nasterea in apa - o alternativa, un miracol

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:


martie, poti sa ma ajuti si pe mine cu un nr de tel al d-lui dr Baiculescu (mobil). eu am aflat de curand de nasterea acvatica la Bv si am sunat sa-mi fac programare si asistenta (cam muratura) mi-a zis ca in martie mai are d-l dr liber pt programari. iar eu pe 10 martie am D.P.N. Asa ca please, ajuta-ma cu tel lui personal...poate-poate ma strecoara si pe mine cumva! multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

acina multumesc.

ali eu am sunat cam in luna a 7-a si m-am dus odata in luna a 8-a si apoi cand am nascut. Dar l-am sunta personal pe mobil. La clinica el are program de consultatii doar joia de la 13 parca. In rest se ocupa de nasteri si de cazurile de la spitalul din Victoria si parca mai merge si in alta localitate. E cam impartit, dar e de treaba si se poate vb cu el.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:

fetelor...va rog, ajutati-ma si pe mine cu nr de tel al d-lui dr Baiculescu!!!
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Sa raspund pe rand:

Acina,
1. Si eu la prima nastere am nascut foarte repede, dar la a doua trebuia sa fie provocata, insa in ceasul al 13-lea mi s-au declansat contractiile.
Chestia ca nasti pe drum e aberanta - ca faci 2 ore pe drum pana la Bv, uita-te si la Ana, care de la piatra Neamt face 4 ore. Toate femeile "nasc repede" din momentul in care ajung la spital pt. ca li se administreaza oxitocina, altfel nu ar mai naste nimeni in 2 ore.
2. Nu au cabinet in Buc.

Te rog sa recitesti cu atentie ce am scris eu mai pe la inceputul topicului, tu nu ai citit si intrebi ceva ce e deja scris.

Ali,
nici tu cred ca nu ai citit cu atentie, eu doar am nascut cu el, o singura ecografie am facut la el cu vreo 2 zile inainte sa nasc, dar nu mai repet povestea, o sa citesti din nou...

amira_roxana,
la clinica Eva e fff ocupat si chiar nu cred ca are cum sa te bage acolo la vreo consultatie, insa, el, cum m mai scris, are cabinetul sau in orasul Victoria, jud. Bv. Acolo te asigur ca primeste pe toata lumea, insa trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare ca se asteapta cu orele... si 4-5 ore, depinde cum ai "norocul". chiar sambata trecuta am trimis acolo o prietena si a stat cam 4 ore, dar a iesit suuuper incantata, altfel cred ca ma scalpa. Si nici macar nu e graviduta...
Am sa-ti dau nr. lui pe PM, ca mi-e ca daca-l pun pe net---

Oricum, va promit la toate fetele, ca maine il sun si daca imi da OK-ul, il pun pe forum si nr. lui de mobil.

Va pup pe toate gravidutele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Ana , martie merci de raspunsuri
Daca se poate, va rog sa-mi trimiteti si mie pe PM nr dr Baiulescu.

Anca 20 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Martie uite ca eu nu stiam de oxitocina. La prima fata eram gata in 2,5 h de cand am plecat de acasa, iar la a doua la fel.Deci am nascut foarte repede fara nici un fel de ajutor.

Mey, mamicutze, toate ca toate dar nimic nu se compara cu sentimentele pe care le ai cand iti pune scumpetea de bebelus pe burtica in apa. Este ceva unic de care sigur nu vei uita cat traiesti. Ganditiva ca eram la a doua nastere si parca eram la prima cand l-am vazut pe dr ca o scoate din apa si o pune pe piept la mine, dupa care taie cordonul ombilical...Sunt asa de multe trairi condensate in cateva clipe incat nici nu stiu ce sa scriu...acum cand stau si imi aduc aminte. La prima fetita mi-a dat sa o ating un pic, dupa care au si luat-o la masurat.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ana1980, mi-au luat vorbele din gura, pur si simplu..

Exact comparatia asta o fac si eu mereu cu prima nastere, cand am nascut, nici nu am vazut copilul, l-au luat imediat din camera, efectiv m-am simtit ca in filmele alea horror in care mamei i se fura copilul. Apoi, in timpul in care doctorita cosea la mine ca la goblen, a venit o asistenta cu fata infasata, mi-a bagat-o 5 secunde sub nas, nu am atins-o macar si a si plecat inapoi. De altfel, am si avut un atac de panica la un moment dat si le-am zis ca nu e copilul meu, ca eu am vazut altceva cand s-a nascut... si ele au inceput innebunite sa verifice ce scria pe toate biletelele, pe bratara de pe mana mea, a copilului etc. Iti dai seama ce experienta!

La nasterea in apa, am vazut totul, am stat de vorba cu dr. in timp ce nasteam, am pus mana pe capul copilului cand a iesit (eram ingrozita, dar dr. aproape m-a obligat sa pun mana) si dupa aceea nu mi-a parut rau, m-am emotionat f. tare, in schimb...
Exact cum ai spus si tu, mi l-a pus pe piept si stateam acolo in apa si s-a linistit copilul... si acuma imi vine sa plang.

Si toate operatiunile se desfasoara sub ochii tai. A venit o dr. neonatolog f draguta, a pus-o pe cantar si zice: "3,200. Ramane asa?" Ca la magazin... Vezi toate masuratorile pe care i le face, cum ii testeaza toate reflexele.
Eu chiar ma gandeam, la Cantacuzino cand mi-a luat-o, daca se intampla ceva cu fata, nici nu stiam pe cine sa trag la raspundere, ce faceam, ancheta vreo 2 luni? Cum vezi la tv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Vai, mi s-a pus pata...cred ca nu ma prinde nimeni la nastere normala sau ceza, doar in apa.
Intrebare, totusi: daca, Doamne Fereste, exista ceva complicatii, si este totusi imperios necesara cezariana, clinica este dotata cu toate cele necesare, se poate face operatia???? Adica...poate copilul e in prezentatie pelvina sau mai stiu eu si nu se poate naste totusi pe cale naturala.
Si oare...e posibil sa te asiste totusi si medicul care te-a urmarit toata sarcina???


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Martie imi pare bine ca am avut ocazia sa traiesc aceste momente unice. Si uite ca mai sunt mamici care simt la fel Tare as vrea ca toate mamicile sa simta ceva extraordinar de placut pt ca ramane pt totdeauna in suflet. Eu am vazut-o doar in apa ca inota ca o broscuta, ca a iesit la o singura impingere. Desi am nascut foarte usor prima data, nu se sompara faptul ca iti da copilul imediat tie. Este pur si simplu altceva.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Iepumic

Tocmai din cauza asta nu am vrut eu sa nasc acolo, nu stiam ce clinica e, ce dotari au, chiar ma gandeam sincer ca toata lumea vine sa nasca la maternitatile din Bucuresti si m-am gasit eu desteapta sa ma duc la cuca macaii. Plus ca eu eram f. speriata, sarcina mea avea deja 42 de saptamani, placenta era imbatranita, trebuia declansata nasterea pt. ca altfel puteam risca viata copilului, si toti dr. mi-au zis ca trebui sa fac cezariana, ca am si 30 de ani etc. etc. Eu cand auzeam de cezariana plangeam de frica, nu mai puteam..
Pur si simplu mi-am pus problema de maniera urmatoare: "daca vor fi complicatii mari, ceva grav cu adevarat, eu ce fac? Ce clinica e aia, ce aparatura au? Ce fac ei ? Cheama salvarea si ma duc la Buc., cheama elicopterul de la Smurd?"
Sa nu radeti de mine va rog, dar exact asa gandeam. N-am avut chiar nici o problema cu nasterea, dar ce m-a enervat groaznic dupa aceea este ca le-am dat telefon dr. care mi-au zis ca numai cezariana imi trebuie mie, ca unii sunt chiar din familia mea si m-au facut de toata kkua, ca sunt o fraiera, ca de unde stiu eu mai bine ca ei care au asistat sute de nasteri, ca chestia asta fara epiziotomie e o tampenie, ca nu se poate asa ceva. GOD!!!
In fine, ca m-am enervat iar.... sa revin... acolo e maternitate, sunt numai dr. obstreticieni-ginecologi, neonatologi etc, deci nu au alta specializare ca si clinica (deocamdata). Eu cat am stat internata, simtindu-ma bine fizic, nu aveam chef sa stau in camera mea si bantuiam prin clinica, ba sa-mi iau o cafea de la aparat (fara sa ma vada nimeni, fireste ca beau cafea cand alaptez ca sigur ma scalpa cineva), ba sa vad pestii din acvariu, ba sa vad cerul - ca e un tavan intreg numai din sticla... ba sa caut mamici sa stau de vorba... in fine. Si vreu sa-ti spun ca m-a cam dr. mi-au zis ca daca vreau sa vad vreo sala, pot sa o vad, nu e nici o problema. Eu, bineinteles ca am vrut sa vad sala de cezariana, ca-mi ramasese in creier ca trebuia sa fac cezariana. Cand a deschis usa, am zis nene ca sunt in Star Trek, deci ca aparatura, desi nu ma pricep deloc, dar fac si eu comparatie cu ce am mai vazut prin salile din maternitatile de stat.
Iepumic, cel mai bine e sa te duci sa vezi cu ochii tai, daca te schimbi de hainele de strada si te echipeaza ei, te lasa sa vezi si saloanele. Eu, ca eram cat malul, decat sa ma dezbrac si sa ma imbrac iar, am zis ca-i cred pe cuvant si pe urma, cat am stat internata, m-am convins.
Cat priveste asistatul medicului tau ... nu prea cred, zau! Dar crede-ma ca pe Dr. Baiulescu chiar nu tr. sa-l asiste nimeni, chiar daca te vede prima oara la nastere.

Mergi la inceput