Durerea unei pierderi de sarcina (54)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

fetelor va multumesc inca o data... ma bucur sa vad cand intru casunteti atat de dulci, atente si pline de ganduri bune...chiar daca in sufletul vostru e amar reusiti sa va bucurati de binele altora... sincer eu nustiu cum as fi actionat... poate m-as fi bucurat si eu de binele altora dar cred ca pe deoparte as fi simtit mai adanc amaraciunea si de asta cateodat as vrea sa pot evita ...sincer va admir ca aveti forta asta pe care o aveti.. si imi pare rau daca totusi sunt fete care ar putea avea acea senzatie care am incercat eu s'o descriu..va sunteti formidabile...

intre timp am reusit sa pun si niste poze cu falcutze... facute azi.. s-a facut o dolofanica..Dumnezeu sa mi-o aiba in paza..cateodata mi-e frica sa nu mi-o deochi singura... e f. cumincioara acum a inceput sa doarma si ziua.. si de papat ar papa intruna...

aici cu falcutz mai mici...incredibil cum se schimba de la o zi la alta...oare va avea ochii deschisi..?

Stefania X2 mami ....principessa si broscutza lu' mami si a lui tati (22.12.07)
Stefania jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_oana26 spune:

Idaira,
stim ca e greu dar ai sa ai puterea sa treci
Iti doresc tot binele din lume

Mariana,
pierderea ta e una care nu poate fi compensata cu nimic pe lumea asta, dar DD ne intareste si ne ajuta sa mergem inainte

Stefania,
sa-ti traiasca falculete si sa fiti sanatoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

ARIANA imi pare tare rau pentru durerea pe care o simti. De ce zici ca fetele nu te vor aici? ai mai scris sin u ti-au raspuns? Imi pare rau , poate nu au fost atente, poate din nevinovatie au sarit mesajul. Nu stiu....dar intra, nu te supara. Eu ce pot sa-ti spun....si eu am pierdut o sarcina, m-a durut, am suferit......nu mai gaseam dreptate si spijin in nimic. O perioada am fost si suparata pe EL. Nu stiu ce se intamplase cu mine. Dar pana la urma m-am ridicat. am avut vointa sa cred ca va fi bine si pentru mine, ca va veni si soarele pe strada mea. Mult m-au ajutat fetele de aici. Mult m-am ajutat singura. Trebuie doar sa intelegi cand e momentul ca trebuie sa te ridici si sa mergi inainte. Iti doresc sa suferi cat mai putin, sa ai puterea sa-ti revii si sa reusesti cat de curand sa-ti tii copilasul in brate. Eu ma scuz daca tu ai mai scris si nu am citit mesajul.....ce ti s-a intamplat?

MARIAANNA iti scriu acest mesaj si pe urma te voi trece pe lista. Nici nu vreau sa-mi inchipui durerea pe care o simti....38 s sunt atatea. Cand am pierdut sarcina aveam 11s...dar pesemne ca el s-a oprit in evolutie cam prin sapt 9. Am suferit cum cred ca stii. Odata cineva imi zicea ca durerea unei femei care pierde sarcina avansata e mult mai imensa decat a unei femei care a pierdut sarcina mica. Am vrut sa o contrazic....pentru ca daca gravidanta e traita cu intensitate durerea poate fi la fel. Dar nu e asa. Pentru ca eu acum am 16 s de gravidanta...de ceva zile il simt.....si d-ne fereste dcaa a fi sa se intample ceva tragic.....nu stiu daca m-as putea ridica.......nici nu vreau sa-mi inchipui ce este acum in sufletul tau.....dar iti doresc atata putere cat cerul asta de mare. Te imbratisez si iti doresc multa multa pace sufleteasca.

IDAIRA sigur ca vei avea si tu copiii!!. Cunosc o fata aici pe forum IONICA se chiama, si a avut si ea vreo 4 avorturi dar acum are o minunatie de fetita. D-ne fereste nu zic ca si tu tre' sa ai atatea avorturi.Pusche pe limba mea. Dar vreau sa-ti zic sa nu-ti pierzi speranta. D-ne ce trebuie sa fie in sufletul tau.....te imbratisez strans,strans.






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Felicitari proaspetelor mamici. Din fericire de cind m-am alaturat acestui grup am gasit aici colege puternice care pana acum mi-au dovedit ca se poate daca vrei cu adevarat .

Mamagiuliei ne cunoastem de la mamici de iulie-august 2004, din pacate eu ma alaturasem si mamicilor de iulie-aug 2008 dar nu a fost sa fie. Trebuie sa recunosc ca nu stiu povestea.

Idaira mult curaj si de acum incolo .

Eu inca vreau sa astept sa ma mai linistesc putin, sa treaca acea perioada de doliu , cum a numit-o cineva pana sa ma hotaras ce vreau de acum incolo , adica inca un bebe sau nu.

Ironic azi am fost la control dupa chiuretaj si dc mi-a spus ca totul e f bine , e OK , dar mi-am retinut lacrimile si nu am avut decat puterea sa i-l intreb "la ce folos " .

Am crezut ca daca imi aduc fetita acasa o sa imi fie mai usor dar nu e asa , din pacate tot nu pot sa uit de ingerasul meu care nu mai e.
Marianaa si eu am aflat vestea cea trista pe 26 decembrie , se pare ca nu a fost deloc o zi fasta.


Oana si Printesa de 3 anisori si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Evelien spune:

Am citit povestile voastre, si am plans cand am citit-o pe a Marianei si Idairei. Si eu , ca si voi, am povestea mea trista de Craciun. Adica nu exact de Craciun, ci dupa, mai exact weekendul trecut cand am pierdut sarcina la 10 saptamani.
A fost prima oara cand am ramas insarcinata, si de cand am luat primul test de sarcina din viata mea, am trecut printr-un carusel de emotii: bucurie, surpriza,neincredere ca poate fi adevarat si ca am ramas insarcinata asa de usor si de repede dupa ce ne-am propus sa incercam, dupa care intrebari: voi putea fi responsabila de viata unui copil, daca nu ma pricep, cine o sa ma ajute (mama mea a murit cand aveam 11 ani, iar tata acum 3 ani). Emotiile s-au linistit un pic dupa ce am fost la prima eco si am vazut inimioara. In momentul acela am stiut ca sunt pregatita sa fiu mamica. Si mi-am gasit linistea, fericirea..
Dupa care am sangerat si la spital, la eco, nu au mai gasit inima batand. A fost groaznic sa aud cuvintele de care ma temeam: inima nu mai bate.
A urmat un chiuretaj si un alt sir de sentimente: tristete,dezamagire, intrebari, furie ca mi-a dat Dumnezeu o asa bucurie, cand aveam mai multa nevoie de ea, doar pentru ca apoi, cand am gustat un pic din fericire, sa mi-o ia inapoi...
Si apoi cuvintele din partea oamenilor: Esti tanara, mai incercati voi. Sau: nu esti singura la care s-a intimplat!.Sau: e ca si cum nu ti-a venit ciclul cateva luni..
Acum ma simt fara puteri, fara energie, si fara nici o dorinta. Simt ca nu mai am puterea sa merg inainte, ca ma lupt si pierd, si ma ridic si mai lupt, si iar pierd... si ma gandesc: pana cand??? Daca si data viitoare se intimpla acelasi lucru, cum poti ramane optimista cand primesti in viata lovitura dupa lovitura dupa lovitura..??
Intrebari retorice,dar simt ca-mi face bine sa va scriu si sa va citesc..
Marianna, daca tu ai avut putere sa treci peste ce ai trecut,si eu voi putea..Dar acum nu pot face altceva decatsa plang..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Ingeras,Idaira,Dan_ny,Irene, Saryta, Alinuscha,Irinabobe,Danangie,Kity,, Va multumesc pentru incurajari.Abia azi am dat de voi.De maine voi incepe sa studiez si povestile celorlalte fete, sa va cunosc mai bine.
Adevarul e ca zilnic caut posibile cauze ale malformatie de care a suferit bebelusul.Nu pot sa cred ca e o problema cu noi, mai ales ca primul e un copil sanatos si am avut o sarcina fara probleme.Prefer sa cred, cum spunea o alta fata, ca e vorba de un stres puternic pe care e posibil sa-l fi avut in prima -a doua luna de sarcina...
Totusi, ivestigatiile medicale trebuie facute, imediat dupa ce-mi revin...
Ma alatur si eu durerii celorlalte fete care au suferit recent...


mariaanna

Povestea nasterii lui ALEX, povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112729

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kossir spune:

Buna la toata lumea.
Ce zi trista aici. Si in sufletul meu e tot cam asa.
Ariana, nu te supara inca o data. Destul prin ce ai trecut. Aici fetele sunt grozave, vor avea timp si o vorba buna pentru tine, vei gasi sprijin, crede-ma iti spun din experienta. Doar ca ai mesajele inca moderate si apar mai tarziu. Sa fii tare, trecem noi peste toate.
Mariaanna Doamne prin ce treci. Dumnezeu sa te ajute sa treci prin asta, uite aici un umar pe care sa plangi. Plangi, tipa revolta-te, descarca-te si apoi vei vedea ce vei face. Mi-am amintit prin ce am trecut si eu, desi la 21 de saptamani, dar a fost aproape o nastere, l-am simtit, stiu ca nu voia sa plece de acolo, asta m-a daramat cel mai mult. Dar cu ajutorul luui Dumnezeu, al fetelor de aici am trecut peste durerea aceea acuta, n-o sa uitam niciodata, dar viata merge mai departe si vom reusi si noi sa avem bebele mult dorit.
Iadaira. Hai sus.
Slimatei sa-ti traiasca falcutele, doamne e superba. Si ce tata si mama mandrii are. Sa fiti fericiti si sanatosi impreuna.
Fetelor azi am o zi proasta, fara ,nici un motiv concret, pur si simplu m-am sculat prost. Tot nu-mi revin dupa sarbatorile ratate avute, si mi-e asa de dor de acasa, cred ca asta e motivul, sau cine stie, nu-mi dau seama. Mi-am amintit si de baietelul meu care ar fi fost aproape sa se nasca, si jobul meu care nu e chiar asa cum speram, sau ma rog, inca nu e, nu stiu, nu stiu.
Va pup pe toate.

Carmen mami de Mihai 24.8.99

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Oana, Dumnezeu e cel care ne ajuta mereu.Sunt sigura ca tot el imi va darui un alt copilas, sanatos, de data asta.Poate ca tot El a stiut de ce mi l-a luat atat de devreme...Ar fi avut de suferit si bebelusul si noi mult mai mult...De aceea zic ca tot ce da Dumnezeu, e bine.
Danangie,multumesc ca m-ai trecut pe lista.Parca mi-a tresarit inima vazand ca e acolo ,,un ingeras plecat la ceruri"...As vrea sa fie ingeras, dar nu stiu daca este...Nu a apucat sa vina pe lume viu, si nici nu a putut fi botezat sau inmormantat.


mariaanna

Povestea nasterii lui ALEX, povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112729

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Buna fetelor,

Nu v-am mai scris de mult timp, dar sa stiti ca nu v-am uitat.Nu stiu daca va mai aduceti aminte de mine.Am la activ o sarcina pierduta la sf lunii mai.Am avut infectie urinara si nestiind ca sunt insarcinata am luat Nolicin...nu stiu daca acesta a fost cauza pierderii sarcinii.
Dupa luna mai ciclul meu este neregulat cam intre 27 si 33 de zile.Cam in fiecare luna simteam cand ovulez, insa in decembrie......cred ca a reaparut infectia urinara cu usturimi si arsuri cand urinez.Ultimul meu ciclu a fost pe 15 decembrie si in noaptea de revelion ne-am facut de cap, asa ca in prima zi a anului si nu ne-am protejat.E posibil sa fi ramas insarcinata?Nu mai am rabdare sa astept 7 zile ca sa fac testul.Voi ce spuneti?E posibil?
Pentru senzatia neplacuta la urinat am luat Uricol, pe prospect nu spune nimic de sarcina, dar tot nu trec usturimile.

Pupicei,

Ramo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Kossir, multumesc pentru umarul oferit si de tine!
Solidaritatea ne va ajuta pe toate sa ne recapatam speranta.

mariaanna

Povestea nasterii lui ALEX, povestea noastra:http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112729

Mergi la inceput