A deschide Cartea, rau sau bine?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Katya, again, scuze.
Eu nu am spus nimic ca demonii nu ar exista, dar..Exista un mare ''dar'' aici. Noi crestinii avem protectie fara doar si poate, si cine este crestin practicant stie ca SFANTA IMPARTASANIE este insusi trupul si sangele Domnului. Cine se impartaseste nu are nevoie de astfel de practici, nici nu are de ce se speria de asa ceva!!!
Numai cel care nu stie ce inseamna Sfanta Impartasanie poate sa aiba asa o frica de demoni, ca sa nu mai vorbim ca a merge pe practici pagane..nici nu poate fi vorba.
Ai subliniat extrem de bine despre demonii cu care luptam (fie ca ai citit cartile Parintelui Cleopa, ale Parintelui Arsenie Boca, sau ale oricarui alt parinte), dintre care fireste demonul mandriei isi are locul sau aparte. (Ca deh, nu e om sa creada despre sine ca e mic si prost...Mai toti cei care spun asta, nu o si cred) Dar asta e de-acuma filozofie si nu era vorba despre asta ci despre ''a deschide cartea''. Si indiferent cat de mult m-ai apostrofa, tot hilar mi se pare subiectul..''no matter what''.
Apropos de asta, chiar recent am auzit la predica despre persoanele care merg la biserica din ..superstitie. Merg pentru ca e bine, pentru ca asa se face, pentru sporul casei, pentru ca daca dai liturghie te insanatosesti samd. Aceste persoane NU au nimic de a face cu adevarata credinta ortodoxa, imi pare rau.
Avem o credinta atat de frumoasa, de ce va place sa suferiti in superstitiile cu care va inconjurati? Nu va e bine langa Hristos?

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Iasmin,bine ca ne-am lamurit cum e cu demonii.

Despre cei care apeleaza la practici diavolesti,mie nu mi se pare hilar,ci ingrijorator:trebuie sa fie mare deznadejde intr-un suflet care se indeparteaza de Hristos si alege celalalt drum.

Tocmai de aceea mie mi se pare infinit mai bine ca omul sa vina la biserica fie si din obisnuinta,traditie(ca nu cred ca ai vrut sa spui superstitie in acest context),fie si din motivele simple pe care le-ai mentionat tu si care nu inteleg pina la urma de ce ar fi devalorizate:chiar e bine sa vii,chiar fac bine liturghiile/pomelnicele pe care le dai in altar,vezi ce zice parintele Cleopa,ca ele pot muta suflete din iad in rai,deci pot si insanatosi pe omul viu,chiar poti avea spor in casa, persoanele care vin din aceste motive chiar au de-a face cu credinta ortodoxa,nu vad de ce nu?.A,ca e cam putin daca vii doar pt asta,asta-i altceva.Doar ca nu toata lumea are carte,acces la informatie,bani de carti etc.Daca putem ajuta cu ceva,s-o facem,sa luminam si pe cel de linga noi,sa-i imprumutam o carte,sa-i dam un link,un acatist,sa-l trecem pe un pomelnic,sa-i spunem o vorba buna,sa-i dam o bibliografie etc,nu trebuie doar sa ne uitam de sus la cei mai neinstruiti,ci sa le dam si lor din ce am reusit noi sa invatam.Ti-am spus toate astea din ce-am invatat si eu din lecturi(Par. Cleopa,Argatu,S Rose,par. Ambrozie etc)ca de la o ortodoxa la alta ortodoxa,sper ca nu te-am suparat cu ceva.

In concluzie,daca vii deci la biserica,ai toate sansele ca,atunci cind dai de greu,sa stii unde sa gasesti calea si nu sa alergi in alte parti.Caci unde gasesti protectia de care spuneai(Impartasania)decit la biserica?Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
Scuze, n-a fost in intentia mea sa ofensez pe nimeni


oricat de serios e subiectul nici eu nu ma pot abtine sa nu gasesc o latura hilara. (nici o clipa n-am crezut ca vrei sa ofensezi pe cineva)


www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Katya, multumesc mult de raspuns. (Intr-adevar de la ortodoxa la ortodoxa.)
Acum despre sfatuit si imprumutat pe cei aflati in nestiinta. Nu ma uit de sus la cei din jurul meu. Dar sa stii ca poarta si ei o vina. Am imprumutat carti la alte persoane (nici macar nu au catadicsit sa le deschida) care desi citesc zilnic acatiste NU merg la sfanta liturghie Am vrut si eu sa ii lamuresc cu anumite probleme. Nimic!! M-am izbit de un ''rien ne vas plus''. Merg si dau liturghii (nu neg relatia cauza efect, adica in acest caz pomenirea in cadrul sfantei liturghii si beneficiu imediat ) dar fara sa aiba habar despre ce este vorba. Scuze, nu e cazul sa perpetuam astfel de obiceiuri. Din cate stiu eu, in biserica primara (ma refer la cea din primele secole de crestinism)NU mai erai considerat crestin daca lipseai de la 3 sau 4 liturghii din alte cauze decat cele binecuvantate (boala, etc)Erau considerati ca apostati!!! (adica cei ce s-au lepadat de credinta)
Poate ca cine stie cum ii va intoarce bunul Dumnezeu spre un drum mai bun. Cred ca fiecare are drumul lui in viata si calea lui spre Dumnezeu. Dar sa cred ca o persoana care are in suflet credinta (Sufletul credintei??) sa mearga la astfel de practici pagane (a deschide Cartea) cand Biserica e deschisa oricui..sincer ma depaseste!
E o alegere personala si eu nu am voie sa imi impun eu ideile.
Dar am voie sa rad, am voie sa mi se para hilar (desi desigur e trist)

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Iasmin,iti multumesc ca nu te-ai suparat pe mine,tu sa ma ierti ca am fost vehementa si moralizatoare,toata noaptea am visat numai pagini de forum derulindu-se

Doar ca mi-a fost mila de oamenii aia care banuiesc ca erau necajiti,dim mom ce se rugau doar pt lucruri imediate precum sanatatea si sporul casei(adica sa aiba serviciu poate sau sa-si plateasca lumina..)si oricum,doar cei trecuti de tinerete se duc in gen sa dea pomelnic in altar..

In orice caz,Domnul cere fiecaruia dupa "talantii" pe care i-a oferit omului :ti-a dat a cunoaste treptele rugaciunii la Cleopa sau vederea duhovniceasca la Sf Antonie,ei bine,pe masura o sa-ti ceara :ce-ai facut cu talantii?I-ai tinut doar pt tine si te-ai bucurat doar tu,ca fariseul,sau ai dat si altora?Pe cei care se roaga doar pt lucruri simple,Domnul oricum ii iubeste,ca doar s-au dus acolo sa-si puna sprijinul in El.

Tu incearca in continuare sa dai carti si sa spui ce bine e sa citeasca acatistul cutare si-ai sa vezi ca pina la urma omul te va asculta,mai ales daca va vedea sufletul si zimbetul cu care oferi ceva.

Ne-am indepartat de la subiect,dar ma bucur ca am schimbat niste idei crestine.Eu te imbratisez!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Draga Iasmin,iti multumesc ca nu te-ai suparat pe mine,tu sa ma ierti ca am fost vehementa si moralizatoare,toata noaptea am visat numai pagini de forum derulindu-se

Doar ca mi-a fost mila de oamenii aia care banuiesc ca erau necajiti,dim mom ce se rugau doar pt lucruri imediate precum sanatatea si sporul casei(adica sa aiba serviciu poate sau sa-si plateasca lumina..)si oricum,doar cei trecuti de tinerete se duc in gen sa dea pomelnic in altar..

In orice caz,Domnul cere fiecaruia dupa "talantii" pe care i-a oferit omului :ti-a dat a cunoaste treptele rugaciunii la Cleopa sau vederea duhovniceasca la Sf Antonie,ei bine,pe masura o sa-ti ceara :ce-ai facut cu talantii?I-ai tinut doar pt tine si te-ai bucurat doar tu,ca fariseul,sau ai dat si altora?Pe cei care se roaga doar pt lucruri simple,Domnul oricum ii iubeste,ca doar s-au dus acolo sa-si puna sprijinul in El.

Tu incearca in continuare sa dai carti si sa spui ce bine e sa citeasca acatistul cutare si-ai sa vezi ca pina la urma omul te va asculta,mai ales daca va vedea sufletul si zimbetul cu care oferi ceva.

Ne-am indepartat de la subiect,dar ma bucur ca am schimbat niste idei crestine.Eu te imbratisez!




e o intrebare care pe mine ma roade de ceva timp. Cum trebuie sa intelegem inmultirea talantilor? Eu nu sunt convinsa ca stiu prea bine, ma ajuti?

Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunile tale, pentru ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine. (Sfantul Marcu Ascetul)
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Ica,mersi de intrebare,dar nu stiu nici eu o gramada,sint si eu in cercetari,hai ca ma uit un pic in Biblie sa vad exact originea(s-ar putea sa fie de la "celui ce are,i se va da,celui ce n-are,i se va lua si ceea ce are-pe mine asta ma preocupa de ex),dar sa-ti spun sigur...Poate ne ajuta si Patou...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iasmin08 spune:

Multumesc Katya, raspunsul tau mi-a fost pansament la suflet. Cat despre certuri pe forum.. si io am visat exact la fel.
Ica, iarta-ma ca ma bag si io in vorba.
Uite, nu imi amintesc exact in care carte am citit, (io cum reusesc sa am ceva timp pu mana si citesc, mi se face ''sete'' si cateodata citesc si cate doua carti intr-o zi); deci am citit, zic cum ca acesti ''talanti'' sunt exact darurile lui Dumnezeu. In sensul ca de pilda iti da darul lacrimilor la rugaciune. Asta nu inseamna sa opresti rugaciunea ci sa te cureti prin rugaciune (cu ajutorul lacrimilor). Sunt daruri nemiluite. Unul ar fi cel de a creste prunci. Inmultirea talantilor inseamna sa ii si cresti de vreme ce poti. Adica daca esti bogata si stai intr-o casa uriasa fara sa ai copii (ai tai sau adoptati)si iti permiti sa ai si 10 da' nu cresti nici macar unul, asta e un talant irosit. Adica ti-a dat, tu l-ai ''ingropat'' (adica irosit). Ce inseamna inmultirea talantului atunci. Ei bine, pentru noi inseamna in primul rand milosivirea- miluirea saracilor, pomenirea mortilor, rugaciunea pentru ei.
Un sfant Parinte spunea ca daca vezi un cersetor pe strada si nu ai ce-i darui, zambeste-i, ia-l in brate ca e om si faptura lui Dumnezeu ca si tine. Ei nu au nevoie doar de bani ci si de vorbe bune. Si Dumnezeu iti va socoti acest lucru poate mai mult decat o suma mare de bani.
Si daca nu ai bani sa dai unui copil bolnav, sarac, dar plangi, iti dau lacrimile de mila, se socoteste pe drept cuvant ''mila'', milostivire deci. (caci zice psalmistul ca nu numai lacrima dar nici a zecea parte din lacrima nu este ascunsa de la fata Domnului).
Nadajduiesc ca ai rabdare sa citesti tot ce am scris, multumesc pentru asta.
Doamne ajuta!

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Da,Ica,am gasit,in Matei(25,14-46)parabola talantilor,exact cum ziceam mai sus:deci stapinul da servitorilor diverse sume de talanti:unuia 2,altuia 5 etc(deci nu intimplator,ci fiecaruia dupa puteri,daca i-a dat unuia 5,se astepta ca acela sa vina cu alti 5 peste,cel cu 2,putea numai 2 sa inmulteasca,important era s-o faca) si,cind se intoarce,se bucura de cei care au inmultit banii,nu de cei care au ramas pe loc,cu aceeasi suma.Deci Domnul ne da o invatatura,un bun,o credinta si se asteata ca noi s-o exploatam,s-o marim,s-o transmitem,nu s-o tinem pe loc sau,mai rau,s-o ascundem,s-o ingropam,precum a facut nefericitul servitor.

De ex eu am putut aplica parabola si la alte situatii,extrem de concrete,pe care le-am intilnit eu:Ex:o femeie credincioasa se casatoreste cu un barbat credincios:el vine cu 5 talanti+cei 5 ai ei,inmultesc,sporesc,au si li se mai da etc.

O alta femeie,cu f putina credinta(cam de 1 talant asa)se casatoreste cu un ateu din familie de atei,fac un copil pe care nu-l boteaza(in ideea,ca-si va alege el daca va vrea)si nu pot sa nu ma gindesc ca celui ce n-are....i se va lua si ceea ce are(acel talant unic...)

cam asa ceva...nu stiu daca te-am lamurit cu ceva,oricum,de aceea tb sa citim mereu si mereu Scriptura,ca vesnic e de aflat si innoit si imbogatit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

referitor la parabola cu talantii, am ascultat o predica frumoasa pe internet (Derek Prince)si am realizat ca de fapt nu conteaza cati talanti mi-a dat Domnul ci ceea ce fac cu ei. Cum nu fac parte dintre cei care au multi talanti, important este ca talantii pe care i-am primit sa-i fructific, cum s-ar spune sa-i pun intr-o banca ca sa se inmulteasca. Si cum putem face asta in zilele noastre? cautand pur si simplu o biserica, sau o organizatie in care avem incredere, cu ale carei principii suntem de acord si, dupa posibilitati sa donam din talantii nostri."mi-ai incredintat doi talanti, iata ca am castigat cu ei alti doi talanti". Daca noi personal nu putem merge in africa sa propavaduim evanghelia, de ex. putem sa-i sprijinim financiar pe cei care o fac.
de la cei care au primit mai multi talanti Domnul are, evident pretentii mult mai mari (nu neaparat financiare, ci mai degraba de alta natura)

www.pecontpropriu.unblog.fr" target="_blank">blogul meu

Mergi la inceput