nasterea in apa - o alternativa, un miracol

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ana1980, chiar iti urez "bine ai venit la acest topic", dar spune-ne si experienta ta, tot asa ca mine ai avut nasterea, adica nu te.ai rupt, dupa 2 ore te simteai ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:


Ana1980, bine ai venit! Ne poti povesti mai multe, te rog??? ne sunt de mare ajutor marturiile voastre noua, celor care intentionam sa avem un bebe...poate reusim sa "impacam si capra si varza", nascand pe cale naturala dar cu cat mai putin chin.


Iepumic
Noi pozici cu Iepi-Mici
CONCEDIU 2007

All's Well That Ends Well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Buna fetelor,
martie felicitari pt nastere si pentru subiect.
Tare ma tenteaza si pe mine nasterea in apa, sunt la a doua sarcina .Prima data am nascut usor , e drept cu epiziotomie dar nu taietura in sine m-a deranjat (ca in 2 saptamani eram ok) ci un hemoroid care mi-a aparut la nastere(baietelul meu a avut 4 kg).
Pe mine ma ingrijoreaza f mult cum o sa ajung la Brasov cand ma apuca .Si sotul meu este ingrijorat , imi zice "vrei sa nasti in masina pe la Campina?"
Ana povesteste si experienta ta te rog.


Anca 19 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana1980 spune:

Martie in momentul in care am intrat in apa, m-am relaxat foarte bine. Adica muschii totzi s-au relaxat - ata interior-colul, cat si exterior. Si in 2 min am nacut. Deci foarte usor. Iar revenirea de dupa este mul, mult mai rapida. Intradevar dupa 2-3 ore faceam dus. Si trebuie sa spun ca mie mi-au facut si epidurala, pt ca au considerat ei ca am dureri cam mari. Eu tot le spuneam ca n-am nevoie, ca rezist, ca voi naste repede. Dar ei au vrut sa ma ajute si pana mi-au facut ei epidurala si pana m-au muatat in camera de nasteri, fetita s-a si angajat, asa ca n-am sta decat vreo 5-10 min, dupa care m-au bagat in jacuzzi. Aici am stat vreo 5 min in total. A durat pana sa se umplecalumea cada cu apa, ca chiar nu se asteptau sa nasca asa de repede. Si dupa asta n-am avut nici o problema, n-am avut rupturi, sau alte probleme.

Acina,Iepumic aveam DPN pe 25 aug. Am stabilit cu dr sa merg pe 10 la el. Am fost si de pe 10 pana pe 24-cand am nascut am stat la niste prieteni de familie. Suntem prieteni de ceva timp si a fost super, dar a trecut tare greu avand in vedere ca mai aveam o fetitza superba acasape care am crescut-o singura si care nu prea s-a obisnuit sa stea la bunici.
Am fost la control de 3 ori cat am sta la brasov(o consultatie a costat 85 lei). Deci cu nasterea a costat 1600 lei, cu tot cu epidurala, care mai mult a fost degeaba pana la urma.
M-a tot amanat dr. pt ca fetita era in urma cu dezvoltarea- a fost o lipsa de calciu, desi am luat foarte mult calciu dupa luna a 7-a. Oricum am nascut-o la 2,800 kg si 48 cm, iar acum suntem o 'domnisoara' de 7,400 si 60cm(la 4luni jumate).
Din cate stiu, daca nu ai prieteni la care sa stai, se poate inchiria in Brasov, sau prin localitatile din imprejurimi apartamente sau o camera, doua la ap sau casa.
Cu bebe mic pe drum nu-i problema daca ai landou. Eu fac 4 ore pe drum, si a dormit tot drumul de n-am putut sa o trezesc sa-i dau san. A mancat acasa.
Daca vreti ceva poze cu camerele spuneti ca am facut si pot pune.Poate asista sotul fara problema. Pe mine ma tot intrebau unde-i sotul sa filmeze, iar eu le tot spuneam ca n-are ce cauta pe acolo sa lesine Se impresioneaza repede la treburi din astea.
Daca mai vreti sa stiti si altceva mai scriu.

Ana - mami de Ecaterina-Maria si Casandra-Petronela
www.elipetromed.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Acina, multumesc!
Sunt atatea pensiuni in Bv., poti sa te cazezi in preajma dpn. Eu m-am simtit ca intr-un concediu, mai ales ca esti la al doilea copil, nu mai esti asa stresata, stii cum stau lucrurile. Noi nici macar nu am stat la pensiune, am stat in apartamentul cuiva, gol, aproape fara de nici unele in el (fata de acasa), dar a fost super. Stati impreuna tu si sotul tau, in asteptarea bebeului, apoi tu 2 nopti la spital, te externeaza si plecati acasa. De regula barbatii sunt muuuult mai stresati. Si al meu conducea masina cam stresat, dar i-am zis ca mi-au trecut contractiile... si s-a linistit... de fapt nu-mi trecusera...
Nu stiu ce sa zic, ori am ramas eu marcata de nasterea in apa.. si de pomii infloriti si de lalelele din Brasov...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Martie da sunt la a doua nastere dar sa fiu sincera mie prima data mi-a fost provocata nasterea ca bubu nu avea nici un gand sa iasa din proprie initiativa.Deci nu am experienta clasica, mi s-a rupt apa -hai la spital.Parca mi-e frica acum mai mult decat prima data ca stiu ca la a 2-a copilul se naste mai repede.
Ana felicitari si tie pentru fetita .
Eu nu am pe nimeni in Brasov nu de transportul copilului imi fac griji stiu ca in landou e ok , imi faceam probleme cu transportul meu inainte de nastere.
Va multumesc mult , sunteti niste dragute.

Anca 20 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Daca se poate un nr de tel de la biroul lor din Buc sa merg la o consultatie...

Anca 20 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

De nasterea in apa am auzit acum cativa ani.Stiam de spitalul de la Victoria.Apoi am auzit ca s-a inchis.
Dupa multi ani am reusit si eu sa raman insarcinata.Si am ramas surprinsa ca s-a deschis clinica asta in Bv.E de luat in seama.
La mine singura problema e ca la efort de lunga durata( cum se presupune ca ar fi o nastere) sau la dezechilibre ( daca de exemplu mi-e rau) fac spasmofilie.Din cazua asta ma gandisem la solutia cezariana cu epidurala.
Dar cred ca o sa-mi schimb optiunea acum ca am aflat de clinica asta.
Intrebarea mea este :oare trebuie sa merg la clinica sa-mi urmareasca sarcina sau pot sa merg la alt doctor si doar atunci inainte de nastere sa-i fac o vizita dl Baiulescu?
Multumim de noutate fetelor.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

quote:
Originally posted by ali

Intrebarea mea este :oare trebuie sa merg la clinica sa-mi urmareasca sarcina sau pot sa merg la alt doctor si doar atunci inainte de nastere sa-i fac o vizita dl Baiulescu?
Multumim de noutate fetelor.

ali



Asta vreau sa va intreb si eu, voi cum ati facut?

Anca 20 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amira_roxana spune:


martie, poti sa ma ajuti si pe mine cu un nr de tel al d-lui dr Baiculescu (mobil). eu am aflat de curand de nasterea acvatica la Bv si am sunat sa-mi fac programare si asistenta (cam muratura) mi-a zis ca in martie mai are d-l dr liber pt programari. iar eu pe 10 martie am D.P.N. Asa ca please, ajuta-ma cu tel lui personal...poate-poate ma strecoara si pe mine cumva! multumesc!

Mergi la inceput