A deschide Cartea, rau sau bine?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

RAU, f rau.

Preotul asta Vrajitorul, de care se vb. pa le prima pagina, e un omulet f cunoscut in zona Moldovei, la care enooooorm de multi oameni au ajuns.
Numai eu cunosc cativa, dintre care si un membru al familiei mele.
Preotul in cauza, efectiv ghicea, nu stiu exact cum, ce vedea el in carte, dar i-a spus unchiului meu , sa mearga 7 marti la rand la biserica, sa citeasca nu-s ce acatist, si sa stea linistit ca intr-un an se insoara cu o femeie bruneta.

Unchiu-meu cand a auzit de mers 7 marti la biserica in cauza, a dat bir cu fugitii, de citit acatist, nu mai zic, n-a citit nici o zi.
Neansurat e si azi, la vreo 10 ani de la intamplare, dar ii e ffff bine.

Dar cel mai mult m-a intristat cazul unei vecine, a carei sora (ambele ff credincioase) era bolnava de cancer in faza terminala, si caruia preotul i-a deshis cartea si i-a spus ca in 4 ...puncte, sau ceva de genul asta s-a exprimat...se alege...ori scapa, ori traieste...
a venit vecina acasa plina de speranta...in pragul usii, o astepta mama, care i-a dat vestea ca sora ei murise intre timp...Doamne fereste, m-a socat durerea femeii aceia, si cu cata speranta venise ea acasa...

E am cunoscut calugar cu mare har, numai cat s-a uitat la fiecare dintre noi(eram 3 tinerei) ne-a spus la fiecare ptr ce am venit la el...ne-a cam pierit zambetele, si ne-a spus exact ce avea sa se intample cu noi...
pe vremea aceea habar nu aveam ca voi pleca din tara,si toate cate au urmat...
si nu s-a uitat in nici o carte, s-a uitat in ochii nostri, si poate vedea dincolo de ei...no, ca suna a poezie de acum.

ne-a indemnat insa la rugaciune zilnica, si ne-a vorbit intr-un mod, ce ne-a facut sa ramanem ore in acea manastire, se facuse seara si nu ne dadeam plecati...nu ne mai trebuia nici tigara, nici vreo bere la vreo terasa, nici nimic...am plecat toti...schimbati, ingandurati...fiecare la casele noastre, am avut la ce medita in noaptea aceea...si s-a cam adevertit ce ne-a spus

Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Eu nu cred o iota din ghicitul acesta, fie ca e facut de preoti sau de oricine altcineva. In ce priveste persoanele care au impresia ca s-a nimerit sa fie la fix predictiile cu ce li s-a intamplat lor, cred ori ca e vorba de sugestie, ori de coincidenta.
Si mai cred ca dintr-un sir de "profetii", mintea umana le retine pe cele care se potrivesc sau se intampla, si le uita pe cele care sunt mai "pe langa". Neintentionat.

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

F rau. sfatuiesc sa nu se apeleze la asa ceva. E pacat.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

rau.
problemele se rezolva cu rugaciune,cu rabdare,suflet intors la Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Eu una ma crucesc, serios... Raman fara cuvinte cand aud de asemenea aiureli.
Oare cum este posibil, in mileniul 3, sa mai creada lumea in asemenea bazaconii?!

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura

www.youtube.com/watch?v=ckFvoGRPiCU&feature=related/" target="_blank">Shape up, Anca!
Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

si eu raman fara cuvinte...tocmai preotii sa practice asa ceva...


www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Diavolul n-are alta treaba decit sa piarda omenirea,a incercat sa-L ispiteasca pina si pe Mintuitor,daramite pe un preot...care uite,s-a ratacit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

mi-am exprimat indignarea pentru ca eu cred ca diavolul se bucura mai tare de ratacirea unui preot decat de ratacirea mea,de ex. tocmai pentru ca un preot are responsabilitatea multor suflete care pot cadea din cauza lui. Evident nu aceasta este singura ratacire, exista si printre protestanti numeroase alte rataciri (ca de ex. evanghelia prosperitatii care face adevarate ravagii...)

scuze pentru off topic

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Sufletele nu cad din cauza preotului,cad din cauza lor:oamenii stiu bine ca nu-i lucru curat sa te duci la preot la ghicit,si totusi o fac.Vrajmasul exploateaza patima,slabiciunea pe care o are omul:in cazul preotului-banii si in cazul enoriasilor care apeleaza la astfel de practici-curiozitatea,aflarea viitorului,"rezolvarile"problemelor etc.

Si enoriasii isi formeaza preotul,nu numai preotul pe enoriasi.Sint responsabili unii pt ceilalti,si toti vor da socoteala daca incalca legile,desigur ca preotul va plati cit toti la un loc,dar asta nu inseamna ca oamenii sint abuzati,dimpotriva,au partea lor de vina in incurajarea preotului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria spune:

AkaManah
"Eu va intreb acum: oare ce preot te trimite la o vrajitoare?!" Intrebarea este retorica, sau te pasioneaza subiectul si doresti sa afli raspunsul pe forum? Hm....si care ar fi raspunsul care sa te satisfaca? Dupa postarile tale e chiar f usor de dedus.
Intamplarea expusa de tine este regretabila, daca este adevarata, dar de ce vrei sa dai o conotatie generala unor evenimente particulare si care nu reflecta sub nici o forma invatatura de credinta ortodoxa? Si ma intreb de data asta eu, oare de unde provine efervescenta asta a ta de a lovi in biserica ortodoxa si in valorile ei, tu, care te declari crestin ortodox? Te plateste cineva, sau statutul tau de asa zis istoric si cercetator iti gadila inteligenta sa te pronunti si in chestiuni care ai doar impresia ca le cunosti?
M-am amuzat cand am citit despre intentia ta de a face cercetari in domeniul memorialistic al fostilor detinuti politici...dar m-am amuzat si mai tare de dezamagirea ta ca nu ti-ai gasit sustinatori...
Nu te obosi sa imi raspunzi, deja ai spus totul.

Mergi la inceput