica, de 2000 de ani, domnu istoric si cercetator...si ortodox. Sintagma aceasta cu evul mediu am tot auzit-o la agramatii chibiti ce stau pe margine si fluiera...de la dumneata aveam niscai pretentii, ca esti titrat.
"Cred insa nu in biserica ci in Dumnezeu. Sa accept creatia umana ca fiind voia lui Dumnezeu e absurd" Mai absurd decat sa crezi in Dumnezeu si sa nu crezi in creatie, ce poate fi?
"Oare de ce voi...cucernicele, nu acceptati ca se poate discuta acesta chestiune?" M-ai facut cucernica, multumesc frumos, ce sa zic, Amin, Doamne da!
In rest, putem discuta la infinit, nu cred ca tu chiar iti pui intrebari, si chiar doresti sa afli, tu doar emiti judecati de valoare , generalizand in mod total neprofesionist anumite situatii individuale. Eu nu am afirmat nicaieri ca toti legionarii sunt sfinti, nici ca toti detinutii politici au iesit curati si purificati din inchisori, si am argumentat tot ceea ce am sustinut. Si crede-ma, e valabil pentru toti, ca vom da seama de tot ceea ce afirmam si sustinem, atunci cand va veni ziua in care ni se vor lamuri toate, "Acum vedem ca in oglinda, in ghicitura... Atunci vom vedea fata catre fata".Inchei cu o dedicatie pentru tine, o poezie scrisa de sfantul Ioan Iacob
O, om ce mari raspunderi ai

De tot ce faci pe lume,

De tot ce spui in scris sau grai,

De pilda ce la altii dai,

Caci ea mereu, spre iad, sau rai,

Pe multi o sa-i indrume.

Ce grija trebuie sa pui

In viata ta, in toata,

Caci gandul care-l scrii sau spui,

S-a dus, in veci nu-l mai aduni

Si vei culege roada lui,

Ori viu, ori mort, odata.

Ai spus o vorba, vorba ta,

Mergand din gura-n gura,

Va n-veseli sau va-ntista

Va curati sau va -ntina,

Rodind samanta pusa-n ea

De dragoste sau ura.

Scrii un cuvant: cuvantul scris,

Ramane-n urma drum deschis

Spre ocara sau slava.

Ai spus un cantec,

Versul tau, ramane dupa tine,

Indemn spre bine, sau spre rau,

Spre curatie , sau desfrau,

Lasand in inimi rodul sau,

De har sau de rusine.

Arati o cale, Calea ta

In urma ta nu piere,

E calea buna, sau e rea

Va prabusi, sau va-ntina,

Vor merge suflete pe ea,

La pace, sau durere.

Traiesti o viata, viata ta

E una, numai una

Oricum ar fi, tu nu uita,

Cum ti-o traiesti, vei castiga

Ori fericire pe vecie,

Ori chin pe totdeauna.

O, om ce mari raspunderi ai!

Tu vei pleca din lume,

Dar ce ai spus prin scris, sau grai,

Sau lasi, prin pilda care-o dai,

Pe, multi, pe multi, spre iad sau rai,

Mereu o sa-i indrume.

Daci nu uita : Fii credincios!

Cu grija si cu teama

Sa lasi in inimi luminos

Un semn, un gand, un drum frumos,

Caci pentru toate, ‘nendoios,

Odata, vei da seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

AkaManah,

Nu te mai supara asa de tare,ca se poate raspunde si cu calm,uite,la prima ta intrebare cu "de ce oare fac preotii asa-adica deschid pravila?",eu raspunsesem deja:pt ca au gresit.Sint ei ingeri care au cazut impreuna cu Satan(o treime),Adam si Eva,mii si mii de oameni cad,in frunte cu preoti.Steinhardt zicea ca intr-un sat de pagini,e nevoie de doar un demon,dar intr-o biserica e nevoie de vreo 20.000…Cu siguranta ca banul(ochiul dracului)a provocat caderea acelor preoti de care vorbiti(si nici nu-i de mirare in tara noastra in care omul se inchina tot mai mult banului).

Si oricum:cind abordezi un domeniu,oricare ar fi el,cercetezi si aspectele pozitive,nu numai cele negative,iei in considerare intii regulile si e urma exceptiile ,de ce sa generalizam?Adica de ce nu dai un exemplu precum parintele Cleopa,de ce luam ca referinta preotul Vrajitorul?

Am vazut ca de fapt tb sa citesti mai multe despre religia crestina,altfel nu inteleg de ce esti uimit de cele vazute la schit?Exista oameni posedati,deci exista slujbe de exorcizare.Daca preotul de la schit l-a trimis pe prietenul tau la vrajitoare,iarasi spun:e pacatul lui.Si alegerea prietenului daca se duce la vrajitoare sau la alt schit unde gaseste un alt preot.(Cit despre tiganca "neagra si mirositoare"..ce sa mai spun?Multumeste-I lui Dumnezeu ca pe tine te-a facut alb si ti-a dat minte,nu mai dispretui oamenii,or fi ei diferiti,dar toti sint dupa asemanarea lui Dumnezeu).

Ai mai scris un mesaj care m-a dezamagit…eu te citisem pe citeva pagini si la subiectul de la Stiinta si nu ma asteptam sa vii cu atita impolitete ("cucernicelor,astia ca tine,astia ca voi "etc).Doar pt ca unii sint si practicanti nu inseamna ca tb sa fie tratati prost de cei care se afirma credinciosi dar dispretuitori de Biserica.Pt ca n-ai cum sa fii credincios si sa nu dai pe la biserica,nu ai acces la taine altfel,nu?

Eu una nu ma supar pt ce ai zis,adica nu ma simt lovita de cuvintele tale,doar ma socheaza in general cuvintele urite ,lipsa de curtoazie,dispretul unor oameni fata de alti oameni,intentiile malitioase(caci ai fost malitios cind ai adresat apelativul "cucernicelor",nu?).

Si ma mai intriga ceva:oamenii care fie se declara atei,fie au incetat sa mai creada,fie se declara credinciosi dar nepracticanti,fie au alte religii,nu scapa totusi ocazia de a interveni la diverse topice unde e vorba clar de o anumita practica ortodoxa pt a plasa fie o jignire,fie o dezicere,pt a semana o tulburare cit de mica.Si parerea mea e ca tot omul are de fapt,in fiinta lui,dorul dupa Dumnezeu,fiecare aspira la iubirea Lui,dar drumul e destul de strimt si de multe ori greu,asa ca renunta dar nici nu-si gaseste pacea ...

Draga Aka Manah,imi cer scuze daca am parut ca te judec, iti doresc sa-L cunosti mai bine pe Dumnezeu si sa te bucuri ca esti ortodox,incearca sa treci de aspectele care nu-ti plac in biserica noastra si sa te gindesti ca perfectiune nu e nicaieri,in nicio biserica,dar macar a ta e veche de 2000 de ani.Si sa stii ca e mai bine ca omul sa fie practicant,cucernic,lumea e mai buna asa,sau macar mai sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Maria,

M-am intors sa citesc poezia lui Ioan Iacob si-ti multumesc ca ai postat-o,e plina de intelepciune,m-ai motivat sa mai citesc si altele(e din vol. Hrana duhovniceasca?).Mersi inca o data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Citat:
citat din mesajul lui Maria

AkaManah
"Eu va intreb acum: oare ce preot te trimite la o vrajitoare?!" Intrebarea este retorica, sau te pasioneaza subiectul si doresti sa afli raspunsul pe forum? Hm....si care ar fi raspunsul care sa te satisfaca? Dupa postarile tale e chiar f usor de dedus.
Intamplarea expusa de tine este regretabila, daca este adevarata, dar de ce vrei sa dai o conotatie generala unor evenimente particulare si care nu reflecta sub nici o forma invatatura de credinta ortodoxa? Si ma intreb de data asta eu, oare de unde provine efervescenta asta a ta de a lovi in biserica ortodoxa si in valorile ei, tu, care te declari crestin ortodox? Te plateste cineva, sau statutul tau de asa zis istoric si cercetator iti gadila inteligenta sa te pronunti si in chestiuni care ai doar impresia ca le cunosti?
M-am amuzat cand am citit despre intentia ta de a face cercetari in domeniul memorialistic al fostilor detinuti politici...dar m-am amuzat si mai tare de dezamagirea ta ca nu ti-ai gasit sustinatori...
Nu te obosi sa imi raspunzi, deja ai spus totul.



Intrebarea era retorica. Oare de ce voi...cucernicele, nu acceptati ca se poate discuta acesta chestiune? De ce ti se pare ca generalizez? Era o intrebare simpla.."Oare de ce?" Inteligenta voastra se blocheaza cand se vorbeste despre religie la modul logic. Hellooooo...suntem in secolul 21. Evul mediu a trecut. Dar, pana la urma fiecare traieste in ce secol vrea. Daca ai avut impresia ca NU cred, te-ai inselat. Cred insa nu in biserica ci in Dumnezeu. Sa accept creatia umana ca fiind voia lui Dumnezeu e absurd. Daca nu stii de numeroasele concilii in care efectiv s-a NEGOCIAT forma Vechiului si Noului Testament, a dogmei in general, a slujbelor te invit sa pui mana pe cateva carti care trateaza subiectul.Ca om, traind in secolul actual, imi rezerv dreptul de a intreba. Ti-ar fi placut sa fiu platit de o perverasa organizatie catolica...nu?! Si mie. As fi avut mai multi bani.
Sa stii ca ma intristeaza atitudinea ta , cruciato, legat de subiectul detentiei politice. Astia ca tine erau indiferenti sau delatori in perioada aceea, astia ca voi sunteti suficienti de orbi incat sa dati cu matura peste...notiunea de om in numele asa zisei voastre credinte (citeste fundamentalism).Pentru voi, daca nu erau credinciosi cei din inchisoare ..si-au meritat soarta, nu?! Punct.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.



eu cred ca ai confundat subiectul Amesteci lucrurile, pe bune. Nimeni n-a scris nici aici nici la subiectul deschis de tine si re-machiat, ca cei care au murit in inchisori, incarcerati din varii motive si-au meritat soarta. Deci, epitetele adresate nu-si au rostul, oricum regulamentul le interzice, nu-i asa?

Dupa cum ai putut citi ceilalti participanti la discutie au spus ca nu este corect ceea ce fac unii cu lucrurile sfinte, indiferent ca sunt preoti sau simpli mireni.

Te rog, nu vrei sa lasi subiectul asta in pace sau eventual sa discuti pe un ton mai calm? Aportul tau ar fi apreciat in situatia in care ai fi mai calm, draga coleg de forum.



Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Imi cer scuze sincere pentru atitudinea mea de ieri. Trebuia sa fiu mai calm, mai intelept. Am sters mesajele si nu voi mai interveni in acest subforum.Va respect credinta asa cum o respect pe cea a parintilor mei, a viitoarei sotii si de aceea imi fac mea culpa cu sinceritate.
Va multumesc.

Exista doua soiuri de iubire: cea care ingenuncheaza si inalta ochii la cer si cea care priveste in jos si mangaie. Pe cea de a doua o consider mai durabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:


Bey, io zic ca trebuie sa deschideti toate cartile. Da' absolut toate care va cad in maini. Daca mai si cititi e totul super ok.
Cum, frate, in secolul nostru sa mai credeti in asa prostii

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Cum, frate, in secolul nostru sa mai credeti in asa prostii



eu una cred, si ma bucur ca am ajuns la gradul asta de intelepciune (chiar daca pare ca glumesc, eu chiar vorbesc serios)

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Scuze, n-a fost in intentia mea sa ofensez pe nimeni. Dar chiar suna teribil de hilar. (Ma rog, eu am un simt al umorului mai special probabil).
De ce ar alege cineva sa deschida Biblia pentru a i se ghici, in loc de a citi mesajul de acolo (" cine are urechi de auzit sa auda").
Io daca vreau sa stiu mai bine ce citesc acolo, casc urechile la predica (biserica ortodoxa), pentru mine e suficient. Dar probabil e o chestie de alegere personala, asa ca nu va pot invinovati, e alegera voastra.
Da' tot suna caraghios, scuze


Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Iasmin 08

Pai tocmai ca-n toate cartile(religioase,ortodoxe,citite de mine) scrie despre demoni,incepind cu Biblia,ca doar stii de diavolii scosi de Hristos din oameni si lasati sa intre apoi in turmele de porci.

Sau tu ce crezi,ca satan a murit la un mom dat de batrinete sau de vreo boala sau a disparut asa,de pe fata pamintului,prin Evul Mediu,impreuna cu legiunile lui?

Cind colo, el traieste bine mersi si imparateste lumea :lumea lui se intinde de la pamnit la cer,dincolo de care incepe Imparatia Cerurilor.Si el se bucura enorm si face tot posibilul sa credem ca nu exista si noi cadem in capcana doar pt ca traim in sec 21.

Esenta crestinismului e tocmai aceasta lupta,vazuta,dar mai ales nevazuta,intre oamenii/adeptii/discipolii lui Hristos(Iubirea,Binele,Lumina,Calea ,Adevarul,Viata)si diavolul(ura,raul,intunericul,minciuna,moartea).Deci vrajitoria(cu tot ce inseamna ea,de la facut vraji,farmece cu nu stiu ce orori de cite or fi,pina la nevinovatul ghicit in cafea,in carti,datul in bobi,horoscop etc,deschisul cartii de care s-a vb aici) e domeniul diavolului(care e duh,e infatisare cu coarne,copite si coarne,dar e duh,deci n-o sa ni se-arate in carne si oase,dar e prezent,desi nevazut,Domnul nu-i permite sa ni se-arate,caci e atit de urit se pare,incit omul ar muri.)

Bine ar fi sa incetam sa credem ca toate aceste lucruri sint bazaconii,superstitii,dar ele nu sint asa si de aceea raul a patruns tot mai mult in lume.De aceea el ne impiedica,de ex,sa mergem la biserica :ne introduce in minte ideea ca nu e nevoie,ca cei care merg sint oameni simpli,fara carte,superstitiosi,ne ademeneste cu ideea(diavolul mindriei,cel mai periculos)ca oricum sintem buni,nu facem rau,nu furam,nu dam in cap etc,si,pe deasupra,mai traim si-n sec 21.

Draga AkaManah

Eram sigura ca esti un om bun,scuzele tale sincere o dovedesc.Eu nu te-am citit decit pina la pagina in care te-ai razgindit ca elevii sa sarute icoanele.Fiecare cu credinta lui,eu sint convinsa ca vei descoperi,cindva,si partea aceea,nevazuta,a evenimentelor pe care am inteles ca le cercetezi.Daca i-ai ruga,de ex,sfintii de la Aiud te-ar ajuta.E un timp pt toate,cind omul nu e suficient de credincios sau de citit(in domeniu)nici daca vede morti inviind,nu crede.Credinta vine si cu timpul(am incredere in viitoarea ta sotie),numai bine!

Mergi la inceput