Durerea unei pierderi de sarcina (54)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Kossir,

Te inteleg si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.Pe 11 ianuarie ar fi trebuit sa nasc.Cu fiecare zi care trece ma gandesc din ce in ce mai mult la asta, cum ar fi fost acum cu burtica mare....
Fruntea sus, trebuie sa fim tari si sa nu ne pierdem speranta.Asa cum am scris mai devreme sper sa fi inceput anul cu dreptul si iti doresc acelasi lucru si tie.

Pup

Ramo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Ramo,
din cate stiu eu intre momentul fecundatiei (care are loc la nivelul trompei uterine) si cel al nidatiei (implantarea oului in mucoasa uterina) este un interval cam de 7 zile, deci deocamdata bebele nu ar fi inca fixat, dar problema e ca daca infectia urinara inca exista trebuie tratata, incearca cu ceva ce este permis in sarcina ca sa fie totul ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Ramo, io's exact in aceeasi situatie:(, CM ar trebui sa apara duminica viitoare si suspectez o infectie urinara. Tocmai ce m-am vaitat pe aici zilele trecute. Luni fac urocultura, sa vad daca e intr-adevar o infectie, pana atunci parca nu mai e asa rau, iau niste preparate naturiste (Uro-gen) cu afin, merisor si inca cateva plantute, nu le-am gasit pe lista celor contraindicate in sarcina si sper sa fie ok.

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MARIAANNE vrei sa modific? Vrei sa scriu altfel? Sa-mi zici, da?





mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

quote:
Originally posted by danangie

MARIAANNE vrei sa modific? Vrei sa scriu altfel? Sa-mi zici, da?





mult asteptat



Oau! 16 saptamani deja! Cu Doamne-Doamne inainte!


Idaira, m-am gandit toata ziua la statisticile lu' matale! Refuz sa cred! Sa te trimit si pe tine la lista de pe prima pagina sa vezi statisticile cu fetele care au reusit? Si dupa ce greutati! Si ar mai fi ceva. Gandeste-te la perioada comunista cand femeile faceau avorturi intr-o disperare. Ma rog... sunt sigura ca nu sunt singura care cunosc multe femei care au facut multe avorturi pe vremea aia. Au facut n avorturi si au avut si atatia copii cati au vrut. Asta in ce statistici mai intra ??

Cand imi povestesc unele dintre ele prin ce fel de chiuretaje de apartament au trecut si cu ce belele si apoi au avut copii sanatosi. Sunt sigura ca statisticile astea nu sunt incluse in primele.

Tot despre satistici, doctoru meu curent zicea ca daca e sa aduni si sa tot aduni, 40% din sarcini se pierd oricum, indiferent de problemele pe care le-ar putea avea mama.

Si apoi ma uit in jurul meu. Oi fi eu norocoasa? Din toate femeile care au ramas insarcinate in jurul meu, nici una macar nu a pierdut sarcina. Ba mint. Una singura, extrauterina. Restul au fost OK.

So screw the statistics. Sarcina mea nu este o statistica. Sper ca intelegi ca nu sunt suparata in cuvintele astea si ca nu sunt adresate tie in mod direct ci statisticilor . Doar ca imi pun niste intrebari cat de cat valide despre statisticile astea care ar trebui sa ne sperie de moarte pe toate de la "Durerea...", nu? Ca daca e dupa graficul tau, mai am doar 60% sanse sa fac un copil. Oare chiar asa o fi? Revenim la pagina 1 a topicului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

As vrea, fete dragi, sa intrati pe aici si sa ne povestiti ce mai faceti. Sa ne mai cresteti si noua moralul, spunandu-ne ca sunteti bine! baby_r7, Irda, Blueeyes, c.myry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Buna fetelor!
Sunt fericita am nettt!!!!!
In primul rand vreau sa o felicit pe Irlandeza pentru micuta Patricia! Sa iti traiasca fetita si sa fiti fercite zi de zi!
Danangieasa este...cu dependenta de net.Simteam ca ma sufoc...ca nu puteam sa fiu alaturi de voi! Mai ales ca au fost atatea evenimente.Sanatate multa!pentru tine si pentru bebita!Nu te mai gandi ca nu ai burta...k va creste ea!
Miha74, gata aici sunt!Sper sa nu mai cada netul asta!I-a sunat azi Iubi pe aia de i-a zapacit si a rezolvat problema...k ma vedea ca nu mai am stare!
Idaira, imi pare enorm de rau ca nu a fost sa fie nici de data asta...cuvintele nu imi ajung pentru a exprima ce simt...
Ariana73esti binevenita aici, alaturi de noi!Fii sigura ca iti vom citi fiecare mesaj si vom fi alaturi de tine!Te inteleg ca te simti singura, dar gata, acum ne ai pe noi...asa ca linisteste-*te si spune-ne tot ce ai pe suflet!Cu toate stim durerea pierderii unei sarcini si te vom ajuta!
Marianna, este cumplit ce ti s-a intamplat!Mie mi-au dat lacrimile citindu-ti mesajul!Sper sa ai puterea sa treci peste tot greul si sa te ajute Dumnezeu sa fii fericita mamica cat mai curand!Aici sunt fete care au pierdut bebei ca si tine si acum sunt mamici...asa ca ai curaj!
Evelienimi pare rau si pentru tine...vad ca ne inmultim din pacate cele care au pierdut un copil...este atat de nedrept!Dar sigur anul acesta va veni numai cu lucrurui bune! sa lasam in urma toata suferinta si sa incercam sa fim puternice!Vom reusi sigur toate!
Fetelor ma duc sa citesc din urma...ca se pare ca am ramas un pic de caruta!Revin!
Sunt asa de fericita ca sunt din nou cu voi! Chiar daca am citit si bune si rele...ma bucur ca reusim sa ramanem unite si sa ne linistim fiecare cum putem!Va pup pe toate si sa stiti ca tare dragi imi sunteti!

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/k8fVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Fetelor iata mesajul Arianei73:
La multi ani
Fac parte din aceasta categorie , am pierdut o sarcina acum trei luni, o sarcina e care mi o doream de foarte mult timp o sarcina descoperita tarziu.Am ramas insarcinata cand nu ma asteptam de loc sa raman, desi doctorii nu mi mai dadeau sperante.Nici nu vreau sa povestesc cat de greu a fost, din toate punctele de vedere. Am totusi speranta ca dumnezeu imi va darui altul cat de curand.Desi nu am scris pana acum am intrat mereu si am citit mesajele voastre.Am fost doar un musafir tacut.Sunt departe de tara si sincer m am saturat de doctori pana peste cap nu mai cred in nici unul.Vreau doar sa va intreb daca o chestie pe care cu siguranta cineva va sti sa mi raspunda sa ma ajute.
Anul asta am fost acasa in romania si am facut si analizele hormonale la una din ele a isit mai prost , doctora mi a dat sa iau ultragestan ovule cate 2 seara .Zicea ca ma va ajuta sa sustina sarcina in cazul in care raman insarcinata. Acest tratament trebuia sa l urmez 3 luni.Acum au trecut 3 luni, oare o fi bine sa l iau si de acum in colo mai ales ca am pierdut o sarcina.
Daca cineva stie sa mi raspunda ii multumesc din suflet.
PS. irlandeza pe tine te urmaresc inca de acum 2 ani,locuiesc in dublin. Multumesc frumos.

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/k8fVp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Fete dragi, eu v-am scris doar o data, ca n-am timp sa scriu la fiecare, si ma simt aiurea sa scriu doar unei fete cand toate aveti dureri asa mari pe suflet. Dar uneori chiar nu ma pot abtine sa zic ceva. Asa ca din cand in cand puteti sa va asteptati ca va mai apostrofez cand va lasati coplesite prea tare de durere.

Marianna, suntem oarecum in situatii similare, in sensul ca si fetita mea a murit datorita unor malformatii ale inimii, la ea totul a fost complicat si de malformatii ale vaselor de sange. Diferenta e ca eu am avut-o sa ma bucur de zambetelul ei frumos pentru aproape 8 luni, si ca pentru 5 saptamani am trait intr-o fericire mare, nestiind macar ca ea e bolnava (un adevarat miracol la cat de grav bolnava era). Motive am cautat si eu in stres in medicamentul contra infectiei urinare pe care l-am luat in prima luna de sarcina, dar de care medicii zic ca poate fi luat fara probleme la sarcina. Si eu gandesc si am gandit ca tine, pana la urma e tot vointa lui Dumnezeu si, pe cat de dureros e si de greu de inteles pentru noi, cu siguranta El stie de ce trebuie sa fie asa. Ma bucur ca gandesti asa, cred ca asta te va ajuta sa treci peste perioada asta cumplita si sa privesti in viitor cu optimism. Voiam sa iti spun ca statistic 1% din copii se nasc cu probleme de inimioara. PAre mult, nu? E adevarat, orice medic ti-o spune. Unii zic 2%... Oricum e un procent mare. Doar ca unele defecte sunt minore si se rezolva singure inainte de implinirea varstei de 1 an. Altele sunt mai mari dar se pot rezolva cu operatii, mai putin sau mai mult complicate. Se pare ca la fetita ta din pacate nu s-a mai putut pune problema daca poate fi sau nu salvata. La fetita mea, s-a pus problema daca poate fi salvata, dar raspunsul a fost din pacate "nu", nu au vrut nici macar sa incerce sa o opereze.

Acum vedeti voi de ce nu vreau sa scriu? Ma intind....

Oricum, daca tot am intrat, va pup pe toate, probabil ca o sa ma mai vedeti pe aici cand apuc. Nu va lasati coplesite.

Laura, Irlandeza, felicitari pentru bebelusele sanatoase.

Idaira

Ramo, indiferent daca esti graviduta sau nu, du-te neaparat la doctor si vezi daca e infectie urinara. Daca e, trebuie neparat tratata.

Sa ne rugam pentru ei si sa-i ajutam sa zambeasca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut


Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

irlandeza, felicitarile mele draga mea, AI REUSITTTTTTT, bravo, bine ai venit pe lume bebe Patricia, sa fii sanatoasa ca frumoasa sigur esti!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput